گزیده خبرهای اقتصادی (۲۲ آدر ۹۱)

مورخ:۲۲/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۵ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۳ –  یورو :  ۳۱,۹۷۴

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:08:54 AM

–           رقابت سه‌جانبه امروز در اوپک )دنیای اقتصاد) 

رقابت برای تعیین رییس اوپک برای دوره بعدی میان ۳ کشوری است که هر کدام شرایط ویژه‌ای دارند. عراق مدعی است که روزانه بیش از ۳ میلیون بشکه در روز تولید دارد و در آینده‌ای نزدیک از نظر ظرفیت تولید به رده اول و حتی جلوتر از عربستان در اوپک می‌رسد، ایران به این دلیل که سال‌ها است ریاست اوپک را در اختیار نداشته است و عربستان با اتکا به دوستان عربش می‌خواهند فرد موردنظرشان دبیرکل اوپک شود.امروز شرایط ویژه‌ای بر اجلاس ۱۶۲ اوپک از این جهت حاکم است. آیا ایران می‌تواند پس از نزدیک به نیم قرن یک ایرانی را در راس اوپک بگذارد؟

    رقابت سه‌جانبه امروز در اوپک )دنیای اقتصاد) 8:38:03 AM

–           نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور )دنیای اقتصاد) 

نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(در برابر ریال)

نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(دنیای اقتصاد)

–           جزئیات دو بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی(آرمان) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با اعلام اینکه بانک مرکزی با توجه به تصمیمات اتخاذ شده توسط کارگروه ستاد ویژه تدابیر اقتصادی دولت، بخشنامه‌های جدید ارزی به بانک‌های عامل ابلاغ کرد، از حرکت جدید و نوین ارزی بانک‌ها برای مقابله با تحریم‌ها خبر داد. صمد کریمی در گفت‌وگو با مهر گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه‌ای به بانک‌های عامل اعلام کرد که خرید ارز صادرکنندگان با نرخ مبادله‌ای و ارائه اعلامیه خرید ارز به صادرکنندگان به منظور استفاده از جوایز و مشوق‌های صادراتی و معافیت‌های مالیاتی بلامانع است .

    جزئیات دو بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی(آرمان) 8:42:43 AM

–           اتاق ارزی باعث رکوردزنی‌های مجدد ارز در بازار می‌شود(آرمان) 

دبیر کل سابق بورس اوراق بهادار تهران با انتقاد از راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی، گفت: با اجرای طرحی با عنوان مرکز مبادلات ارزی به شیوه کنونی تمام امکانات به سمت عده‌ای که توانایی خرید دلار با قیمت‌های بالا‌تر را دارند هدایت می‌شود و با تداوم روند فعلی شاهد رکوردزنی‌های مجدد نرخ ارز در بازار آزاد خواهیم بود

    اتاق ارزی باعث رکوردزنی‌های مجدد ارز در بازار می‌شود(آرمان) 8:45:29 AM

–           وزارت نفت آمار مصرف سوخت را به مجلس نمی‌دهد(تهران امروز)

مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که وزارت نفت بیش از سه سال است که گزارش‌های ماهانه تامین و مصرف فرآورده‌های نفتی را باوجود مکاتبات بسیار در اختیار این مرکز قرار نمی‌دهد. به گزارش ایسنا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تا فروردین ماه ۱۳۸۸ بر اساس مکاتباتی که با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انجام داده بود به گزارش‌های ماهانه تامین و مصرف فرآورده‌های نفتی که توسط این شرکت تهیه می‌شدند دسترسی داشت، اما از سال ۱۳۸۸تاکنون به رغم مکاتبات متعددی که با شرکت مذکور یا وزارت نفت انجام شده، این گزارش‌ها در اختیار مرکز قرار نگرفته‌اند .

    وزارت نفت آمار مصرف سوخت را به مجلس نمی‌دهد(تهران امروز) 8:47:39 AM

–           خط کش موفقیت مصرف ارز صندوق توسعه، میزان صادرات است (ایسنا)

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین گفت: خط کش موفقیت مصرف ارز صندوق توسعه ملی میزان صادرات است، لذا باید به صنعتی منابع صندوق اختصاص پیدا کند که بتوانیم صادرات داشته باشیم . محمدهاشم بت شکن در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: مهمترین محور اختصاص منابع صندوق توسعه ملی بخش واقعی اقتصاد و بخش مولد است در واقع آنجا که ارزش افزوده بیشتر تولید می‌شود ما مزیت رقابتی داریم .

    خط کش موفقیت مصرف ارز صندوق توسعه، میزان صادرات است (ایسنا) 8:49:48 AM

–           فرصت ۱۵ روزه برای تامین معادل ریالی ارز به نرخ مبادله‌ای (ایسنا) 

پس از اختصاص کد تخصیص ارز، مشتری ۱۵ روز کاری فرصت دارد تا نسبت به تامین معادل ریالی ارز به نرخ مبادله‌ای اقدام کند تا اداره بین‌الملل بانک عامل نسبت به خرید ارز از اداره بین‌الملل بانک مرکزی اقدام کرده و وجوه ارزی را به عنوان بانک گشایش‌کننده به بانک کارگزار خارجی انتقال دهد .

    فرصت 15 روزه برای تامین معادل ریالی ارز به نرخ مبادله‌ای (ایسنا) 8:51:57 AM

–           عواقب واگذاری کارت‌های بازرگانی (ایسنا) 

واگذاری کارت‌های بازرگانی به دیگران تحت هر عنوان از قبیل وکالت و نمایندگی و امانت برخلاف آیین‌نامه‌ی نحوه عضویت در اتاق ایران بوده و می‌تواند منجر به بدهی مالیاتی، لغو عضویت و ابطال کارت بازرگانی شود .

    عواقب واگذاری کارت‌های بازرگانی (ایسنا) 8:53:05 AM

–           ایران تهدید خود را عملی کرد/کاهش ۴۵ درصدی واردات از امارات (ایسنا) 

به گزارش ایسنا، پنج کشور فوق‌ در مجموع ۲۱ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار از واردات به کشور را به خود اختصاص دادند. در این مدت هفت میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار کالا از امارات، پنج میلیارد و ۲۸۷ میلیون دلار از چین، سه میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار از ترکیه، سه میلیارد و ۲۴۸ میلیون دلار از کره‌جنوبی و دو میلیارد و ۲۰۲ میلیون دلار از سوئیس وارد کشور شده است .

   ایران تهدید خود را عملی کرد/کاهش 45 درصدی واردات از امارات (ایسنا) 8:56:14 AM

–           شاخص بورس به مرز ۳۴ هزار واحد نزدیک شد(ایرنا) 

در معاملات روز جاری بورس تهران، شاخص ها همچنان در روند صعودی حرکت کردند و شاخص کل با ۱۲۸ واحد رشد به مرز ۳۴ هزار نزدیک تر شد .

    شاخص بورس به مرز 34 هزار واحد نزدیک شد(ایرنا) 9:03:24 AM

–           مس و فولاد دو شرکت اول بورس شدند(خبرگزاری فارس)

در روزهایی که متغیرهای اصلی بورس رکوردشکنی می کنند،ملی مس و فولاد مبارکه با ارزش روز ۱۲٫۶ و ۱۱هزار میلیارد تومانی به دو شرکت اول بورس تبدیل شدند. به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس،رکوردشکنی های شاخص با ارقام بیش از ۳۳ هزار واحدی، ارزش روز بازار سهام با ۱۵۳ هزار میلیارد تومان و میانگین بازدهی با ۳۰ درصد همچنان ادامه دارد تا بورس به گزبنه اول سرمایه گذاری این روزهای مردم و شرکت ها تبدیل شود .

      مس و فولاد دو شرکت اول بورس شدند(خبرگزاری فارس) 9:06:29 AM

–           دستور وزیر برای دلاری شدن نرخ خوراک ‌پتروشیمی(خبرگزاری فارس)

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی پتروشیمی از دستور وزیر نفت درباره تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از ارز مرجع و دلاری شدن پرداخت‌های بهای خوراک خبر می‌دهد که این مسئله را باید یک تصمیم‌گیری دیر هنگام و البته به جا برای حذف رانت‌هایی کلان تلقی کرد .

   دستور وزیر برای دلاری شدن نرخ خوراک ‌پتروشیمی(خبرگزاری فارس) 9:08:45 AM

–           افزایش قیمت دلار و یورو مبادلاتی/ ین ژاپن و یوآن چین ارزان شد(مهر) 

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز چهارشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت دلار آمریکا، یورو، لیر ترکیه و روبل روسیه نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت یوآن چین و ین ژاپن کاهش یافته، ضمن اینکه قیمت درهم امارات، روپیه هند و وون کره جنوبی ثابت باقی مانده است .

     افزایش قیمت دلار و یورو مبادلاتی/ ین ژاپن و یوآن چین ارزان شد(مهر) 9:11:53 AM

–           محاسبه سهم تعاون از اقتصاد نهایی شد/ عملکرد تعاونی‌ها کمتر از ۱۰درصد!(مهر)

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه با اعلام جزئیات اتمام طرح تفکیک سهم بخش تعاون از اقتصاد و ارائه گزارش نهایی آن تا یک ماه آینده، گفت: بعید است سهم تعاونی ها به ۱۰ درصد رسیده باشد.

    محاسبه سهم تعاون از اقتصاد نهایی شد/ عملکرد تعاونی‌ها کمتر از 10درصد!(مهر)

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-22-%d8%a2%d8%af%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.