گزیده خبرهای اقتصادی (۲۲ آبان ۹۱)

گزیده خبرهای اقتصادی

مورخ: ۲۲/۸/۱۳۹۱

–        نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) ۸:۰۰:۰۱ AM

دلار آمریکا: ۲۴,۹۲۵      –   درهم امارات متحده عربی: ۶,۷۸۶   –  یورو: ۳۱,۷۲۵

  نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:01 AM

–           برگ دیگری از پیامدهای افزایش نرخ ارز (تابناک) ۸:۴۵:۳۳ AM

امروز معاون بخش خاورمیانه صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تولید ناخالص داخلی ایران کاهش خواهد یافت، زیرا افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر در ایران، منجر به کم شدن رشد اقتصادی خواهد شد .

   برگ دیگری از پیامدهای افزایش نرخ ارز )تابناک) 8:45:33 AM

–           سه تصمیم اقتصادی مجلس (دنیای اقتصاد) ۸:۵۹:۴۲ AM

 مجلس شورای اسلامی دیروز برای سه حوزه مهم اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کرد. در نخستین مصوبه، نمایندگان مجلس به کلیات طرح توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان سال ۹۱ رای دادند تا به گفته آنان، مانع از تشدید فشارهای تورمی بر اقشار مختلف جامعه شوند. هرچند نماینده دولت در جلسه علنی مجلس تاکید کرد که دولت اصولا برنامه‌ای برای اجرای فوری این فاز نداشته است. در تصمیم دوم، مجلس به یک فوریت طرحی رای داد که در صورت تصویب نهایی آن، دولت موظف می‌شود برای کمک به پایین‌ترین دهک درآمدی جامعه، نسبت به تامین کالاهای اساسی مورد نیاز آنان شامل برنج، روغن، قند، شکر، مرغ و گوشت قرمز اقدام کند .

   سه تصمیم اقتصادی مجلس (دنیای اقتصاد) 8:59:42 AM

–           بررسی داده‌های آماری تورم و ارز، نرخ دلار واقعی شد؟(دنیای اقتصاد) ۸:۵۹:۴۷ AM

در حالی که بررسی‌های قبلی نشان می‌داد که به دلیل تثبیت مصنوعی نرخ ارز و پیشی گرفتن تورم از روند تعدیل نرخ ارز، ارزش پول ملی بالا نگه داشته شده بود، نوسان‌های اخیر موجب پر شدن شکاف ایجاد شده در اثر افزایش جهشی نرخ ارز شده است. نتایج یک بررسی جدید بیانگر این است که افزایش‌های اخیر در قیمت‌ ارز، باعث شده نرخ این متغیر به تورم نزدیک‌تر شود و به این ترتیب این فرآیند، فرصت مناسبی را برای واقعی شدن نرخ ارز رقم زده است .

   بررسی داده‌های آماری تورم و ارز، نرخ دلار واقعی شد؟(دنیای اقتصاد) 8:59:47 AM

–           بازار منتظر قیمت ارز صادراتی(دنیای اقتصاد) ۸:۵۹:۵۲ AM

افت قیمت‌ها در بازار ارز و سکه ادامه دارد. روز گذشته افت تقاضا در بازار اسکناس و حواله ارز کاملا هویدا بود. قیمت سکه در بازار روز گذشته نیز در ادامه روند کاهشی قیمت باز هم پایین تر از روزهای پیش بود. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار طلا در مسیر کاهشی قرار گرفت. با اینکه خبر «کاهش دادن میزان عیار استاندارد کشور از ۱۸ به ۱۴ » تکذیب شد، اما برخی از متولیان این صنف نسبت به رواج طلا با عیار کمتر از ۱۸ هشدار داده و این اقدام را موجب کسادی بازار طلا اعلام کرده‌اند .

    بازار منتظر قیمت ارز صادراتی(دنیای اقتصاد) 8:59:52 AM

–           رشد نرخ ارز به سود صادرکنندگان است  (تهران امروز) ۸:۵۹:۵۶ AM

صنایع و معادن تهران در گفت‌وگو با ایسنا درباره ممنوع شدن صادرات ۵۱ قلم کالا با بیان اینکه باید نقطه‌ای بهینه‌ تعیین شود تا ضمن اینکه تولیدکنندگان داخلی به مشکل برنخورند صادرکنندگان نیز دچار مشکل نشوند، اظهار کرد: واقعیت این است که ما هر قدر جلوی صادرات را بگیریم این موضوع متناسب با شرایط فعلی نیست؛ هر چند که بیشتر تولیدکنندگان به این ۵۱ قلم کالا برای تولیدات خود نیاز دارند .

   رشد نرخ ارز به سود صادرکنندگان است (تهران امروز) 8:59:56 AM

–           اگر طلای جهانی گران شود …. (تهران امروز) ۸:۵۹:۵۹ AM

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر: خیلی‌ها این سوال را مرتب از من می‌پرسند که روند آتی بازار طلا و سکه چیست، من هم همیشه یک پاسخ دارم؛‌ قابل پیش‌بینی نیست. اما یکسری از پارامترها در این بازار دخیل هستند. تا پیش از هجوم سوداگران طلا و سکه در یک‌سال اخیر، قیمت طلا و سکه در کشورمان بر اساس قیمت جهانی نفت و ارز و مهم‌تر از آن طلای جهانی قابل محاسبه و حدس بود. اما در حال حاضر و در این بازار پارامتر و متغیرهای بسیاری اثرگذار شده‌اند .

   اگر طلای جهانی گران شود .... (تهران امروز) 8:59:59 AM

–           توقف سوختن دلارهای نفتی ایران در خلیج فارس (ایسنا) ۹:۰۰:۰۶ AM

با خاموش‌ شدن مشعل‌های میدان‌های نفتی اطراف جزیره سیری تا آذرماه امسال، سالانه از سوختن حدود ۵۵۰ میلیون دلار ثروت کشور جلوگیری می‌شود . عبدالعظیم ندیمی فرخ، مجری طرح ان.جی.ال سیری در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: هنگام برداشت نفت از مخازن، گاز و آب نیز استخراج می‌شود که پیش از این، مقدار اندکی از گاز همراه نفت صرف تولیدانرژی مورد نیاز می‌شد و باقی آن در فلرها سوزانده می‌شد اما اکنون با اجرای طرح ان.جی.ال سیری این گاز‌ها جمع‌آوری می‌شود .

   توقف سوختن دلارهای نفتی ایران در خلیج فارس (ایسنا) 9:00:06 AM

–           کاهش تجارت ایران و آمریکا (ایسنا) ۹:۰۰:۱۲ AM

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل ایسنا، تازه‌ترین بروز رسانی وب‌سایت دفتر آمار آمریکا حکایت از آن دارد که در ماه سپتامبر سال جاری ایران و آمریکا مبادلات تجاری به ارزش ۱۳ میلیون دلار داشته‌اند که این میزان در ماه پیش از آن برابر با ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بود . بر این اساس در ماه سپتامبر آمریکا ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به ایران صادرات داشته است که در مقایسه با صادرات ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری در ماه آگوست کاهش چشمگیری نشان می‌دهد .

    کاهش تجارت ایران و آمریکا (ایسنا) 9:00:12 AM

–           کاهش وابستگی بودجه به نفت برای توسعه کشور مفید است  (ایرنا) ۹:۰۰:۱۶ AM

نابب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت، خواسته همه مسوولان و مردم بوده و برای توسعه کشور مفید است . ˈمهرداد بائوج لاهوتیˈ عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت:‌ در صورتی که دولت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت اقدام کند و مجلس نیز از آن حمایت نماید، انقلابی بزرگ در اقتصاد کشور رخ خواهد داد .

   کاهش وابستگی بودجه به نفت برای توسعه کشور مفید است (ایرنا) 9:00:16 AM

–           بخشنامه رفع ممنوعیت‌های صادراتی دیروز به گمرک رسید/ابهام صادرات کالاهای پلیمری (خبرگزاری فارس) ۹:۰۰:۲۱ AM

 رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی گفت: بخشنامه رفع ممنوعیت صادرات کالای پلیمری روز شنبه به گمرک رسید و پس از رفع ابهام، ابلاغ و اجرا می‌شود . بخشنامه قبلی در ۸ آبان‌ماه ارائه شده که صادرات ۵۲ قلم کالا را ممنوع کرده بود و بخشنامه جدید رفع ممنوعیت صادرات در ۱۷آبان در سازمان توسعه تجارت تصویب و در ۲۰ آبان به گمرک ابلاغ شد که دارای ابهاماتی بود که پس از رفع ابهام، احتمالا در ۲۱ آبان ابلاغ و اجرا می‌شود .

    بخشنامه رفع ممنوعیت‌های صادراتی دیروز به گمرک رسید/ابهام صادرات کالاهای پلیمری (خبرگزاری فارس) 9:00:21 AM

–           دلار و درهم مبادلاتی ارزان شد(مهر) ۹:۰۰:۲۶ AM

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز دوشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت دلار آمریکا، درهم امارات، روپیه هند و روبل روسیه در این مرکز نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت یورو، لیرترکیه و یوآن چین افزایش یافته و قیمت ین ژاپن و وون جمهوری کره ثابت باقی مانده است

    دلار و درهم مبادلاتی ارزان شد(مهر) 9:00:26 AM

–           بخشنامه جدید گمرک برای سهولت واردات اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی (مهر) ۹:۰۰:۳۰ AM

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی برفامی گفت: در اجرای مصوبات نشست اخیر هم‌اندیشی مدیران در مشهد مقدس و با توجه به ماده ۷ شیوه‌نامه اجرایی کمیته ماده ۱۲ قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی، ابلاغی از سوی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، کالاهای وارده از سوی واحدهای تولیدی (مشمول ماده ۱۲ قانون اخیرالذکر) که کمیته مرکزی (ستاد) یک‌بار درخصوص آن اعلام نظر کرده است، در مراحل بعدی چنانچه کالای وارده کاملاً از همان نوع و دارای مالکیت یکسان باشد، نیازی به استعلام مجدد نداشته و گمرکات اجرایی طبق همان نظر با نظارت مستقیم مدیرکل مربوط می‌توانند در مورد آن اقدام کنند

  بخشنامه جدید گمرک برای سهولت واردات اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی (مهر) 9:00:30 AM

 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-22-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d9%86-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.