گزیده خبرهای اقتصادی (۲ دی ۹۱)

مورخ: ۲/۱۰/۱۳۹۱

 –               نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 

                       دلار آمریکا : ۲۴,۶۰۰ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۸ –  یورو :  ۳۲,۴۴۱

      -        نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:28 AM

–           سقوط کم سابقه طلای جهانی(دنیای اقتصاد) 

همزمان با اعمال سیاست‌های انبساطی در برخی از کشورهای اروپایی و ژاپن، بهای طلا در بازارهای جهانی به پایین‌ترین سطح خود در چهار ماه گذشته رسید. فعالان بازار، انتشار گزارش‌هایی مبنی بر افزایش رشد اقتصادی آمریکا را در کاهش قیمت طلا تا سطح هزار و ۶۴۰ دلار در هر اونس تاثیرگذار می‌دانند. افزایش رشد اقتصادی آمریکا، فدرال رزرو را بر آن داشته که در اعمال سیاست‌های انبساطی خود تجدید نظر کند و این موضوع قیمت طلا را در مسیر سقوط قرار داده است .

    سقوط کم سابقه طلای جهانی(دنیای اقتصاد) 8:35:34 AM

–           وضعیت ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پالایشگاهی(دنیای اقتصاد) 

معاون وزیر نفت با اشاره به استفاده از فاینانس و منابع داخلی و خارجی برای تحقق سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی پروژه‌های پالایشی، زمان راه‌اندازی پروژه های بنزین‌سازی تبریز، لاوان، اصفهان و بندرعباس را اعلام کرد.به گفته علیرضا ضیغمی، بین ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان کل سرمایه‌گذاری پالایش و پخش تا پایان برنامه پنجم خواهد بود که حدود ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان آن تاکنون انجام شده است.

   وضعیت ۱۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پالایشگاهی(دنیای اقتصاد) 8:38:56 AM

–           نگرانی بخش خصوصی از لایحه جدید مالیات(دنیای اقتصاد) 

به تازگی سازمان امور مالیاتی طی لایحه‌ای که ابتدا در اختیار دولت قرار گرفت و اکنون به مجلس نیز رفته است، قصد دارد با فعالان اقتصادی سفت و سخت‌تر برخورد کرده و دریافت مالیات از صادرات را در دستور کار قرار دهد.سرآغاز این بحث، تصمیمات اخیر دولت مبنی بر حذف معافیت مالیاتی برای صادرکنندگانی است که ارز حاصل از صادرات را در مرکز مبادلات ارزی عرضه نکنند.

    نگرانی بخش خصوصی از لایحه جدید مالیات(دنیای اقتصاد) 8:41:07 AM

–           عرضه و قیمت‌گذاری خودرو در بورس (آرمان) 

در دو هفته گذشته نحوه قیمت‌گذاری خودرو‌های داخلی به بحث روز اقتصادی کشور تبدیل شد و بازار نقل قول‌ها در خصوص آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو داغ شد؛ اما آخرین اخبار این حوزه نشان داد مهر قیمت‌گذاری خودرو همچنان در دست دولت و سازمان حمایت است و دولت خیال خروج از بازار قیمت‌گذاری خودرو را ندارد .

    عرضه و قیمت‌گذاری خودرو در بورس (آرمان) 8:45:59 AM

–           بازدهی بورس ۳۵ درصد شد/ ثبت ۹ رکورد تاریخی در بورس تهران (ایسنا) 

پاییز طلایی بورس تهران با ۹ رکوردشکنی باورنکردنی و بازدهی ۳۵ درصدی به پایان رسید تا بورس اوراق بهادار تهران که تا چند ماه گذشته گرفتار رکود و بازدهی منفی بود، به همگان نشان دهد چه ظرفیت‌هایی برای رشد دارد و درصورت حمایت و آرامش سیاسی و اقتصادی بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است .

    بازدهی بورس 35 درصد شد/ ثبت 9 رکورد تاریخی در بورس تهران (ایسنا) 8:48:09 AM

–           افزایش قیمت قیر در بورس کالا؛ تولیدکنندگان آسفالت اعتراض کردند (ایسنا) 

رییس انجمن صنفی تولید‌کنندگان آسفالت استان‌های تهران و البرز با اشاره به افزایش قیمت قیر در بورس کالا گفت: وضعیت ترمیم آسفالت خیابان‌ها و ساخت راه‌های جدید مانند بچه یتیمی در بیابان رها شده بوده و معضلات آن بیش از گذشته آشکار شده است . جلیل طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که دلالان گرانی قیر را به صنعت آسفالت تحمیل کرده‌اند، گفت‌:‌ نرخ قیر مورد استفاده در پروژه‌های راهسازی که در بورس کالا عرضه می‌شود حداقل تنی ۲۰۰ هزار تومان گران شده است، درحالی که به نظر می‌رسد قیمت عرضه قیر در بورس کالا نباید از تنی ۴۰۰ هزار تومان بیشتر باشد .

    افزایش قیمت قیر در بورس کالا؛ تولیدکنندگان آسفالت اعتراض کردند (ایسنا) 8:51:19 AM

–           تولید فولاد ایران به ۱۳٫۲ میلیون تن رسید(ایسنا) 

انجمن جهانی فولاد تولید فولاد خام ایران را در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی بالغ بر ۱۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تن اعلام کرد. به گزارش خبرنگار ایسنا، بر اساس اعلام انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۲ نیز به رقم یک میلیون ۲۲۲ هزار تن رسید. تولید فولاد ایران در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش ۱۰٫۴ درصدی را نشان می‌دهد. تولید ماه نوامبر هم نسبت به نوامبر سال قبل رشد ۱۴٫۶ درصدی را نشان می‌دهد .

     تولید فولاد ایران به 13.2 میلیون تن رسید(ایسنا) 8:57:38 AM

–           ۷هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت نفت و گاز منتشر می شود(ایرنا) 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: با مجوز بانک مرکزی برای نخستین بار۷ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت برای اجرای پروژه های تولید نفت و گاز منتشر می شود . به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب مهندس ˈحمید بوردˈ افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است این اوراق از روز شنبه دوم دیماه به مدت یک روز کاری و قابل تمدید تا پایان هفته در شعب منتخب بانک تجارت به عنوان بانک عامل منتشر شود .

     7هزار و 500 میلیارد ریال اوراق مشارکت نفت و گاز منتشر می شود(ایرنا) 9:02:50 AM

–           تغییرات نرخ مبادلاتی ارزها توسط بانک مرکزی(ایرنا) 

بانک مرکزی امروز شنبه نرخ مبادلاتی ارزها را اعلام کرد که بر این اساس نرخ مبادلاتی دلار افزایش و یورو و پوند کاهش یافته است . به گزارش روز شنبه ایرنا، نرخ مبادلاتی دلار امروز دو هزار و ۴۶۰ تومان است که نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته ۶ ریال رشد داشته است .

    تغییرات نرخ مبادلاتی ارزها توسط بانک مرکزی(ایرنا) 9:05:58 AM

–           نظر واردکنندگان درباره لایحه اصلاح مالیاتی(مهر)

رئیس مجمع عالی واردات گفت: ورود دولت به اصلاح امور مالیاتی بدون توجه به زیرساختها و بسترهای آن، جز اتلاف سرمایه‌های کشور، کاهش اعتماد عمومی و رقم زدن یک برنامه در کنار سایر برنامه‌های نیمه‌تمام، نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت. محمدحسین برخوردار در گفتگو با مهر گفت: آزادسازی قیمت‌گذاری، تحقق خواسته چندین ساله بخش‌خصوصی مبنی بر خروج دولت از قیمت‌گذاری‌ها است که پیش از این فعالان اقتصادی بارها و بارها درخواست رسمی خود برای واگذاری قیمت‌گذاری کالاها به بخش خصوصی را مطرح کرده‌اند و تحقق این اصل، گام بزرگی در مسیر حمایت واقعی از مصرف و بلوغ اقتصادی کشور است.

   نظر واردکنندگان درباره لایحه اصلاح مالیاتی(مهر) 9:07:34 AM

–                ۷/۲ میلیارد دلار ارز دولتی برای خودروی لوکس(نهران امروز)

احمد توکلی نماینده مردم تهران به تازگی گزارش تازه‌ای از سلسله گزارش‌های خود به مردم منتشر کرده‌است. او در این نامه موضوع سوال و جواب از شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی را مد نظر قرار داده و زوایای دیگری از جلسه سوال و جواب مجلس که هفته پیش برگزار شد را روشن کرده‌است. احمد توکلی با توضیح بیشتر درباره جلسه سوال و جوابش از وزیر اقتصاد زوایایی از چگونگی واردات خودرو لوکس به کشور اعلام کرد و از جمله بیان داشت در شش ماهه اول سال۲٫۷ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات خودرو لوکس داشته‌ایم که یک‌سوم آن به یک نفر اختصاص داشته است .

   7/2 میلیارد دلار ارز دولتی برای خودروی لوکس(نهران امروز)

______________________________________________________

عصر اقتصاد

____________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

نیویورک تایمز- اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی(۲۰۱۲) رشد ۳٫۱درصدی را به ثبت رسانده است

یورو نیوز- ب ان پ پاریبا، بزرگترین بانک فرانسه موافقت کرده است که شعبه مصری خود را به بانک امارات ان بی دی بفروشد. بزرگترین بانک در امارات متحده عربی پانصد میلیون دلار پیشنهاد خرید داده است

بورس بین قاره ای یا اینترکنتینانتال که به مبادله سهام کالاها از جمله انرژی مصرفی اختصاص دارد، روز پنجشنبه برای خرید شرکت مالک بورس سهام نیویورک “یورونکست” به ارزش هشت میلیارد دلار به توافق رسید

دویچه وله– نرخ بهره اوراق قرضه یونان روز چهارشنبه به پایین ترین میزان خود در ۲۱ ماه گذشته رسید . پس از آنکه موسسه اعتبارسنجی استاندارد اند پور رتبه اعتباری یونان را شش درجه افزایش داد، اعتماد سرمایه گذاران به اوراق قرضه دولتی یونان افزایش و هزینه استقراض این کشور کاهش یافت

رویترز- بانک جهانی پیش بینی خود را در رابطه با رشد اقتصادی چین در سال آینده میلادی(۲۰۱۳) افزایش داد . این بانک پیش از این رشد ۸٫۱ درصدی را برای اقتصاد چین در سال ۲۰۱۳ میلادی پیش بینی کرده بود، اما روز چهارشنبه ارزیابی خود را به ۸٫۴ درصد افزایش داد

گالف نیوز- بانک جهانی از تخصیص ۹۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای عراق خبر داد

فرانس۲۴- کمپانی زیمنس آلمان از تعدیل ۱۱۰۰ کارمند خود خبر داد

الاهرام- پیش بینی کارشناسان حاکی از کاهش رشد اقتصادی هند به کمتر از ۶٫۵درصد طی سال آینده میلادی(۲۰۱۳) است

بلومبرگ- بنا بر پیش بینی بانک جهانی، رشد اقتصادی کشورهای شرق آسیا در سال آینده میلادی جهشی قابل ملاحظه خواهد داشت. این رشد در حدود ۸ درصد برآورد شده است

آساهی شیمبون- کمپانی خودروسازی تویوتا چشم انداز تولید سال آینده خود را برابر با ۱۰ میلیون دستگاه خودرو اعلام کرد

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-2-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.