گزیده خبرهای اقتصادی (۸ آذر ۹۱)

مورخ: ۸/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)  

                   دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۹ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۲ –  یورو : ۳۱,۷۹۰

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:10 AM

–           افت صادرات هند در پی بحران ارزی ایران (تابناک) 

بحران ارزی پیش آمده در ایران و واگرایی نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ ارز مرجع در ماه‌های اخیر، منجر به بروز معضلاتی برای صادرکنندگان هندی و در نتیجه کاهش صادرات هند به ایران شده است .

     افت صادرات هند در پی بحران ارزی ایران )تابناک) 8:33:03 AM

–           پرچم بورس در قله ۳۲ هزار(دنیای اقتصاد) 

بورس اوراق بهادار تهران پس از گذر از یک دوره استراحت و البته افت و خیزهای تدریجی، روز گذشته رکورد جدیدی را از خود به نمایش گذاشت؛ در این روز دماسنج بازار سهام با ثبت رشد ۴۰۹ واحدی معادل ۲/۱ درصد افزایش توانست برای نخستین بار در عمر ۴۶ ساله خود ضمن عبور از ارتفاع ۳۲ هزار واحدی و البته حفظ این رکورد تا پایان معاملات با رقم ۳۲ هزار و ۱۸ واحدی روز معاملاتی خود را به پایان برساند .

    پرچم بورس در قله 32 هزار(دنیای اقتصاد) 8:35:47 AM

–           دو روز پس از ممنوع شدن واردات با ارز غیرمبادله‌ای(دنیای اقتصاد) 

هنوز دو روز از ممنوع شدن واردات با ارز آزاد و غیرمبادله‌ای نگذشته که وزارت صنعت، معدن و تجارت از رفع ابهامات موجود در بخشنامه جدید ارزی گمرک خبر داده و اعلام کرده است که «واردات با ارز آزاد مجاز است ». پس از تعطیلات ابتدای هفته، بخشنامه جدید ارزی گمرک مبنی بر «انحصار واردات کالا با ارز مبادله‌ای» و «عدم ترخیص کالاهایی که با ارز آزاد وارد شده‌اند»، رسما اجرایی شد.

    دو روز پس از ممنوع شدن واردات با ارز غیرمبادله‌ای(دنیای اقتصاد) 8:40:01 AM

–           ذخیره‌سازی ۴۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی در صندوق توسعه(آرمان)

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به ذخیره‌سازی بیش از ۴۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی دولت در این صندوق اعلام کرد: تاکنون حدود ۲/۸ میلیارد دلار اعتبار به ۲۳ طرح جدید پتروشیمی اختصاص یافته است. به گزارش مهر، محمود دودانگه با بیان اینکه بر اساس توافق مجلس و دولت قرار شده است در سال اول راه‌اندازی صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از فروش و صادرات نفت در این صندوق نگهداری می شود.

    ذخیره‌سازی ۴۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی در صندوق توسعه )آرمان) 8:45:39 AM

–           قیمت برخی محصولات پتروشیمی در طول یک سال ۴ برابر شده است(تهران امروز) 

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه ظلم است محصول پتروشیمی را صادر و در داخل محصولات نهایی تولید نکنیم، گفت: قیمت بعضی مواد اولیه پتروشیمی در طول یک سال ۴ برابر شده است. به گزارش فارس، موید حسینی صدر اظهار داشت : اقتصاد صنایع وابسته به محصولات پتروشیمی از جمله نساجی، کفش، صنایع لبنی و امثال آن به شدت از تغییر قیمت این محصولات متاثر شده‌اند و گاهی قیمت مواد اولیه آنها به ۴ برابر رسیده است .

  قیمت برخی محصولات پتروشیمی در طول یک سال 4 برابر شده است(تهران امروز) 9:50:40 AM

–           ارائه ارز شتاب می‌گیرد(تهران امروز) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با تشریح عملکرد مرکز مبادلات ارزی در دو ماه گذشته درباره تاثیر فعالیت‌های آن بر بازار ارز کشور سخن گفت. به گزارش ایسنا صمد کریمی از دو برابر شدن مانده ارز خریداری شده در پایان آبان ماه سال‌جاری نسبت به پانزدهم آبان توسط بانک‌های عامل خبر داد. وی افزود: این نشان می‌دهد در آینده‌ای نه چندان دور واردات مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای برای بخش‌های تولید و یا همان خانواده تولید که گروه کالایی سه تا هفت است، شتاب می‌گیرد و این همان هدف اولی بود که مرکز مبادلات در پی آن بود .

    ارائه ارز شتاب می‌گیرد(تهران امروز) 8:55:57 AM

–           فاصله زمانی ثبت سفارش تا دریافت ارز مشخص نیست(ایسنا) 

نایب رییس اتاق ایران درباره فاصله زمانی ثبت سفارش کالا در مرکز مباله ارزی تا زمانی که واردکنندگان ارز خود را دریافت می‌کنند، گفت: این موضوع در قالب شورای گفت‌وگو از سوی بخش خصوصی با دولت مطرح شده و نماینده بانک مرکزی اطلاعاتی را در این باره ارائه کرده‌ است؛ هر چند که این اطلاعات از شفافیت لازم برای تجزیه و تحلیل جامع برخوردار نیست .

  فاصله زمانی ثبت سفارش تا دریافت ارز مشخص نیست(ایسنا) 8:58:06 AM

–           آزادی واردات با هر نوع ارز(ایسنا) 

در حالی براساس بخشنامه هفته گذشته گمرک این طور به نظر می‌رسید که واردات کالا با ارز آزاد ممنوع شده، اما امروز چهار‌شنبه مسئولان گمرک و سازمان توسعه تجارت طی اظهاراتی این موضوع را رد کرده و از آزادی واردات کالا با هرگونه ارزی خبر دادند .

    آزادی واردات با هر نوع ارز(ایسنا) 9:02:34 AM

–           دلار بازار طلا را از سکه انداخت (ایسنا)

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا ) ، با تاکید بر این‌که دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه کاهش قیمت دلار نسبت به روزهای اخیر بوده است اظهار کرد: در حال حاضر قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نسبت به روز گذشته ثابت مانده و تاثیری بر روی کاهش طلا و سکه نداشته است .

   دلار بازار طلا را از سکه انداخت (ایسنا) 9:03:37 AM

–           سرنوشت ۷ طرح فولادی در دست چینی‌ها (ایسنا) 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی غضنفری عنوان کرده فاینانس هفت طرح فولادی که در هفت نقطه کشور درحال احداث است، به سرانجام رسیده است. او اگرچه به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرده است و نگفته که آیا چینی‌ها سرانجام فاینانس این طرح‌ها را بر عهده گرفتند یا خیر؟ در همین حال چندی پیش رییس هیات عامل ایمیدرو به همراه مدیرعامل شرکت ملی فولاد سفری به چین داشتند که به نظر می‌رسد یکی از اهداف اصلی این سفر مذاکره با چینی‌ها در مورد چگونگی تامین مالی هفت طرح فولادی بوده است.

    سرنوشت 7 طرح فولادی در دست چینی‌ها (ایسنا) 9:04:05 AM

–           لزوم هماهنگی هرچه بیشتر میان بخش های مرتبط با صادرات غیرنفتی(ایرنا)

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت ایجاد هماهنگی میان بخش های مرتبط با صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: برای دستیابی به اهداف صادراتی، لازم است در تصمیم گیری ها و تنظیم بخشنامه ها هماهنگی های بیشتری میان دولت، بخش خصوصی و تشکل های اقتصادی به عمل آید .

   لزوم هماهنگی هرچه بیشتر میان بخش های مرتبط با صادرات غیرنفتی(ایرنا) 9:04:30 AM

–           نرخ برگشت سرمایه پتروشیمی ۶۰ درصد(فارس) 

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری اظهار داشت: نرخ بازگشت سرمایه در پتروشیمی‌‌ غیر قابل مقایسه با دیگر بخش‌ها است و گاهی به ۶۰ درصد یا ۹۰ درصد می‌رسد .به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بهروز علیشیری امروز در نخستین کنفرانس سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی اظهار داشت: باید از شیوه‌های متداول و کلاسیک تأمین مالی فاصله بگیریم، چنانکه تجربه سایر کشورهای دنیا در این باره نشان می‌دهد، آنها با تغییر مسیر تأمین مالی امروز موفق شده‌اند .

     نرخ برگشت سرمایه پتروشیمی ۶۰ درصد(فارس) 9:04:48 AM

–           صدور پتروشیمی به جای اروپا به هند و چین(مهر)

معاون وزیر نفت با بیان اینکه محصولات پتروشیمی به جای بازارهای آمریکا و اروپا به کشورهای هند و چین به عنوان یکی از بازارهای بالقوه صادر می‌شوند، خواستار مشارکت بیشتر بانک‌ها در طرح‌های توسعه پتروشیمی‌ها شد.

    صدور پتروشیمی به جای اروپا به هند و چین(مهر) 9:04:55 AM

–           بخشنامه جدید ارزی دولت/ ۴راهکار برای دارندگان کالاهای اولویت ۱۰ (مهر) 

دولت در بخشنامه جدیدی اعلام کرده است، افرادی که کالای آنها در اولویت دهم قرار می‌گیرد و امکان ثبت‌سفارش ندارند، به چهار طریق می‌توانند کالاهای خود را وارد کشور کنند. به گزارش خبرنگار مهر، دولت در بخشنامه جدیدی، شرایطی را برای دارندگان کالاهای اولویت دهم که دارای قبض انبار از یکی از گمرکات اجرایی کشور هستند و تاکنون نتوانسته‌اند ثبت سفارش کنند، اعلام کرده است .

   بخشنامه جدید ارزی دولت/ 4راهکار برای دارندگان کالاهای اولویت 10 (مهر) 9:05:12 AM___________________________________________________________عصر اقتصاد

___________________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

مازیار دانیالی :به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

رویترز- پس از توافق وزرای مالی اروپا درباره کاهش بار بدهی یونان و افزایش ارزش یورو، بازار طلا نیز شاهد روند افزایشی قیمت‌ها بود. همچنین، قیمت نقره به بالاترین میزان خود طی هفت هفته گذشته رسید

گالف نیوز- اقتصاد دبی در نیمه نخست سال جاری میلادی(۲۰۱۲) رشد ۴٫۱ درصدی را به ثبت رسانده است

تودی زمان- پژو ۳۰۱ وارد بازار خودروی کشور ترکیه شد

یورو نیوز- مقامات اتحادیه اروپا توافق کردند که تا پانزدهم دسامبر ۳۵ میلیارد یورو به صندوق نجات بانکهای دولتی اسپانیا واریز کنند

البوابه- اداره کنندگان دبی از پروژه ساخت پارک چند منظوره با اعتباری معادل ۲٫۷ میلیارد دلار خبر دادند

لس آنجلس تایمز- بدهی آمریکا برابر با ۱۶٫۳ تریلیون دلار و کسری بودجه این کشور یک تریلیون دلار اعلام شد

واشنگتن پست- آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد به رغم افزایش تولید نفت طی سال های آینده، آمریکا کماکان به نفت وارداتی از کانادا نیاز خواهد داشت

– روز گذشته، بازارهای سهام جهان به واسطه کاهش تنش و نگرانی درباره بحران بدهی یونان شاهد روند افزایشی شاخص‌های خود بودند

فایننشیال تایمز- سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی(OECD) طی گزارشی جامع به ابراز نگرانی های خود در رابطه با کاهش رشد اقتصاد جهان طی ماههای آتی پرداخته و نسبت به این مساله اعلام هشدار کرده است

گالف تایمز- دسته ای از کارشناسان بر این باورند که توسعه انرژی ها ی سبز دشمن اصلی اقتصاد کشورهای عربی تولید کننده نفت محسوب می شود

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-8-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.