گزیده خبرهای اقتصادی (۲۶ آذر ۹۱)

 

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) ۸:۳۰:۲۹ AM

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۹ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۴ –  یورو :  ۳۲,۳۶۷

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:30:29 AM

–           فهرست ممنوعیت‌ صادراتی به ۲۷ قلم کاهش یافت(الف) ۹:۱۵:۳۵ AM

به گزارش فارس این ۲۷ قلم شامل گندم، آرد گندم،ْ شکر خام، سفید و قند، گوشت قرمز، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، شیر خشک، کره، روغن‌های خام و خوراکی،‌ قراضه فلزات، دام زنده‌ سبک و سنگین، لاستیک خودرو، آخال کاغذ، سولفور مولیبدن، چوب، وت‌بلو، پوست خام، پنبه، سولفات سدیم، پلی‌پروپیلین، پلی‌استاپرن، اگرپلوتیترین بوتادین استایرن، ویتیل استات منومر، استابربوتادین رابر و کاغذ است.

   فهرست ممنوعیت‌ صادراتی به 27 قلم کاهش یافت(الف) 9:15:35 AM

–           هدایت دو جریان ارزی و ریالی به سمت تولید (دنیای اقتصاد) ۹:۱۷:۴۶ AM

در حالی که این روزها از کمبود نقدینگی و تامین ارز مورد نیاز به عنوان دو مشکل اصلی واحدهای صنعتی یاد می‌شود وزیر صنعت ، معدن و تجارت از هدایت دو جریان ریالی و ارزی به واحدهای صنعتی خبر می‌دهد. خبری که تاکنون بارها به انواع مختلف مطرح شده اما به طور کامل اجرایی نشده است.

    هدایت دو جریان ارزی و ریالی به سمت تولید (دنیای اقتصاد) 9:17:46 AM

–           صف طولانی دریافت ارز از مرکز مبادلات (دنیای اقتصاد) ۹:۲۰:۵۵ AM

یک عضو کارگروه حمایت از تولید در مورد وضعیت تخصیص ارز به تولیدکنندگان در مرکز مبادلات ارزی گفت: تخصیص ارز نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارد ولی مدت زمان دریافت ارز همچنان طولانی است. آرمان خالقی با تاکید بر لزوم کوتاه شدن زمان تخصیص ارز به تولیدکنندگان، گفت:‌ در حال حاضر بخش صنعت با مضیقه روبه‌رو است و اگر در سیاست‌گذاری‌ها ثبات عمل وجود داشته باشد، برای این بخش بهتر خواهد بود.

    صف طولانی دریافت ارز از مرکز مبادلات (دنیای اقتصاد) 9:20:55 AM

–           بلاتکلیفی صادرکنندگان ریالی کالا(دنیای اقتصاد) ۹:۲۱:۳۲ AM

شاهرخ ظهیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و رییس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره صادرات کالا با نرخ ریال اظهار کرد : در حالی که دولت صادرکنندگان را متعهد به عرضه ارز خود به مرکز مبادله‌ای کرده است، باید این نکته را متذکر شد که حجم قابل توجهی از صادرات ایران به سایر کشورها به صورت ریالی است نه ارزی .

    بلاتکلیفی صادرکنندگان ریالی کالا(دنیای اقتصاد) 9:21:32 AM

–           پیش‌بینی نفت ۹۰ دلاری در بودجه ۹۲(آرمان) ۹:۲۳:۴۴ AM

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی لایحه بودجه سال ۹۲ به نفت بخصوص بودجه جاری، گفت که قیمت نفت در بودجه سال آینده نباید بیش از ۹۰ دلار پیش‌بینی شود. به گزارش ایسنا، مسعود میرکاظمی اظهار کرد: اگر ما بخواهیم یک اقتصاد مقاومتی را پایه‌ریزی کنیم باید قاعدتا به تدریج وابستگی بودجه به نفت کمتر شود. متاسفانه از ابتدای انقلاب به این طرف هر چه جلوتر می‌آییم وابستگی به نفت بیشتر شده البته مثلا ممکن است به‌صورت مصوب گفته شود که ۴۰ درصد وابستگی وجود دارد اما در عملکرد ۶۰ تا ۷۰ درصد وابستگی به نفت وجود دارد لذا ما باید این وابستگی را کم کم کاهش دهیم و آن را از ۶۰ درصد به ۳۰ تا ۴۰ درصد برسانیم .

   پیش‌بینی نفت 90 دلاری در بودجه 92(آرمان) 9:23:44 AM

–           قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی ثابت ماند (ایسنا) ۹:۳۲:۵۵ AM

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قیمت دلار امروز ۲۴ هزار و ۵۸۹ ریال، یورو ۳۲ هزار و ۳۶۷ ریال اعلام شد که در مقایسه با روز‌های گذشته تغییری نداشت . هم‌چنین روپیه هند ۴۵۱ ریال، درهم شش هزار و ۶۹۴ ریال و یکصد ین ژاپن ۲۹ هزار و ۴۰۰ ریال اعلام شد که تغییری نداشت .

     قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی ثابت ماند (ایسنا) 9:32:55 AM

–           ابهام در ۵شیوه اظهار ارزصادراتی/تناقض بخشنامه وزارت اقتصاد باگمرک(خبرگزاری فارس) ۹:۳۳:۰۸ AM

رئیس کنفدراسیون صادرات توافقنامه ۶ ماده‌ای ارز صادر کنندگان را دارای ابهامات جدی عنوان کرد و افزود: در حالی که وزارت اقتصاد و مرکز مبادلات اعلام می‌کنند توافق صادر کننده و وارد کننده برای تبادل ارز باید در مرکز مبادلات انجام شود، بخشنامه گمرک انجام این کار در یک محضر را کافی می‌داند . به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با نوسانات نرخ ارز در چند ماه گذشته و با ایجاد مرکز مبادلات ارزی دولت به تکاپو افتاد تا تقاضای ارز بازار را مدیریت کند و  ارز صادرکنندگان را به مرکز مبادلات ارزی بیاورد. در این بین مقاومت صادرکنندگان باعث شد تا دولت دست به وضع مالیات های گوناگون برای صادرکنندگان بزند، این سخت گیرهای دولتی در نهایت منجر به آن شد تا صادرکنندگان با هویت کاذب و با استفاده از کارت بازرگانی غیر اقدام به صادرات کنند .

      ابهام در ۵شیوه اظهار ارزصادراتی/تناقض بخشنامه وزارت اقتصاد باگمرک(خبرگزاری فارس) 9:33:08 AM

–           عملکرد بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی می شود(مهر) ۹:۳۳:۱۷ AM

محمد علی پور، سخنگوی کمسیون اقتصادی مجلس درباره دستور جلسه (یکشنبه ۲۶ آذر) این کمیسیون به خبرنگار مهر گفت: مسئولان بانک مرکزی و بانک تجارت  هفته گذشته نیز میهمان این کمیسیون بودند و نمایندگان در رابطه با محورهای مختلف از مسئولان بانک ها سئوال پرسیدند، اما هنوز مسائل به صورت کامل بررسی نشده و بناست که فردا صحبت های نهایی انجام گیرد. اگر نمایندگان قانع نشدند، موضوع در صحن علنی مجلس بررسی می شود .

   عملکرد بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی می شود(مهر) 9:33:17 AM

–           اجرای فاز دوم واگذاری کد رهگیری کالاهای وارداتی/ شناسایی کالاهای فله‌ای(مهر) ۹:۳۳:۳۱ AM

قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت از اجرای فاز دوم طرح واگذاری کد شناسه به کالاهای وارداتی خارجی مانند مکمل های غذایی و دارویی خبر داد و گفت: شناسایی کالاهای فله ای وارداتی نیز برنامه ریزی شد. به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق مفتح امروز در نشست تخصصی بررسی روند اجرای کد رهگیری(شبنم) از مبادی ورودی تا سطح عرضه با تاکید بر برنامه ریزی مسئولان کشور در حوزه واردات گفت: واردات باید به نحوی باشد که برای تولید داخل ایجاد مزاحمت نکند .

   اجرای فاز دوم واگذاری کد رهگیری کالاهای وارداتی/ شناسایی کالاهای فله‌ای(مهر) 9:33:31 AM

 

___________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

  به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است: اکونومیست- تجزیه و تحلیل اخیر “صندوق بین المللی پول” به احتمال افزایش دو برابری قیمت نفت طی یک دهه آینده و قیمت ۱۸۰ دلاری این محصول در سال ۲۰۲۲ اشاره داشته است بلومبرگ- میزان بدهی های ایتالیا به مرز ۲٫۶تریلیون دلار رسید گیزمودو- بر اساس آمار ارائه شده سالیانه ۵۰۰ میلیون عدد هارد(فضای ذخیره) اینترنال(داخلی) رایانه در سراسر جهان به فروش می رسد نیویورک تایمز- کمپانی نفتی پتروچاینا با انعقاد قراردادی به ارزش ۲۲ میلیارد دلار، حفاری های اکتشافی خود را در منطقه غنی از منابع گازی آلبرتا (آمریکا) آغاز می کند الاهرام- یک مقام عالی رتبه مصری گفت: پیروزی رای “نه” در همه پرسی مصر موجب توقف انتقال کمک ۲۰ میلیارد دلاری قطر به این کشور خواهد شد -تنش های سیاسی اخیر در مصر، بازسازی اقتصاد این کشور را حداقل ۳ سال دیگر به عقب برده است یورو نیوز- مطابق آخرین آمارها میزان فروش اتومبیلهای نو در ماه نوامبر سال جاری در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد . اتحادیه اروپایی سازندگان خودرو خاطرنشان می کند فروش خودرو در یازده ماه اول سال ۷.۶ دهم درصد (معادل بیش از ۱۱ میلیون اتومبیل) نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش داشته است – دولت یونان در چارچوب طرح بین المللی نجات مالی این کشور، لایحه جدیدی را تقدیم پارلمان این کشور کرده که بر اساس آن میزان مالیات بر درآمد افزایش خواهد یافت اشپیگل- بر اساس اعلام یورو استات، دفتر آمار اتحادیه اروپا نرخ تورم سالانه در هفده کشور عضو منطقه یورو، ۲٫۲ درصد در ماه نوامبر بوده که این رقم مطابق با پیش بینی های قبلی یورو استات است اما آمار اشتغال در سه ماهه سوم سال نسبت به سه ماهه دوم، ۰٫۲ درصد کاهش داشته است رویترز- تقاضای چینی ها برای خرید نفت خام در بازارهای جهانی طی سال آینده میلادی رشد ۳٫۴ درصدی را به ثبت خواهد رساند

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-26-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.