گزیده خبرهای اقتصادی (۱۹ دی ۹۱)

مورخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 

            دلار آمریکا : ۲۴,۵۶۵ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۸۷ –  یورو :  ۳۲,۲۴۸

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:34:50 AM

–           هدف تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران چیست؟ (تابناک) 

در حالی ‌که توافقات کلی برای انجام دور بعدی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۵ + ۱ انجام گرفته، واشنگتن پست در مطلبی، به این موضوع اشاره نموده و به افشاگری درباره هدف تحریم‌های جدید علیه اقتصاد کشور پرداخته است .

   تمدید قرارداد واردات نفت ژاپن از ایران در2013(الف) 8:40:13 AM

–           تمدید قرارداد واردات نفت ژاپن از ایران در۲۰۱۳(الف) 

به گزارش فارس به نقل از پلاتز، یوسوشی کیمورا مدیر شرکت «جی ایکس نیپون » ، بزرگ‌ترین پالایشگاه ژاپن،گفت: این شرکت قرارداد سالانه واردات نفت از ایران در سال ۲۰۱۳ را تمدید کرده است. وی با امتناع از ارائه جزئیات، افزود: واردات نفت «نیپون» از ایران در این قرارداد جدید به میزان اندکی کاهش یافته است .

   هزار توی شاخص بورس (دنیای اقتصاد) 8:42:24 AM

–           هزار توی شاخص بورس (دنیای اقتصاد) 

معامله‌گران بازار سهام هر روز به نماگرهایی نگاه می‌کنند که به آنها شاخص می‌گویند؛ شاخص‌های حاضر در بازار سهام دارای محاسبات متفاوتی هستند که هر یک کارآیی خاص خود را دارد، مثل شاخص سهم شناور آزاد که گویای سهام قابل معامله و خرد در بازار است یا شاخص ۳۰ شرکت بزرگ که تغییرات رخ داده در سهام بزرگان بازار سهام را روایت می‌کند.اما در این بین بیشتر فعالان بازار سهام تنها به رصد تغییرات شاخص کل بورس که بیانگر تغییر قیمت سهام و سود نقدی است، بسنده می‌کنند.

    کاهش 70درصدی صادرات قیر و روغن‌ صنعتی (دنیای اقتصاد) 8:44:43 AM

–           کاهش ۷۰درصدی صادرات قیر و روغن‌ صنعتی (دنیای اقتصاد) 

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی صادرات انواع قیر و روغن‌های صنعتی ایران به کشورهای مختلف جهان اعلام کرد: افزایش غیرمنطقی قیمت خوراک منجر به کاهش شدید صادرات این محصولات نفتی شده است.

   حذف دلار در اتاق ارزی (آرمان) 8:46:50 AM

–           حذف دلار در اتاق ارزی (آرمان)

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور اعلام کرد بررسی عملکرد این مرکز از ابتدای راه‌اندازی حاکی از آن است که تقاضا برای واردات کالا به دلار مربوط به گروه‌های کالایی سه تا هشت نزدیک به صفر بوده است. اگرچه صمد کریمی در گفت‌وگو با ایسنا این امر را ناشی از الگوی تجاری کشور و سبد ارزی مرکز مبادلات از یک سو و عوامل غیراقتصادی ناشی از تحریم‌های یک جانبه‌ آمریکا و اروپا دانست اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت صدور بخشنامه‌ای است که بر اساس آن ارز مبادله‌ای برای واردکنندگان گران‌تر از ارز آزاد تمام می‌شود .

   چرایی حذف دلار از تجارت (آرمان) 8:47:56 AM

–           چرایی حذف دلار از تجارت (آرمان) 

بحث نوسان‌های ارزی در کشور از یک طرف و موضوع محدودیت‌های بین‌المللی برای اقتصاد ما از طرف دیگر مشکلاتی را در عرصه واردات کالاهای مختلف در کشور ایجاد کرده و این مشکلات و محدودیت سبب شد موضوع واردات کالاهای مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار شوند. اینکه در زمان کمبود ارز چه کالاهایی اولویت واردات به کشور را دارند سبب شد تا بحث اولویت‌بندی کالایی مطرح شود .

  نظام تعرفه‌ای باید حرف آخر را بزند (تهران امروز) 8:50:07 AM

–           نظام تعرفه‌ای باید حرف آخر را بزند (تهران امروز) 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح اوضاع واردات بعد از اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که دولت به دلیل نرخ ارز ایجاد کرده است، گفت:اگرچه این ابزار موثر بوده است، اما به نظر می‌رسد که نظام تعرفه‌ای باید در یک فضای رقابتی، حرف آخر را در تصمیم‌گیری مدیریت واردات به کشور بزند. حمید صافدل در گفت‌وگو با مهر درخصوص وضعیت تجارت کشور بعد از محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی گفت: ممکن است در بررسی آمارهای تجارت کشور بعد از اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی، در ثبت سفارش‌ها خیلی تغییر محسوسی ایجاد نشده باشد، چراکه ثبت سفارش متاثر از بسیاری از اتفاقات است

    دستورالعمل اجرایی انتقال ارز صادراتی به واردکنندگان هنوز ابلاغ نشده است (ایسنا) 8:52:13 AM

–           دستورالعمل اجرایی انتقال ارز صادراتی به واردکنندگان هنوز ابلاغ نشده است (ایسنا) 

نایب رییس کنفدراسیون صادرات گفت: امروز ۵۰ روز از زمان اجرایی شدن اخذ تعهد از گمرکها گذشته است، ولی دستورالعمل اجرایی که باید براساس آن ارز صادراتی به واردکننده انتقال یابد هنوز ابلاغ نشده است .  محمد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که از ابتدا بحث وارد کردن ارز صادراتی به مرکز مبادله‌ ارزی به شکل فیزیکی نبوده است، تصریح کرد: هدف بانک مرکزی از ابتدا این بوده که بتواند ارز صادرکنندگان را رصد کرده تا وارد چرخه اقتصادی شده و صرف واردات کالاهای مورد نیاز شود .

  خاتم نخستین پالایشگاه ملی ایران را می‌سازد/ تولید از میدان مشترک آبان آغاز شد (ایسنا) 8:55:33 AM

–           خاتم نخستین پالایشگاه ملی ایران را می‌سازد/ تولید از میدان مشترک آبان آغاز شد (ایسنا)

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از انتشار و عرضه ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت این شرکت تا بهمن ماه امسال خبر داد . به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی فکور در نشست خبری خود با اعلام این موضوع توضیح داد: بانک ملت این اوراق را تا ماه بهمن عرضه خواهد کرد و در مجموع پیش بینی می شود در سال جاری اعتبارات خارج از محل اصلی شرکت نفت افزایشی چشمگیر پیدا کند و به نوعی رکورد بزند .

   موافقت صنف طلا با کاهش عیار/خروج حجم زیادی طلای آب شده از ایران (ایسنا) 9:05:44 AM

–           موافقت صنف طلا با کاهش عیار/خروج حجم زیادی طلای آب شده از ایران (ایسنا) 

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا، جواهر و نقره استان تهران با اشاره به این‌که تا نیمه نخست بهمن امسال کارهای مقدماتی اجرای پیشنهاد کاهش عیار طلا نهایی می‌شود، افزود: قرار است نظرسنجی‌ نیز در همین زمینه از اعضای صنف طلا انجام شود که شواهد نشان می‌دهد اکثر آن‌ها با این کار موافقند .

   بهای روزانه نفت اوپک به 108 دلار و 68 سنت در هر بشکه رسید (ایرنا) 9:07:50 AM

–           بهای روزانه نفت اوپک به ۱۰۸ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید (ایرنا)

بر اساس محاسبات دبیرخانه اوپک که روز سه شنبه منتشر شد، بهای روزانه نفت این سازمان، متشکل از نفت خام ۱۲ کشور، دیروز (دوشنبه) به ۱۰۸ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه رسید که نسبت به جمعه گذشته، پنج دهم درصد کاهش داشت .

    تولید فولاد در آذربایجان شرقی به هشت میلیون تن افزایش می یابد (ایرنا) 9:10:08 AM

–           تولید فولاد در آذربایجان شرقی به هشت میلیون تن افزایش می یابد (ایرنا)

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: در برنامه چشم انداز توسعه، میزان تولید فولاد در استان به هشت میلیون تن افزایش می یابد . ˈمحمد جعفر عظماییˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه هشت واحد فولادی در استان در حال احداث است، اعلام کرد: چهار میلیون تن فولاد در ۲۴ واحد فولادی استان تولید می شود .

   رشد 52 درصدی ترانزیت خارجی در گمرک بازرگان (خبرگزاری فارس) 9:12:22 AM

–           رشد ۵۲ درصدی ترانزیت خارجی در گمرک بازرگان (خبرگزاری فارس)

فرماندار ماکو گفت : در سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر میزان ترانزیت وارداتی شاهد ۲۰ درصد رشد و از نظر میزان ترانزیت خروجی از گمرک بازرگان شاهد رشد ۵۲ درصدی هستیم . حمید احمدیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: امسال ۳۵۴ هزار و ۸۲۹ تن ترانزیت از طریق ۶۲ هزار و ۲۷۲ کامیون از گمرک بازرگان به خارج از کشور ترانزیت شده است .

    دو برنامه اساسی جذب سرمایه در بخش معدن/هدف‌گذاری برای کشف فلزات های‌تک (خبرگزاری فارس) 9:13:35 AM

–           دو برنامه اساسی جذب سرمایه در بخش معدن/هدف‌گذاری برای کشف فلزات های‌تک (خبرگزاری فارس) 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت دو رویکرد اساسی این وزارتخانه را برای جذب سرمایه به بخش معدن تشریح کرد . به گزارش خبرگزاری فارس به نقل ازشاتا،  وجیه الله جعفری افزود: رویکرد اول، فعالیت در اکتشافات پایه و جمع آوری اطلاعات زمین شناسی است، زیرا این حوزه پرخطر است و سرمایه‌گذاران بدون رفع مخاطره های موجود حاضر به فعالیت در این بخش نمی‌شوند .

     پیش‌بینی قیمت ارز تا پایان سال/ سیاست جدید ارزی بانک مرکزی (مهر) 9:15:48 AM

–           پیش‌بینی قیمت ارز تا پایان سال/ سیاست جدید ارزی بانک مرکزی (مهر) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با پیش‌بینی شرایط بازار ارز تا پایان سال جاری براساس شاخص پراکندگی آماری، گفت: سیاست بانک مرکزی در آینده استفاده از ابزار نرخ ارز به عنوان یک “لنگر” به‌منظور دستیابی به اهداف سیاست پولی با ایجاد ثبات در بازار ارز و سایر بازارهای ۴ گانه خواهد بود.

_______________________________________________________________

عصر اقتصاد

_______________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

مهم‌ترین عناوین اقتصادی روزنامه‌های امروز (یکشنبه) جهان را در پول‌نیوز بخوانید.

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است:

گالف نیوز- ارزش معاملات سهام در بازهای بورس قطر و امارات به بالاترین میزان خود طی یکماه گذشته رسید

گیزمودو- مدیر عامل کمپانی تولید تلفن های هوشمند اچ تی سی با اشاره به عملکرد ضعیف این شرکت در سال ۲۰۱۲، علت اصلی ناکامی های مجموعه تحت مدیریت خود را تبلیغات ضعیف وکاستی در معرفی محصولات جدید به مشتریان دانست

شین هوآ- بنا بر پیش بینی های موجود، درآمد کمپانی های ارائه دهنده بازی های رایانه ای آنلاین در چین طی سال ۲۰۱۳ از مرز ۶۸٫۵ میلیارد یوآن(۱۱ میلیارد دلار) عبور خواهد کرد. در سال ۲۰۱۲ درآمد مذکور برابر با ۵۶ میلیارد یوآن اعلام شده است

رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال جاری میلادی برابر با ۸٫۱درصد پیش بینی شد

چاینا دیلی- بهای مسکن در چین طی سال ۲۰۱۲ کاهش ۷٫۶ درصدی را به ثبت رساند

فرانس۲۴- صندوق بین المللی پول اقدامات برجسته انجام شده در راستای اصلاحات اقتصادی در جمهوری مالاوی را مورد تحسین قرار داد

مدیر عامل صندوق بین المللی پول گفت: ادامه یافتن مسائل اقتصادی آمریکا و اروپا می‌تواند باعث به‌وجود آمدن یک بحران اقتصادی بزرگ در جهان شود

حریت اقتصادی- ترکیه و الجزایر قرارداد گازی میان خود را به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید می کنند. بر اساس این قراداد، الجزایر متعهد می شود سالانه ۴ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر کند

البوابه- درآمد اوپک در سال گذشته میلادی(۲۰۱۲) به بالاترین میزان خود طی ۴۰ سال گذشته رسیده است. درآمد مذکور در حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است

الاهرام- به اعتقاد کارشناسان، صنعت گردشگری ظرفیت مبدل شده به کلید نجات اقتصاد مصر در سال ۲۰۱۳ را دارد.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-19-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.