گزیده خبرهای اقتصادی (۹ دی ۹۱)

مورخ: ۹/۱۰/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

             دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۰ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۲ –  یورو :  ۳۲,۴۸۶

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:20 AM

–          طلای جهانی در سال ۲۰۱۳ (دنیای اقتصاد) 

در حالی که در یک هفته آخر سال میلادی قیمت طلا در بازارهای جهانی، با توجه به نیمه تعطیل بودن بازارها روند ملایم و کم‌نوسانی را در پیش گرفته، نگاه‌ها به سرنوشت مذاکرات مالی در آمریکا دوخته شده است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نگران مذاکرات بین مقامات دو حزب آمریکا پیرامون راه‌حلی برای کسری بودجه شدید پیش رو که به «پرتگاه مالی» معروف شده است، هستند. این موضوع باعث شده کارشناسان برای پیش‌بینی قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ با مشکل روبه‌رو شوند و پیش‌بینی‌های متفاوتی ارائه شود.

   طلای جهانی در سال 2013 )دنیای اقتصاد) 8:45:29 AM

–          افزایش احتمال بازنگری در سیاست‌های تجاری (دنیای اقتصاد) 

هنوز یک ماه از تدوین سیاست‌های جدید تجاری نگذشته، زمزمه‌هایی از بازنگری دوباره بخشنامه‌های واردات و صادرات به گوش می‌رسد . این موضوع پس از آن طرح می‌شود که در چند هفته گذشته، بازرگانان با گلایه از مشکل‌های جدید در مسیر تجارت خارجی، انتقادهای زیادی را به تصمیم‌های «عجولانه» دولت وارد کرده‌اند. بیشترین انتقاد بازرگانان به دولت در مورد سختگیری نسبت به نحوه فروش ارز حاصل از صادرات است. کارگروه توسعه صادرات که محور کار خود را براساس حمایت از صادرات و برداشتن مشکل‌ها از پیش پای صادرکنندگان گذاشته، در تلاش برای بازنگری و به احتمال زیاد تعدیل دستورهای جدید است .

   افزایش احتمال بازنگری در سیاست‌های تجاری )دنیای اقتصاد) 8:45:35 AM

–          کاهش صادرات دوباره امارات به ایران (دنیای اقتصاد) 

به گزارش «ایسنا»، مقامات اماراتی اعلام کردند که در پی تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران، ارزش صادرات مجدد امارات به ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی به میزان یک سوم کاهش یافت. به گفته او، صادرات مجدد امارات به ایران در نیمه نخست ۲۰۱۲ با کاهش ۳۲ درصدی به ۲۸/۱۳ میلیارد درهم معادل ۶/۳میلیارد دلار رسید .

   کاهش صادرات دوباره امارات به ایران )دنیای اقتصاد) 8:48:40 AM

–          ارز مبادله‌ای، گران‌تر از ارز آزاد(آرمان) 

دستورالعمل اجرایی نحوه خرید و فروش ارز به نرخ مبادله‌ای و بخشنامه موجود برای تخصیص ارز به واردکنندگان شروطی را عنوان کرده است که با اتکا به آن نرخ ارز مبادله‌ای برای واردکنندگان بیش از تهیه ارز آزاد خواهد بود. از چهاردهم مهرماه امسال دستورالعملی به ادارات کل عملیات‌ ارزی شبکه بانکی و واحدهای تابعه جهت تخصیص ارز به واردکنندگان عنوان شده است .

  اختلافات آماری در واردات برنج(آرمان) 8:53:00 AM

–          اختلافات آماری در واردات برنج(آرمان)

به گزارش فارس، وزارت جهاد کشاورزی سرانه مصرف برنج کشور را ۳۶ کیلوگرم بیان کرده و نیاز به واردات را با تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن امسال، حداکثر ۶۰۰ هزار تن عنوان می‌کند، اما وزارت صنعت،‌معدن و تجارت حداقل نیاز به واردات را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بیان می‌کند. به گفته مدیرکل محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج در کشور امسال ۲۴۰۰ هزار تن و بر اساس آمار گمرک ایران در هفت ماهه نخست سال جاری ۶۲۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است .

    ارز مبادله‌ای، گران‌تر از ارز آزاد(آرمان) 8:51:49 AM

–          اولویت‌های ۹ و ۱۰ برای دریافت ارز تعیین تکلیف نشده‌اند(تهران امروز) 

در حالی که از ۶ دی‌ماه گروه‌های ۸ کالایی در مرکز مبادلات ارزی تامین ارز شده‌اند، وضعیت گروه‌های کالایی در اولویت ۹ و ۱۰ همچنان در ابهام است. صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی، در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تخصیص ارز مرکز مبادله ارزی به کالاهای اولویت ۹ و ۱۰ اظهار کرد: تکلیف اولویت‌های ۹ و ۱۰ همچنان مشخص نیست.وی ادامه داد: مرکز مبادله ارزی بر اساس چارچوبی شکل گرفته و از ابتدا قرار بود تنها اولویت‌های ۳ تا ۵ کالایی را تامین ارز کند .

    اولویت‌های 9 و 10 برای دریافت ارز تعیین تکلیف نشده‌اند(تهران امروز) 8:56:11 AM

–          بازدهی ۴۵ درصدی بورس(تهران امروز)

برخلاف تصور عده‌ای که ادامه روند پاییز طلایی بورس را در زمستان غیرممکن می‌دانستند، بورس تهران یک هفته رویایی دیگر را پشت سر گذاشت و گرمای لذت‌بخشی را در اولین هفته زمستان به سهامداران هدیه کرد و آخر هفته گذشته نماد تا عدد ۳۷هزار ۷۹۸واحدی بالارفت. در نتیجه معاملات روز چهارشنبه شاخص کل پس از استراحتی یکروزه، ۴۳۲ پله بالا رفت و به ورودی ۳۸ هزار واحد نزدیک شد .

   بازدهی 45 درصدی بورس(تهران امروز) 8:59:21 AM

–          نرخ دلار و یورو کاهش و پوند افزایش یافت (ایسنا) 

مرکز مبادلات ارزی در اولین روز از هفته جاری نرخ دلار را اعلام کرد که براین اساس دلار ۲۴ هزار و ۵۸۰ ریال، یورو ۳۲ هزار و ۴۸۶ ریال اعلام شد که قیمت آن‌ها نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته با کاهش مواجه شد پوند نیز ۳۹ هزار و ۷۰۴ ریال اعلام شد که نسبت به هفته قبل افزایش یافته است .

  نرخ دلار و یورو کاهش و پوند افزایش یافت (ایسنا) 9:00:30 AM

–          مبنای بودجه ۹۲ کاهش وابستگی به نفت است (ایسنا) 

محمد کردبچه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و صفر شدن آن در سال پایانی برنامه پنجم توسعه اظهار کرد:مهم‌ترین شاخصی که در این زمینه در بودجه ما وجود دارد تراز عملیاتی است که تفاوت بین درآمدهای واقعی یا غیر نفتی و هزینه‌های جاری را نشان می‌دهد .

    مبنای بودجه 92 کاهش وابستگی به نفت است (ایسنا) 9:02:45 AM

–          بهای نفت در بازار نیویورک بالا رفت(ایرنا) 

بهای نفت روز چهارشنبه برای نخستین بار در سه روز گذشته در بازار نیویورک بالا رفت زیرا ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا و اعضای کنگره این کشور آماده می شوند پیش از پایان سال میلادی جاری در مورد بودجه این کشور با یکدیگر بحث و گفت و گو کنند .

    بهای نفت در بازار نیویورک بالا رفت(ایرنا) 9:03:53 AM

–          تولید ۱۱،۲ میلیون تن شمش فولادی در کشور(خبرگزاری فارس) 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،‌ گزارش‌های اولیه حاکی است که از ابتدای سال تا پایان آذر ماه میزان تولید شمش در کارخانه‌های فولادی با رشد ۸٫۳ درصدی همراه شد که این افزایش تولید به سبب راه‌اندازی کارخانه‌های جدید تولید فولاد خام در کشور است .

   تولید ۱۱،۲ میلیون تن شمش فولادی در کشور(خبرگزاری فارس) 9:05:59 AM

–          بانک جامع اطلاعاتی صنعت پتروشیمی ایران تاسیس شد(مهر) 

معاون وزیر نفت از تاسیس بانک جامع صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی ایران در راستای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری خبر داد و اعلام کرد: در این بانک لیست کاملی از وضعیت نظام پیمانکاری، تعداد پیمانکاران، وضعیت ساخت داخل و سازندگان و مشاوران مهندسی درج و ثبت می‌شود.

    بانک جامع اطلاعاتی صنعت پتروشیمی ایران تاسیس شد(مهر) 9:07:13 AM

_______________________________________________________

عصر اقتصاد

______________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

رویترز- بنا بر آمار منتشره، آمریکا بزرگترین خریدار محصولات صادراتی چین در سال ۲۰۱۲ بوده است

گیزمودو- کمپانی ZTE چین باریک‌ترین تلفن ۵ اینچی Full HD دنیا را تا کمتر از ۲ هفته دیگر معرفی خواهد کرد

آساهی شیمبون- کمپانی تویوتا از افزایش فروش ۲۲درصدی محصولات خود در سال ۲۰۱۲ و دستیابی به رکورد فروش ۹٫۷ میلیون دستگاه خودرو در سال جاری میلادی خبر داد

گالف نیوز- صندوق بین المللی پول اقدام دولت اردن در افزایش بهای سوخت تا ۵۳درصد را تصمیمی مهم ارزیابی کرد

حریت اقتصادی- جایزه بهترین هتل آسیا در سال ۲۰۱۲ به هتل رافائل کشور سنگاپور اختصاص یافت

نیویورک تایمز- رشد سالانه تولیدات صنعتی چین به ۲۲٫۸درصد رسید

تعداد بیکاران فرانسه طی ماه نوامبر با ۲۹۳۰۰ نفر افزایش به بیش از ۳٫۱۳۲ میلیون نفر رسیده است که این میزان بالاترین حد در ۱۵ سال اخیر است

اشپیگل- بنابر اعلام معاون مالی ب.ام.و، میزان فروش خودروهای تولیدی این شرکت در سال ۲۰۱۲ رکورد جدید ۱٫۸ میلیون دستگاه را به ثبت رسانده است

دویچه وله- به واسطه افزایش امیدواری‌ها نسبت به توافق رهبران آمریکا در مذاکرات بودجه این کشور، بازارهای سرمایه آسیا شاهد روند افزایشی شاخص‌های خود بودند

رئیس صندوق بین المللی پول عنوان کرد: بن بست مالی آمریکا مهمترین تهدید علیه اقتصاد این کشور است

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-9-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.