گزیده خبرهای اقتصادی (۲۱ آذر ۹۱)

مورخ: ۲۱/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۳ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۳ –  یورو :  ۳۱,۸۲۶

     نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:42:19 AM

–           میزان واردات به کشور در ۱۰ ماه اخیر میلادی (الف) 

گمرک جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد: شمش آهن و فولاد غیرممزوج، ذرت دامی و دانه گندم سخت؛ ۳ قلم عمده کالاهای وارداتی در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی بوده است . براساس آمار دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، میزان وزنی کالاهای وارداتی ۳۵ میلیون و ۲۰۶ هزار تن بود که به لحاظ وزن ۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد .

    میزان واردات به کشور در 10 ماه اخیر میلادی )الف) 8:42:32 AM

–           اختیار منابع صندوق توسعه در دست دولت است(آرمان) 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه جایگاه حقوقی صندوق توسعه ملی به گونه‌ای است که این صندوق هرگز به سرنوشت حساب ذخیره ارزی دچار نمی‌شود، گفت‌: منابع صندوق توسعه ملی به صورت غیر متمرکز بوده و اختیار آن در دست دولت است. به گزارش ایلنا، شمس‌الدین حسینی در واکنش به این موضوع که منابع صندوق توسعه ملی به صورت حسابداری بوده یا منابع واقعی هستند، اظهار کرد‌: این موضوع کاملا اشتباه است و مولفه‌ای به نام منابع حسابداری یا منابع واقعی در صندوق توسعه ملی وجود خارجی ندارد.

    اختیار منابع صندوق توسعه در دست دولت است(آرمان) 8:42:36 AM

–           شاخص بورس به ۲۴۰ قدمی کانال ۳۴ هزار واحدی رسید(تهران امروز) 

دیروز شاخص بورس بعد از کاهش روز یک‌شنبه ارقام با افزایش ۱۴۸ واحد دیگر به ۲۴۰ قدمی کانال ۳۴ هزار واحدی رسید. به گزارش فارس، بازار سهام ۴۶ ساله کشور در شرایطی با میانگین بازدهی ۳۰ درصدی طی ۹ ماه اخیر موجب جذب سرمایه‌های تازه و ورود نقدینگی جدید شده که دیروز هم با روند صعودی قیمت سهام برخی شرکت‌ها و افزایش ارقام شاخص به ثبت رسید .

     شاخص بورس به 240 قدمی کانال 34 هزار واحدی رسید(تهران امروز) 8:42:41 AM

–           ممنوعیت واردات گوشت از یک ایالت برزیل به دلیل مشکوک‌بودن به جنون گاوی (ایسنا) 

معاون سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ گوشت آلوده‌ای وارد کشور نشده است، اعلام کرد که تنها از یک ایالت برزیل به دلیل مشکوک بودن به جنون گاوی واردات گوشت ممنوع شده است . محسن مشکات در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تصریح کرد: در ایالت “پارانا” برزیل که یک راس گاو بر اثر بیماری جنون گاوی تلف شده است، ایران هیچ گونه قراردادی برای واردات گوشت از کشتارگاه‌های این ایالت ندارد و برای احتیاط بیشتر نیز اعلام شده که از هیچ یک از کشتارگاه‌های این ایالت گوشت به ایران وارد نشود .

     ممنوعیت واردات گوشت از یک ایالت برزیل به دلیل مشکوک‌بودن به جنون گاوی (ایسنا) 8:42:49 AM

–           امکان افزایش ارزش تجارت ایران و ترکیه به ۱۰۰ میلیارد دلار وجود دارد(ایرنا) 

بهمن حسین پورˈ سفیر ایران در ترکیه گفت: ارزش مبادلات تجاری ایران و ترکیه امسال از مرز ۲۰ میلیارد دلار فراتر می رود، این میزان تنها نمایانگر ۲۰ درصد از ظرفیت دو کشور است، می‌توان این میزان را به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش داد .

    امکان افزایش ارزش تجارت ایران و ترکیه به 100 میلیارد دلار وجود دارد(ایرنا) 8:42:53 AM

–           تشکیل تعاونی‌های مهارتی/ اختصاص ۴۰۰ هزار میلیارد ریال به تعاونی‌ها(خبرگزاری فارس) 

مدیر عامل بانک توسعه تعاون با اشاره به آمادگی این بانک برای کمک به ایجاد تعاونی‌ها گفت : امسال از منابع صندوق توسعه ملی ۴۰۰ هزار میلیارد ریال به تعاونی‌های بخش کشاورزی و صنعت اختصاص یافته است .

  تشکیل تعاونی‌های مهارتی/ اختصاص 400 هزار میلیارد ریال به تعاونی‌ها(خبرگزاری فارس) 8:42:57 AM

–           قیمت دلار و یورو مبادلاتی افزایش یافت(مهر) 

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز سه شنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت دلار آمریکا، یورو، لیر ترکیه، روبل روسیه و ین ژاپن نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت یوآن چین افزایش یافته، ضمن اینکه قیمت درهم امارات، روپیه هند و وون کره جنوبی ثابت باقی مانده است .

    قیمت دلار و یورو مبادلاتی افزایش یافت(مهر) 8:43:05 AM

–           عدم ابلاغ مصوبه تخفیف به صادرکنندگان توسط بانک مرکزی(مهر) 

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدکاظم دوست‌حسینی از عملکرد بانک مرکزی در خصوص عدم ابلاغ مصوبه مذکور به بانک ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر تخصیص ۱ و ۲ درصدی تخفیف به صادرکنندگان جهت تسهیلات ارزی و ریالی دریافتی هنوز از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده است .

    عدم ابلاغ مصوبه تخفیف به صادرکنندگان توسط بانک مرکزی(مهر) 8:46:09 AM

–           پیش‌بینی فعالان صنعتی از نرخ ارز(دنیای اقتصاد)

تحلیل وضعیت ارز و نرخ آن، فعالیت صرافان و بررسی عملکرد اتاق مبادلات ارزی از موضوعاتی بود که در آخرین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق تهران به آن پرداخته شد و اعضای حاضر در نشست پیشنهادها و انتقادات خود را در مورد وضع کنونی ارز ارائه کردند.

    پیش‌بینی فعالان صنعتی از نرخ ارز(دنیای اقتصاد) 8:48:13 AM

–           برنامه دولت برای بحران زدایی از صنعت(دنیای اقتصاد) 

در حال حاضر ارز مرجع تنها به واردات روغن، شکر، برنج و نهاده‌های دامی تعلق می‌گیرد و تمامی مواد اولیه دیگر صنعت غذا، مواد افزودنی، مواد بسته‌بندی و تجهیزات تولید با استفاده از ارز آزاد وارد می‌شوند. این موضوع در شرایطی نگرانی فعالان صنعت غذا را افزایش داده که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، از برنامه راهبردی این وزارتخانه برای خروج صنایع از بحران از جمله صنایع غذایی خبر می‌دهند . به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور اجرایی، برنامه راهبردی این وزارتخانه برای خروج صنایع کشور از بحران و احیای مجدد صنعت و به طور خاص صنعت غذا در دست تدوین است. بر اساس آمار، بخش اعظم صنایع غذایی کشور وابسته به مواد اولیه وارداتی است. این در حالی است که قیمت‌گذاری این مواد همچنان توسط دولت انجام می‌شود .

      برنامه دولت برای بحران زدایی از صنعت(دنیای اقتصاد) 8:50:40 AM

–           نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(دنیای اقتصاد)

نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(در برابر ریال)

     نرخ خرید و فروش ارز درشبکه بانکی کشور(دنیای اقتصاد)

–           تعلل خریداران و تداوم ارزانی در بازار فولاد(دنیای اقتصاد) 

برخلاف انتظار روز گذشته نیز کاهش قیمت شمش و محصولات فولادی در بازار فولاد ادامه دار شد. این در حالی است که پس از عرضه‌های ذوب آهن در بورس کالا و حتی قبل از این عرضه‌ها معمولا بازارسازی تجار میانگین قیمت‌ها را افزایش می‌داد. این موضوع بیشتر به دلیل روند نزولی قیمت دلار و پایین بودن تقاضای بازار در این دوره است؛ چرا که در سال‌های قبل موضوع نوسان قیمت ارز آنچنان بر بازار اثر نداشت و اصولا آبان تا اواسط دی ماه آرام ترین دوره فعالیت بازار فولاد است و این آرام بودن تقاضا و معاملات کم حجم از قدرت بازارسازی‌ها کم کرده است.در نتیجه به گفته تجار روز گذشته میانگین قیمت پیشنهادی برای شمش در بنادر جنوبی به یک هزار و ۵۳۰ تا یک هزار و ۵۴۰ تومان رسید، ضمن اینکه قیمت این کالا در بندر انزلی هم به یک هزار و ۵۷۰ تومان افت کرد .

    تعلل خریداران و تداوم ارزانی در بازار فولاد(دنیای اقتصاد) 8:52:01 AM

–           بازگشت عطش به بازار پتروشیمی ! (دنیای اقتصاد) 

کتایون دارابی: بالاخره پس از تردیدهای بسیار در بازار پتروشیمی، روز گذشته تقاضا متاثر از کمبود کالا با رشد همراه شد. گر چه پیش‌بینی‌ها نشان از رشد قیمت‌ها دارد، اما روز گذشته بازار داخل با ثبات قیمت‌ها به کار خود پایان داد.این در حالی است که شایعه افزایش قیمت‌های پایه برخی از محصولات پتروشیمی برای عرضه‌های روز سه‌شنبه، جنب و جوش معامله‌گران را در بازار پتروشیمی افزایش داد، به طوری که خرید و فروش با حجم‌های بالاتری انجام شد.

   بازگشت عطش به بازار پتروشیمی ! (دنیای اقتصاد) 8:55:09 AM

________________________________________________
عصر اقتصاد
________________________________________________________________
 اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

بلومبرگ- ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا هشدار داد: چالش ها و ضعف فعالیت های اقتصادی و تجاری اروپا در سال آینده میلادی(۲۰۱۳) تداوم خواهد یافت

رویترز- صندوق بین المللی پول، بکارگیری برنامه هایی در راستای کاهش هزینه ها(ریاضت اقتصادی) را برای اقتصاد آمریکا سودمند ارزیابی کرد

نیویورک تایمز- شرکت های چینی حضور خود را در پروژه های نفتی کانادا افزایش می دهند

شین هوآ- چین در بهره برداری از انرژی بادی در سطح جهان، مقام نخست را در اختیار دارد

دویچه وله- بانک مرکزی اروپا در جلسه شورای مدیران خود تغییری در نرخ بهره بانکی خود ایجاد نکرد. نرخ بهره بانکی کماکان ۰٫۷۵ درصد باقی خواهد ماند

گیزمودو- کمپانی دل از افزایش حضور خود در بازار محصولات کامپیوتری خاورمیانه طی سال آینده میلادی خبر داد

الاهرام- تورم سودان در ماه نوامبر از ۴۶٫۵درصد عبور کرد

فرانس۲۴- خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسون اروپا تاکید کرده است که تنش های سیاسی و نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام ایتالیا هرچه باشد، نباید سیاست های اصلاح اقتصادی مونتی را تحت الشعاع قرار دهد

اکونومیست- شاخص صادرات چین در ماه نوامبر رشد۲٫۹درصدی را به ثبت رسانده است که این میزان با پیش بینی کارشناسان در رابطه با موتور اقتصادی جهان در تضاد قرار دارد

آساهی شیمبون- به رغم تلاش های دولت ژآپن در راستای تحقق اصلاحات اقتصادی، رکود کماکان بر اقتصاد این کشور حاکم است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-21-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.