گزیده خبرهای اقتصادی (۲۰ آبان ۹۱)

گزیده خبرهای اقتصادی

مورخ: ۲۰/۸/۱۳۹۱

           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) ۸:۱۳:۱۱ AM

دلار آمریکا:  ۲۴,۹۵۰    –     درهم امارات متحده عربی:   ۷۹۳,۶   –  یورو:  ۳۱,۷۰۹

  نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:13:11 AM

           گروکشی ذخایر ارزی برای جبران کسری بودجه (تابناک) ۹:۱۳:۱۸ AM

گزارش تفریغ بودجه ۸۹ که چندی پیش منتشر شده بود در صحن مجلس قرائت شد. این گزارش که بخش عمده ای از آن شامل انحرافات در عملکرد مالی دولت و دستگاه‌های دولتی و بانک مرکزی است چند نکته برجسته در دل خود دارد. از جمله آنکه دولت در این سال بدون اجازه اقدام به تزریق بیش از ۱۲ میلیارد دلار از سهم حساب ذخیره ارزی به بودجه برای جبران کسری بودجه خود کرده است.

   گروکشی ذخایر ارزی برای جبران کسری بودجه )تابناک) 9:13:18 AM

           کاهش صادرات نفت در عین تحقق ۱۰۰% درآمدها(تابناک) ۹:۱۳:۲۷ AM

نکته قابل توجه آن است که علیرغم این کاهش صادرات، درآمدهای پیش بینی شده از محل صادرات نفت خام به شکل صد درصدی (و حتی شاید بیش از صد درصد) محقق شده! دلیل آن کاملاً واضح است: پیش بینی بهای نفت در بودجه ۸۹ برای هر بشکه ۶۵ دلار بوده است اما میانگین فروش نفت در این سال هر بشکه بیش از ۸۱ دلار بوده است. این امر نشان می‌دهد که چگونه درآمدهای نفتی و افزایش آن بخش اعظمی از کارکردهای اشتباه و تخلفات دولت و دستگاه‌های دولتی را پوشش داده است.

   کاهش صادرات نفت در عین تحقق 100% درآمدها(تابناک) 9:13:27 AM

           تعدیل فهرست ممنوعه صادراتی (دنیای اقتصاد) ۹:۱۳:۳۲ AM

ایجاد تعادل جدید در بازار ارز نیازمند مدیریت واردات و صادرات به شکل همزمان است؛ دولت در حالی که مدیریت واردات را از دو سال پیش در دستور کار قرار داده، در ماه‌های اخیر و به دلیل مشکلات پدیدار شده در انتقال ارز حاصل از صادرات به بازار، موضوع مدیریت صادرات یا ایجاد محدودیت در صادرات را نیز در دستور کار قرار داده است. در حالی که دولت علاقه‌مند بود شمار کالاهای صادراتی را که از دلار با نرخ ۱۲۲۶ تومان استفاده می‌کنند محدود و ممنوع کند، صادرکنندگان بخش خصوصی اعتقاد دارند که این اقدام دولت موجب از دست دادن بازارهای صادراتی می‌شود. سازمان توسعه تجارت به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از اعلام مخالفت بخش خصوصی، شمار کالاهای ممنوع را کاهش داده و برای ۳۴ قلم کالا محدودیت وضع کرده است .

  تعدیل فهرست ممنوعه صادراتی (دنیای اقتصاد) 9:13:32 AM

–            حکم رسمی برای وام ارزی(دنیای اقتصاد) ۹:۱۳:۳۷ AM

پس از انتشار خبرهای تایید‌نشده‌ای مبنی بر بازپرداخت تسهیلات ارزی با نرخ مبادله‌ای، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به طور رسمی این موضوع را تایید کرد. سخنگوی مرکز مبادلات ارزی در خصوص دلیل اتخاذ چنین تصمیمی گفته است: نرخ ارز یک متغیر پویا است و تسهیلات‌گیرندگان نباید انتظار داشته باشند وامی که ۵ سال پیش گرفته‌اند، بدون هیچ‌گونه تغییری بازپرداخت کنند. وی افزود: همان‌گونه که ارزش دارایی دریافت‌کننده تسهیلات به‌جای محاسبه با قیمت زمان دریافت تسهیلات به قیمت روز محاسبه می‌شود، بازگشت وام نیز باید با نرخ روز باشد .

  حکم رسمی برای وام ارزی(دنیای اقتصاد) 9:13:37 AM

–            احتمال ایجاد محدودیت کوتاه مدت در تخصیص ارز(آرمان) ۹:۱۳:۴۱ AM

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز نه با کمبود ارز ولی با محدودیت‌هایی در جابه‌جایی منابع مواجه هستیم قطعا اگر لازم باشد اولویت‌بندی می‌کنیم و ناگزیر در کوتاه مدت محدودیت وضع می‌کنیم . سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و فنی مهندسی بوده و امسال هم پیش‌بینی می‌شود بیش از این میزان صادرات غیر نفتی داشته باشیم .

    احتمال ایجاد محدودیت کوتاه مدت در تخصیص ارز(آرمان) 9:13:41 AM

–            تشکیل بورس آتی ارز منتفی شد(تهران امروز) ۹:۱۳:۴۶ AM

پس از شوک‌های پی در پی به بازار ارز، چند باری بحث راه‌اندازی بورس ارز بر سر زبان افتاده بود، اما با راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی، روز گذشته رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، اعلام کرد: «ایجاد بورس آتی ارز منتفی است.» پیش از این گفته شده بود که بورس آتی ارز همانند بازار آتی سکه در بورس کالا افتتاح خواهد شد .

    تشکیل بورس آتی ارز منتفی شد(تهران امروز) 9:13:46 AM

–            احتمال کاهش ۵۰درصدی صادرات غیرنفتی بخش خصوصی (ایسنا) ۹:۱۳:۴۹ AM

آخرین آمار صادرات نشان می‌دهد فهرست کالاهای ممنوعه صادراتی که به تازگی از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده نیمی از صادرات غیر نفتی انجام شده توسط بخش خصوصی را تشکیل می‌دهد .

   احتمال کاهش 50درصدی صادرات غیرنفتی بخش خصوصی (ایسنا) 9:13:49 AM

–            تولید سالانه پتروشیمی شازند به یک میلیون تن رسید(ایرنا) ۹:۱۳:۵۲ AM

به گفته مسئول واحد فروش شرکت پتروشیمی شازند، بازارهای اصلی صادراتی این شرکت چین، هند و ترکیه است اما محصولات این شرکت به امارات، روسیه، مصر، پاکستان و برخی کشورهای اروپایی نیز صادر می شود.

   تولید سالانه پتروشیمی شازند به یک میلیون تن رسید(ایرنا) 9:13:52 AM

–            قیمت هر بشکه نفت اوپک به ۱۰۴ دلار رسید (خبرگزاری فارس) ۹:۱۴:۰۴ AM

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری رویترز قیمت هر بشکه نفت خام برنت در رزوجاری با ۳۲ سنت افزایش به ۱۰۷ دلار و ۴۲ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با ۵۲ سنت افزایش به ۸۵ دلار و ۱۵ سنت رسید .

  قیمت هر بشکه نفت اوپک به 104 دلار رسید (خبرگزاری فارس) 9:14:04 AM

–            بازپرداخت تسهیلات حساب ذخیره ارزی با نرخ ارز مبادله‌ای(مهر) ۹:۱۴:۰۸ AM

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارش داد: براساس شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات از محل حساب ذخیره ارزی، بازپرداخت تسهیلات بایستی به ارز صورت گیرد؛ لیکن وفق مصوبه کمیته ویژه وزرا، به منظور تسهیل در امر بازپرداخت اقساط توسط تسهیلات گیرندگان، بازپرداخت تسهیلات مورد بحث به نرخ مبادله‌ای امکان پذیر شد .

   بازپرداخت تسهیلات حساب ذخیره ارزی با نرخ ارز مبادله‌ای(مهر) 9:14:08 AM

–            نوسانات بازار ارز به فعالان اقتصادی لطمه زده است/ مسئولان از تولید ملی حمایت کن  (مهر) ۹:۱۴:۱۳ AM

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نهاوندیان صبح جمعه در نشست مشترک نمایندگان کمسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و هیئت نمایندگان اتاق اصفهان در صحبت‌هایی جریانات اخیر بازار ارز را مورد بحث قرار داد و اظهار داشت: در جریان‌های اخیری که در بازار ارز بر فعالان اقتصادی وارد شد، یک بی اعتمادی را حاکم کرد که باید برای پایان دادن به این جریان از تولید ملی حمایت کرد .

   نوسانات بازار ارز به فعالان اقتصادی لطمه زده است/ مسئولان از تولید ملی حمایت کن (مهر) 9:14:13 AM

–            صدور مجوز ترخیص موقت کالا برای ۱۵ گمرک  (مهر) ۹:۱۴:۱۶ AM

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از صدور مجوز جدید و افزایش اختیارات ۱۵ گمرک برای ترخیص موقت کالا خبر داد. عباس معمارنژاد در گفتگو با مهر از ارائه مجوز به ۱۵ گمرک کشور در ارتباط با ورود موقت کالا به کشور خبر داد و گفت: در برخی از کالاها مشخص است که از کدام گمرگات وارد کشور می شود .

    صدور مجوز ترخیص موقت کالا برای 15 گمرک (مهر) 9:14:16 AM

–            ساخت ۲ پروژه نیروگاهی در مرز ایران و ارمنستان (مهر) ۹:۱۴:۲۱ AM

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمدرضا رضازاده در حاشیه مراسم کلنگ زنی احداث سد و نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی مگری در حاشیه رودخانه مرزی ارس در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره نحوه اجرای پروژه مشت

   ساخت 2 پروژه نیروگاهی در مرز ایران و ارمنستان (مهر) 9:14:21 AM

منبع گزیده اخبار : کیش اسپنتا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/458/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.