گزیده خبرهای اقتصادی (۱۷ دی ۹۱)

مورخ: ۱۷/۱۰/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

                      دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۰ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۸۹ –  یورو :  ۳۲,۱۰۹

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:42 AM

–           پاسخ قاطع ترکیه به تحریم‌های اتحادیه اروپا (تابناک) 

در حالی ‌که غرب و آمریکا، تحریم‌های اخیر خود را با هدف قطع ورود فلزات گرانبها به ویژه طلا به ایران وضع کردند، فشار بیش از اندازه این کشور‌ها بر ترکیه، که بزرگترین صادرکننده طلا به ایران است، بیش از همیشه موجب ناراحتی سیاستمداران ترک شده است، تا جایی که وزیر اقتصاد این کشور، ظفر کاگلیان، دیروز در سخنانی شدیداللحن خطاب به اتحادیه اروپا گفت: بروید دنبال کسب و کار خودتان .

   پاسخ قاطع ترکیه به تحریم‌های اتحادیه اروپا (تابناک) 8:36:56 AM

–           گزارش‌های وزارت اطلاعات از تخلف ارزی دولت (تابناک) 

از زمان واگرایی نرخ ارز در بازار آزاد با ارز مرجع، همواره یک پرسش بزرگ برای بسیاری از مردم و کار‌شناسان مطرح بود؛ این که مابه‌التفاوتی که از این واگرایی در نرخ ارز ناشی می‌شود، به کجا می‌رود؟ بسیاری بر این باورند که دولت این مابه‌التفاوت را در راستای اهداف خود از جمله کسری بودجه و پرداخت یارانه نقدی استفاده می‌کند؛ مسأله‌ای که رئیس‌جمهور کلاً منکر آن است و قویاً آن را تکذیب می‌کند. اما آیا حرف و عمل دولت، یکی است؟

    گزارش‌های وزارت اطلاعات از تخلف ارزی دولت (تابناک) 8:38:01 AM

–           منتفی شدن طرح محاسبه قیمت طلا با ارز مبادله(الف)

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان اینکه جلسه‌ای برای محاسبه قیمت طلا و سکه برگزار نمی‌شود، گفت: محاسبه قیمت طلا و سکه به نرخ ارز مبادله‌ای منتفی شد .

    منتفی شدن طرح محاسبه قیمت طلا با ارز مبادله(الف) 8:39:08 AM

–           واردات ۳۰ هزار دستگاه خودروی لوکس در شرایط محدودیت ارزی(الف)

در حالی محدودیت‌های ارزی طی چند ماه گذشته باعث توقف ثبت سفارش واردات برخی کالاها شده است که در همین مدت وارد‌کنندگان خودروهای لوکس با خیال راحت به کسب و کار پرسود خود ادامه داده‌اند و گویا بحران ارزی کوچکترین تاثیری روی فعالیت آن‌ها نداشته است .

   واردات 30 هزار دستگاه خودروی لوکس در شرایط محدودیت ارزی(الف) 8:41:18 AM

–           چهار سناریوی مواجهه با دلار(دنیای اقتصاد)

وزیر پیشین اقتصاد معتقد است: «چهار جریان مشخص در اقتصاد ایران قابل شناسایی است که غلبه هر کدام از آنها مسیر متفاوتی را برای مواجهه با نرخ دلار فراهم می‌کند؛» از دیدگاه داود دانش جعفری «تنظیم بودجه سال آینده و تنظیم هزینه‌ها در آن بر اساس منابع» جریان اول پیش روی اقتصاد ایران است. به گفته وی «هر گونه رویکرد در این خصوص می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت ارز داشته باشد .»

     چهار سناریوی مواجهه با دلار(دنیای اقتصاد) 8:43:27 AM

–           کاهش ۷۵ درصدی صادرات دبی به ایران(دنیای اقتصاد) 

یک مقام ارشد در دبی اعلام کرد که صادرات اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی به ایران طی دو سال گذشته بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است. به گزارش ایسنا، حمد بوامیم، مدیرکل اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی گفت: متوسط صادرات و صادرات مجدد ماهانه دبی به ایران از حدود ۷ میلیارد درهم در دو سال قبل به ۸/۱ میلیارد درهم (۴۹۰ میلیون دلار) رسیده است.

     کاهش 75 درصدی صادرات دبی به ایران(دنیای اقتصاد) 8:47:43 AM

–           سامانه اعلام قیمت ارز در کانون صرافان ایجاد شد(دنیای اقتصاد) 

صرافان می‌توانند از این به بعد قیمت‌های واقعی معامله شده ارز خود را در سامانه کانون صرافان اعلام کنند. کانون صرافان در تازه‌ترین حرکت خود برای شفاف‌سازی قیمت ارز در بازار سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده که در آن امکان تبادل قیمت ارز در بین صرافان دارای مجوز پدید آمده است.

     سامانه اعلام قیمت ارز در کانون صرافان ایجاد شد(دنیای اقتصاد) 8:50:50 AM

–           تغییر مرجع اعلام نرخ ارز(آرمان)

شرایط و ویژگی‌های اقتصاد نوین سبب شده است الگوی توسعه اقتصادی و تجاری کشور‌ها نیز تغییر کند. امروزه تمرکز بر خلق و توسعه‌ ایده، دانش، پژوهش و فناوری عامل اصلی و موتور رشد و توسعه اقتصادی، تجاری و صنعتی کشور‌ها‌ست. اگر در قرن بیستم منابع فیزیکی و دارایی‌های مادی باارزش‌ترین دارایی‌های یک سازمان تلقی می‌شد اما اکنون و در قرن بیست‌و‌یکم با ارزش‌ترین سرمایه هر سازمانی سرمایه‌های انسانی آن سازمان است و ارزش منابع مالی و فیزیکی در درجات بعدی اهمیت قرار می‌گیرد .

    تغییر مرجع اعلام نرخ ارز(آرمان) 8:52:58 AM

–           بهره‌برداری از پارس جنوبی دو برابر می‌شود(تهران امروز) 

روز گذشته در حالی رئیس‌جمهور از دو برابر شدن ظرفیت بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا پایان دولت دهم خبر داد که وزیر نفت در هفته‌های گذشته و در جمع اعضای کمیسیون انرژی مجلس قول افتتاح هیچ فاز جدیدی را تا اوایل سال آینده نداده است .

    بهره‌برداری از پارس جنوبی دو برابر می‌شود(تهران امروز) 8:54:30 AM

–           کاهش اختلاف نرخ ارز در مرکز و صرافی‌ها تا پایان سال(ایسنا) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور خبر داد: عملکرد مرکز مبادلات ارزی طی سه ماه نخست فعالیتش حاکی از آن است که متوسط نرخ مبادله‌ای دلار آمریکا ۲۵ هزار ریال، انحراف معیار ۶۱۳ ریال و ضریب تغییرات آن ۲٫۴۵ درصد بود .

    کاهش اختلاف نرخ ارز در مرکز و صرافی‌ها تا پایان سال(ایسنا) 8:56:39 AM

–           بخشنامه جدید گمرک برای مبارزه با قاچاق (ایسنا) 

گمرک با صدور بخشنامه جدیدی پلمپ دریچه‌های آدم‌رو تانکرهای سوخت ترانزیتی عراقی و کنترل این دریچه‌ها توسط ماموران گمرک‌های ورودی و خروجی را اجباری اعلام کرد . به گزارش خبرنگار ایسنا، پیش‌تر معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارسال نامه‌ای به معاون گمرک ایران نسبت به پلمپ نشدن درچه آدم‌رو تانکرهای عراقی حامل محموله ترانزیت از کشور عراق به افغانستان و فراهم بودن بستر قاچاق برای راننده‌های مذکور هشدار داده بود .

   بخشنامه جدید گمرک برای مبارزه با قاچاق (ایسنا) 8:59:19 AM

–           سفیر ایران در آنکارا خواستار ارائه مکانیزم هایی جهت توسعه روابط ایران و ترکیه شد(ایرنا) 

بهمن حسین پور ˈ سفیر ایران در آنکارا ، در دیدار با ˈ جودت ییلمازˈ وزیر توسعه ترکیه و رییس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی و کارگروه ویژه اقتصادی ایران و ترکیه ، خواستار ارائه مکانیزم هایی جهت توسعه روابط دو کشور شد .

     سفیر ایران در آنکارا خواستار ارائه مکانیزم هایی جهت توسعه روابط ایران و ترکیه شد(ایرنا) 9:00:28 AM

–           تجارت ۷۲ میلیارد دلاری با وجود تحریم‌ها/ ۳۲ میلیارد دلار صادرات(خبرگزاری فارس) 

در ۹ ماه نخست سال جاری حجم تجارت خارجی کشور ۷۲ میلیارد دلار بوده که صادرات سهم ۳۱.۷ میلیارد دلاری و واردات سهم ۴۰.۰۵ میلیارد دلاری داشته است .به گزارش خبرنگار فارس، در ۹ ماه نخست اول سال جاری ۴۰٫۰۴۷ میلیارد دلار واردات به کشور صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰٫۵ درصد کاهش داشته است .

    تجارت ۷۲ میلیارد دلاری با وجود تحریم‌ها/ ۳۲ میلیارد دلار صادرات(خبرگزاری فارس) 9:02:33 AM

–           واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد/ فهرست خودروهای مجاز وارداتی(مهر) 

وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی براساس تصمیم جدیدی با جلوگیری از واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، غربالگری تازه‌ای را برای خودروهای وارداتی صورت داده است که بر مبنای آن، تنها ۲۸ مدل خودرو مجاز به واردات به کشور هستند.

    واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی ممنوع شد/ فهرست خودروهای مجاز وارداتی(مهر) 9:05:39 AM

–           ثبت بازدهی ۴۵ درصدی برای بورس (مهر)

بازدهی بورس اوراق بهادار از ابتدای سال تا پایان هفته منتهی به ۱۳ دی ماه امسال به ۴۵٫۳ درصد رسید. به گزارش خبرگزاری مهر، درهفته منتهی به ۱۳ دی ماه، یک میلیارد و ۵۴۶ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۶ هزار و ۲۱۵ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد. خرید و فروش های این هفته بازار سهام در ۱۵۶ هزار و ۶۷۷ دفعه انجام شد .

   ثبت بازدهی 45 درصدی برای بورس (مهر) 9:06:45 AM

_________________________________________________________________
عصر اقتصاد
___________________________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

مهم‌ترین عناوین اقتصادی روزنامه‌های امروز (یکشنبه) جهان را در پول‌نیوز بخوانید.

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به  این شرح است:

رویترز- فروش فراری در ایتالیا طی سال ۲۰۱۲ کاهش ۵۶درصدی را به ثبت رسانده است، این در شرایطی است که مازاراتی دیگر خودروساز مطرح ایتالیایی نیز با کاهش ۷۲درصدی در خانه مواجه بوده است

بلومبرگ- بانک جهانی در گزارش بررسی وضعیت ارزهای مطرح بین المللی نسبت به شرایط دشوار پیش رو برای دلار آمریکا و ین ژاپن هشدار داد

گالف نیوز- به رغم آغاز سال جدید میلادی و بهبود نسبی وضعیت بورس های آسیایی، ارزش روپیه واحد پول کشور هند کماکان در مسیر نزولی قرار دارد

گیزمودو- بنا بر اطلاعات منتشره، عضو جدید کهکشانی کمپانی سامسونگ با نام گالاکسی اس۴ در اردیبهشت ماه سال آینده معرفی خواهد شد

یورو نیوز- بنابر آمار رسمی، گرچه تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در ماه دسامبر سال گذشته میلادی در آمریکا کمی افزایش یافته، اما روند ایجاد اشتغال در آخرین ماه سال ۲۰۱۲، در مقایسه با ماه قبل از آن کمی کاهش نشان می دهد. میزان بیکاری در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱، ۸٫۷، در ماه اوت سال ۲۰۱۲، ۸٫۱ و در ماه دسامبر ۲۰۱۲ هم ۷٫۸ درصد اعلام شده که روندی کم و بیش نزولی را نشان می دهد

فایننشیال تایمز- ترانزاوشن، یکی از بزرگترین شرکت‌های حفاری دریایی در جهان، اعلام کرده که حاضر به پرداخت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا بخاطر نشت گسترده نفت در خلیج مکزیک در سال ۲۰۱۰ است

دویچه وله- بانک وگلین، قدیمی ترین بانک خصوصی سوییس در آستانه تعطیلی قرار گرفت . این بانک که در سال ۱۷۴۱ تاسیس شده، از سوی دستگاه قضایی آمریکا متهم به کمک به شهروندان این کشور برای فرار مالیاتی شده است . مقامات بانک پیش تر اعلام کردند که ۵۷ میلیون و هشتصد هزار دلار جریمه نقدی را پرداخت خواهند کرد

فرانس۲۴- به پیش بینی کارشناسان در سال جدید میلادی  ۳الی۴ هزار کارمند به دلیل مشکلات مالی، از سیستم بانکی کشور اسپانیا تعدیل خواهند شد

لس آنجلس تایمز- به اعتقاد گروهی از کارشناسان، آمریکا تنها تا پایان سال ۲۰۱۴ فرصت دارد تا خود را از چالش های اقتصادی موجود رهایی دهد، در غیر این صورت آغاز سال ۲۰۱۵ برابر با ورشکستگی کامل اقتصاد این کشور است

الاهرام- احمد فکور اقتصاددان برجسته مصری در مصاحبه با الاهرام اظهار داشت: دور جدید تنش های سیاسی که چندی پیش در مصر آغاز شد، بازاسازی این اقتصاد بیمار را حداقل ۲ سال دیگر به تعویق انداخته است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-17-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.