گزیده خبرهای اقتصادی (۲۸ آبان ۹۱)

مورخ: ۲۸/۸/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

     دلار آمریکا ۲۴,۸۸۵ : –   درهم امارات متحده عربی : ۶,۷۷۵  –  یورو:  ۳۱,۷۱۲

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:45 AM

–           چالش جدایی زنجیره ارزش پتروشیمی از بخش بالادستی (دنیای اقتصاد)

رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با تاکید بر لزوم بازبینی تقسیم کار در وزارتخانه‌ها، گفت: از ابتدا نباید زنجیره ارزش پتروشیمی نصف می‌شد .به گفته محمد زیار، صنایع پایه و میانی که در وزارت نفت قرار داده شده‌اند، رشد خوب و متقارنی دارند، اما صنایع پایین دستی (صنایع تکمیلی) پتروشیمی که وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی آن است، همگام، متقارن و همراه با بخش بالادستی و میان‌دستی رشد نکرده است .

   چالش جدایی زنجیره ارزش پتروشیمی از بخش بالادستی )دنیای اقتصاد) 8:45:58 AM

–           واکنش به حذف دلار ۱۲۲۶ تومانی (دنیای اقتصاد)

آغاز اقدام‌های نخستین برای حذف دلار ۱۲۲۶ تومانی و حرکت دولت به سوی ارز تک نرخی، واکنش‌هایی را در بازرگانان بخش خصوصی به دنبال آورده است. هرچند به نظر می‌رسد اقدام‌های عملی دولت به طور قطع به تک‌نرخی شدن همراه با افزایش نرخ ارز می‌انجامد، اما با این حال بیان برخی گفته‌ها از سوی بازرگانان مطرح ایران نشان از وجود نارضایتی‌هایی از این تصمیم دولت دارد. از نیمه دوم سال ۹۰ که بازار ارز دستخوش تلاطم‌هایی شد، دولت نیز راهکارهایی گوناگون را برای تنظیم بازار ارز آغاز کرد .

–           بازار سکه و ارز همچنان نزولی است (دنیای اقتصاد)

در شرایطی که روز گذشته نیز قیمت انواع سکه در بازار روند نزولی را طی کرد و نسبت به هفته گذشته نزدیک به ۷ درصد کاهش پیدا کرد؛ سه سناریو برای آینده بازار پیش‌بینی می‌شود. در سناریوی اول پیش‌بینی می‌شود که با توجه به آغاز مناسبت‌های مذهبی حجم تقاضا در بازار سکه پایین بیاید و قیمت‌ها را متعادل نگه دارد. سناریوی دوم کنترل قیمت دلار و به تبع آن کنترل قیمت سکه است و دست آخر سناریوی سوم بر مبنای پیش‌بینی‌هایی است که به روند تغییرات قیمت طلا در بازارهای جهانی بستگی دارد .

    بازار سکه و ارز همچنان نزولی است )دنیای اقتصاد) 8:53:32 AM

–            نحوه واریز درآمد ارز به خزانه (آرمان)

با تصویب هیات وزیران، نحوه واریز درآمد حاصل از تولید و صادرات نفت به حساب خزانه‌داری کل کشور تعیین شد . هیات ‌وزیران بنا به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد جزء (۷) بند (۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یاد شده را تصویب کرد. بر این اساس، شرکت ملی نفت ایران موظف است در دفا‌تر قانونی خود، هر ماه پس از محاسبه ارزش نفت تولیدی از کلیه میدان‌های نفتی و گازی کشور در سال ۱۳۹۱ معادل ارزش نفت صادراتی و همچنین ارزش نفت تحویلی به‌شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت‌های پالایش نفت، مجتمع‌های پتروشیمی و سایر شرکت‌ها را به حساب بستانکار دولت (خزانه‌داری کل کشور) منظور و حساب بهای تمام شده را بدهکار کند .

     نحوه واریز درآمد ارز به خزانه (آرمان) 8:50:50 AM

–           تعرفه‌واردات اولویت‌های یک و دو کاهش می‌یابد (تهران امروز) 

معاون دفتر صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفت: تعرفه‌های واردات کاهش می‌یابد ولی هنوز ابلاغ نشده است . ساسان خدایی در گفت‌وگو با فارس در خصوص تک نرخی شدن ارز و تاثیر آن بر تعرفه‌های واردات گفت: تعرفه‌های واردات کاهش می‌یابد ولی هنوز ابلاغ نشده است.وی افزود: کاهش تعرفه‌ها بر اساس کاهش سود بازرگانی گمرک است لذا اطلاعات تکمیلی را باید از گمرک بگیرید

   تعرفه‌واردات اولویت‌های یک و دو کاهش می‌یابد (تهران امروز) 8:53:58 AM

–           اصرار دولت به برداشت اضافی از درآمد نفتی (تهران امروز)

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون به شدت نگران دست اندازی دولت به درآمد نفت برای جبران کسری بودجه هدفمندی یارانه‌هاست، گفت: کمیسیون‌های انرژی و برنامه و بودجه مجلس به‌دنبال تدابیری برای جبران کسری هدفمندی یارانه‌ها بدون برداشت از سهم نفت است .

    اصرار دولت به برداشت اضافی از درآمد نفتی (تهران امروز) 8:54:14 AM

–           تامین نیاز پتروشیمی اولویت است (ایسنا) 

 مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اظهار کرد: ابتدا نیاز صنعت پتروشیمی از جمله تامین خوراک وارداتی، تامین مواد شیمیایی و بازپرداخت فاینانس‌ها و وام‌ها باید رفع شود، سپس بعد از ترازگیری مالی، مازاد ارز را در اتاق مبادلات ارزی آورده می‌شود .

     تامین نیاز پتروشیمی اولویت است (ایسنا) 8:55:03 AM

–           ۵۵درصد ارز وارداتی از صادرات غیرنفتی (خبرگزاری فارس)

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۱۳تا۱۵درصد از کل واردات، کالای مصرفی است، گفت: ۵۵درصد ارز برای واردات از صادرات کالای غیرنفتی تامین می‌شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تصمیمات بدیع در چند هفته گذشته در حوزه تجارت خارجی باعث شده است، تا شاهد تحولات فراوانی در این حوزه باشیم، هر چند که در نگاه اول به نظر می‌رسد پیشینه همه تحولات رخ داده به نوسان نرخ ارز مربوط باشد .

    ۵۵درصد ارز وارداتی از صادرات غیرنفتی (خبرگزاری فارس) 8:55:09 AM

–           دولت تصمیم جدید ارزی گرفت (خبرگزاری مهر)

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از فردا اولویت ۸ گروه‌های کالایی نیز مشمول دریافت ارز در اتاق مبادلات ارزی می‌شوند، گفت: بر اساس تصمیم جدید دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرکات به گونه‌ای خواهد بود که اجرای نرخ مبادله‌ای و تعدیل تعرفه‌ها، تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی نسبت به قبل صورت نگیرد.

    دولت تصمیم جدید ارزی گرفت (خبرگزاری مهر) 8:55:13 AM

–           دلار مبادلاتی ثابت ماند/ تثبیت دست جمعی قیمت انواع ارز(خبرگزاری مهر)

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز یکشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت انواع ارز در این مرکز نسبت به روز گذشته ثابت باقی مانده است .   دلار مبادلاتی ثابت ماند/ تثبیت دست جمعی قیمت انواع ارز(خبرگزاری مهر) 8:55:16 AM

–           افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای فرآورش نفت (خبرگزاری مهر) 

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره از ساخت بزرگترین تاسیسات فراورش نفت در خارگ با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری خبر داد و اعلام کرد: با راه‌اندازی این طرح ظرفیت فرآورش تولید نفت ایران در خلیج فارس روزانه ۲۰۰ هزار بشکه افزایش

می‌یابد.

   افزایش 200 هزار بشکه‌ای فرآورش نفت (خبرگزاری مهر) 8:55:20 AM

–            شاخص کل بورس کاهش یافت (خبرگزاری مهر)

به گزارش خبرگزاری مهر، در معاملات روز جاری بازار سهام معامله گران بورسی ۳۰۲ میلیون و ۳۹۱ هزار برگه سهم و حق تقدم را به ارزش ۸۵۴ میلیارد و ۲۴۶ میلیون ریال در ۳۰ هزار و ۶۰۶ نوبت معاملاتی داد و ستد کردند.در نتیجه این معاملات ارزش روز بازار به رقم ۱۴۲ هزار میلیارد تومان رسید.

    شاخص کل بورس کاهش یافت (خبرگزاری مهر) 8:55:23 AM

 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-28-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d9%86-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.