گزیده خبرهای اقتصادی (۷ دی ۹۱)

مورخ: ۷/۱۰/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

             دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۴ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۳ –  یورو :  ۳۲,۵۴۴

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:33 AM

–          نامه سازمان حمایت به وزارت نفت(الف) 

یک مقام مسئول در سازمان حمایت در نامه‌ای به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خواستار ارائه مستندات قانونی این شرکت درباره افزایش قیمت خوراک پالایشگاه‌های روغن‌سازی ایران شد.

   نامه سازمان حمایت به وزارت نفت(الف) 8:44:42 AM

–          سهم ۰٫۹ درصدی مناطق آزاد از واردات(الف) 

براساس تازه‌ترین گزارش آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران، تنها ۰٫۹ درصد از ارزش کالاهای وارداتی به کشور از طریق مناطق آزاد تجاری- صنعتی صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری مهر، تازه‌ترین گزارش گمرک از عملکرد تجارت خارجی در مناطق آزاد نشان می‌دهد که در هشت ماهه سال‌جاری ۳ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار انواع کالا از این مناطق وارد کشور شده که یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار آن به منطقه آزاد انزلی اختصاص دارد .

     سهم 0.9 درصدی مناطق آزاد از واردات(الف) 8:45:47 AM

–          (یوآن) در سودای جهانی شدن(دنیای اقتصاد) 

نقش پول ملی یک کشور در تجارت جهانی، نمودی از قدرت اقتصادی آن است. در این راستا، سیاست‌گذاران چین، قصد دارند طی ده سال آینده، یوآن، پول ملی این کشور را هم چون دلار و یورو جهانی کنند.

    (یوآن) در سودای جهانی شدن(دنیای اقتصاد) 8:46:54 AM

–          خرید مسکن با قیمت مرجع در زمستان(دنیای اقتصاد) 

فعالیت سامانه‌ای که هفته‌اول تیرماه امسال توسط وزارت راه‌وشهرسازی برای اعلام عمومی قیمت واقعی آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران راه‌اندازی شده بود، بعد از یک وقفه سه‌ماهه در به‌روز‌رسانی قیمت‌ها، از روز گذشته دوباره از سر گرفته شد با این تفاوت که هم‌اکنون علاوه بر قیمت‌مرجع فروش مسکن، نرخ مرجع اجاره‌بها نیز در این سامانه برای استفاده اجاره‌نشین‌ها قابل رویت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت ‌مرجع چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از ارقامی است که هم‌اکنون در بازار فروش آپارتمان تحت عنوان قیمت‌ پیشنهادی فروشنده، به مشتری اعلام می‌شود.

     خرید مسکن با قیمت مرجع در زمستان(دنیای اقتصاد) 8:47:00 AM

–          ضرورت ورود خصوصی‌ها به ناوگان کشتیرانی(دنیای اقتصاد) 

«عدم استفاده از ظرفیت‌های صنایع دریایی»، «ناشناخته ماندن این حوزه از صنعت در بین سیاست‌گذاران»، «ضرورت واگذاری ناوگان کشتیرانی به بخش خصوصی»، «ضرورت استمرار حمایت‌ها در توسعه جایگاه صنایع دریایی»، «تدوین برنامه راهبردی صنایع دریایی» و «عدم رشد صنایع دریایی متناسب با نیازهای کشتیرانی» از مهم‌ترین محورهای خبری چهاردهمین همایش صنایع دریایی است که روز گذشته با حضور مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت کشتیرانی برگزار شد.

   ضرورت ورود خصوصی‌ها به ناوگان کشتیرانی(دنیای اقتصاد) 8:50:11 AM

–          ابهام در اولویت‌های ارزی واردات(دنیای اقتصاد) 

مسوولان می‌گویند سیاست‌های تجاری نهایی و همه ضوابط در حوزه واردات و صادرات مشخص شده است، اما همچنان ابهام در وضعیت اولویت کالاها برای دریافت ارز ادامه دارد. بر اساس آنچه منابع رسمی اعلام می‌کنند تخصیص ارز به اولویت‌های نخست تا هشتم قطعی شده و ثبت سفارش کالاهای گروه ۱۰ ممنوع است. اما در این میان وضعیت واردات و ثبت سفارش کالاهای اولویت نهم ارزی نامشخص است؛ از یک سو مسوولان تجارت ایران تاکید می‌کنند ثبت سفارش این کالاها آزاد است، اما از سوی دیگر واردکنندگان از سرگردانی و توقف ثبت سفارش کالاهای گروه ۹ گلایه دارند .

  ابهام در اولویت‌های ارزی واردات(دنیای اقتصاد) 8:53:18 AM

–          تلاش مجلس برای جلوگیری از واردات(دنیای اقتصاد) 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اظهار خرسندی از ممنوعیت واردات برخی کالاها و نظر مساعد مجلس نسبت به جلوگیری از واردات در راستای حمایت از تولید داخل گفت: در شرایط فعلی باید به جای واردات کالاهای غیرضروری، ارز موجود را به واحدهای تولیدی و صنعتی کشور اختصاص دهیم تا علاوه بر حمایت از تولید ملی، زمینه ارزآوری بیشتر را به کشور فراهم کنیم .

   تلاش مجلس برای جلوگیری از واردات(دنیای اقتصاد) 9:00:34 AM

–          چرایی افزایش معوقات بانکی(آرمان) 

یکی از نشانه‌های رکود وکاهش نرخ رشد اقتصادی عدم فعالیت بخش خصوصی در عرصه‌های اقتصادی است . در دولت‌های نهم و دهم دیده می‌شود که به شیوه‌های مختلف واحدهای تولیدی با مشکل مواجه شده‌اند. در واقع یکی از دلایل مهم این اتفاق را می‌توان ایجاد فضای نامناسب فعالیت، کسب و کار و البته رونق اقتصادی دانست که در سال‌های قبل به گونه‌ای نرخ رشد اقتصادی و به تبع آن موارد فوق با مشکل روبه‌رو شده است.

  چرایی افزایش معوقات بانکی(آرمان) 9:05:46 AM

–          بورس رشد خود را از سر گرفت(ایسنا) 

بورس اوراق بهادار تهران پس از ۸ روز حرکت مدوام دیروز به استراحت رفته بود که امروز از استراحت یک روزه برگشت و به رشد پرشتاب خود ادامه داد .

    بورس رشد خود را از سر گرفت(ایسنا) 9:07:51 AM

–          تولید شمش فولاد در کشور بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت(ایرنا) 

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش بیش از ۱۰ درصدی تولید شمش فولاد در سال جاری در کشور خبر داد .

  تولید شمش فولاد در کشور بیش از 10 درصد افزایش یافت(ایرنا) 9:10:57 AM

–          افزایش قیمت خودرو در بازار(خبرگزاری فارس) 

پس از گذشت مدت زمانی اندک از آغاز سیر نزولی قیمت خودرو در بازار، بحث آزادسازی قیمت برخی خودروها و شایعه افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها باعث افزایش قیمت‌ها در بازار شد .

    افزایش قیمت خودرو در بازار(خبرگزاری فارس) 9:12:04 AM

–          کاهش ارزش پول‌ ملی به نفع صادرات تمام شد(مهر) 

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی غضنفری در حاشیه همایش صنایع دریایی در جمع خبرنگاران با رد توقف ثبت‌سفارش کالاهای اولویت ۹ گفت: اولویت ۹ کالایی نیز قرار است که ارز مبادله‌ای بگیرد؛ البته در صورتی که تولیدکنندگان تضمین‌های لازم را درباره تامین نیاز بازار به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه دهند، امکان بررسی لغو توقف ثبت سفارش آنها وجود دارد .

    کاهش ارزش پول‌ ملی به نفع صادرات تمام شد(مهر) 9:14:11 AM

–          تخصیص ۳ هزار میلیارد ریال برای ساخت و تعمیر انواع شناور(مهر) 

معاون فنی سازمان بنادر و دریانوردی از تخصیص ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت و تعمیر انواع شناور خبرداد و گفت: ۱۳۰ فروند انواع شناور با سازندگان داخلی عقد قرارداد شده که تاکنون ۷۰ درصد از این شناورها به بهره‌برداری رسیده است. به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کبریایی در چهاردهمین همایش صنایع دریایی با اشاره به ارایه تسهیلات از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر، اظهار داشت : بیش از ۳ هزار میلیارد ریال از محل تسهیلات مربوط به وجوه اداره شده در بخش های مختلف برای تعمیر و ساخت انواع شناورهای خدمات تعمیرات و مسافری ارایه شده است .

    تخصیص 3 هزار میلیارد ریال برای ساخت و تعمیر انواع شناور(مهر) 9:16:15 AM

_________________________________________________
عصر اقتصاد
_______________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا بهاین شرح است:

اکونومیست- به اعتقاد کارشناسان، هند و چین به موتور رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۳ مبدل خواهند شد. این در شرایطی است که گزارش های قبلی نسبت به چالش های اقتصادی هند بارها هشدار داده اند

فرانس۲۴- کارشناسان نسبت به کاهش رشد اقتصادی برزیل در سال آینده میلادی(۲۰۱۳) هشدار دادند

تودی زمان- بانک مرکزی ترکیه از تزریق (بخشی از) ذخایر خزانه مرکزی به شبکه بانکی در راستای کنترل و تضمین ثبات اقتصادی این کشور خبر داد

البوابه- ارزش پول سودان به پایین ترین میزان خود در برابر دلار رسید. شاخص تورم این کشور نیز در ماه نوامبر ۴۶٫۵درصد اعلام شده است

حریت اقتصادی- بانک مرکزی ترکیه رشد اقتصادی ۴ درصدی را برای این کشور در سال آینده میلادی پیش بینی کرده است

مسکوتایمز- قرقیزستان کمپانی گازی خود را به شرکت نام آشنای “گازپروم” می فروشد

نیویورک تایمز- با توجه به از سرگیری مذاکرات مالی در آمریکا و افزایش امیدواری‌ها نسبت به خروج این کشور از بن بست مالی، بازار نفت روند افزایشی قیمت‌ها را تجربه کرد

واشنگتن پست- با توجه به افزایش امیدواری‌ها نسبت به خروج آمریکا از بن بست مالی، بازار طلا برای نخستین بار طی چهار روز گذشته شاهد کاهش قیمت‌ها بود. اما پلاتین و پالادیوم روند افزایشی قیمت خود را تجربه کردند

شین هوآ- تاکید نخست وزیر ژاپن مبنی بر اجرای سیاست های انبساطی پولی بیشتر، بار دیگر موجب کاهش ارزش ین در میدان رقابت با ارزهای مطرح بین المللی شد

بانک مرکزی کره جنوبی اعلام کرد: شاخص اعتماد مصرفی در اقتصاد این کشور طی ماه دسامبر نسبت به نوامبر تغییر نداشته است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-7-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.