گزیده خبرهای اقتصادی (۱۵ آذر ۹۱)

مورخ:۱۵/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  )بانک مرکزی) 

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۳ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۰ –  یورو :  ۳۲,۲۱۹

    نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:50 AM

–           ابهام‌‌زدایی از بخشنامه‌های جدید تجارتی )دنیای اقتصاد) 

پس از چند ماه رفت و برگشت بخشنامه‌های مختلف در مورد سیاست‌های جدید تجارت خارجی و ابهام در مورد پایداری ضوابط جدید، وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تمام محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید مهر تایید زد و بر لزوم اجرای آنها تاکید کرد. به این ترتیب از این پس واردات کالاهای لوکس ممنوع خواهد بود و همچنین صادرات کالاهایی که به طور غیرمستقیم از ارز ارزان بهره برده‌اند، ممنوع یا منوط به پرداخت عوارض خواهد شد .

   ابهام‌‌زدایی از بخشنامه‌های جدید تجارتی )دنیای اقتصاد) 8:42:04 AM

–           پیامدهای توقف ثبت سفارش مواد اولیه صنایع غذایی(دنیای اقتصاد)

در شرایطی که براساس آمار، بیش از نیمی از مواد اولیه صنایع غذایی وارداتی است، برخی واردکنندگان عمده مواد غذایی و آشامیدنی طی نشستی، نسبت به تبعات توقف ثبت سفارش بخش عمده‌ای از این مواد هشدار دادند و خواستار بازنگری متولیان سیاست خارجی کشور در این باره شدند.

     پیامدهای توقف ثبت سفارش مواد اولیه صنایع غذایی )دنیای اقتصاد) 8:42:07 AM

–           خداحافظی با ارز ۱۲۲۶ تومانی در سال۹۲(آرمان)

در حالی که رئیس سازمان توسعه تجارت از تک نرخی شدن ارز در روزهای آتی خبر داده است، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از در نظر گرفتن نرخ مبادله‌ای برای بودجه سال آینده خبر داده است. حمید صافدل در کسوت رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص پیش‌بینی‌های خود از بازار ارز از نزدیک شدن نرخ مبادله‌ای و نرخ آزاد به یکدیگر در روزهای آینده خبر داده که در همین میان نیز خبرهای جدیدی از نوع نرخ تعیین شده در بودجه سال ۹۲ عنوان شده که حکایت از کنار رفتن ارز ۱۲۲۶ تومانی در بودجه سال آینده دارد .

     خداحافظی با ارز ۱۲۲۶ تومانی در سال92(آرمان) 8:45:10 AM

–           شروط ارز تک‌نرخی(آرمان) 

رئیس سازمان توسعه تجارت اخیرا عنوان کرده است که نرخ ارز مبادله‌ای در حال نزدیک شدن به نرخ بازار آزاد است و اینگونه تحلیل کرده است که با این اتفاق به سمت تک نرخی شدن بازار ارز حرکت می‌کنیم. البته زمانی می‌توان از تک نرخی شدن ارز صحبت کرد که نرخ اتاق مبادلات به نرخ آزاد نزدیک شده باشد اما تا زمانی که دو نرخ به عنوان نرخ ارز اعلام می‌شود نمی‌توان از تک نرخی شدن ارز صحبت کرد .

     شروط ارز تک‌نرخی(آرمان) 8:47:15 AM

–           لیست جدید گروه‌های ۱۹گانه دریافت‌کننده‌ ارز مبادله‌ای(ایسنا) 

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیرو اطلاع‌رسانی‌های قبلی بانک مرکزی ارز مسافرتی حداکثر ۳۰۰ دلار یکبار در سال برای کلیه‌ی مقاصد به مسافران هوایی، زمینی، ریلی و دریایی، دانشجویان غیربورسیه (مقطع فوق‌لیسانس و بالاتر)، مامورین دولتی از جمله این خدمات هستند .

    لیست جدید گروه‌های 19گانه دریافت‌کننده‌ ارز مبادله‌ای(ایسنا) 8:50:26 AM

–           ثبات قیمت در بازار طلا و سکه (ایسنا) 

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا ) ، اظهار کرد: امروز (سه شنبه) قیمت ها دستخوش تغییر نشده و این عدم تغییر نشات گرفته از تعطیلات و ثبات قیمت جهانی طلا و ارز به خصوص دلار است . وی درباره قیمت انواع سکه گفت: درحال حاضر قیمت سکه تمام طرح جدید یک میلیون و ۱۸۰هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و۱۸۵ هزار تومان، نیم سکه ۵۹۷هزار تومان، ربع سکه ۳۰۲ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱۸۳ هزار تومان است .

    ثبات قیمت در بازار طلا و سکه (ایسنا) 8:52:34 AM

–           پیش‌بینی بانک مرکزی درباره وضعیت بازار ارز(ایسنا) 

حمید صافدل با اشاره به این‌که در صورت داشتن یک نظام ارزی یکسان بسیاری از مشکلات مربوط به تولید، صنعت و نیز بازار کشور حل می‌شود، افزود: براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان توسعه و تجارت و بخش خصوصی امضاَ شد، صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را در اختیار واردکنندگان و یا در سپرده ویژه‌ای در بانک مرکزی قرار دهند و از منافع آن بهره‌مند شوند و یا معادل ریالی آن‌را دریافت کنند که تاکید دولت در این بخش نرخ مبادله‌ای برای ارز است .

    پیش‌بینی بانک مرکزی درباره وضعیت بازار ارز(ایسنا) 8:55:43 AM

–           صعود بهای طلا در بازار جهانی (ایسنا) 

بهای جهانی طلا روز دوشنبه همپای یورو به دنبال اعلام برنامه بازخرید اوراق قرضه دولتی یونان به قیمتهای بالاتر از بازار، صعود کرد . به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، معاملات حجم بالای طلا برای تحویل در ماه فوریه در بازار کامکس نیویورک، با هشت دلار یا ۰٫۵ درصد افزایش بها، به ۱۷۲۰ دلار در هر اونس رسید .

    صعود بهای طلا در بازار جهانی (ایسنا) 8:58:51 AM

–           رشد نرخ مبادلاتی اکثر اسعار توسط بانک مرکزی(ایرنا) 

بانک مرکزی امروز ،چهارشنبه ، نرخ انواع ارز را در مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد که براین اساس نرخ مبادلاتی تمامی اسعار به جز ین ژاپن و وون کره جنوبی رشد داشته است .

      رشد نرخ مبادلاتی اکثر اسعار توسط بانک مرکزی(ایرنا) 9:00:58 AM

–           احتمال بازنگری در بازپرداخت وام ارزی به نرخ مبادله‌ای(خبرگزاری فارس) 

مهدی غضنفری درباره برخی مشکلات تأمین ارز مبادله‌ای توسط واحدهای تولیدی اظهار داشت : می‌توانیم با برگزاری جلسه‌ای با مسئولان مرکز مبادله و بانک مرکزی در وزارت صنعت به حل مشکل بپردازیم، به لحاظ نوع ارز دستمان باز نیست که همه درخواست‌ها را پاسخ دهیم، اما با تغییر رویه ثبت سفارش به لحاظ نوع ارز می‌توان همه نیازها را تأمین کرد .

    احتمال بازنگری در بازپرداخت وام ارزی به نرخ مبادله‌ای(خبرگزاری فارس) 9:04:07 AM

–           افتتاح طرحهای صنعتی فولاد مبارکه اصفهان(مهر) 

طرحهای صنعتی فولاد مبارکه اصفهان صبح امروز سه شنبه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

    افتتاح طرحهای صنعتی فولاد مبارکه اصفهان(مهر) 9:08:13 AM

–           هند، پاکستان و چین بزرگترین خریداران گوگرد ایران(مهر) 

همزمان با افزایش ۱۰ درصدی تولید گوگرد، هند، چین و پاکستان به بزرگترین خریداران این محصول گازی پالایشگاه‌های کشور تبدیل شده‌اند. به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر ظرفیت تولید گوگرد به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار گازی ایران در بازارهای جهانی به مرز سه میلیون تن در سال رسیده است .

     هند، پاکستان و چین بزرگترین خریداران گوگرد ایران(مهر) 9:10:18 AM

–           شاخص کل بورس افزایش یافت(مهر)

 در دادوستدهای روز جاری در حالی که بازار با فضایی نیمه تعطیل مواجه بود، سهام‌های بزرگ و تاثیر گذار تالار شیشه‌ای باعث افزایش شاخص‌ها شدند. بر همین اساس شاخص کل ۵۷ واحد صعود کرد و در رقم ۳۳هزار و ۷۳ قرار گرفت . نمادهای پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه، ملی مس و چادرملو بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد این متغیر داشتند .

     شاخص کل بورس افزایش یافت(مهر) 9:12:24 AM

–           نفت در بورس انرژی عرضه شود(مهر)

مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه پیشنهادی به شرکت ملی نفت خواستار عرضه نفت در بورس انرژی به جای بورس نفت و یا کالا شد و اعلام کرد: عرضه بورسی طلای سیاه منجر به دور زدن تحریم‌ها و پایان انحصار دلالان بین‌المللی نفت خواهد شد.

   نفت در بورس انرژی عرضه شود(مهر) 9:15:29 AM

_____________________________________________________________

 

 

 

_____________________________________________

 اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

بلومبرگ- شاخص تولیدات صنعتی آلمان در ماه نوامبر به کمتر از ۵۰ واحد رسید که این مساله نمایانگر رکود بخش صنعت این کشور است

اکونومیست- بحران بدهی و رکود در اروپا همچنان بزرگترین خطری است که چشم انداز اقتصاد جهانی را تیره کرده و انقباض اقتصادی اخیر در ژاپن بر نگرانی‌ها افزوده است. افزون بر این، بسیاری از بازارهای نوظهور دوران خوبی را سپری نمی کنند

رویترز- سقوط به زیر خط فقر، ۱۲۰ میلیون نفر در قاره اروپا را تهدید می کند

الاهرام- فرودگاه شرم الشیخ به دلیل اعتصاب کارکنان آن تعطیل شد. افزایش حقوق و مزایا، مهمترین خواسته اعتصاب کنندگان اعلام شده است

یورو نیوز- ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا در مورد وضعیت یونان عناون داشت: می توان گفت که یونان موفق نشد، یا برای انجام همه تقاضاهای ما، به اندازه کافی سرعت عمل به خرج نداد، تا بتواند روی پای خود بیاستد، اما در عین حال اگر یونان بخشی از یورو نبود، هیچ وقت نمی توانست همه این اصلاحات ساختاری را آغاز کرده و نظم و انضباط را برقرار کند

فرانس۲۴- هزاران نفر در اسلونی با حضور در خیابان ها نسبت به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت این کشور اعتراض کردند

نیویورک تایمز- شاخص تورم کره جنوبی به ۱٫۶درصد کاهش یافت

واشنگتن پست- فروش خودروهای صفر کیلومتر در فرانسه طی ماه نوامبر ۱۹٫۲درصد کاهش یافت

تولیدات صنعتی آمریکا به کمترین میزان خود در ۳ ماه گذشته رسیده است

شین هوآ- تداوم تنش های سیاسی و دیپلماتیک در روابط چین و ژاپن، موجب کاهش ۲۵درصدی فروش تویوتا در بازار خودروی چین طی ماه نوامبر در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته شده است 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-15-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.