گزیده خبرهای اقتصادی (۳۰ آبان ۹۱)

مورخ: ۳۰/۸/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

       دلار آمریکا:  ۲۴,۷۴۴ –    درهم امارات متحده عربی : ۶,۷۳۷   –    یورو: ۳۱,۶۸۰

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:56 AM

–           کاهش فاصله بازار آزاد با دلار رسمی (دنیای اقتصاد)

روند افت قیمت‌ها در بازار کماکان ادامه دارد؛ روز گذشته قیمت دلار به عنوان ارز شاخص در بازار ۵۰ تومان دیگر افت کرد تا با توجه به نرخ ۲۴۸۶ تومان قیمت دلار در اتاق مبادلات فاصله قیمتی به ۲۶۴ تومان کاهش یابد. به گفته فعالان اقتصادی کاهش شدید تقاضا در بازار و خوش‌بینی به مذاکرات بین‌المللی از دلایل اصلی کاهش قیمت است. با وجود افت قیمت دلار، بهای سکه روز گذشته ثابت ماند. دلیل تثبیت قیمت سکه با وجود کاهش ارزش دلار به افزایش بهای جهانی طلا باز می‌گردد که اثر کاهش دلار را خنثی کرد .

   کاهش فاصله بازار آزاد با دلار رسمی (دنیای اقتصاد) 8:21:04 AM

–           واردات خودرو با تعرفه نصف (دنیای اقتصاد)

هفته گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی در حالی از تعدیل تعرفه‌ها از ابتدای آذرماه خبر داد که به فاصله کمی بعد از آن نیز رییس‌کل گمرک درصد کاهش تعرفه‌ کالاها را اعلام کرد. طبق گفته رییس کل گمرک ایران از فردا تعرفه واردات انواع کالاهای حاضر در اولویت‌های ده‌گانه بین ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، این در شرایطی است که واردات خودرو نیز به لحاظ قرار گرفتن در اولویت دهم ارزی مشمول کاهش تعرفه‌ای ۴۵ درصدی می‌شود. کاهش تعرفه واردات خودرو در حالی است که از یک ماه گذشته ثبت‌سفارش واردات این کالای لوکس متوقف شده است.

    واردات خودرو با تعرفه نصف (دنیای اقتصاد) 8:21:09 AM

–           نگرانی بازرگانان از دو لایحه جدید دولت (دنیای اقتصاد)

طرح حمایت فوری از تولید مجلس در چند ماه گذشته بارقه‌هایی از امید را در لابه‌لای مشکل‌های تولیدکنندگان نمایان کرده است، اما به تازگی دو لایحه از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شده که نه تنها اجرای مفاد حمایت از تولید را در ابهام فروبرده، بلکه نگرانی‌هایی در مورد شکل‌گیری رویکردهای تعزیراتی و برخوردهای سختگیرانه را بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی به وجود آورده است.

  نگرانی بازرگانان از دو لایحه جدید دولت (دنیای اقتصاد) 8:21:13 AM

–           جزئیات کاهش تعرفه‌ واردات (دنیای اقتصاد)

 کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از تصمیم جدید دولت برای کاهش تعرفه واردات کالاهای اولویت‌بندی شده خبرداد و گفت: حقوق ورودی تمامی کالاهای مندرج در جداول ضمیمه آیین نامه مقررات اجرایی واردات و صادرات، مبنای محاسبه گمرکی به ۵۰ درصد برای گروه‌های ۱ و ۲ که کالاهای اساسی و دارو و مواد اولیه دارو را شامل می‌شود و ۵۵ درصد برای سایر گروه‌های کالایی، میزان فعلی حقوق فعلی تقلیل می‌یابد .

    جزئیات کاهش تعرفه‌ واردات (دنیای اقتصاد) 8:21:19 AM

–           توقف برخی ثبت سفارش‌های واردات (آرمان)

معاون کل سازمان توسعه تجارت تاکید کرد که محدودیت برای واردات برخی کالاها فقط در حوزه ثبت سفارش رخ داده تا تکلیف نهایی در این زمینه مشخص شود. کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این‌که هنوز تصمیم نهایی درباره ممنوعیت واردات کالاها اتخاذ نشده است گفت: آنچه رخ داد فقط ممنوعیت ثبت سفارش بود و سازمان توسعه تجارت نیز در این زمینه مجری است .

     توقف برخی ثبت سفارش‌های واردات (آرمان) 8:21:23 AM

–           ارز تک‌نرخی نمی‌شود(آرمان)

در حالی که پیش از این وزیر اقتصاد از تک‌نرخی شدن نرخ ارز و مبنا قرار‌ گرفتن نرخ ارز در مرکز مبادلات از اول آذر ماه خبر داده بود دیروز اعلام کرد دولت با سیاست افزایش نرخ ارز موافق نیست و تا به امروز یک دلار بیشتر از ۱۲۲۶ تومان نفروخته است. این سخنان وی به منزله آن است که دولت با افزایش نرخ ارز مرجع و برابر شدن با میزان نرخ ارز مبادله‌ای و در نتیجه تک‌نرخی شدن ارز موافق نیست .

   ارز تک‌نرخی نمی‌شود(آرمان) 8:30:29 AM

–           کاهش ۵۰ تا ۵۵ درصدی تعرفه‌های واردات به گمرک ابلاغ شد( تهران امروز)

مدیر کل صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت گفت: کاهش تعرفه‌ها برای اولویت یک و ۲، پنجاه درصد و سایر اولویت‌ها ۵۵ درصد به گمرک ابلاغ شده است. سعید عباسپور در گفت‌وگو با فارس گفت: برای اولویت‌های اول و دوم کاهش تعرفه‌ها ۵۰ درصد و برای سایر اولویت‌ها ۵۵درصد است .

   کاهش ۵۰ تا ۵۵ درصدی تعرفه‌های واردات به گمرک ابلاغ شد( تهران امروز) 8:38:39 AM

–           نرخ ۲۰۰۰ تومانی ارز در بودجه ۹۲ از کجا آمده؟ ( تهران امروز)

نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به اظهارنظرهای برخی نمایندگان مبنی بر قرار دادن نرخ ۲۰۰۰تومان برای ارز در قانون بودجه سال ۱۳۹۲ از سوی مجلس گفت: این عدد از کجا آمده است؟ بر اساس مدل‌های پیش‌بینی و تعیین نرخ ارز آیا بهتر نیست مرکز پژوهش‌های مجلس یک کار پژوهشی با همکاری بانک مرکزی یا پژوهشکده پولی – بانکی انجام دهد و حتی‌الامکان این نرخ به آنچه که لازمه ساز و کارهای نظام بودجه‌ای و ثبات اقتصاد کشور است نزدیک‌تر شود؟

    نرخ 2000 تومانی ارز در بودجه 92 از کجا آمده؟ ( تهران امروز) 8:40:48 AM

–           فشار تحریم نفت از بین رفت (ایسنا)

وزیر نفت درباره صادرات نفت ایران گفت: فشارهای بسیار سنگینی در ماه‌های نخست تحریم وجود داشت اما امروز وضع ما نسبت به دو ماه پیش متحول شده و وضعیت مطلوبی داریم و به یقین در آینده نزدیک بهتر از این هم خواهد شد . به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر نفت در جمع اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در عسلویه با این بیان که فشارهای سنگینی از سوی دشمنان برای ایجاد اختلال در اقتصاد کشور صورت گرفته است، افزود: آخرین حربه دشمنان، تحریم نفت و بانک مرکزی بود .

   فشار تحریم نفت از بین رفت (ایسنا) 8:55:57 AM

–           احتمال اختصاص ارز به کالاهای اولویت ۹ و ۱۰ (ایسنا)

حمید صافدل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که از ابتدای تاسیس مرکز مبادله ارزی تصمیم بر این بود که ارز این مرکز به اولویت‌های ۳ تا ۸ تخصیص یابد، گفت: تخصیص ارز به اولویت‌های وارداتی و روند اجرایی آن در اختیار ماست، اما تامین ارز آن با بانک مرکزی است . وی با بیان این‌که تخصیص ارز مرجع و مبادله‌ای به تامین منابع آن از سوی تامین‌کنندگان اصلی منوط است، گفت: صندوق توسعه ملی، ارز حاصل از صادرات نفت، پتروشیمی‌ها و ارز صادر‌کنندگان منابع اصلی این مرکز هستند .

   احتمال اختصاص ارز به کالاهای اولویت 9 و 10 (ایسنا) 9:05:05 AM

–           عملیات اجرایی موج شکن فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه پارس پایان یافت (ایرنا)

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس روز سه شنبه اعلام کرد: این طرح مهر ماندگار که با تلاش متخصصان و کارشناسان ایرانی به بهره برداری رسیده است، سبب رشد و توسعه فعالیت های پتروشیمی در فاز دوم عسلویه خواهد شد .

    عملیات اجرایی موج شکن فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه پارس پایان یافت (ایرنا) 9:10:13 AM

–           بخشنامه ضوابط صادرات کالاهای مشمول ممنوعیت و محدودیت (خبرگزاری فارس)

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی گمرک جمهوری اسلامی ایران، بخشنامه گمرک درباره ضوابط صادرات کالاهای مشمول ممنوعیت و محدودیت از سوی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران صادر شد.در پی تعدیل فهرست ممنوعیت کالاهای صادراتی از ۵۲ قلم به ۳۹ قلم و تعیین عوارض برای صادرات ۳۴ قلم کالا که طی نامه‌ای از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران به دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور، نکاتی را در این زمینه متذکر شد .

  بخشنامه ضوابط صادرات کالاهای مشمول ممنوعیت و محدودیت (خبرگزاری فارس) 9:15:20 AM

–           پیشنهاد وزارت نفت به مجلس/ پتروشیمی با درآمد نفت توسعه یابد (مهر) 
به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالحسین بیات در جمع اعضای کمیسیون صنعت مجلس با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۱ هیچ شرکت پتروشیمی دولتی نداریم، گفت: دیگر منابعی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی  برای توسعه صنعت پتروشیمی در اختیار نداریم و باید زیرساخت‌ها را برای حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کنیم.

    پیشنهاد وزارت نفت به مجلس/ پتروشیمی با درآمد نفت توسعه یابد (مهر) 9:22:40 AM

 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-30-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d9%86-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.