گزیده خبرهای اقتصادی (۶ آذر ۹۱)

 

مورخ: ۶/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

      دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۴  –  درهم امارات متحده عربی:   – ۶,۶۹۳  یورو : ۳۱,۸۵۳

  نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:01:36 AM

–           شرط ۲۰۰۰ تومانی شدن دلار(الف)

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قیمت ارز به راحتی به ۲۵۰۰ تومان خواهد رسید، گفت: در صورتی که تقاصای ارز غیر تجاری(مسافرتی، درمان، دانشجویی )توسط مرکز مبادلات تامین شود، قیمت ارز تا ۲ هزار تومان کاهش خواهد یافت .

      شرط 2000 تومانی شدن دلار(الف) 9:01:42 AM

–           واردات کالا با ارز آزاد متوقف شد (الف) 

نسیم:یک مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت: واردات کالا با ارز آزاد متوقف شد و ثبت سفارش کالا با ارز بازار آزاد انجام نمی‌شود/ هم اکنون فقط ارز مبادله‌ای، ارز دریافت شده از سیستم بانکی، ارز حاصل از صادرات، ارز حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی و یا اعتبار ارزی می‌تواند منشاء واردات باشد.

     واردات کالا با ارز آزاد متوقف شد (الف) 9:01:49 AM

–           بازنگری گشایش اعتبار ارزی صنایع (دنیای اقتصاد) 

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت از تدوین طرحی برای بازنگری در نحوه گشایش اعتبار صنایع در مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت: طبق این طرح به جای پرداخت ۱۰۰ درصد اعتبار، ۵۰ درصد آن در مرحله اول پرداخت خواهد شد.

      بازنگری گشایش اعتبار ارزی صنایع (دنیای اقتصاد) 9:02:04 AM

–           کالبدشکافی بازار فولاد (دنیای اقتصاد)

با توجه به روند اصلاح نرخ ارز، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، افزایش هزینه تولید، احتمال افزایش قیمت سنگ‌آهن و تغییرات تکنولوژی که تاثیر مستقیم روی صنعت فولاد کشور خواهد داشت، در دو سال گذشته در بزرگ‌ترین گردهمایی فعالان صنعت فولاد خاورمیانه، روش‌ها و راهبردهای مدیریت تولید رقابتی برای افزایش صادرات محصولات فولادی در کانون توجه مدیران ارشد این صنعت و صاحبنظران قرار گرفته است.

      کالبدشکافی بازار فولاد (دنیای اقتصاد) 9:02:12 AM

–           قیمت جهانی طلا بالا رفت(دنیای اقتصاد) 

آخرین بهای طلا مربوط به روز ۲۳ نوامبر می‌شود که در این روز نرخ این فلز در مقایسه با روز قبل از آن، که ۱۷۳۰ دلار بود، به ازای هر اونس به میزان ۲۲ دلار بالا رفت و به رقم ۱۷۵۲ دلار برای هر اونس رسید. آمارها نشان می‌دهد که این نرخ، بالاترین قیمت طلا در پنج هفته گذشته بوده است. همچنین، این افزایش یک روزه، می‌تواند دومین رکورد رشد قیمتی طلا در یک ماه گذشته باشد.

      قیمت جهانی طلا بالا رفت(دنیای اقتصاد) 9:02:18 AM

–           ممنوعیت تجارت با ارز صرافی‌ها (آرمان)

بخشنامه جدید گمرک درخصوص مبنا قرار گرفتن ارز مبادلاتی برای واردات و صادرات و ممنوعیت ارز صرافی‌ها برای این کار، شناور شدن نرخ ارز و تعرفه محاسبه حقوق ورودی کالاها، بازنگری نحوه گشایش اعتبار ارزی برای صنایع و نهایی شدن لیست کالاهای وارداتی ۱۰گانه مهم‌ترین اخبار ارزی روزهای اخیر است .

    ممنوعیت تجارت با ارز صرافی‌ها (آرمان) 9:02:25 AM

–           روش‌های جدید برای قیمت‌گذاری پتروشیمی (آرمان) 

مدیر کل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: کشف قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی بر اساس قیمت پایه ریالی انجام می‌شود. مجتبی قاسمی در گفت‌وگو با مهر گفت: بر اساس تصمیمات ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ۲۸ اسفندماه سال ۹۰، تمامی واحدهای پتروشیمی و مجتمع‌های تولیدی دولتی و غیردولتی محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، موظف به عرضه محصولات تولیدی خود در بورس شده‌اند که بر این اساس، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به افزایش اخیر قیمت محصولات پتروشیمی در بازار، موضوع را بررسی کرده است .

    روش‌های جدید برای قیمت‌گذاری پتروشیمی (آرمان) 9:02:34 AM

–           نباید برای تک نرخی شدن ارز عجله کرد/ قیمت ثابت دلار بین ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان است (ایسنا) 

در عین حال که تک نرخی شدن ارز مطلوب‌ترین کار ممکن در اقتصاد کشور است ولی بدون در نظر گرفتن الزامات آن ممکن است قشرهایی از جامعه متحمل خسارات جبران ناپذیری شوند. یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره حذف ارز مرجع در راستای اجرای سیاست تک نرخی شدن آن اظهار کرد: تک نرخی شدن نرخ ارز ضرورت اقتصاد ایران است و باید هر چه سریع‌تر در راستای دستیابی به این مهم حرکت کنیم.

     نباید برای تک نرخی شدن ارز عجله کرد/ قیمت ثابت دلار بین 2000 تا 2300 تومان است (ایسنا) 9:02:40 AM

–           فروش اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک آغاز می شود (ایرنا) 

وزیر نفت از آغاز عرضه اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: شرکت ملی نفت ایران پرداخت اصل و سود این اوراق را تضمین می کند .

    فروش اوراق سلف نفتی در آینده نزدیک آغاز می شود (ایرنا) 9:02:46 AM

–           کاهش نرخ تعرفه واردات تغییری در عوارض گمرکی ایجاد نمی کند (ایرنا) 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت معتقد است : تعدیل نرخ تعرفه واردات که از ابتدای آذرماه در گمرک اجرایی شده ، به طور عملی تغییر چندانی در پرداخت ریالی وارد کنندگان به عنوان عوارض به وجود نمی آورد .

    تعرفه گمرکی ایران با تعرفه جهانی برابر شد/موج جدید معوقات بانکی در راه است (خبرگزاری فارس) 9:03:01 AM

–           تعرفه گمرکی ایران با تعرفه جهانی برابر شد/موج جدید معوقات بانکی در راه است (خبرگزاری فارس) 

یک اقتصاددان با تحلیل کاهش تعرفه گمرکی خبرداد: موج جدید معوقات بانکی در راه است و متأثر از کاهش تعرفه گمرکی، بدهی خودروسازان به بانکها معوق می شود .

   کاهش نرخ تعرفه واردات تغییری در عوارض گمرکی ایجاد نمی کند (ایرنا) 9:02:55 AM

–           لغو ۹۰ درصد ال سی های گشایش یافته در اثر وضع مالیات (خبرگزاری فارس) 

وارد کننده می خواهد معادل اختلاف دلار ۱۲۲۶  تومان با ۲۹۵۰ تومان از واردات سود کسب کند و این مصداق سود بادآورده است. وزارت اقتصاد و دارایی در صورت اصرار وارد کنندگان بر واردات،  در لایحه ای با دو فوریت این اختلاف را به صورت مالیات دریافت کند. اگر عده ای به سبب اشتباه بانکها در گشایش اعتبارات اسنادی، می خواهند معادل ۶۲ درصد درآمد نفت طی ۴ ماه سود کسب کنند حداقل باید ۶۰ درصد سود بادآورده را مالیات بدهند و این در همه دنیا در مورد سود های بادآورده جاری است.

     لغو 90 درصد ال سی های گشایش یافته در اثر وضع مالیات (خبرگزاری فارس) 9:03:07 AM

–           جزئیات عملکرد ۸ ماهه تالار بورس/ شاخص کل ۲۰ درصد رشد کرد(مهر)  

به گزارش خبرنگار مهر، در ۸ ماهه ابتدای سال جاری نزدیک به ۱۱۹هزار میلیارد ریال سهم در بورس جا به جا شد و در این مدت سهامداران بازدهی ۲۰٫۲ درصدی بازار را شاهد بودند .

    جزئیات عملکرد 8 ماهه تالار بورس/ شاخص کل 20 درصد رشد کرد(مهر) 9:03:50 AM

–           وضعیت میزان صادرات و واردات (مهر) 

به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارش دفتر مطالعات اقتصاد مرکزپژوهشهای مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت صادرات و واردات کشور آمده است: صادرات و واردات جزء متغیرهای کلان اقتصادی اند که از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا این دو متغیر، راه های ارتباط اقتصادی کشور با جهان خارج را تشکیل می دهند. هر کشوری از طریق صادرات، درآمدهای ضروری برای رفع نیازهای وارداتی خود را تامین می کند و از این رو است که باید بکوشد همواره تعادلی را بین این دو متغیر اقتصادی برقرار سازد .

      وضعیت میزان صادرات و واردات (مهر) 9:03:23 AM

–           ایجاد بزرگترین ترمینال نفت در خلیج‌فارس (مهر)

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره از افزایش ۸٫۱ میلیون بشکه ذخیره سازی نفت ایران در منطقه خلیج فارس با ساخت و راه اندازی مخازن جدید خبر داد و اعلام کرد: بزرگترین ترمینال نفتی جهان در خلیج‌فارس راه اندازی شده است.

    ایجاد بزرگترین ترمینال نفت در خلیج‌فارس (مهر) 9:03:29 AM

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-6-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.