گزیده خبرهای اقتصادی (۲۰ آذر ۹۱)

مورخ: ۲۰/۹/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  )بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۲ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۳ –  یورو :  ۳۱,۷۱۶

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:10 AM

–           توقف ثبت سفارش خودروهای گران‌قیمت/ خودرو با ارز آزاد وارد می‌شود(الف) 

معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ملاک اصلی توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی را میزان ارزبری آن‌ها دانست و گفت: امسال تاکنون حجم ثبت سفارش برای واردات کل کالاها سه تا چهار درصد افزایش یافته است .

    توقف ثبت سفارش خودروهای گران‌قیمت/ خودرو با ارز آزاد وارد می‌شود(الف) 8:40:18 AM

–           تعرفه واردات نصف می‌شود(دنیای اقتصاد) 

در تازه‌ترین تلاش‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، تعرفه واردات کالاها به نصف کاهش داده شده‌است. این اقدام که به تازگی اجرایی شده و قرار است در سال آینده هم تداوم پیدا کند، پیامی است به آنها که از افزایش نرخ ارز در محاسبه‌های بودجه سال ۱۳۹۲ نگران هستند. هرچند هنوز نرخ ارز در بودجه سال آینده مشخص نیست، اما زمزمه‌هایی از دلار ۲۵۰۰ تومانی یا دست کم دلار ۱۸۰۰ تومانی برای محاسبه عملیات تجاری کشور شنیده می‌شود.

   تعرفه واردات نصف می‌شود(دنیای اقتصاد) 8:42:30 AM

–           انتقاد از ناهماهنگی‌ها در سیاست‌گذاری ارزی(دنیای اقتصاد) 

سخنگوی مرکز مبادلات با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران، به تشریح عملکرد مرکز مبادلات ارزی درباره تاثیر فعالیت‌های آن بر بازار ارز کشور پرداخت و درباره وضعیت ارزی کشور توضیحاتی ارائه کرد. کریمی در این مصاحبه فلسفه وجودی مرکز مبادلات ارزی کشور را ساماندهی بازار ارز عنوان کرد و گفت: ثابت نگه داشتن نرخ ارز و سود کالا و خدمات برای یک دوره طولانی امکان‌پذیر است، ولی آثار سوء کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را در اقتصاد کشورها برجای خواهد گذاشت.

    انتقاد از ناهماهنگی‌ها در سیاست‌گذاری ارزی(دنیای اقتصاد) 8:44:39 AM

–           راهکارهای جایگزین ال‌سی ریالی(دنیای اقتصاد) 

مشاور امور بانکی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان «دلایل اهمیت ال‌سی ریالی برای بخش خصوصی» معتقد است که «بی‌اعتمادی میان پیمانکاران و کارفرمایان موجب شد تا ال‌سی ریالی به عنوان سازوکاری برای اطمینان بخش خصوصی از رسیدن به پول قراردادها به میان بیاید». محمد مهدی رییس‌زاده در گفت‌وگو با هفته نامه «تجارت فردا» خواستار بازگشت به عقود اسلامی در قراردادها شده و گفت که «در این صورت فضای بی‌اعتمادی میان دولت و پیمانکاران از میان خواهد رفت.»

      راهکارهای جایگزین ال‌سی ریالی(دنیای اقتصاد) 8:46:46 AM

–           بلاتکلیفی ارز صادراتی(آرمان) 

در حالی که طی ماه‌های اخیر بخشنامه‌های متعددی برای تغییر در روند صادرات و واردات صادر شده است صادرکنندگانی که از ابتدای ماه جاری کالا صادر کرده‌اند ظرف ۱۸ روز اخیر سردرگم و بلاتکلیف مانده‌اند. به گزارش ایسنا، محمد لاهوتی، نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر بلاتکلیفی ارز صادرکنندگان طی ۱۸ روز اخیر اظهار کرد: متاسفانه سیستم واردات و صادرات با صدور بخشنامه‌های اخیر هنوز به یکدیگر متصل نشده و ارتباط ارز صادراتی و واردات هنوز قفل است. وی ادامه داد: بخشنامه‌های صادر شده هنوز اجرایی نشده و دستورالعمل‌های اجرایی مصوبات نه به گمرک‌های کشور، نه به سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش و نه به دفاتر رسمی برای نقل و انتقال اظهارنامه‌های صادراتی براساس صلح‌نامه ابلاغ نشده است .

    بلاتکلیفی ارز صادراتی(آرمان) 8:48:48 AM

–           قراردادهای جدید برای صادرات پتروشیمی/ تحریم پیشرفت پتروشیمی را متوقف نمی‌کند (ایسنا) 

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: تحریم های غیرقانونی، روند توسعه و پیشرفت صنعت پتروشیمی را متوقف نمی کند . به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: متخصصان و صنعتگران ایرانی با تکیه بر توان و دانش خود توانسته اند تحریم ها را بی اثر کنند و اکنون بسیاری از قطعه ها و کالاهای موردنیاز صنعت پتروشیمی بومی سازی شده است .

   قراردادهای جدید برای صادرات پتروشیمی/ تحریم پیشرفت پتروشیمی را متوقف نمی‌کند (ایسنا) 8:50:03 AM

–           طرح احداث پالایشگاه نفت خزر روی میز وزارت نفت(ایرنا) 

مدیر طرح های اکتشافی شرکت نفت خزر، خبر داد: طرح احداث پالایشگاه نفت خزر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است . روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اضافه کرد: نفت استخراجی از منابع کشف شده در دریای خزر خوراک پالایشگاهی می شود که در مناطق شمالی کشور احداث خواهد شد.

      طرح احداث پالایشگاه نفت خزر روی میز وزارت نفت(ایرنا) 8:51:30 AM

–           پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان وام به تعاونی‌ها/ رشد ۱۲۰ درصدی تسهیلات‌دهی(خبرگزاری فارس)

مدیرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به رشد ۱۲۰ درصدی تسهیلات‌دهی نسبت به سال گذشته گفت:‌ ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌ها در ۸ ماه پرداخت شد .ماشاءالله عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به عملکرد این بانک به منظور پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها اظهار داشت:‌ در حال حاضر ۲۰۰ میلیارد تومان برای تعاونی‌های کشاورزی مهر و نیز ۲۰۰ میلیارد تومان برای تعاونی‌های صنعتی از سوی صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است .

   بررسی طرح ها و برنامه های شرکت ملی نفت ایران در کمیسیون انرژی(مهر) 9:03:43 AM

–           بررسی طرح ها و برنامه های شرکت ملی نفت ایران در کمیسیون انرژی(مهر)

درجلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس طرح ها و برنامه های شرکت ملی نفت ایران با حضور مدیرعامل این شرکت بررسی شد. امیر عباس سلطانی در ارتباط با دستور جلسه امروز کمیسیون انرژی، با اشاره به حضور مسئولان وزارت نفت در این جلسه بیان داشت: عمده بحث در ارتباط با میادین مشترک بود که گزارش جامعی از شرکت مهندسی و توسعه نفت در این زمینه ارائه شد و مشخصات عمومی طرح یاران شمالی مورد بررسی قرار گرفت و مشخصات فیزیکی با  طرح توسعه و قرادادهای ب متقابل با پیمانکاران چینی مطرح شد .

     پرداخت 700 میلیارد تومان وام به تعاونی‌ها/ رشد 120 درصدی تسهیلات‌دهی(خبرگزاری فارس) 8:51:39 AM

–            ۵قلم عمده صادراتی در ۸ ماه اول سال جاری(مهر) 

گمرک جمهوری اسلامی ایران، ۵ قلم عمده صادراتی تا پایان آبان ماه امسال را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، در ۸ ماهه ابتدای سال جاری ارزش صادرات ۵ قلم عمده کالای صادراتی به رقم ۳ میلیارد و ۹۸۸ میلیون دلار رسیده است . براساس آمار دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در این مدت پروپان مایع شده با ۹۰۹ میلیون دلار، اوره با ۸۶۶ میلیون دلار، متانول با ۷۵۸ میلیون دلار، قیرنفت با ۷۴۳میلیون دلار و پلی‌اتیلن گریدفیلم با ۷۲۲ میلیون دلار؛ ۵ قلم عمده کالاهای صادراتی در این مدت بودند .

      5قلم عمده صادراتی در 8 ماه اول سال جاری(مهر) 9:05:49 AM

–           بخشنامه ال‌ سی ریالی تدوین شد/ ثبت سفارش اولویت ۱۰ همچنان ممنوع است(مهر) 

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین بخشنامه ال‌ سی ریالی خبر داد و گفت: اجرای این بخشنامه از یکماه آینده عملیاتی می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، سیدمسعود موحدی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از اجرای بخشنامه ال‌ سی ریالی از یک ماه آینده خبرداد و گفت: این بخشنامه برای واحدهای صنعتی تدوین شده است و امیدواریم که طی هفته جاری ابلاغ شود .

   بخشنامه ال‌ سی ریالی تدوین شد/ ثبت سفارش اولویت 10 همچنان ممنوع است(مهر) 9:07:56 AM

_____________________________________________________
عصر اقتصاد
___________________________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

لس آنجلس تایمز- شاخص تورم چین پس از کاهش قابل توجه در ماه اکتبر، بار دیگر در ماه نوامبر از مرز ۲ درصد عبور کرد

الاهرام- کارشناسان نسبت به تداوم تنش های سیاسی در مصر و آثار جبران ناپذیر آن بر اقتصاد بی جان این کشور ابراز نگرانی کردند

بلومبرگ – مشاهده یک مورد بیماری جنون گاوی، ژاپن بزرگترین وارد کننده گوشت قرمز در قاره آسیا را وادار به توقف واردات گوشت از برزیل کرد

گالف نیوز- یاتا اعلام کرد: خاورمیانه تا سال ۲۰۱۶ بالاترین رشد در حوزه حمل و نقل(باری) هوایی را به خود اختصاص خواهد داد

شین هوآ- خطوط ریلی چین در فاصله ماههای ژانویه تا نوامبر سال جاری میلادی برابر با ۱٫۷ میلیارد مسافر را جابه جا کرده است

الاهرام- بانک توسعه آفریقا با درخواست وام یک میلیارد دلاری مصر موافقت خواهد کرد

فرانس۲۴- موسسه آمار یونان از کاهش ۶٫۹درصدی رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی خبر داد

موسسات رتبه بندی معتبر جهان در رابطه با تشدید بحران در قاره اروپا و آثار سو آن بر رتبه اقتصادی کمپانی های مطرح این منطقه هشدار دادند

نیویورک تایمز- بررسی ها نشان می دهد پس از طوفان سندی آمریکا، تقاضای برای خودرو در این کشور تفزایش یافته است

دویچه وله- بانک مرکزی اروپا در گزارش جدید خود اعلام کرد که اقتصاد کشور های این منطقه تا سال۲۰۱۴ به رشد مثبت دست نمی یابند

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-20-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.