گزیده خبرهای اقتصادی (۹ آذر ۹۱)

مورخ:۹/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۹ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۲ –  یورو : ۳۱,۸۴۵

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:11:20 AM

–           نوسان کاهشی سکه و دلار (دنیای اقتصاد) 

ورود دوباره نقدینگی به بازار سکه و ارز با افزایش عرضه خنثی شد و نشانه‌های افزایش قیمت تا میانه روز بیشتر دوام نیاورد و خیلی زود رنگ باخت. قیمت دلار تا غروب ۳۰ تومان کاهش را نیز ثبت کرد. سکه نیز در ادامه بازار با از دست دادن تقریبا ۱۵ هزار تومان از قیمت خود ، به زیر یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. قیمت‌های کمتری نیز برای آن در گوشه گوشه بازار شنیده شد. با کاهش تقریبا ۴۰ دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز امروز هم احتمالا باید شاهد کاهش بیشتر قیمت باشیم .

  نوسان کاهشی سکه و دلار )دنیای اقتصاد) 835:11:27 AM

–           تاثیر ممنوعیت صادراتی بر ۳شاخه اصلی کالا )دنیای اقتصاد) 

لیست دوگانه «محدودیت و ممنوعیت» صادراتی چه تاثیراتی را به دنبال دارد؟ این موضوع محور گزارشی است که به تازگی از سوی انجمن مدیران صنایع مورد بررسی قرار گرفته و تاثیر بخشنامه سازمان توسعه تجارت را بر سه شاخه اصلی کالا شامل محصولات صنعتی و معدنی، محصولات پتروشیمی و محصولات کشاورزی تحلیل کرده است.

    تاثیر ممنوعیت صادراتی بر 3شاخه اصلی کالا )دنیای اقتصاد) 8:38:36 AM

–           احتمال آزاد سازی صادرات ۳ محصول پتروشیمی (دنیای اقتصاد) 

محمد زیار درباره خروج محصولات جدید پتروشیمی از لیست ممنوع صادرات‌های دولت، گفت: سیاست‌های دولت و کارگروه تخصصی پتروشیمی در چند هفته گذشته تا حدودی التهابات و نوسان‌های قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در بازار را مدیریت و کنترل کرده است . رییس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد هم اکنون یک ثبات نسبی قیمت در بازار محصولات پتروشیمی حکمفرما شده است.

    احتمال آزاد سازی صادرات 3 محصول پتروشیمی (دنیای اقتصاد) 8:42:46 AM

–           پیشنهاد رسمی ایران برای تاسیس اوپک پتروشیمی (آرمان) 

پس از تاسیس سازمان اوپک و مجمع کشورهای صادرکننده گاز با پیشنهاد ایران، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از ارائه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس سازمانی مشابه اوپک برای تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی جهان خبر داد .

 -      با مصوبه شورای پول و اعتبار؛ گشایش ال‌.سی ریالی مجددا امکان‌پذیر شد (ایسنا) 8:59:21 AM

–           انتقاد از تصمیم جدید بانک مرکزی(تهران امروز) 

روز گذشته اعلام شد بانک مرکزی به دلیل کاهش ترافیک شبکه الکترونیکی خود، مبالغی که خریداران در فروشگاه ها از طریق کارت پرداخت می کنند را با دو ساعت تاخیر به حساب فروشنده واریز می‌کند. هر چند در ابتدا مدیران بانک مرکزی این بخشنامه را امری تکنیکی دانستند که ارتباطی با آحاد مردم ندارد، اما در نهایت اعلام کردند که به دلیل کاهش کندی شبکه چنین تصمیمی گرفته‌اند .

    واردات کالاهای لوکس به طور موقت آزاد شد (ایسنا) 9:05:32 AM

–           با مصوبه شورای پول و اعتبار؛ گشایش ال‌.سی ریالی مجددا امکان‌پذیر شد (ایسنا) 

در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار دستورالعمل اعتبارات اسنادی داخلی که پس از اختلاس سه هزار میلیارد تومانی با محدودیت‌هایی مواجه شده بود با امکان نقد شدن این اسناد برای تولیدکنندگان تصویب شد . محمد نهاوندیان – رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران – در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از تشکیل جلسه شورای پول واعتبار و تصویب خروج دستورالعمل اعتبارات اسنادی ریالی ازمحدودیت‌های لحاظ شده خبر داد و اظهار کرد: در این جلسه دستورالعمل اعتبارات اسنادی ریالی که پیش از آن با محدودیت‌هایی مواجه شده بود از تصویب نهایی گذشت و از این پس بانک‌ها می‌توانند ال.سی ریالی باز کنند .

    فاصله زمانی ثبت سفارش تا دریافت ارز مشخص نیست/توافق 6بندی باید اجرا شود (ایسنا) 9:12:46 AM

–           واردات کالاهای لوکس به طور موقت آزاد شد (ایسنا) 

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دستورالعمل جدید دولت خطاب به متقاضیانی که کالای آنها دراولویت دهم قرارگرفته ولی قادر به انجام ثبت سفارش نیستند آمده که این دسته از افراد در صورت داشتن قبض انبار از یکی از گمرک‌های اجرایی می‌توانند اقدام به ثبت‌سفارش کنند. البته به شرطی که تاریخ قبض انبار آنها تا ۲۸ آبان امسال باشد .

    بهای نفت در بازار معاملات آسیا افزایش یافت(ایرنا) 9:12:52 AM

–           فاصله زمانی ثبت سفارش تا دریافت ارز مشخص نیست/توافق ۶بندی باید اجرا شود (ایسنا) 

نایب رییس اتاق ایران درباره فاصله زمانی ثبت سفارش کالا در مرکز مباله ارزی تا زمانی که واردکنندگان ارز خود را دریافت می‌کنند، گفت: این موضوع در قالب شورای گفت‌وگو از سوی بخش خصوصی با دولت مطرح شده و نماینده بانک مرکزی اطلاعاتی را در این باره ارائه کرده‌ است؛ هر چند که این اطلاعات از شفافیت لازم برای تجزیه و تحلیل جامع برخوردار نیست .

    آماده‌باش نفتی ایران در خلیج فارس/ صادرات نفت از سرگرفته شد(مهر) 9:17:07 AM

–           بهای نفت در بازار معاملات آسیا افزایش یافت(ایرنا) 

خوشبینی ناشی از پیشرفت مذاکرات برای حل بحران بودجه در آمریکا به افزایش بهای نفت در معاملات صبح روز پنجشنبه در بازار آسیا منجر شده است . بهای هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۹ سنت افزایش به ۸۶ دلار و ۶۸ سنت رسید.همچنین نفت برنت دریای شمال برای تحویل در زمان مشابه با ۲۲ سنت صعود قیمت ، بشکه ای یکصد و نه دلار و ۷۴ سنت معامله شد .

    راهکارهای 4گانه ثبت سفارش برای واردات کالاهای اولویت دهم(خبرگزاری فارس) 9:15:58 AM

–           راهکارهای ۴گانه ثبت سفارش برای واردات کالاهای اولویت دهم(خبرگزاری فارس) 

 سازمان توسعه تجارت ایران در بخشنامه‌ای ۴ راهکار برای متقاضیانی که کالای آنها در اولویت دهم قرارگرفته و قادر به انجام ثبت سفارش نمی‌باشند، پیش‌بینی و اعلام کرد .

    انتقاد از تصمیم جدید بانک مرکزی(تهران امروز) 8:53:09 AM

–           آماده‌باش نفتی ایران در خلیج فارس/ صادرات نفت از سرگرفته شد(مهر) 

با وجود طوفان و بارندگی شدید در خلیج فارس و ایجاد حالت آماده باش، تخلیه تاسیسات، مخازن و اسکله‌های پایانه نفتی خارگ از آب باران به ‌طور کامل انجام و صادرات نفت ایران پس از وقفه‌ای چند ساعته از سرگرفته شد. سیدپیروز موسوی امروز در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر صادرات نفت خام ایران در پایانه نفتی خارگ به طور عادی و طبیعی در حال انجام است، گفت : طوفان و بارش شدید باران در منطقه خلیج فارس مشکلاتی را در پهلوگیری نفتکش ها در اسکاه های پایانه خارگ به وجود آورد .

   پیشنهاد رسمی ایران برای تاسیس اوپک پتروشیمی (آرمان) 8:50:55 AM

___________________________________________________
عصر اقتصاد
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

بلومبرگ- به رغم وجودچالش های فراوان؛ موسسه اعتبارسنجی “مودی” چشم انداز اقتصادی هند را با ثبات ارزیابی کرد

قیمت جهانی طلا با کاهشی دوباره به ۱۷۳۷ دلار در هر اونس رسید

رویترز- عربستان و سودان از تصمیم خود برای آغاز حفاری ها در حوضه دریای سرخ همزمان با آغاز سال ۲۰۱۴ خبر دادند. حوضه مذکور به اعتقاد کارشناسان سرشار از منابع غنی طلا و مس است

الاهرام- با افزایش اعتراضات در مصر و تشدید درگیری ها میان معترضان و نیروهای امنیتی، روند نزولی شاخص سهام در بازار بورس قاره کماکان ادامه دارد

فرانس۲۴- یک مقام عالی رتبه در اتحادیه اروپا: اقدامات مرسی و تداوم فضای متشنج در مصر ممکن است انتقال وام های بین المللی به این کشور را تحت اثر قرار دهد

یورو نیوز- تعداد متقاضیان حقوق بیکاری در فرانسه در ماه اکتبر رشد جهشی داشت و به بالاترین حد در چهارده سال گذشته رسید.با افزوده شدن بیش از ۴۵ هزار نفر به متقاضیان حقوق بیکاری، تعداد بیکاران در این ماه از سه میلیون و یکصد و سه هزار نفر عبور کرد

ارزش سهام بانکهای یونانی در بازارهای بورس کاهش بیش از ۱۰ درصدی را تجربه کردند . این در حالیست که وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو و مقامات صندوق بین المللی پول توافق کرده اند که به این کشور کمک های بیشتری بکنند

اکونومیست- بانک جهانی از طرح ۶٫۴ میلیون دلاری در پروژهای آب رسانی در نوار غزه خبر داد

گیزمودو- مایکروسافت طی یکماه از عرضه ویندوز ۸ برابر با ۴۰ میلیون نسخه قانونی از آن را به فروش رسانده است

شبن هوآ-رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۲ برابر با ۷٫۵درصد پیش بینی شده است

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-9-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.