گزیده خبرهای اقتصادی (۲۹ آبان ۹۱)

مورخ: ۲۹/۸/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

 دلار آمریکا :   ۲۴,۸۶۰   –    درهم امارات متحده عربی :    ۶,۷۶۸    –    یورو : ۳۱,۷۷۳

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:43 AM

–           قرار نیست نرخ ارز مرجع تغییری داشته باشد (تابناک)

امروز در میان اخباری که در رصد خانه اقتصادی تابناک به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم، خبر خوبی از طرح ایجاد قرارگاه اقتصادی وجود دارد که البته صاحب خبر آن مشخص نیست. همچنین محمود بهمنی بدون توجه به سخنان اخیر شمس‌الدین حسینی اعلام کرده است که قرار نیست نرخ ارز مرجع تغییری داشته باشد .

  قرار نیست نرخ ارز مرجع تغییری داشته باشد (تابناک) 8:56:53 AM

–           طرحی که اقتصاد کشور را مختل می‌کند (تابناک)

پس از گذشت بیش از یک ماه از راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی، اکنون سخن مسئولان حاکی از آن است که این مرکز می‌رود تا به عنوان تنها مرکز رسمی فعالیت‌های ارزی در کشور ثبت و ضبط شود. این در حالی است که این مرکز همچنان با مشکلات عدیده‌ای برای تبدیل شدن به یک مرکز رسمی و غایی روبه‌روست و به رغم این امر، تبدیل شدن آن به تنها مرکز رسمی به معنای دولتی شدن فعالیت ارزی در کشور است .

    طرحی که اقتصاد کشور را مختل می‌کند (تابناک) 8:46:05 AM

–           نوسانات مقطعی طلا و مسیر آینده (تابناک)

بهای طلا که در آستانه انتخابات آمریکا به پایین‌ترین رقم در سه ماه گذشته رسیده بود، نشانه‌هایی از افزایش قیمت را پس از انتخابات نشان داد و دوباره محدوده ۱۷۰۰ دلار را پس گرفت. نوسانات هفته‌های اخیر طلا در بازارهای جهانی به دلایل متعدد از جمله بحران مالی در آمریکا و ضعف تقاضای طلای چین، مانع از بازگشت طلا به روزهای اوج خود شده،‌ ولی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بازار جهانی در پایان به روند افزایشی در بهای طلا ادامه خواهد داد .

   نوسانات مقطعی طلا و مسیر آینده (تابناک) 8:47:14 AM

–           صندوق صنایع دریایی را مستقل کنید (الف) 

در پی انتشار گزارش‏هایی مبنی بر تصمیم فراکسیون دریایی مجلس برای ارائه طرحی دوفوریتی برای مقابله با انحلال صندوق توسعه صنایع دریایی، حسن رضا صفری نیز در نامه‏ ای به دکتر علی لاریجانی خواستار اقدام مجلس شورای اسلامی در این زمینه شد .

    صندوق صنایع دریایی را مستقل کنید (الف) 8:48:21 AM

–           تصمیم جدید ارزی دولت اعلام شد/آغاز اختصاص ارز مبادلاتی به اولویت ۸(دنیای اقتصاد)

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از امروز (دوشنبه) اولویت ۸ گروه‌های کالایی نیز مشمول دریافت ارز در اتاق مبادلات ارزی می‌شود، گفت: بر اساس تصمیم جدید دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرک‌ها به گونه‌ای خواهد بود که اجرای نرخ مبادله‌ای و تعدیل تعرفه‌ها، تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی نسبت به قبل صورت نگیرد.

   تصمیم جدید ارزی دولت اعلام شد/آغاز اختصاص ارز مبادلاتی به اولویت 8(دنیای اقتصاد) 8:49:30 AM

–           بازگشت به عقب از سوی بازار فولاد(دنیای اقتصاد)

 در دومین روز مبادلاتی هفته جاری، قیمت فولاد در بازار غیررسمی با روند کاهشی مواجه بود؛ به طوری که شمش اصفهان در، با افت قیمت ۴۰ تومانی در این بازار عرضه شد . مقاطع آریان فولاد و سیادن ابهر نیز با کاهش قیمتی بین ۲۰ تا ۶۰ تومان مورد مبادله قرارگرفتند .

   بازگشت به عقب از سوی بازار فولاد(دنیای اقتصاد) 8:50:07 AM

–           راهی برای باز شدن کلاف سردرگم فولاد وجود دارد؟(دنیای اقتصاد)

بی‌شک صنعت و بازار فولاد، این روزها دوران‌ خاصی را می‌گذراند؛ به طوری که هیچ یک از معادلات حاکم بر اوضاع از جمله قیمت‌گذاری‌، عرضه و تقاضا، پیش‌بینی‌ها و در نهایت سیاست‌هایی که در دستور کار دولت قرار گرفته یا قرار است در حوزه‌های مختلف واردات، صادرات و کشف قیمت اتخاذ شود و در نهایت ارتباط همه این موارد با یکدیگر از قالب‌های منطقی خود خارج شده و رسیدن به تعریفی مشخص از این شرایط بسیار سخت است .

   راهی برای باز شدن کلاف سردرگم فولاد وجود دارد؟(دنیای اقتصاد) 8:55:15 AM

–           نرخ دلار در بودجه ۹۲ چقدر باشد؟ (تهران امروز) 

نرخ دلار در بودجه‌ دولت‌ها همیشه امری چالش‌ساز بوده‌ و هست. در سال جاری اما این چالش عمیق‌تر از همیشه شده‌است زیرا دلار، این ارز خبرساز ماه‌های اخیر وضعیت خاصی را پشت‌سر می‌گذارد و هنوز اجماعی بر سر آن به‌وجود نیامده است. از سوی دیگر اظهارنظرها درخصوص نرخ دلار در بودجه ۹۲‌ آغاز شده‌است و نظرات متضاد در این زمینه دستمایه بحث‌های پرکشش میان نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی شده ‌است .

    نرخ دلار در بودجه 92 چقدر باشد؟ (تهران امروز) 8:58:25 AM

–           نفت چند دلاری در بودجه ۹۲ کفایت می‌کند؟ (تهران امروز) 

آذرماه سال گذشته بود که وقتی از شمس‌الدین حسینی درباره قیمت نفت ۸۰ دلاری در بودجه سال ۹۱ پرسیده شد، گفت: قیمت نفت بالاتر از این هم امکان دارد باشد. وقتی بودجه برای تصویب به مجلس ارائه شد، قیمت ۸۵ دلاری نفت عده‌ای از کارشناسان به ویژه اعضای کمیسیون انرژی را بیش از گذشته نگران کرده بود . چرا که این رقم ریسک بالایی را به نحوه برنامه‌ریزی کشور وارد می‌کرد . حالا دوباره زمانی از راه رسیده که اما و اگرهای قیمت نفت در بودجه کشوری که اقتصاد نفتی دارد، حدس و گمان‌های جدیدی را رقم زده است. چیزی که معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت نفت معتقد است یک بار باید بودجه را از منظر درآمدی نگاه کرد و یک بار هم هزینه‌ای .

     نفت چند دلاری در بودجه 92 کفایت می‌کند؟ (تهران امروز) 9:05:34 AM

–           محدودیت‌های صادراتی اجرا شد (ایسنا)

در پی تعدیل فهرست ممنوعیت کالاهای صادراتی از ۵۲ قلم به ۳۹ قلم و تعیین عوارض برای صادرات ۳۴ قلم کالا که طی نامه‌ای از سوی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران به دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور، نکاتی را در این زمینه متذکر شد .

   محدودیت‌های صادراتی اجرا شد (ایسنا) 9:08:45 AM

–           تخفیف مالیاتی، کاهش سود بانکی، عوارض گمرگی و حق بیمه سهم کارفرما (ایرنا)

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با روسای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به تشریح طرح حمایت از تولید ملی پرداخت و گفت: محورهای اصلی این طرح تخفیف های مالیاتی، کاهش نرخ سود بانکی بخش تولید، کاهش عوارض گمرگی و همچنین کاهش حق بیمه سهم کارفرما است .

   تخفیف مالیاتی، کاهش سود بانکی، عوارض گمرگی و حق بیمه سهم کارفرما (ایرنا) 9:17:59 AM

–           فشار برای عرضه ارز صادراتی در مرکز مبادلات/مالیات بر صادرات غیرقانونی است (خبرگزاری فارس)

سید رضی میری در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: تاکنون در مرکز مبادلات ارزی ۵ میلیارد دلار ثبت سفارش شده است، اما فقط ۵۰۰ میلیون دلار داده‌اند . ی افزود: هدف از ایجاد مرکز مبادلات تأمین دلار از نفت، پتروشیمی و صندوق توسعه ملی بوده است وقتی این‌ها دلاری نمی‌دهند دولت به سراغ صادر‌کنندگان آمده  و آنها را تهدید می‌کند .    فشار برای عرضه ارز صادراتی در مرکز مبادلات/مالیات بر صادرات غیرقانونی است (خبرگزاری فارس) 9:18:06 AM

–           مخالفت کمیسیون انرژی با طرح کاهش صادرات نفت ایران (مهر)  

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از رد طرح فوریتی کاهش صادرات نفت جهت مقابله با تحریم ها در جلسه امروز کمیسیون انرژی خبر داد. نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد این طرح در کمیسیون انرژی اظهار داشت: منبع مورد نیاز برای پروژه های عمرانی از جمله توسعه صنعت نفت و گاز نیاز به اعتبار دارد که از طریق صادرات نفت تامین می شود، لذا با کاهش صادرات نفت اجرای پروژهای عمرانی در این حوزه دچار مشکلات اساسی خواهد شد .

   مخالفت کمیسیون انرژی با طرح کاهش صادرات نفت ایران (مهر) 9:18:12 AM

–           شاخص کل بورس افزایش یافت (مهر)

در دادوستدهای روز جاری بازار سهام معامله گران بیش از ۴۱۰ میلیون برگه سهم به ارزش ۷۲۹ میلیارد ریال را دست به دست کردند. شاخص کل نیز در معاملات این روز ۱۰ پله بالا رفت و در رقم ۳۱ هزار و ۲۷۱ واحد ایستاد.این در حالی بود که شاخص صنعت افت ۹ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص ۵۰ شرکت فعالتر ۳ واحد کاهش یافت .

   شاخص کل بورس افزایش یافت (مهر) 9:18:19 AM

 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-29-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d9%86-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.