گزیده خبرهای اقتصادی (۲۷ آذر ۹۱)

مورخ:۲۷/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 

             دلار آمریکا : ۲۴,۵۹۱ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۵ –  یورو :  ۳۲,۳۴۶

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:11 AM

–           قیمت سکه و دلار در بازار امروز تهران(الف) 

امروز در بازار تهران قیمت دلار ۲۹۹۳ تومان و سکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای فروش عرضه شد . امروز در بازار تهران قیمت ارز تغییر جزئی داشت و به ۲۹۹۳ تومان رسید .همچنین قیمت یورو ۳۹۶۷ تومان گزارش شده در بازار طلا، سکه طرح جدید بدون تغییر نسبت به روز گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۱۹۵ هزار تومان، نیم سکه ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۰۹ هزار تومان، سکه گرمی ۱۹۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان برای فروش عرضه شد.

     قیمت سکه و دلار در بازار امروز تهران(الف) 8:40:20 AM

–           صنایع الکترونیک از اولویت‌های تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات(دنیای اقتصاد) 

سیدعلیرضا شجاعی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی شرکت‌های صنایع الکترونیک با محوریت تجاری‌سازی و توسعه صادرات، صنایع را همچنین از اولویت‌های برنامه راهبردی برشمرد و افزود: صنایع الکترونیک از جمله حوزه‌هایی است که در برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت بر توسعه آن تاکید شده تا جزو ۱۰ صادرات برتر قرار بگیرد.

   صنایع الکترونیک از اولویت‌های تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات(دنیای اقتصاد) 8:40:27 AM

–           تعیین ارزش کالاهای صادراتی به گمرک واگذار شد(دنیای اقتصاد) 

براساس تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران، تعیین ارزش کالاهای صادراتی از ابتدای دی‌ماه سال‌جاری به گمرک محول شد. به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، به‌منظور تحقق اجرای ماده ۱۶ قانون جدید امور گمرکی، تعیین ارزش گمرکی کالاهای صادراتی از ابتدای دی‌ماه سال‌جاری در دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت.

   تعیین ارزش کالاهای صادراتی به گمرک واگذار شد(دنیای اقتصاد) 8:40:33 AM

–           وصول درآمدهای نفتی نصف شد(آرمان) 

آمارهای بی‌سابقه روز گذشته شمس‌الدین حسینی نشان داد که بی‌دلیل نیست مسئولان بر کاهش وابستگی بودجه سال ۹۲ به درآمدهای نفتی تاکید می‌کنند. دولت دهم سال‌های پردرآمد نفتی را طی کرد و حال در سال پایانی حامل این پیام است که وصول درآمدهای نفتی نصف شده است. هرچند به گفته اکبر ترکان، درآمدهای نفتی دولت نهم و دهم معادل حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بیش از درآمدهای ۱۰۰ سال اخیر ایران تا قبل از این دولت بوده اما انگار سال پایانی این دولت، بودجه نمی‌تواند مانند سال‌های حضور دولت نهم و دهم روی نفت حساب کند .

   وصول درآمدهای نفتی نصف شد(آرمان) 8:43:38 AM

–           نزدیک‌شدن قیمت املاک مسکونی به تجاری(تهران امروز) 

قیمت املاک مسکونی و تجاری در مسیری قرار گرفته‌اند که هر روز بیشتر بر یکدیگر مماس می‌شوند. این یعنی ارزش املاک مسکونی به صورت خزنده به املاک تجاری نزدیک شده‌اند و آرام آرام ارزش برابری پیدا خواهند کرد. این اتفاق در بازار ملک و املاک تاحدودی نادر است زیرا قیمت هر متر ملک تجاری به دلایل زیادی همیشه بسیار بالاتر از املاک مسکونی بود. املاک تجاری، فارغ از متراژ و سال ساخت آن به دلیل فعالیت‌های پول‌زایی که برای صاحب خود ایجاد می‌کند معمولا ارزش بالاتری پیدا می‌کند .

   نزدیک‌شدن قیمت املاک مسکونی به تجاری(تهران امروز) 8:45:49 AM

–           ابلاغ مصوبه رفع ممنوعیت صادرات ۲۷ قلم کالا به گمرک(تهران امروز) 

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: مصوبه رفع ممنوعیت صادرات ۲۷ قلم کالا به گمرک ابلاغ شد. عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با فارس، در مورد ماده ۱۰۴قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر ممنوعیت وضع عوارض بر صادرات و پس از آن مصوبه منع صادرات ۵۴ قلم کالا و سپس مصوبه رفع ممنوعیت ۲۷ قلم کالا از آن گفت: این مسائل باید از آقای صافدل رئیس سازمان توسعه تجارت پرسیده شود، اما مصوبه رفع ممنوعیت ۲۷ قلم کالا به گمرک ابلاغ شده است .

     ابلاغ مصوبه رفع ممنوعیت صادرات 27 قلم کالا به گمرک(تهران امروز) 8:48:57 AM

–           ارائه دستورالعملی جامع برای چک‌ قبل از اصلاح پول ملی (ایسنا) 

با مطرح شدن بحث رفرم پولی و حذف چهار صفر از پول ملی یکی از موضوعات تعیین تکلیف چک‌های صادر شده پس از اصلاح پول ملی است که این چک ها اعتبار گذشته را داشته و یا باید راهکار دیگری برای آن‌ها اندیشید که در همین زمینه رییس کل بانک مرکزی ارائه دستورالعمل جامع و شفاف در زمینه تسویه چک‌های صادر شده قبل از اصلاح پول ملی را مطرح کرد .

     ارائه دستورالعملی جامع برای چک‌ قبل از اصلاح پول ملی (ایسنا) 8:51:09 AM

–           نباید به بهانه تنظیم بازار جلوی صادرات را گرفت (ایسنا) 

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تغییر لیست کالاهای صادرات ممنوعه با تاکید بر این‌که طبق قانون برنامه چهارم وپنجم توسعه دولت نمی تواند مانع از صادرات کالاهای غیر نفتی شود، اظهار کرد: دولت تنها در شرایطی می‌تواند مانع از صادرات کالاهای غیر نفتی شود که صادرکننده مابه التفاوت کالاهایی که از آن‌ها در تولید کالاهای صادراتی استفاده می کند را نپردازد .

   نباید به بهانه تنظیم بازار جلوی صادرات را گرفت (ایسنا) 8:55:20 AM

–           چهار ارز به مرکز مبادلات ارزی اضافه شد(ایرنا) 

بانک مرکزی امروز ،دوشنبه، اعلام نرخ ارزهای پوند، فرانک ، کرون و ریال قطر را به مرکز مبادلات ارزی افزود . به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نرخ مبادلاتی دلار امروز دو هزار و ۴۵۹ تومان و ۱ریال است که نسبت به روز گذشته دو ریال رشد داشته است . نرخ مبادلاتی یورو نیز در روز جاری با۱۹ تومان افت سه هزار و۲۳۴ تومان اعلام شد . این مرکز در روز جاری نرخ مبادله ای هر پوند را سه هزار و ۹۷۴ تومان، فرانک سویس را دو هزار و ۶۷۴ تومان، کرون سوئد را ۳۶۸ تومان و ریال قطر را ۶۷۵ تومان اعلام کرد . همچنین بانک مرکزی امروز نرخ مبادله ای هر درهم امارات متحده عربی را ۶۶۹ تومان، لیر ترکیه را یک هزار و ۳۸۲ تومان، روبل روسیه ۸۰ تومان، روپیه هند۴۵ تومان، یوآن چین ۳۹۴ تومان و یکصد ین ژاپن را دو هزار و ۹۳۰ تومان اعلام کرد .

   چهار ارز به مرکز مبادلات ارزی اضافه شد(ایرنا) 8:58:35 AM

–           ارزش روز بازار سهام از مرز ۱۵۵ هزار میلیارد ریال گذشت(ایرنا)

تالار شیشه ای بورس تهران در معاملات روز یکشنبه رکوردهای پاییز سال ۹۱ خود را به عدد هفت رساند و ارزش روز بازار سهام از مرز ۱۵۵ هزار میلیارد ریال گذشت .شاخص کل بورس از مهر ماه سال جاری تحت تاثیر نمادهای بزرگ بازار که بیشتر از گروه های معدنی و فلزات اساسی بودند از مرز ۲۷ هزار واحد عبور کرد و پس از گذر از کانال های ۲۸ ، ۲۹ ،۳۰ ، ۳۱ ، ۳۲ و ۳۳ هزار واحد ظرف سه ماه، امروز در پی فتح قله ای جدید با رشدی ۱۴۱ واحدی در عدد ۳۴ هزار و ۹۰ واحد نشست .

     ارزش روز بازار سهام از مرز 155 هزار میلیارد ریال گذشت(ایرنا) 9:00:52 AM

–           جزئیات طرح قیمت‌گذاری در سازمان حمایت/ اولویت‌بندی سه گروه‌ کالایی(خبرگزاری فارس) 

معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان حمایت، طرح اولویت‌بندی قیمت‌گذاری کالاها را با هدف نظارت، بازرسی و کنترل بازار تشریح کرد و گفت: بر اساس این طرح قیمت‌گذاری در ۳ گروه کالایی انجام می‌شود . سیدجواد تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که ظاهرا اخیرا بخشنامه‌ای منتشر شده است که در آن بخشنامه وظایف قیمت‌گذاری سازمان حمایت محدود شده است، اظهار داشت: به هیچ وجه بحث محدودیت وظایف سازمان حمایت مطرح نیست و همه قیمت‌گذاری‌ها با ضوابط سازمان حمایت صورت می‌گیرد اما اخیرا طرحی را ابلاغ کرده‌ایم که در آن کالاها به سه اولویت تقسیم شده‌اند .

   جزئیات طرح قیمت‌گذاری در سازمان حمایت/ اولویت‌بندی سه گروه‌ کالایی(خبرگزاری فارس) 9:02:58 AM

–           کمیسیون اقتصادی مجلس مهمان اتاق تعاون/ بررسی مشکلات تعاونی‌ها(خبرگزاری فارس) 

صمد مرعشی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به وضعیت تعاونی‌ها در سال بین المللی تعاون، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اتاق تعاون برای رسیدگی به مشکلات بخش تعاون در میان گذاشتن مسائل با نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان است . معاون امور مجلس اتاق تعاون مرکزی ایران با بیان اینکه روز سه شنبه اعضای کمیسیون اقتصادی در محل اتاق حضور خواهند داشت، گفت:‌ مسائل و مشکلات تولید در بخش تعاونی بررسی خواهد شد تا راهکاری ارائه شود .

    کمیسیون اقتصادی مجلس مهمان اتاق تعاون/ بررسی مشکلات تعاونی‌ها(خبرگزاری فارس) 9:04:06 AM

–           کسری تراز تجاری ایران ۴٫۴ میلیارد دلار بهبود یافت(مهر) 

به گزارش خبرگزاری مهر، گمرک ایران گزارش داد: تراز بازرگانی خارجی کشورمان (بدون احتساب صادرات نفت خام و میعانات گازی) در ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۲ کسری ۲۰ میلیارد و ۱۳ میلیون دلاری را تجربه کرد، این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل میلادی به میزان ۲۴ میلیارد و ۴۶۵ میلیون دلار بوده است . ارزش واردات در این مدت حدود ۶۳ درصد از ارزش کل مبادلات خارجی کشور را به خود اختصاص داد که این نسبت در مدت مشابه سال قبل میلادی ۶۶ درصد بود. در ۱۰ ماهه سال‌جاری میلادی ۵۷ میلیون و ۴۶۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۸ میلیارد و ۸۷۱ میلیون دلار به خارج از کشور صادر و ۳۵ میلیون و ۲۰۶ هزار تن به ارزش ۴۸ میلیارد و ۸۸۴ میلیون دلار وارد کشور شد .

   کسری تراز تجاری ایران 4.4 میلیارد دلار بهبود یافت(مهر) 9:06:12 AM
 __________________________________________________

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-27-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.