گزیده خبرهای اقتصادی (۶ دی ۹۱)

مورخ: ۶/۱۰/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

            دلار آمریکا : ۲۴,۵۹۴ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۶ –  یورو :  ۳۲,۴۲۷

     نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:44 AM

–           افزایش ۲۴ درصدی ارزش صادرات بخش معدن(دنیای اقتصاد) 

وجیه‌الله جعفری گفت: ارزش صادرات بخش معدن در ۸ ماه گذشته به یک میلیارد و ۷۹۱ میلیون دلار رسید که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته (یک میلیارد و ۴۴۵ میلیون دلار) رشد ۲۴ درصدی داشته است. وی با بیان اینکه صادرات معدنی از نظر وزنی نیز با رشد ۱۴ درصدی همراه بوده است، افزود: در ۸ ماه گذشته ۱۸ میلیون و ۲۷ هزارتن محصول معدنی از کشور صادر شد و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته صادرات این بخش از نظر وزنی به ۱۵ میلیون و ۷۶۱ هزار تن رسیده بود.

    افزایش 24 درصدی ارزش صادرات بخش معدن(دنیای اقتصاد) 8:35:53 AM

–           نیاز بانک مرکزی به افزایش درآمد ارزی(دنیای اقتصاد) 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از ضرورت افزایش درآمد ارزی بانک مرکزی و نیاز ویژه در این حوزه خبر داد.محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با «ایسنا»، گفت: ما در شرایطی هستیم که باید هرگونه تشویق برای افزایش درآمدهای ارزی غیر نفتی را در اولویت قرار داده و این موضوع را جا بیندازیم که نحوه مدیریت بانک مرکزی بر ارز غیرنفتی با ارز نفتی متفاوت است.

   نیاز بانک مرکزی به افزایش درآمد ارزی(دنیای اقتصاد) 8:36:03 AM

–           پیش‌بینی زمستانی بازار ارز(دنیای اقتصاد) 

واکنش بازار به عوامل روانی در حالی است که سخنگوی مرکز مبادلات ارزی همچنان این مرکز و بانک مرکزی را راهبر بازار می‌داند. پیش‌بینی شده که قیمت ارز با افزایش طرف عرضه در طول زمستان مواجه شده و افت داشته باشد یا حداقل به ثبات برسد . صمد کریمی همچنان از اصول حرفه ای کنترل عرضه و تقاضا توسط بانک مرکزی می‌گوید، و همچنین خبر داده که مهلت واریز وجوه ریالی ثبت سفارش وارد‌کنندگان تا ۳۰ روز تقویمی افزایش یافته است. وی همچنین گفت که هیچ گونه تعهدی برای سپرده‌گذاری‌های ارزی مردم نباید از آنها گرفته شود و هر زمان که کسی اراده کند باید ارز خود را از بانک‌ها دریافت کند و الزامی برای بازپرداخت ریالی آنها وجود ندارد .

     پیش‌بینی زمستانی بازار ارز(دنیای اقتصاد) 8:41:11 AM

–           صدور مجوز افزایش ۲۵ درصدی قیمت خودرو(آرمان) 

معاون استراتژی و برنامه‌ریزی ایران خودرو تاکید کرد: در حالی که افزایش هزینه‌های تولید امسال بالای ۱۰۰ درصد بوده است خودروسازان تنها مجوز افزایش قیمت ۲۰ تا ۲۵ درصدی را دریافت کرده‌اند. حمیدرضا تقوی‌نژاد اظهار کرد: تا‌کنون ۲ میلیون ظرفیت‌سازی در صنعت خودرو کشور صورت گرفته که یک میلیون متعلق به ایران‌خودرو و به همین نسبت متعلق به گروه سایپاست. صنعت خودرو روزانه ۱۰میلیون قطعه و ۶ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند و بر اساس آخرین آمار در اسفند سال گذشته ۹۷ درصد تقاضای بازار کشور را پوشش می‌دهد .

    صدور مجوز افزایش 25 درصدی قیمت خودرو(آرمان) 8:51:19 AM

–           دلایل اوج‌گیری دوباره قیمت ارز(تهران امروز) 

در حالی که قیمت بازار غیر رسمی ارز در هفته‌های گذشته به ۲۷۰۰ رسیده بود، صبح دیروز به قیمت ۳۴۳۰ تومان رسید. این افزایش قیمت که از آخرین روز پاییز و با قیمت ۳۰۸۰ تومان آغاز شده بود با گذشت کمتر از یک هفته ۴۰۰ تومان گران شد. کارشناسان درخصوص دلایل این افزایش قیمت چند عامل را مطرح می‌کنند و البته همه آنها معتقدند این افزایش قیمت غیرعادی است. در این میان مدیران اقتصادی دولت که در هفته‌های گذشته کاهش ارز در بازار آزاد را ناشی از اعمال سیاست‌های خود می‌دانستند در هفته گذشته و همزمان با اوج گرفتن دوباره قیمت ارز از اظهارنظر خودداری و سکوت کرده‌اند .

    دلایل اوج‌گیری دوباره قیمت ارز(تهران امروز) 8:52:27 AM

–           افزایش قیمت مواداولیه قیر/هشدار درباره تشدید فساد در پروژه‌های آسفالت(ایسنا) 

رییس انجمن صنفی تولید‌کنندگان آسفالت استان‌های تهران و البرز هشدار داد : با افزایش غیرقانونی قیمت مواد اولیه قیر (VB) توسط شرکت دولتی پخش فرآورده‌های نفتی و به تبع آن گران شدن تنی ۶۰۰ هزار تومانی قیر از سوی شرکت‌های تولیدکننده قیر، قیمت آسفالت در روزهای آینده حداقل هر تن ۷۰ هزار تومان گران‌تر خواهد شد که در نتیجه فساد در پروژه‌های اجرای آسفالت از سوی بعضی پیمانکاران آسفالت که بیشتر آن‌ها دارای کارخانه آسفالت نیستند، افزایش خواهد یافت .

     افزایش قیمت مواداولیه قیر/هشدار درباره تشدید فساد در پروژه‌های آسفالت(ایسنا) 8:53:34 AM

–           تخصیص ارز مبادله ای به اولویت هشت واردات، از امروز آغاز می شود(ایرنا) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: با دستور ˈمحمود بهمنیˈ رییس کل بانک مرکزی، تخصیص ارز مبادله ای به اولویت هشت واردات از امروز آغاز می شود و بر این اساس بیشتر تقاضا ها از شبکه صرافی به سیستم بانکی انتقال می یابد .

  تخصیص ارز مبادله ای به اولویت هشت واردات، از امروز آغاز می شود(ایرنا) 8:58:41 AM

–           قیمت خودرو هیچ وقت آزاد نمی‌شود/ شورای رقابت فقط سیاست‌گذاری کند(خبرگزاری فارس) 

عضو کمیته قیمت‌گذاری خودرو با بیان اینکه برنامه‌ای برای آزادسازی قیمت خودرو وجود ندارد، گفت : قیمت‌گذاری همواره با سازمان حمایت است و شورای ملی رقابت فقط سیاست‌گذاری می‌کند . شهرام میر آخرلو: خودرو از ابتدا در گروه اول قرار داشته است و به هیچ وجه برنامه‌ای برای آزاد سازی قیمت خودرو در سازمان حمایت وجود ندارد .

  قیمت خودرو هیچ وقت آزاد نمی‌شود/ شورای رقابت فقط سیاست‌گذاری کند(خبرگزاری فارس) 9:00:56 AM

–           دریافت ۱۲۶ میلیاردتومان مالیات سکه/ سکه‌های بانک مرکزی مالیات می‌دهند(مهر) 

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی از دریافت ۱۲۶ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده فروش سکه در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: سکه‌های فروخته شده بانک مرکزی که وارد چرخه اقتصاد می شوند، باید مالیات بپردازند. علی عسگری در گفتگو با مهر از جدیدترین اقدامات صورت گرفته برای دریافت مالیات از سکه خبر داد و گفت: مطابق قانون آن بخشی از سکه‌ها که وارد چرخه اقتصاد از طریق فروش بانک مرکزی می شوند، مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند .

   دریافت 126 میلیاردتومان مالیات سکه/ سکه‌های بانک مرکزی مالیات می‌دهند(مهر) 9:02:08 AM

–           بانک مرکزی مدیریت بازار ارز را رها کرده است/ راهکار ارزانی ارز(مهر) 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متأسفانه بانک مرکزی همچنان مدیریت ارز را رها کرده است در صورتی که نمایندگان مجلس بارها از بانک مرکزی خواسته‌اند تا برنامه‌های خود را برای مدیریت بازار ارز به مجلس اعلام کند. محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با مهر در رابطه با افزایش نرخ ارز در بازار در روزهای اخیر گفت: این افزایش ناشی از فضای روانی و فقدان نگاه کارشناسی است .

  بانک مرکزی مدیریت بازار ارز را رها کرده است/ راهکار ارزانی ارز(مهر) 9:05:16 AM

–            طرح تقسیم گمرکات کشور به ۱۰ منطقه(مهر) 

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن بقایی (معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک) گفت: گمرکات کشور به ۱۰منطقه کلی تقسیم و هر منطقه نظارت بر فعالیت تعدادی از گمرکات را برعهده خواهد گرفت .

   طرح تقسیم گمرکات کشور به 10 منطقه(مهر) 9:07:28 AM

–           افزایش عرضه، دلار را در بازار ۱۰۰ تومان ارزان کرد(مهر) 

خبرنگار مهر از مرکز ارزفروشان تهران ( میدان فردوسی تا چهارراه استانبول) گزارش داد: قیمت دلار که تا ظهر امروز سه شنبه به ۳۴۳۰ تومان افزایش یافته بود، هم‌اکنون به ۳۳۳۰ تومان کاهش یافته است . در پی کاهش قیمت دلار در بازار در بعدازظهر امروز، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز که تا ظهر امروز تا ۱۳۶ هزار تومان افزایش یافته بود، به ۱۳۲ هزار تومان کاهش یافته است، ضمن اینکه کاهش ۱۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد همچنین موجب شده است تا قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از یک میلیون و ۳۵۸ هزار تومان به یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان، نیم سکه از ۶۶۵ هزار تومان به ۶۵۵ هزار تومان و ربع سکه از ۳۴۵ هزار تومان به ۳۳۸ هزار تومان کاهش یابد .

   افزایش عرضه، دلار را در بازار 100 تومان ارزان کرد(مهر) 9:10:36 AM

______________________________________________________________
________________________________________

مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

رویترز- ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا ابراز امیدورای کرد که تحولات مثبت روی داده در بازارهای بورس آسیایی و همچنین آغاز اقدامات دولت آمریکا در راستای بهبود شرایط اقتصادی این کشور، نهایتا موجب آن شود تا سال آینده میلادی(۲۰۱۳) سالی روشن برای اقتصاد اروپا باشد

بلومبرگ- به گفته “راب ووس”، مولف گزارش “وضعیت اقتصاد جهانی و چشم انداز ۲۰۱۳″، وخیم‌تر شدن بحران بدهی اروپا، بن بست مالی آمریکا و کاهش چشمگیر رشد اقتصادی چین در کنار هم می توانند به ایجاد رکود جهانی جدید منجر شوند. این در حالی است که رهبران اقتصادی اروپا از چشم  اندازهای روشن اقتصادی در ۲۰۱۳ سخن می گویند!

مسکوتایمز- روسیه از تمایل خود برای افزایش روابط تجاری با هند خبر داد

الاهرام- موسسه اعتبارسنجی “استاندارد اند پور” از کاهش رتبه اقتصادی مصر متاثر از چالش های سیاسی در این کشور خبر داد. بدین ترتیب رتبه مصر از B  به B- تغییر یافت

شین هوآ- مقامات چینی از سرمایه گذاری در اتیوپی و راه اندازی چندین کارخانه در آن خبر دادند

چین در ۱۰ ماهه نخست سال۲۰۱۲ برابر با ۱۰٫۹ میلیون تن آرد، ذرت و برنج واردات داشته است

الزمان- عراق و اردن توافقات جدیدی را در راستای توسعه همکاری های نفتی و احداث خط لوله مشترک به امضا رساندند

حریت اقتصادی- یک مقام آگاه از توقف صادرات نفت کردستان عراق به علت اختلاف مالی با دولت مرکزی عراق خبر داد

شین هوآ- سفیر جدید ژاپن در چین خواستار افزایش روابط اقتصادی دو کشور شد

گالف نیوز- صادرات نفت کویت به کره جنوبی به روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نزدیک شده است که این مساله حکایت از افزایشی ۷۴درصدی در ماه نوامبر دارد

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-6-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.