گزیده خبرهای اقتصادی (۱۸ آذر ۹۱)

مورخ:۱۸/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۸۸ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۲ –  یورو :  ۳۱,۷۷۱

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:01 AM

–           رفع ممانعت از تنزیل «ال‌سی » (دنیای اقتصاد) 

با ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی در خصوص نحوه گشایش اعتبارات اسنادی ریالی، «تنزیل» این اسناد امکان پذیر شد؛ پس از وقوع تخلف بانکی، با تصویب شورای پول و اعتبار، بانک‌ها حق تنزیل اسناد اعتباری ریالی را نداشتند؛ اما در مقررات جدید که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، این امکان بار دیگر فراهم شد؛ در دستورالعمل جدید که به گفته مسوولان بانک مرکزی تلاش شده از جامعیت برخوردار باشد، برای تنزیل اسناد «حد فردی و جمعی» در نظر گرفته شده است: بر این اساس در «حد فردی» بانک‌ها مجاز هستند حداکثر معادل ٢٠ درصد مجموع سرمایه پرداخت شده و اندوخته خود اقدام به تنزیل اسناد کنند .

   رفع ممانعت از تنزیل «ال‌سی » (دنیای اقتصاد) 8:30:05 AM

–           بازدهی بورس در مرز۳۰ درصد (دنیای اقتصاد) 

با رشد حدود ۳ درصدی شاخص بورس در هفته گذشته، بازدهی بازار سهام در سال ۹۱ به مرز ۳۰ درصد نزدیک شد.بررسی‌ها نشان می‌دهد: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته نیز همچنان به روند رو به رشد خود ادامه داد و توانست با ثبت رشد ۹/۲ درصدی، بازدهی بازار سهام در سال ۹۱ را به سطح ۵/۲۸ درصد برساند؛ بر این اساس بورس تهران تنها ۵/۱ درصد با مرز بازدهی ۳۰ درصدی فاصله دارد.این در حالی است که در بازار‌های موازی از جمله سکه و ارز تحرکاتی قابل رصد بود که البته این تحرکات توام با نوسان صعودی، نتوانست تاثیری بر جذابیت بورس برای سرمایه‌گذاری بگذارد.

    بازدهی بورس در مرز30 درصد (دنیای اقتصاد) 8:33:13 AM

–           ابهام در نحوه معامله ارز صادراتی(دنیای اقتصاد) 

رییس کنفدراسیون صادرات ایران اعلام کرد: صادرکنندگان می‌توانند علاوه بر اینکه ارز حاصل از صادرات را به این مرکز ارائه کنند، می‌توانند آن را با قیمت توافقی به واردکنندگان بفروشند. به گزارش خبرگزاری مهر، رضی میری به امضای موافقتنامه شش ماده‌ای صادرکنندگان با سازمان توسعه تجارت درباره نحوه بکارگیری ارز حاصل از صادرات در مرکز مبادلات ارزی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر، صادرکنندگان می‌توانند بدون در نظر گرفتن مرکز مبادلات ارزی و توافق با واردکنندگان ارز خود را توافقی به فروش برسانند.

     ابهام در نحوه معامله ارز صادراتی(دنیای اقتصاد) 8:35:21 AM

–           تبعات بخشنامه‌های جدید ارزی(دنیای اقتصاد) 

همچنان که انتقاد از بخشنامه‌های جدید دولت در مورد تجارت خارجی ادامه دارد، هر روز خبرهای جدیدی از تبعات این تصمیم‌ها منتشر می‌شود. به تازگی برخی واردکنندگان نسبت به افزایش واردات قاچاق به کشور هشدار داده‌اند. به گفته بازرگانان به دنبال صدور بخشنامه‌های محدود و ممنوع‌کننده واردات، قاچاق در مرزها چهره‌ای جدید به خود گرفته است و این بار «کول‌برها» راه را برای ورود «کالاهای ممنوعه» به کشور باز می‌کنند .

     تبعات بخشنامه‌های جدید ارزی(دنیای اقتصاد) 8:40:30 AM

–           دلایل افت و خیز طلا در هفته گذشته(دنیای اقتصاد) 

طلا در بازارهای جهانی در این هفته ۱ درصد کاهش قیمت ثبت کرد. بهای طلا دربازارهای بین‌المللی در اوایل هفته قبل ۱۷۱۵ دلار بود و در روز گذشته با وجودی که از کف قیمت اندکی بالاتر آمده بود، اما در ساعت ۱۷ به وقت تهران به ۱۶۹۸ دلار رسید که تقریبا ۱ درصد کاهش داشته است. این هفته مهم‌ترین دلیل افت قیمت طلا در بازارهای جهانی تشدید چالش میان اوباما و قانون‌گذاران جمهوری‌خواه آمریکایی عنوان شده است.

   دلایل افت و خیز طلا در هفته گذشته(دنیای اقتصاد) 8:42:37 AM

–           سردرگمی صادرکنندگان در پی ابلاغ نشدن یک مصوبه(آرمان) 

در حالی که رئیس سازمان توسعه تجارت یکی از راه‌های ورود ارز صادر‌کنندگان به چرخه اقتصاد کشور را اختصاص این ارز به وارد‌کنندگان کالا اعلام کرده است اما به گفته نایب رئیس کنفدارسیون صادرات دستور‌العمل اجرایی این کار هنوز ابلاغ نشده است .

   سردرگمی صادرکنندگان در پی ابلاغ نشدن یک مصوبه(آرمان) 8:45:46 AM

–           اعلام موافقت با کاهش عیار طلا(آرمان) 

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا، جواهر و نقره استان تهران با غیرکارشناسی‌ دانستن این اظهارنظر که کاهش عیار طلا باعث سیاه‌ شدن آن می‌شود، گفت: ۹۹ درصد واحد‌های تولیدی فعال در صنعت طلا و جواهر با کاهش عیار طلا و ایجاد چند عیاری در بازار طلای کشور موافقت کرده‌اند .

     اعلام موافقت با کاهش عیار طلا(آرمان) 8:57:52 AM

–           سهم ۴۰ درصدی ارز آزاد در واردات کشور(ایسنا) 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی تاکنون اطلاعات دقیقی از میزان ارز اختصاص یافته به واردات کالای کشور به صورت تفکیک شده (مرجع، مبادله‌ای و آزاد) طی سال جاری منتشر نشده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهارات جدید خود اعلام کرده که سهم ارز غیربانکی در واردات کالای کشور در شش ماهه نخست امسال به بیش از ۴۰ درصد رسید .

     سهم 40 درصدی ارز آزاد در واردات کشور(ایسنا) 8:59:00 AM

–           برخی بانک‌ها باعث تاخیر در توسعه پتروشیمی می‌شوند (ایسنا) 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران درباره توان بانک‌های کشور برای تامین منابع مالی پروژه‌های پتروشیمی اظهار کرد: سیستم بانکی باید تقویت شود تا توان پذیرش بیشتری را داشته باشد . وی با اشاره به بالا بودن حجم سرمایه‌گذاری‌ها در کشور گفت: در حال حاضر با توجه به حجم کنونی سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی و با در نظر گرفتن سرمایه‌گذاری دیگر بخش‌های صنعتی با حجم مشابه، سیستم بانکی ایران باید تقویت شود.

      برخی بانک‌ها باعث تاخیر در توسعه پتروشیمی می‌شوند (ایسنا) 9:04:16 AM

–           نرخ ارز بزودی در صرافی ها و مرکز مبادلادت ارز یکسان می شود(ایرنا) 

معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت گفت: برخورداری از یک نظام ارزی یکسان بسیاری از مشکلات مربوط به تولید، صنعت و بازار کشور را برطرف می سازد و به همین دلیل بزودی نرخ ارز در صرافی ها و مرکز مبادلات ارز یکسان خواهد شد .

    نرخ ارز بزودی در صرافی ها و مرکز مبادلادت ارز یکسان می شود(ایرنا) 9:04:20 AM

–           نرخ پایه صادراتی برخی کالاها مورد تجدید نظر قرار گیرد(ایرنا) 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع ومعادن تهران تجدیدنظر در نرخ پایه صادراتی برخی کالاها را خواستار شد و گفت: قیمت پایه صادراتی در مواردی بالاتر و در مواردی پایین تر از حد معمول بوده و واقعی نیست .

    نرخ پایه صادراتی برخی کالاها مورد تجدید نظر قرار گیرد(ایرنا) 9:04:25 AM

–           بخش خصوصی در مقابل دریافت مالیات از صادرکنندگان مقاومت می‌کند(خبرگزاری فارس) 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سیدرضی میری در چهارمین همایش سالانه نساجی و پوشاک ایران اظهار داشت: تلاش دولت برای نگهداشتن قیمت دلار بر روی هزار تومان باعث شد تا تولید و صادرات مقرون به صرفه نباشد. روش‌های متعددی وجود داشت تا بتوانیم با فروش نفت چاله چوله‌های کشور را پر کنیم، اما ثبات تصنعی نرخ دلار بر روی هزار تومان مانع از آن شد تا این اقدامات صورت گیرد .

     بخش خصوصی در مقابل دریافت مالیات از صادرکنندگان مقاومت می‌کند(خبرگزاری فارس) 9:06:32 AM

–           معافیت ۹ کشور از تحریم نفتی ایران ۱۸۰ روز دیگر تمدید شد(خبرگزاری فارس) 

وزیر خارجه آمریکا از تمدید معافیت چین، هند، مالزی، کره جنوبی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان از تحریم نفتی ایران به مدت ۱۸۰ روز دیگر خبر داد .

    معافیت 9 کشور از تحریم نفتی ایران 180 روز دیگر تمدید شد(خبرگزاری فارس) 9:08:43 AM

–           چهار محور سئوالات ارزی نمایندگان از وزیر اقتصاد در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس(مهر)

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از فراخوانی وزیر اقتصاد به مجلس در سه شنبه هفته جاری برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: عدول دولت از قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص نظام مدیریت شناور ارز، محور اصلی سئوالات نمایندگان مجلس از سید شمس الدین حسینی است.

     چهار محور سئوالات ارزی نمایندگان از وزیر اقتصاد در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس(مهر) 9:10:54 AM

–           بازنگری بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی با دستور رحیمی(مهر) 

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران از تشکیل کارگروهی در شورای عالی صادرات برای بازنگری بخشنامه بانک مرکزی درباره بازپرداخت تسهیلات حساب ذخیره ارزی با ارز مبادله‌ای با دستور معاون اول رئیس جمهور خبر داد. نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با شرایط امروز قیمت ارز، امکان بازپرداخت تسهیلات حساب ذخیره ارزی با نرخ مبادله ای برای تولید کنندگان و صادرکنندگان وجود ندارد و بنگاههای اقتصادی بیش از پیش درگیر مشکلات خواهند شد .

     بازنگری بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی با دستور رحیمی(مهر) 9:11:04 AM

–           گشایش اعتبار ۱۰ میلیارد دلاری برای توسعه پتروشیمی‌ها(مهر)

محمود دودانگه :عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی از توافق با وزارت نفت برای بازگشایی یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری به منظور تامین منابع طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی در کشور خبر داد. این عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با اعلام اینکه پیش بینی می شود به زودی یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری برای تامین منابع مالی صنایع پتروشیمی گشایش یابد، تصریح کرد: بازگشت سرمایه در صنایع پتروشیمی کوتاه مدت بوده و از این رو اختصاص منابع مالی به این صنعت دارای توجیه اقتصادی است .

     گشایش اعتبار 10 میلیارد دلاری برای توسعه پتروشیمی‌ها(مهر) 9:13:14 AM

_____________________________________________
عصر اقتصاد
___________________________________________________

اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

بلومبرگ- سیتی گروپ بزرگترین گروه بانکی جهان، ۱۱ هزار کارمند خود را تعدیل می کند

شین هوآ– دولت چین از اختصاص ۵۶ میلیارد دلار بودجه در راستای کاهش آلودگی هوا در این کشور خبر داد

بررسی ها حاکی از جلب توجه سرمایه گذاران روس نسبت به فرصت های سرمایه گذاری در چین است

یورو نیوز- بودجه سال آینده ایرلند ارائه شد و همان طور که انتظار می رفت این بودجه بر اساس کاهش هزینه های دولتی و افزایش مالیاتها تنظیم شده است . دولت ایرلند امیدوار است در سال آینده همان طور که وعده داده بود کسری بودجه را ۸٫۲ درصد کاهش دهد. دولت ایرلند به وام دهندگان بین المللی خود قول داده است که تا سال ۲۰۱۵ این رقم را به ۲٫۹ درصد برساند!

دویچه وله– شرکت مالک ایرباس دست به بزرگترین تغییر در ساختار سهامداران خود طی ده سال گذشته زد . فرانسه و آلمان موافقت کردند که هریک مالک دوازده درصد سهام در شرکت دفاع هوایی و فضایی اروپا شوند و اسپانیا کنترل چهاردرصد سهام را در اختیار بگیرد . هدف از این تغییر ساده کردن سیستم مالکیت بزرگترین شرکت هوانوردی اروپا اعلام شده است

رویترز- جورج اوزبورن وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد که مشکلات منطقه مالی یورو و بحران جهانی اقتصاد باعث شده است که اقتصاد کشورش در سال جاری حتی از ۰٫۱ درصدی که پیش بینی می شد کمتر رشد کند

فرانس۲۴- بانک “اچ اس بی سی” بزرگترین بانک اروپا، سهام خود در شرکت بیمه چینی “پینگ ان” را با قیمت ۹٫۴ میلیارد دلار به ثروتمندترین فرد تایوانی می فروشد

اشپیگل- بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه در جلسه شورای مدیران خود تغییری در نرخ بهره بانکی خود ایجاد نکرد. نرخ بهره بانکی کماکان ۰٫۷۵ درصد باقی خواهد ماند

نیویورک تایمز– کمپانی خودروسازی یانگ من چین از خرید ۲۹٫۹ درصد سهام شرکت خودروسازی اسپایکر هلند خبر داد

اکونومیست- کاهش صادرات با توجه به کاهش تقاضا از بازارهای اروپایی به بلای جان اقتصادهای قدرتمند آسیایی مبدل شده است

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-18-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.