۴۰‌ درصد درآمدهای نفتی در شش ماه اول سال محقق نشده

یک عضو مجلس از محقق نشدن ۴۰ درصد درآمدهای نفتی این کشور در شش ماه اول سال جاری خبر داده است. این درآمدها در قانون بودجه سال جاری خورشیدی پیش بینی شده بود.

غلامرضا اسداللهی، عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  گفته است که مقام های دولتی،گزارش در این باره را به مجلس ارائه کرده اند.

بر اساس گفته‌های آقای اسداللهی، این گزارش از کسری درآمدهای نفتی دولت ایران مربوط به شش ماه اول سال است.

آقای اسداللهی به نقل از مقام های دولت ، دلیل کسری بودجه سال جاری را “کاهش فروش نفت و محدودیت شدید در انتقال ارزهای نفتی” اعلام کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا، خرید نفت ایران را برای افزایش فشار به این کشور بر سر برنامه اتمی ایران تحریم کرده اند. اجرای تحریم های نفتی اتحادیه اروپا از اوایل تابستان سال جاری خورشیدی آغاز شده است و آمار مقام های ایرانی به کسری ۴۰ درصدی درآمدهای نفتی، ناظر به تاثیر سه ماهه تحریم های نفتی است.

“بودجه سال ۱۳۹۲ باید انقباضی بسته شود ضمن آنکه اتکا به منابع محقق نشده به ویژه منابع نفتی باید کاسته شود”

چند روز پیش، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به کمبودهای مالی این کشور اشاره کرده و گفته بود “باخشکسالی مالی مواجه هستیم.”

بودجه انقباضی در راه است

غلامرضا اسدللهی در این باره از کاهش تدریجی اتکا بودجه سال آینده ایران به منابع نفتی خبر داده و از تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه سال آینده خورشیدی گلایه کرده است.

او گفته “بودجه سال ۱۳۹۲ باید انقباضی بسته شود، ضمن آنکه اتکا به منابع محقق نشده به ویژه منابع نفتی باید کاسته شود.”

پیشتر رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ایران از “کاهش شدید وابستگی کشور به نفت” در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور خبر داده بود.

لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت است.

پس از تصویب این لایحه در مجلس ایران و تبدیل لایحه بودجه به قانون، نیمی از زمان اجرای آن در دولت آقای احمدی نژاد و نیمی دیگر توسط دولت آینده این کشور خواهد بود.

منبع اصلی و عمده درآمد دولت ، برخلاف اغلب کشورهای توسعه یافته که از محل مالیات تامین می شود، پول حاصل از فروش نفت خام این کشور است.

در حالی که اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما با اجرای تحریم های نفتی اتحادیه اروپا که از اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت ایران به گفته مقام های رسمی این کشور به ۸۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

به دنبال تحریم بانک مرکزی و دیگر بانک ها، دریافت پول صادرات همین مقدار از نفت ایران هم دشوار شده است.

دولت  اعلام کرده به دلیل بروز این مشکلات وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ نسبت به بودجه سال جاری خورشیدی، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%db%b4%db%b0%e2%80%8c-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b4%d8%b4-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%b3%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.