گزیده خبرهای اقتصادی (۲۹ آذر ۹۱)

مورخ: ۲۹/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 

            دلار آمریکا : ۲۴,۵۹۶ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۶ –  یورو :  ۳۲,۵۸۵

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:34 AM

–           پیش بینی نرخ دلار در بودجه ۹۲(الف) 

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت:کارگروهی در مجلس درحال بررسی نرخ ارز در بودجه هستند و آنچه تاکنون مشخص شده این است که نرخ ارز در بودجه حول و حوش نرخ مبادلاتی است نرخ ارز مبادلاتی بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰و شاید بیشتر باشد.

    پیش بینی نرخ دلار در بودجه 92(الف) 8:34:41 AM

–           پاسخ‌های ارزی وزیر به مجلس(دنیای اقتصاد) 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه دیروز مجلس در پاسخ به سوال نمایندگان مبنی بر اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با چه مجوزی اقدام به فروش ارز به نرخ مرجع کرده است، گفت: سوال از بنده براساس ماده ۸۱ برنامه پنجم پنج‌ساله توسعه کشور مطرح شده است و من در اینجا نظر نمایندگان را به مواد ۸۸ و ۸۹برنامه پنجم توسعه جلب می‌کنم، همان‌طور که سیاست ارزی شناور مدیریت شده یکی از جهت‌گیری‌های برنامه پنجم توسعه است، در همین برنامه ترکیب ریاست دو رکن مهم بانک مرکزی یعنی شورای پول و اعتبار و مجمع بانک مرکزی با طرح استقلال بانک مرکزی، از وزارت اقتصاد اخذ شده است .

   پاسخ‌های ارزی وزیر به مجلس(دنیای اقتصاد) 8:36:48 AM

–           صادرات غیر نفتی برابر با واردات می‌شود(دنیای اقتصاد) 

فصل تنظیم بودجه فرا رسید و انتظارات وزرا از معاونت برنامه‌ریزی رییس‌جمهور برای حل مشکلات نقدینگی واحدهای زیر مجموعه خود به اولویت وزیران بدل شده است. انتظاراتی که حتی در صورت مد نظر قرار گرفتن در بودجه به راحتی شکل اجرایی پیدا نمی‌کند. با این حال اظهار کردن آن دلخوشی برای وزارتخانه‌ها شده است. در این میان وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در هشتمین جشنواره قهرمانان صنعت خواهان توجه ویژه دولت و مجلس به تولید در بودجه ۱۳۹۲ شد تا به این طریق مشکلات نقدینگی واحدهای صنعتی برطرف شود.

  صادرات غیر نفتی برابر با واردات می‌شود(دنیای اقتصاد) 8:38:58 AM

–           تحولات اقتصاد جهانی و بازارهای طلا و ارز(دنیای اقتصاد) 

در گزارش بانک مرکزی درخصوص تحولات بازار طلای جهانی در هفته گذشته آمده است: در روز دوشنبه، طلا برای سومین روز متوالی افزایش قیمت یافت. دلیل این افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران پیرامون بحران بودجه در آمریکا و خوش‌بینی آنها نسبت به اعلام محرک‌های اقتصادی جدید در هفته گذشته بود. در روز سه شنبه طلا اندکی از ارزش خود را از دست داد و به افزایش قیمت سه روزه خود سرانجام پایان داد. سرمایه‌گذاران پیش از جلسه دو روزه بانک مرکزی آمریکا، خرید طلای خود را کاهش دادند و به سودگیری از افزایش سه روز گذشته طلا نیز مبادرت کردند. در روز چهارشنبه طلا افزایش ۲/۰ درصدی را تجربه کرد. تحریک تقاضای طلا به‌عنوان پوشش تورم، پس از تصمیم فدرال رزرو، از دلایل افزایش ناچیز قیمت طلا در این روز بود. در روز پنج‌شنبه برای نخستین بار در هفته جاری به زیر ۱۷۰۰ دلار برای هر اونس رسید .

  تحولات اقتصاد جهانی و بازارهای طلا و ارز(دنیای اقتصاد) 8:41:25 AM

–           مهار رانت‌بازی در صادرات محصولات پتروشیمی(آرمان) 

با آغاز نوسان‌های ارزی شش ماهه دوم سال ۹۱، بسیاری از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی از این نوسان‌ها به‌صورت حداکثری استفاده یا سوءاستفاده کردند. به گزارش ایلنا، اغلب صادرکنندگان محصولات پتروشیمی بهای خوراک خود را بر اساس ارز مرجع دولتی پرداخت می‌کردند و ارز حاصل از صادرات محصولات خود را با قیمت آزاد در بازار می‌فروختند و از این راه رانتی به جیب زدند .

   مهار رانت‌بازی در صادرات محصولات پتروشیمی(آرمان) 8:43:39 AM

–           بهبود ۱۶‌درصدی تراز تجاری ایران(تهران امروز) 

معاون سازمان توسعه تجارت خارجی کشور گفت: تراز تجاری ایران در هشت ماهه امسال با ۱۶ درصد بهبود به ۱۱‌میلیارد دلار رسید. به گزارش مهر، فتح‌الله کرمانشاهی اظهارداشت: پیمان ارزی و تعهد سپاری که تجربه ۱۵ سال گذشته است نباید تکرار شود تا‌ صادرکننده با آرامش بیشتری به کار خود مشغول شود. در آخرین جلسه که با حضور مسئولان امور مالیاتی کشور برگزار شد معافیت صادراتی تا‌یید شده و موضوع برگشت ریال در حال بررسی و تصمیم نهایی است .

   بهبود 16‌درصدی تراز تجاری ایران(تهران امروز) 8:45:48 AM

–           مخالفت بخش خصوصی با افزایش مالیات‌ها(تهران امروز) 

اگر لایحه اصلاح قانون مالیات تصویب شود، مردم سرمایه‌هایشان را از بازار بورس و بانک‌ها خارج می‌کنند و طلا و ارز خریداری می‌کنند؛ بنابراین دوباره بازار شاهد یک افزایش قیمت خواهد بود. ضمن اینکه تصویب این لایحه قانون کسب و کار کشور را نیز بهبود نمی‌بخشد.

    مخالفت بخش خصوصی با افزایش مالیات‌ها(تهران امروز) 8:47:04 AM

–           تامین ۷۰ درصد ارز مورد نیاز واردات کشور از صادرات غیرنفتی (ایسنا) 

معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران بر تصویب و اجرای برنامه راهبردی توسعه صادرات در استان کرمان تاکید و اظهار کرد: نسبت صادرات به واردات کشور طی امسال به بیش از ۷۰ درصد رسیده است . به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایزان (ایسنا) منطقه کویر، رضا توفیقی در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان کرمان، در ابتدا به ارایه آمار ی در خصوص صادرات غیرنفتی کشور طی برنامه‌های اول تا چهارم و دو سال اول برنامه پنجم پرداخت .    تامین 70 درصد ارز مورد نیاز واردات کشور از صادرات غیرنفتی (ایسنا) 8:49:29 AM

–           هر بشکه نفت اوپک ۱۰۶ دلار و هفت سنت معامله شد(ایرنا) 

بر اساس محاسبات دبیرخانه اوپک که روز سه شنبه منتشر شد، هر بشکه نفت این سازمان دیروز دوشنبه ۱۰۶ دلار و هفت سنت بود که نسبت به جمعه گذشته تقریبا سه دهم درصد افزایش داشت .

   هر بشکه نفت اوپک 106 دلار و هفت سنت معامله شد(ایرنا) 8:52:39 AM

–           صعود ۴۳۶ واحدی امروز شاخص بورس واوراق بهادار(ایرنا) 

شاخص بورس امروز سه شنبه ۴۳۶ واحدی رشد کرد که این رشد مدیون معاملات نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری غدیر، چادرملو، سرمایه گذاری امید و پتروشیمی خارک بود .

    صعود 436 واحدی امروز شاخص بورس واوراق بهادار(ایرنا) 8:56:48 AM

–           کامیون‌های صادراتی با اولویت از گمرک ترخیص می‌شوند(خبرگزاری فارس) 

عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد معطلی کامیون‌های حمل کالا پشت مرزهای کشور  گفت: البته کامیون‌های حامل کالای صادراتی در اولویت از گمرکات ترخیص می‌شوند . رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: در برخی از مرزها گمرک کشور همسایه ظرفیت پذیرش ۲۰۰ تا ۲۵۰کامیون در روز را دارد، مثلا در گمرک سرخس روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰کامیون ترخیص و مبادله می‌شوند که اگر تعداد بیشتری از کامیون‌ها وارد این گمرک شود، طبیعی است که صف تشکیل می‌شود .

  کامیون‌های صادراتی با اولویت از گمرک ترخیص می‌شوند(خبرگزاری فارس) 8:58:52 AM

–           کاهش فروش ۱٫۵ میلیون بشکه‌ نفت به منظور کاهش وابستگی بودجه(خبرگزاری فارس) 

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیش بینی می‌شود که بودجه سال ۹۲ با احتساب درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت از ۲٫۵ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه که محافظه کارترین رقم است، برسد .

    کاهش فروش 1.5 میلیون بشکه‌ نفت به منظور کاهش وابستگی بودجه(خبرگزاری فارس) 8:59:40 AM

–           بحران ارزی را ناکام گذاشتیم(مهر) 

حضور پررنگ مسئولان گمرک جمهوری اسلامی ایران در جلسات و کمیسیون‌های متعدد دولت و مجلس به‌منظور یافتن راه‌حل‌های مناسب برای ساماندهی واردات و صادرات و جلوگیری از تشتت و آشفتگی ناشی از افزایش ناگهانی قیمت ارز و به تبع آن تأثیرات این امر بر روی بازار و همکاری در اجرای دستورالعمل‌های به‌موقع و کارساز مربوط به ممنوعیت و محدودیت صادرات برخی از کالاها و مبنای نرخ ارز در احتساب حقوق ورودی در شرایط پیش‌گفته، هماهنگی و تعامل کامل مسئولان ارشد این سازمان با سازمان‌های همجوار و اقداماتی از این دست، سبب شد تا از گسترش دامنه نابسامانی‌ها در شرایط حساس کنونی جلوگیری شود و از بروز یک بحران واقعی که می‌رفت تا بر اثر سودجویی برخی از افراد و جریان‌های تأثیرگذار بر بازار ارز در مقطعی خاص جنبه عملی به خود بگیرد، ممانعت به عمل آید .

 بحران ارزی را ناکام گذاشتیم(مهر) 9:00:52 AM

–           توسعه تجارت نفت در آستانه زمستان/ افزایش سوآپ و صادرات نفت(مهر) 

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش حجم سوآپ فرآورده‌های نفتی کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران، اعلام کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه ۳۰ تا ۳۲ میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی از ایران به بازارهای جهانی صادر شده است. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از نفت کوره مرغوب ایران به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولاتی نفتی کشور در بازارهای جهانی یاد کرد و افزود: بر این اساس امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر نفت کوره مرغوب پالایشگاه های داخلی به بازارهای سوخت جهانی فراهم است .

 توسعه تجارت نفت در آستانه زمستان/ افزایش سوآپ و صادرات نفت(مهر) 9:02:57 AM

_____________________________________________________

عصر اقتصاد

___________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

رویترز- رئیس صندوق بین المللی پول رشد ۱٫۶درصدی را برای اقتصادهای در حال توسعه طی سال آینده میلادی(۲۰۱۳) پیش بینی کرد

بلومبرگ- ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا خواستار تداوم تلاش ها در راستای افزایش حاشیه امنیت بانک ها در قاره اروپا شد

کونا- مازاد بودجه کویت در ۷ ماهه نخست سال مالی جاری برابر با ۵۲٫۲ میلیارد دلار اعلام شد

اسپا- کره جنوبی روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت از عربستان وارد می کند

فرانس۲۴- اتحادیه اروپا از اختصاص ۱٫۲ میلیارد یورو در راستای توسعه بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر در قاره سبز خبر داد

دویچه وله- رشد اقتصادی ایرلند در سه ماهه سوم سال۲۰۱۲ برابر ۰٫۲درصد اعلام شد

گالف نیوز- آمار بیکاران عربستان تا پایان سال ۲۰۱۲ برابر با ۲ میلیون نفر پیش بینی شد

اشپیگل- سیاستگذاران بانک مرکزی سوئد، روز سه شنبه نرخ بهره بانکی را ۰٫۲۵ درصد کاهش دادند. بدین ترتیب نرخ بهره بانکی در این کشور به پایین ترین حد در دو سال گذشته رسید

یورو نیوز- ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: فروش تسلیحات به خارج از کشور در سال جاری به بیش از ۱۴ میلیارد دلار رسیده است، پانصد میلیون دلار بیشتر از آنچه که پیش بینی می شد. هند، ویتنام، میانمار و ونزوئلا خریداران عمده سلاح های روسی هستند

بانک مورگان استنلی که ضامن فروش سهام فیس بوک در عرضه اولیه سهامش بود، از سوی دادگاهی در ماساچوست به پرداخت پنج میلیون دلار جریمه محکوم شد . این بانک متهم است که برآورد غلطی از ارزش واقعی سهام فیس بوک به تحلیلگران ارائه کرده و اطلاعات واقعی درباره پیش بینی رشد درآمد این شرکت را تنها به عده خاصی اعلام کرده است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-29-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.