گزیده خبرهای اقتصادی (۲۴ دی ۹۱)

مورخ:۲۴/۱۰/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

        دلار آمریکا : ۲۴,۵۶۴ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۳ –  یورو :  ۳۲,۷۷۶

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:30:30 AM

–           عامل اصلی بحران ارزی در ایران در شهریور-آبان ۱۳۹۱(الف) 

آمار موجود نشان میدهد که در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ قیمت یک دلار آمریکا در بازار آزاد عبارت بود از ۲۱۷۲۰ ریال. این قیمت ظرف کمتر از یک ماه یعنی در تاریخ ۱۱مهر ۱۳۹۱ به ۳۵۵۰۰ ریال افزایش پیدا کرد. در فاصله ۱۱ مهر تا ۸ دی این سال قیمت دلار در حال نوسان بود و در تاریخ ۷ دی عبارت بود از ۳۳۴۰۰ ریال، یعنی ریال ظرف کمتر از ۴ ماه ۵۳ در صد نزول کرد. نمودار ۴ افت قیمت ریال نسبت به دلار را طی ۱۴ شهریور و ۷ مهر نشان میدهد . پس با توجه به این واقعیت که افت شدید ارزش ریال طی مدت کوتاه تقریباً یک ماهه نمیتواند بر پایه تغییرات اساسی در متغیر های اصلی اقتصاد صورت گیرد نتیجه می گیریم که ریال مورد حمله سوداگرانه قرار دارد .

    عامل اصلی بحران ارزی در ایران در شهریور-آبان ۱۳۹۱(الف) 8:44:38 AM

–           نقاط پربازده بازار ملک (دنیای اقتصاد) 

در حال حاضر برای سه نوع فعالیت ملکی در تهران، سه گروه مناطق مخصوص وجود دارد طوری که گروهی از مناطق برای خرید مصرفی آپارتمان، گروهی دیگر برای خرید زمین جهت ساخت‌وساز و گروه سوم برای اجاره‌نشینی مناسب است. اطلاعات تازه «دنیای‌اقتصاد» از رفتاری که قیمت مسکن در هر یک از مناطق پایتخت از خود بروز داده، حاکی است: در ۱۰منطقه، بهترین فعالیت ملکی عبارت است از: خرید زمین برای ساخت و‌ساز و در ۴ منطقه نیز ویژگی ممتاز بازار مسکن شامل خرید مصرفی آپارتمان مسکونی است طوری که در این نقاط هزینه خرید آپارتمان در درازمدت زودتر از سایر نقاط جبران می‌شود.

  نقاط پربازده بازار ملک (دنیای اقتصاد) 8:46:45 AM

–           پتروشیمی‌های دولتی ارزی برای عرضه ندارند(دنیای اقتصاد) 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران درباره عدم عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی از سوی واحدهای پتروشیمی، می‌گوید: قطعا لازم است مازاد درآمد ارزی پتروشیمی در اختیار اتاق مبادلات ارزی قرار بگیرد و آن را دنبال می‌کنیم.

    پتروشیمی‌های دولتی ارزی برای عرضه ندارند(دنیای اقتصاد) 8:48:52 AM

–           قیمت قیر ۱۵ برابر شد(دنیای اقتصاد) 

رییس انجمن صنفی تولید‌کنندگان آسفالت استان‌های تهران و البرز با اشاره به تشدید واسطه‌گری و دلال‌بازی در بازار قیر و ۱۵ برابر شدن قیمت این ماده اولیه صنعت آسفالت در چند سال گذشته گفت: اینکه بورس کالا اجازه داده شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در چند سال گذشته مواداولیه قیر را مرتب گران کند جای سوال دارد.

   قیمت قیر 15 برابر شد(دنیای اقتصاد) 8:50:59 AM

–           اوپک در ژانویه صادرات نفت را افزایش می‌دهد (آرمان) 

اوپک در ماه جاری، صادرات محموله‌های نفتی خود را افزایش می‌دهد. به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به منظور تامین فاز نهایی اوج تقاضا در نیمکره شمالی، این ماه، صادرات محموله‌های نفتی را افزایش می‌دهد. بر اساس این گزارش، اوپک که در حدود ۴۰ درصد نفت جهان را تامین می‌کند، در ۴ هفته منتهی به ۲۶ ژانویه، ۱۵/۲۴ میلیون بشکه نفت در روز صادر خواهد کرد .

    اوپک در ژانویه صادرات نفت را افزایش می‌دهد (آرمان) 8:53:13 AM

–           بورس تهران عقب‌نشینی کرد (تهران امروز) 

بورس اوراق بهادار تهران پس از رکورد شکنی‌های پی‌درپی و فتح قله‌های تاریخی، در هفته جاری پس از مدتها افت کرد و با رنگ قرمز به هفته معاملاتی ۲۰ دی ماه پایان داد. ترمز بورس پس از هفته‌ها حرکت مثبت و روندی اعجاب برانگیز با توقف نماد ۶ شرکت مهم و پیشرو کشیده شد و بورس تهران ۰٫۵ درصد معادل ۲۰۷ واحد از ارزش خود را از دست داد و در کانال ۳۷ هزار واحدی ماندگار شد و به عدد ۳۷ هزار و ۴۴۱ واحد رسید.با این اتفاق بازدهی بازار سرمایه نیز ۴۴٫۵ درصد شد .

   بورس تهران عقب‌نشینی کرد (تهران امروز) 8:55:20 AM

–           صادرکنندگان سه ماه فرصت دارند/ “صادرات در مقابل واردات” باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود (ایسنا) 

معاون گمرک ایران با تاکید بر این‌که توافق بین صادرکنندگان و واردکنندگان برای اختصاص ارز حاصل از صادرات به واردات باید در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد، افزود: این کار کاملا قانونی بوده و قبلا هم انجام شده است .

    صادرکنندگان سه ماه فرصت دارند/

–           ثبات نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی (ایرنا) 

بانک مرکزی امروز (یکشنبه) نرخ انواع ارز را برای عرضه در مرکز مبادلات اعلام کرد که بر اساس آن نرخ دلار نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته تغییری نداشت

    ثبات نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی (ایرنا) 9:02:31 AM

–           شرکت ملی نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفتی جهان شناخته شد(خبرگزاری فارس) 

موسسه تحقیقاتی PIW ، شرکت ملی نفت ایران را به لحاظ وسعت عملیات و برخورداری از منابع نفت و گاز و میزان تولیدات، پس از شرکت آرامکوی عربستان در جایگاه دوم بزرگترین شرکت های نفتی جهان قرار داد .

    شرکت ملی نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفتی جهان شناخته شد(خبرگزاری فارس) 9:05:37 AM

–           ثبت ۱۳.۲هزار سفارش در مرکز مبادلات ارزی (خبرگزاری فارس) 

بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد ثبت سفارش در مرکز مبادلات ارزی کشور به ۱۳هزار و ۲۳۳ فقره رسید . به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران   ، مرکز مبادلات ارزی کشور در بیست و یکم دی ماه تعداد ۶۴ فقره سفارش را جهت تخصیص ارز به ثبت رساند .

  ثبت ۱۳.۲هزار سفارش در مرکز مبادلات ارزی (خبرگزاری فارس) 9:07:42 AM

–           جزئیات تعرفه‌های بانکی گشایش “ال‌سی” ریالی/ حداقل ۴۰ هزار تومان (مهر) 

بانک مرکزی ضوابط ناظر بر تعرفه‌های بانکی اعتبار اسنادی “داخلی-ریالی” مصوب شورای پول و اعتبار را برای اجرا به بانکها ابلاغ کرد. به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران”ضوابط ناظر بر تعرفه های بانکی اعتباری اسنادی داخلی- ریالی” که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است، را برای اجرا به نظام بانکی ابلاغ کرده است. برهمین اساس، تعرفه های یاد شده جایگزین “کارمزد- هزینه” اعتباری اسنادی داخلی- ریالی، موضوع ذیل بند ششم فصل اول بخشنامه شماره نب/۶۴۰۹ مورخ ۱۴/۷/۱۳۸۶ می‌شود .

   جزئیات تعرفه‌های بانکی گشایش

–             ۴۷درصد کل واگذاری‌ها نفتی بود/ موانع فروش شرکت‌های دولتی )مهر) 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اعلام موانع واگذاری سهام شرکتهای دولتی، گفت: با این وجود ۴۷ درصد کل واگذاری ها در وزارت نفت انجام شد. محمدرحیم احمدوند در گفتگو با مهر در مورد روند واگذاری سهام وزارتخانه ها در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: وزارت نفت بالاترین میزان و سهم در واگذاری ها را به خود اختصاص داده است .

    47درصد کل واگذاری‌ها نفتی بود/ موانع فروش شرکت‌های دولتی )مهر) 9:10:58 AM

__________________________________________________________
عصر اقتصاد
_________________________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

مازیار دانیالی :به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

رویترز- آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد: تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۳ جهش ۲۵درصدی را به ثبت خواهد رساند

بی بی سی- کمپانی پژو از کاهش ۱۶٫۵درصدی فروش خود در سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داد

بلومبرگ- به پیش بینی کارشناسان، اقتصاد چین در سال ۲۰۱۹ قدرت مطلق جهان خواهد بود

حریت اقتصادی- ترکیه به منظور کاهش وابستگی به واردات گاز، توجه خود را به استخراج منابع زغال‌سنگ معطوف کرده است

یورو نیوز- اپراتورهای اصلی مخابرات در اروپا مذاکراتی را با هدف ایجاد یک شبکه مخابراتی آغاز کرده اند . هدف از این مذاکرات ایجاد اتحاد در بازارهای این قاره عنوان شده است/اپراتورهای اروپایی که تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفته اند، برای رقابت با همتایان خود در سطح جهان بامشکلاتی مواجه شده اند

بنابر گزارش اداره آمار اروپا، یورواستات، میزان بیکاری در میان جوانان اروپایی زیر ۲۵ سال نیز در چهار سال گذشته روندی صعودی داشته و از ۱۶٫۲ درصد در سال ۲۰۰۸ به ۲۳٫۷ درصد در نوامبر سال ۲۰۱۲ رسیده است . تعداد افراد جویای کار در منطقه یورو در ماه نوامبر سال گذشته میلادی به ۱۸ میلیون و ۸۲۰ هزار نفر رسید که نسبت به ماه اکتبر ۱۱۳ هزار نفر افزایش نشان می دهد

فرانس۲۴- سازمان ملل از کاهش ۷درصدی بهای مواد غذایی در سال۲۰۱۲ خبر داد

الاهرام- صادرات مصر در سال ۲۰۱۲ رشد ۲ درصدی را به ثبت رسانده است

دویچه وله- شورای مدیران بانک مرکزی اروپا در جلسه اخیر نرخ بهره این بانک را تغییر نداد . بنابر این علیرغم رکود اقتصادی و میزان بالای بیکاری در منطقه یورو که معادل ۱۱.۸ درصد جمعیت فعال است، نرخ بهره بانک مرکزی اروپا از ۷۵ صدم درصد کاهش نمی یابد

یو پی آی- در اولین مزایده اوراق قرضه سال ۲۰۱۳، اسپانیا روز پنجشنبه موفق به فروش حدود شش میلیارد یورو ارواق قرضه میان و بلند مدت خود شد .

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-24-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.