گزیده خبرهای اقتصادی (۱۶ دی ۹۱)

مورخ: ۱۶/۱۰/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)  

              دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۴ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۰ –  یورو :  ۳۲,۶۲۷

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:02:54 AM

–           عبور از گردنه تحریم‌های نفتی (دنیای اقتصاد) 

وزیر نفت با اشاره به تلاش وزارت نفت در دو سال گذشته برای تعیین تکلیف تمامی میادین مشترک، می‌گوید: امروز در کشور برای رفع موانع و تامین منابع مالی مورد نیاز برای توسعه پر شتاب این میدان‌ها عزم ملی به وجود آمده است. رستم قاسمی در جریان بازدید از طرح «ان.جی.ال» خارک از آغاز کار توسعه در بسیاری از میادین مشترک کشور خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک تلاش متخصصان صنعت نفت در این میادین به بار بنشیند و تولید نفت و گاز از آنها آغاز شود.

   عبور از گردنه تحریم‌های نفتی (دنیای اقتصاد) 8:43:17 AM

–           افت طلا پس از تردید در آمریکا(دنیای اقتصاد) 

مسعودرضا طاهری: قیمت طلا در بازارهای جهانی روز گذشته تا ۱۶۳۰ دلار در بازار لندن افت کرد. این میزان نسبت به قیمت طلا در روز چهارشنبه گذشته تقریبا ۶۵ دلار و نسبت به قیمت روز سه‌شنبه تقریبا ۴۵ دلار افت نشان می‌دهد. دلار در ادامه ساعات معاملات بازارهای جهانی به ویژه در بازار نیویورک پتانسیل کاهش بیشتر و نزدیک‌تر شدن به نرخ ۱۶۰۰ دلار را نیز داشت.

    افت طلا پس از تردید در آمریکا(دنیای اقتصاد) 8:44:24 AM

–           کاهش ۷۵ درصدی واردات از امارات(آرمان) 

یک مقام ارشد در دوبی اعلام کرد که صادرات اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن دوبی به ایران طی دو سال گذشته بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است. به گزارش ایسنا، حمد بوامیم، مدیرکل اتاق بازرگانی و صنایع معادن دوبی با اعلام این خبر گفت : متوسط صادرات و صادرات مجدد ماهانه دوبی به ایران از حدود هفت میلیارد درهم در دو سال قبل به ۸/۱ میلیارد درهم (۴۹۰ میلیون دلار) رسیده است .

   کاهش 75 درصدی واردات از امارات(آرمان) 8:45:56 AM

–           تصمیمات جدید خودرویی و تغییر قیمت آن(آرمان) 

وزیر صنعت، معدن و تجارت از گزارش مدیران دو خودروساز بزرگ کشور به هیات دولت در جلسه چهارشنبه خبر داد و گفت: در این جلسه، درخواست شد تا تولید به سقف مصوبی که خودروسازان از قبل پیش‌بینی کردند برسد؛ به‌گونه‌ای که به کنترل بهتر قیمت‌ها در بازار کمک کند. به گزارش مهر، مهدی غضنفری درباره افزایش قیمت برخی خودروها از طرف خودروسازان گفت: از نظر دولت، قیمت‌هایی که سازمان حمایت به‌عنوان قیمت مصوب اعلام می‌کند، مبنای کنترل بازار و تعزیرات خواهد بود و برای هر گونه فروش بالاتر از قیمت مصوب، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان پرونده تخلف تشکیل می‌دهد و سازمان تعزیرات حکومتی با آن برخورد خواهد کرد .

  تصمیمات جدید خودرویی و تغییر قیمت آن(آرمان) 8:46:03 AM

–           واردکنندگان به سمت ارزهای محلی هدایت شدند(تهران امروز) 

بررسی تراز تجاری کشور در هشت ماهه سال‌جاری براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی و تطابق آن با عملکرد مرکز مبادلات ارزی کشور حاکی از آن است که بانک مرکزی توانسته است مطابق با الگوی تجاری کشور بخشی از تقاضای ارز واردکنندگان را به طرف‌های عمده تجاری و ارزهای محلی یا ملی هدایت کند .

   واردکنندگان به سمت ارزهای محلی هدایت شدند(تهران امروز) 8:47:11 AM

–           قیمت سکه و طلا حباب ندارد(تهران امروز) 

رئیس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران گفت: قیمت سکه و طلا کاملا واقعی بوده و هیچ حبابی ندارد. احمد وفادار در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: تا زمانی که بانک مرکزی سکه و طلا با قیمت ارز مبادله‌ای عرضه نکند، طرح نرخ‌گذاری جدید اجرا نمی‌شود. وی افزود: فروشندگان و خریداران طلا از این طرح استقبال می کنند زیرا اجرای این طرح باعث رونق بازار و افزایش قدرت خرید مردم می شود .

   قیمت سکه و طلا حباب ندارد(تهران امروز) 8:49:03 AM

–           مذاکره با بانک مرکزی برای اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت ۹ (ایسنا) 

حمید صافدل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، در پاسخ به این سوال که تکلیف کالاهای اولویت ۹ برای دریافت ارز مبادله‌ای چه شد؟‌ توضیح داد: در چند روز گذشته مکاتباتی با بانک مرکزی داشتیم تا سازوکارهای لازم برای ارائه ارز مبادلاتی به کالاهای اولویت ۹ در نظر گرفته شود . رییس سازمان توسعه تجارت همچنین با اشاره به این‌که کلیه کالاهای موجود در اولویت‌های ۳ تا ۹ برای واردات مشمول دریافت ارز مبادله‌ای هستند، گفت: هیچ تغییر جدیدی در اولویت‌بندی‌های ۱۰ گانه رخ نداده است و کماکان اولویت‌های یک و دو برای واردات ارز مرجع می گیرند .

    مذاکره با بانک مرکزی برای اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهای اولویت 9 (ایسنا) 8:51:36 AM

–           ترکیه و امارات قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری در بخش انرژی امضا کردند(ایرنا)

ترکیه و امارات عربی متحده امروز – پنجشنبه – در آنکارا یک قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری در خصوص احداث نیروگاههای حرارتی با سوخت زغال سنگ در جنوبشرق ترکیه امضا کردند .

   ترکیه و امارات قرارداد 12 میلیارد دلاری در بخش انرژی امضا کردند(ایرنا) 8:54:19 AM

–           صادرات طلا ترکیه به ایران درسال گذشته ۵/ ۶ میلیارد دلار بوده است(ایرنا) 

وزیر اقتصاد ترکیه گفت که صادرات طلای این کشور در سال گذشته به جمهوری اسلامی ایران ۵/ ۶ میلیارد دلار بوده است . به گزارش رویترز از بغداد، ˈظفر چاغلایانˈ روز جمعه اعلام کردکه کشورش در فاصله میان ژانویه تا نوامبر سال گذشته دوازده میلیارد و هفتصد میلیون دلار طلا صادر کرده است .

   صادرات طلا ترکیه به ایران درسال گذشته 5/ 6 میلیارد دلار بوده است(ایرنا) 8:56:30 AM

–           دامنه نوسانات ارزی در شبکه‌ صرافی‌ها محدود می شود/نائل آمدن به ۵۰درصد اهداف(خبرگزاری فارس)

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: رفتارهای سینوسی نرخ ارز در شبکه‌ صرافی‌های مجاز ادامه خواهد داشت ولی دامنه آن با توجه به پوشش بیشتر تقاضاهای بخش تولید و خدمات توسط بانک مرکزی محدود خواهد شد .

    دامنه نوسانات ارزی در شبکه‌ صرافی‌ها محدود می شود/نائل آمدن به 50درصد اهداف(خبرگزاری فارس) 8:57:39 AM

–           تا وقتی ایران اصرار به دریافت دلار در معاملات داشته باشد تحت فشار آمریکاست(خبرگزاری فارس)

مادامی که مؤسسات خارجی مصّر باشند پرداخت خود را به دلار انجام دهند و یا ایران اصرار داشته باشد که دلار دریافت کند، این کشور در معرض فشار آمریکا خواهد بود . « موسسه اقتصاد بین‌‌‌‌‌‌‌الملل پیترسون» در مقاله‌‌‌‌‌‌‌ای به قلم «جان ویلیامسون» نوشت : آمریکا می تواند به شرکت‌‌‌‌‌‌‌های خود دستور دهد با ایران تجارت نکنند، اما این قدرت در دست هر دولت مستقلی است و به هیچ وجه وابسته به نقش دلار نیست .

    تا وقتی ایران اصرار به دریافت دلار در معاملات داشته باشد تحت فشار آمریکاست(خبرگزاری فارس) 9:01:23 AM

–           دستاورد دلار گران برای طرح‌های نفت و پتروشیمی(مهر) 

معاون اسبق وزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش قیمت دلار بهترین شرایط اقتصادی را برای توقف واردات و ساخت داخلی کالا و تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی فراهم کرده است، اعلام کرد: با این شرایط یارانه‌ها به‌جای واردات صرف ساخت کالای طرحهای نفت و پتروشیمی در داخل کشور می‌شود.

     دستاورد دلار گران برای طرح‌های نفت و پتروشیمی(مهر) 9:05:31 AM

–           اجرای موفقیت آمیز طرح پایلوت تولید طلا در ایران(مهر)

مدیر مجتمع طلای موته از اجرای موفقیت آمیز طرح پایلوت (نیمه صنعتی) تولید طلا در این معدن و آمادگی برای ورود به مرحله صنعتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، حمید منتظری گفت: در طرح پایلوت مجتمع طلای موته، استحصال طلا از ماده معدنی کم‌عیار(زیر ۷ گرم در تن) با راندمان حدود ۶۰ درصد و به روش ˈهیپ لچینگˈ انجام شد که درنتیجه آن، ۱۸۷ گرم طلا به تولید رسید .

    اجرای موفقیت آمیز طرح پایلوت تولید طلا در ایران(مهر) 9:07:36 AM

–           افزایش مهلت واریز معادل ریالی تسهیلات ارزی(مهر)

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از افزایش مهلت واریز معادل ریالی تسهیلات ارزی خبرداد و گفت: بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی، مدت زمان لازم برای واریز معادل ریالی ارز تخصیص یافته، از ۱۵ روز کاری به ۳۰ روز تقویمی افزایش یافت. صمد کریمی در گفتگو با مهر گفت: تعداد ثبت‌سفارش‌های تخصیص ارز یافته از سوی بانک مرکزی از زمان آغاز به کار مرکز مبادلات ارزی تا دوازدهم دی ماه سال جاری، از مرز ۱۲ هزار فقره عبور کرده و به ۱۲ هزار و ۵۱ فقره رسیده است .

    افزایش مهلت واریز معادل ریالی تسهیلات ارزی(مهر) 9:11:46 AM

________________________________________________________________________

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-16-%d8%af%db%8c-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.