گزیده خیرهای اقتصادی (۱۴ آذر ۹۱)

 

مورخ:۱۴/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۰ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۸۸ –  یورو : ۳۲,۰۸۷

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:04:06 AM

–           دلار؛ ۱۵۰۰ تومان یا ۳۰۰۰ تومان؟ )تابناک) 

دست‌کم این را می‌توان گفت که اکنون نیاز ارزی کشور نیز به عنوان اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه دانسته می‌شود؛ این چیزی است که شمس‌الدین حسینی به آن اشاره کرد. از سویی، محمدرضا رحیمی گفته با دلار ۱۵۰۰ تومان هم می‌توان صادرات کرد. این در حالی است که هوشنگ فاخر، نقطه تعادلی بهای ارز در ایران را سه هزار تومان می‌داند .

     دلار؛ ۱۵۰۰ تومان یا ۳۰۰۰ تومان؟ )تابناک) 8:40:12 AM

           راهکار جدید بانک مرکزی برای رهایی از دلار محوری(الف) 

رئیس کل بانک مرکزی، با اعلام اینکه نرخ ارز در کشور تاکنون اساسی‌ترین پارامتر اقتصادی برای تصمیم‌گیران بوده است، گفت: بانک مرکزی برای برون رفت از دلار محوری در اقتصاد کشور برنامه‌های جدیدی دردست اقدام دارد . محمود بهمنی در گفتگو با ایلنا گفت: متاسفانه طی ۵۰ سال گذشته تجارت و اقتصاد کشور حول محور دلار بوده است و با هر نوسان دلاری، اقتصاد کشور دچار تلاطم شده است، لذا بانک مرکزی برای رهایی از دلار محوری دراقتصاد کشور در تلاش است تا ارزهای جدید را جایگزین آن کند .

   راهکار جدید بانک مرکزی برای رهایی از دلار محوری(الف) 8:48:21 AM

–           بانک مرکزی مراقب شفافیت منشأ ارزی واردات باشد(دنیای اقتصاد) 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه رفع ممنوعیت واردات با ارز آزاد اقدام مثبتی است، گفت: این اقدام باید با مراقبت‌ها صورت گیرد تا نیازهای کشور از این جهت نیز تامین شود. بهروز نعمتی در گفت‌و‌گو با خانه ملت در واکنش به اعلام رفع ممنوعیت واردات با ارز آزاد گفت: این اقدام در مقطع کنونی اقدام مثبتی است و در اقتصاد آزاد باید چنین مبادلاتی صورت گیرد .

 -      بانک مرکزی مراقب شفافیت منشأ ارزی واردات باشد(دنیای اقتصاد) 8:52:30 AM

–           نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(دنیای اقتصاد) 

نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(در برابر ریال)

      نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(دنیای اقتصاد) 8:58:41 AM

–           رابطه بازار مسکن و بورس(دنیای اقتصاد) 

گروه بورس- هدیه لطفی: در حالی که مسوولان دولتی سالی آرام و همراه باثبات قیمت‌ها را برای بازار مسکن در سال جاری پیش‌بینی کرده بودند، وضعیت قیمت مسکن در سال ۹۱ تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله تحویل مسکن مهر، چگونگی اجرای مرحله دوم هدفمندی سازی یارانه‌ها، تحریم‌های اخیر و همچنین وضع بازارهای موازی از جمله طلا و بورس در نوسان قرار گرفت، به طوری که امسال رشد قیمت مسکن، پرشتاب‌تر از سال‌های گذشته دنبال شد.

   رابطه بازار مسکن و بورس(دنیای اقتصاد) 9:00:48 AM

–           کاهش ۴۰ درصدی وابستگی به نفت در لایحه بودجه(آرمان) 

پس از آنکه وزیر نفت از برنامه‌ریزی برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی خبر داد، این بار معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری اعلام کرده است که میزان وابستگی به نفت در لایحه بودجه ۹۲ به میزان ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. مبینی با اشاره به اینکه وابستگی بودجه به نفت در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ از ۶۰ میلیارد دلار به ۵۳ میلیارد دلار رسیده است، گفت: احتمالا این وابستگی در بودجه سال ۱۳۹۲ نسبت به امسال، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد .

     کاهش ۴۰ درصدی وابستگی به نفت در لایحه بودجه(آرمان) 9:05:03 AM

–           تغییر ترکیب صندوق توسعه به صلاح نیست/بازار آزاد ارز را به رسمیت نمی‌شناسیم (ایسنا)

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)محمود دودانگه درباره کاهش اختیارات صندوق توسعه در پی مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی و این که گفته می شود این صندوق دولتی است، افزود:صندوق توسعه ملی باید پشتیبان توسعه کشور باشد و اگر این منطق را بپذیریم می بینیم که متولی اجرایی توسعه کشور قوه مجریه است و باید بتواند در توسعه کشور پشتیبانی مناسب را از صندوق توسعه بگیرد .

      تغییر ترکیب صندوق توسعه به صلاح نیست/بازار آزاد ارز را به رسمیت نمی‌شناسیم (ایسنا) 9:05:08 AM

–           رشد شاخص بورس حبابی نیست/ اصلاح نرخ ارز(ایسنا) 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید شمس‌الدین حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر ارزیابی از رشد شاخص بورس گفت: پس از اصلاحات نرخ ارز تا حدی رشد شاخص بورس قابل پیش بینی بود ضمن آن‌که در ماه‌های ابتدایی سال در برخی از حوزه‌ها محدودیت‌هایی داشتیم و در حوزه صادرات و پتروشیمی مشکلات زیادی بوجود آمد اما اکنون رفته رفته وضعیت بسیار بهتر شده است .

    رشد شاخص بورس حبابی نیست/ اصلاح نرخ ارز(ایسنا) 9:05:12 AM

–           قیمت ارز در بودجه کمتر از نرخ مبادله‌ای/بودجه۹۲ به شدت انقباضی است (ایسنا) 

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: به طور قطع قیمت‌گذاری ارز در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور کمتر از قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی است . وی حمایت از تولید را از رویکردهای بودجه سال ۹۲ اعلام کرد و گفت: نقش استانها در کمک به تولید در قالب کمکهای فنی و اعتباری افزایش می یابد .

 قیمت ارز در بودجه کمتر از نرخ مبادله‌ای/بودجه92 به شدت انقباضی است (ایسنا) 9:05:17 AM

–           ارائه ارز مبادله‌ای برای ۲۰ گروه خدماتی(تهران امروز) 

سخنگوی مبادلات ارزی کشور خبر داد: مقرر شده بانک‌های عامل بتوانند برای ۲۰ گروه خدماتی دیگر نیز ارز را به نرخ مبادله‌ای ارائه دهند. صمد کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: همه تقاضاهایی که به عنوان بخش خدمات محسوب می‌شوند شامل این نرخ مبادله‌ای خواهند بود. وی گفت: پیش از این ارز مسافرتی، ارز درمانی، ارز ماموریتی برای کارکنان دولت و ارز دانشجویی را به نرخ مبادله‌ای پوشش دادیم و بقیه‌ خدمات را نیز در قالب ۲۰ خدمت دسته‌بندی کرده و ارز آنها به نرخ مبادله‌ای تامین خواهد شد .

     ارائه ارز مبادله‌ای برای 20 گروه خدماتی(تهران امروز) 9:05:24 AM

–           فروش محصولات پتروشیمی با نظارت کامل انجام می شود(ایرنا)

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: نهادهای نظارتی بر نحوه فروش و عرضه محصولات پتروشیمی در بازار نظارت کامل دارند .

   فروش محصولات پتروشیمی با نظارت کامل انجام می شود(ایرنا) 9:05:28 AM

–           ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت(ایرنا) 

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی در این شرکت ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است .

     ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت(ایرنا) 9:05:33 AM

–           ثبات نسبی قیمت سکه در بازار / دلار ۲۸۹۰ تومان(خبرگزاری فارس) 

قیمت انواع مسکوکات طلا امروز در بازار داخلی نسبت به روز گذشته در حالی تغییر چندانی نداشت که نرخ دلار آمریکا ۱۰ تومان کاهش داشت . به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و ۱۸۹ هزار تومان ،نیم سکه بهار آزادی ۵۹۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۰۵ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱۸۲ هزار تومان است .

   ثبات نسبی قیمت سکه در بازار / دلار 2890 تومان(خبرگزاری فارس) 9:05:38 AM

–           ایران بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد خاورمیانه و آفریقا(خبرگزاری فارس) 

مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه گفت: با حفظ سهم ۴۶ درصدی فولاد مبارکه در ۱۰ ماهه گذشته سال ۲۰۱۲ میلادی ایران بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد خاورمیانه و آفریقا به شمار می‌رود .

      ایران بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد خاورمیانه و آفریق(خبرگزاری فارس) 9:05:41 AM

–           معامله ۱۸۰ میلیارد تومان انواع ورق فولاد مبارکه در بورس(خبرگزاری فارس) 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز در تالار محصولات صنعتی و معدنی، شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۱۳ هزار و ۶۴۰ تن ورق گرم C  به نرخ ۱۴ هزارو ۶۲۰ ریال، یک‌هزارو ۵۴۰ تن ورق گالوانیزه G به نرخ ۱۹ هزار و ۶ ریال، ۱۱ هزارو ۳۳۰ تن ورق گرم B  به نرخ ۱۴ هزار و ۴۶۱ ریال و ۲ هزار و ۶۰۰ تن ورق سرد B را به نرخ ۱۷ هزار و ۶۳۳ ریال به صورت سلف در تالار محصولات صنعتی و معدنی مورد معامله قرار داد .

     معامله ۱۸۰ میلیارد تومان انواع ورق فولاد مبارکه در بورس(خبرگزاری فارس) 9:05:46 AM

–           شرط و شروط دولت برای توقف ثبت سفارش اولویت ۹ کالایی (مهر) 

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه ثبت سفارش کالاهای اولویت ۱۰ همچنان متوقف است، گفت: اگر تولیدکنندگان اولویت ۹ تضمین دهند که کیفیت و شرایط تنظیم بازار را رعایت می‌کنند، ممکن است ثبت سفارش کالاهای این اولویت هم ممنوع شود. وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: شرط دولت در زمانی که افزایش قیمت نمی پذیرد یا با عدم ثبت سفارش گروهی از کالاها موافقت می کند، این است که تولیدکنندگان به کیفیت توجه داشته باشند .

   شرط و شروط دولت برای توقف ثبت سفارش اولویت 9 کالایی (مهر) 9:05:50 AM

–           معرفی ۵۰ میلیارددلار فرصت سرمایه‌گذاری ایران در چین(مهر) 

معاون وزیر اقتصاد از معرفی ۵۰ میلیارد دلار پروژه سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی و دولتی ایران در همایش ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی چین خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، چهارمین نمایشگاه و همایش ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی چین روز دوشنبه با حضور بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و نمایندگانی از سازمان ها و نهادهای اقتصادی و سرمایه گذاری کشورمان در پکن گشایش یافت .

     معرفی 50 میلیارددلار فرصت سرمایه‌گذاری ایران در چین(مهر) 9:05:55 AM

–           بازگشت واحدهای پتروشیمی تعلیقی به بورس/ عرضه دوباره محصولات(مهر) 

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرزاد نامداری اعلام کرد: برخلاف برخی تصورات، تصمیمات قانونی بورس کالای ایران برای برخی از واحدهای عرضه کننده، نه تنها موجب عرضه محصولات آنها در بازار خارج از بورس نشده بلکه اکثر آنها نسبت به تطبیق رفتار خود با ضوابط بورس کالا و تلاش برای ایفای تعهدات عرضه ارائه شده در این بورس اقدام نموده اند . معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران، با اعلام رفع تعلیق برخی واحدهای پتروشیمی و فولادی، از بازگشت آنها به بورس تا پایان آذرماه سال جاری خبر داد.

      بازگشت واحدهای پتروشیمی تعلیقی به بورس/ عرضه دوباره محصولات(مهر) 9:06:01 AM

_____________________________________________
 
عصر اقتصاد
 
 
 
 
______________________________________________
 
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

رویترز- کمپانی رنو فرانسه از کاهش ۳۶درصدی فروش محصولات خود در فرانسه و همچنین افت ۵۱درصدی فروش در بازار خودرو اسپانیا خبر داد

مسکوتایمز- وزیر انرژی روسیه از تمایل کشورش در راستای افزایش صادرات گازطبیعی به ترکیه خبر داد

بلومبرگ- در شرایط کنونی، اقتصاد آمریکا به شدت از نوسانات بهای نفت در بازارهای جهانی آسیب پذیر است

الاهرام- بهبود شرایط اقتصادی چین و رشد تولیدات صنعتی این کشور در ماه نوامبر موجب افزایش بهای نفت برنت تا مرز۱۱۲ دلار شد

آساهی شیمبون- ژاپن در احداث شبکه جدید توزیع سراسری الکتریسیته مصر همکاری خواهد کرد

یورو نیوز- دولت یونان روز دوشنبه از بازخرید ده میلیارد یورو از اوراق قرضه دولتی که در تصاحب سرمایه گذاران خصوصی است خبر داد . سازمان مدیریت بدهی های یونان، از دارندگان واجد شرایط اوراق قرضه دعوت کرده است تا روز جمعه اوراق قرضه خود را در ازای دریافت بین ۳۰٫۲ تا ۴۰٫۱ درصد از ارزش واقعی اوراق قرضه تحویل دهند

کونا- ارزش معاملات سهام در بورس کویت به بالاترین میزان خود طی ۶ هفته اخیر رسید

البوابه- قطر ۲۰ میلیارد دلار در توسعه قابلیت های انرژی خورشیدی سرمایه گذاری می کند

گالف نیوز- امارات بیستمین صادرکننده بزرگ دنیا در حوزه تجارت کالا است

فرانس۲۴- دولت اندونزی از انعقاد قراداد۱۲٫۱ میلیارد دلاری با شرکت نفتی بی پی خبر داد

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%db%8c%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-14-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.