گزیده خبرهای اقتصادی (۱۹ آذر ۱۳۹۱)

مورخ: ۱۹/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۸ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۲ –  یورو :  ۳۱,۷۷۱

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:52 AM

–           بهای طلا در هفته آینده چگونه خواهد بود؟(تابناک) 

در هفته گذشته بهای طلا در پی وخامت اوضاع بحران مالی در ایالت متحده کاهش داشت تا در کنار بازارهای سرمایه در این کشور و ضعف دلار، طلا نیز روند نزولی در پی بگیرد.این در حالی است که رخدادهای هفته آینده، می‌تواند تأثیری اساسی در بهای طلا داشته باشد که مهمترین آنها، نشست کمیته بازار آزاد فدرال است .

   بهای طلا در هفته آینده چگونه خواهد بود؟ )تابناک) 8:44:59 AM

–           ذخیره مطمئن ۷ قلم کالای اساسی(دنیای اقتصاد) 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از ذخیره ۷ قلم کالای اساسی با حساسیت ویژه خبر داد. عباس قبادی با بیان اینکه با در نظر گرفتن سبد کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها ذخیره‌سازی انجام شده است، گفت: تاکنون بیش از ۹۰ هزار تن گوشت و مرغ ذخیره‌سازی شده است که ۷۰ درصد آن از تولید داخل است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: ذخیره‌سازی صورت گرفته در کالاهایی نظیر شکر، روغن، برنج، گندم، گوشت، مرغ و نهاده‌های دامی با حساسیت ویژه‌ای تامین شده است.

     ذخیره مطمئن ۷ قلم کالای اساسی(دنیای اقتصاد) 8:45:05 AM

–           انحراف صادرات از مسیرهای قانونی(دنیای اقتصاد) 

برخی صادرکنندگان برای دور زدن توافق‌نامه ۶ بندی دولت با صادرکنندگان مبنی بر عرضه ارز حاصل از صادرات در مرکز مبادلات ارزی، اقدام به انجام صادرات با کارت‌های بازرگانی غیر کرده‌اند. موضوعی که تحت عنوان «انحراف صادرات از برخی مسیرهای قانونی»، مورد اعتراض رییس اتاق بازرگانی ایران قرار گرفته و محمد نهاوندیان در نامه‌ای به مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نسبت به تبعات این اقدام هشدار داده است.

    انحراف صادرات از مسیرهای قانونی(دنیای اقتصاد) 8:45:09 AM

–           نرخ ارز مبادلات، مبنای قیمت‌گذاری واردات(دنیای اقتصاد) 

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی واردات، محمد حسین برخوردار ضمن اشاره به مطلب بالا افزود: با اینکه واردات برخی کالاها در زمانی صورت گرفته که نرخ ارز آزاد بیش از نرخ کنونی بوده و واردکننده به جهت تعهدات بین‌المللی خود، ملزم به پرداخت بخشی از دیون خود در همان مقطع زمانی بوده است، امروز به جهت عدم افزایش قدرت خرید مصرف‌کننده، واردکننده نمی‌تواند افزایش هزینه‌های واردات را یکباره جبران کند و باید آن را در طول یک فرآیند زمانی بلندمدت پوشش دهد.

   نرخ ارز مبادلات، مبنای قیمت‌گذاری واردات(دنیای اقتصاد) 8:45:13 AM

           تعیین سقف برای تعهدات ارزی بانک‌ها(دنیای اقتصاد) 

بانک مرکزی دستورالعمل تازه‌ای را به بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور ابلاغ کرده که به موجب آن، نسبت مجموع «بدهی‌ها و تعهدات ارزی» هر موسسه اعتباری، نمی‌تواند بیش از یک و نیم برابر میزان «دارایی‌های ارزی» آن باشد. متوقف و برای آن مقررات سخت‌تری اعمال شد، اما از حدود ۱۰ روز پیش بار دیگر، شورای پول و اعتبار، ال‌سی ریالی را با ضوابط جدیدی به تصویب رساند.

     تعیین سقف برای تعهدات ارزی بانک‌ها(دنیای اقتصاد) 8:45:17 AM

–           تصمیم مجلس و دولت برای نرخ ارز و سقف بودجه ۹۲(آرمان)

مجلس و دولت با تشکیل کمیته‌ای جدید به ریاست نایب‌رئیس مجلس تصمیماتی مبتکرانه برای تعیین قیمت ارز در بودجه سال ۹۲ با کمک استادان علم اقتصاد و تعیین سقف بودجه سال آینده گرفتند. به گزارش مهر، جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تشکیل کمیته مشترک بین مجلس و دولت درخصوص بررسی بودجه سال ۹۲ خبر داد .

    تصمیم مجلس و دولت برای نرخ ارز و سقف بودجه ۹۲(آرمان) 8:45:21 AM

–           منافع گرانی دلار به شرط حمایت از تولید(تهران امروز) 

تحلیلگران بسیاری معتقدند که کاهش ارزش پول ملی در کنار تمام معایبی که دارد می‌تواند به عنوان یک فرصت هم نمود یابد و جلوی واردات لجام گسیخته را بگیرد و عاملی برای توجه به تولید ملی باشد. اما در طی سال‌های گذشته تا امروز کاهش شدید ارزش ریال نه توان صادراتی ما را افزایش داده و نه موجب کاهش واردات شده است .

   منافع گرانی دلار به شرط حمایت از تولید(تهران امروز) 8:45:24 AM

–           بهای جهانی طلا اندکی افزایش یافت (ایسنا) 

بهای جهانی معاملات طلا در روز گذشته (جمعه) اندکی افزایش یافت و مجددا به بالای ۱۷۰۰ دلار در هر اونس بازگشت . به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاملات حجم بالا برای تحویل در ماه فوریه در بازار کامکس نیویورک، ۳٫۷۰ دلار یا ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۷۰۵ دلار در هر اونس رسید .

     بهای جهانی طلا اندکی افزایش یافت (ایسنا) 8:45:28 AM

–           مدیرعامل بانک صادرات:مطالبه بیش از یک ضامن در وامهای ضروری و خرد تخلف است(ایرنا) 

مدیر عامل بانک صادرات ایران گفت : در نظر گرفتن فقط یک ضامن برای دریافت تسهیلات ضروری و خرد اقدامی در جهت روان سازی مسیر دریافت وام بوده و مطالبه بیش از یک ضامن توسط بانک ها قطعا تخلف است .

     مدیرعامل بانک صادرات:مطالبه بیش از یک ضامن در وامهای ضروری و خرد تخلف است(ایرنا) 8:45:31 AM

–           واردات ۵۰۰ هزار تن برنج هندی در هشت ماه(خبرگزاری فارس) 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در هشت ماه اول سال جاری ۷۷۵ هزار تن برنج به ارزش ۷۵۸ میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی کاهش ۲٫۳۵ درصدی و به لحاظ ارزشی ۱۲ درصد رشد داشته است .

     واردات 500 هزار تن برنج هندی در هشت ماه(خبرگزاری فارس) 8:45:38 AM

–           مشکل صادرات محصولات فولادی برطرف شد(خبرگزاری فارس) 

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه مشکل صادرات محصولات فولادی برطرف شده، گفت: ممنوعیت صادرات آهن قراضه و شمش فولاد اقدام معقولی در تأمین مواد اولیه تولید است .

    مشکل صادرات محصولات فولادی برطرف شد(خبرگزاری فارس) 8:45:43 AM

–           قیمت انواع ارز مبادلاتی ثابت ماند(مهر)

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز یکشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت انواع ارز نسبت به روز گذشته ثابت باقی مانده است . برهمین اساس، قیمت دلار مبادلاتی امروز ۲۴۵۹ تومان، یورو ۳۱۷۷ تومان، درهم ۶۶۹ تومان و لیر ترکیه ۱۳۷۴ تومان نرخ‌گذاری شده است.

      قیمت انواع ارز مبادلاتی ثابت ماند(مهر) 8:45:46 AM

–           متن کامل بخشنامه گشایش “ال سی” ریالی/ راه‌های وقوع فساد مسدود شد(مهر) 

به گزارش خبرنگار مهر، در ابلاغیه بانک مرکزی به مدیران عامل بانکها درباره دستورالعمل اعتبار اسنادی “داخلی- ریالی” مصوب شورای پول و اعتبار و ابلاغی توسط بانک مرکزی آمده است: در حال حاضر یکی از مهمترین و عمده ترین روشهای پرداخت “اعتبار اسنادی” می باشد و فروشندگان و خریداران کالا یا خدمت در سراسر جهان و ایران با استفاده از این روش به عنوان یک وسیله پرداخت مطمئن و قابل انعطاف اقدام به جابجایی معامله می نمایند .

     متن کامل بخشنامه گشایش

___________________________________________________
عصر اقتصاد
_______________________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به اینشرح است :

رویترز- صندوق بین المللی پول از بررسی وضعیت اقتصاد بنگلادش در راستای انتقال وام به این کشور خبر داد

گیزمودو- مسئولان کمپانی سامسونگ از بکار گیری نسل جدید صفحه نمایش در محصول آینده خانواده گالاکسی(تلفن و تبلت) خبر دادند که به هیچ عنوان نخواهد شکست!

بلومبرگ- کارشناسان بازار بر این باورند که قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ رکوردهای جدیدی را ثبت خواهد کرد

اکونومیست- به گفته موسسه آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه (اینسه) نرخ بیکاری در سه ماهه سوم سال به ۱۰٫۳ درصد جمعیت فعال این کشور رسیده است. بدین ترتیب حدود دو میلیون و هشتصد هزار نفر در بیکاری بسر می برند . بنا به پیش بینی‌های سازمان بین المللی توسعه و همکاری‌های اقتصادی نرخ بیکاری در فرانسه تا پایان سال ۲۰۱۲ به ۱۱٫۲۵ درصد خواهد رسید

گالف نیوز- چین واردات نفت خود از عربستان را در سال آینده میلادی(۲۰۱۳)تا ۱۱درصد افزایش می دهد

نیویورک تایمز- بنا بر اعلام وزارت کار آمریکا، شاخص بیکاری این کشور در ماه نوامبر به ۷٫۷درصد کاهش یافته است

واشنگتن پست- ۳۷٫۵درصد از سهام استون مارتین خودروساز انگلیسی به ایتالیایی ها فروخته شد

فرانس۲۴– شاخص بیکاری یونان در ماه سپتامبر به ۲۶درصد رسید

یورو نیوز- چشم انداز اقتصادی سال آینده آلمان به خوبی پیش بینی های قبلی نخواهد بود. بانک مرکزی آلمان،”بوندس بانک” روز جمعه با تجدید نظر در پیش بینی قبلی خود تصمیم گرفت رشد اقتصادی سال ۲۰۱۳ این کشور را تنها چهار دهم درصد تولید ناخالص داخلی در نظر بگیرد که این به مفهوم ۱٫۲ درصد کمتر از پیش بینی های قبلی است

شین هوآ- به شهادت آمار، چین بزرگترین بازار جهان برای تلفن های ویندوزی نوکیا است

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-19-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-1391/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.