گزیده خبرهای اقتصادی (۱۳ آذر ۹۱)

مورخ:۱۳/۹/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی)

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۶ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۰ –  یورو :۳۱,۹۱۴  (ارقام متعلق به روز قبل است- نرخ امروز اعلام نشده است)

  نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:02 AM

–           وعده ثبات ارزی تا پایان سال (دنیای اقتصاد)

در حالی که قیمت‌ها در بازار ارز طی مقطع زمانی اخیر با روند ثابتی مواجه بوده است؛ برخی پیش‌بینی‌ها از ثبات بازار تا پایان امسال خبر می‌دهد. برهمین مبنا، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی معتقد است که تا پایان سال جاری در بازار ارز نوسان عمده‌ای وجود نخواهد داشت. صمد کریمی دلیل این «پیش‌بینی» را «وضعیت مناسب ‌تراز تجاری و ثبات در بازار ارز» خوانده و گفته که بانک مرکزی در حال برنامه‌ریزی برای سال آینده است تا با بررسی بازخورد سیاست‌های ارزی، ثبات بازار در سال ۹۲ نیز ادامه یابد.

    وعده ثبات ارزی تا پایان سال )دنیای اقتصاد) 8:35:10 AM

–           کارنامه صندوق ارزی به روایت رسمی (دنیای اقتصاد) 

روز گذشته جمعی از اعضای اقتصادی کابینه در همایشی با عنوان «ثروت ملی، توسعه پایدار» گرد هم آمدند تا جایگاه و عملکرد صندوق توسعه ملی در اقتصاد کشور را از ابعاد مختلف مورد ارزیابی قرار دهند. در این همایش بر تخصیص هر چه بیشتر منابع این صندوق به طرح‌های مختلف اقتصادی بخش خصوصی تاکید شد تا برمبنای این امر ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی بیش از پیش تسریع شود .

    کارنامه صندوق ارزی به روایت رسمی )دنیای اقتصاد) 8:40:20 AM

–           تولید شمش فولاد به ۱۰ میلیون تن رسید (دنیای اقتصاد) 

تولید شمش فولادی کشور تا پایان ماه هشتم سال جاری با رشد ۶/۹ درصدی به مرز ۱۰ میلیون تن رسید . تولید این فلز استراتژیک در هشت ماه سال گذشته به ۹میلیون و ۱۰۰هزار تن رسیده بود. «شمش فولادی» دراین مدت جایگاه دوم رشد تولید را میان محصولات معدنی و صنایع معدنی کسب کرد و جایگاه نخست رشد در مدت مورد بررسی به تولید سنگ آهن اختصاص یافته است .

     تولید شمش فولاد به 10 میلیون تن رسید (دنیای اقتصاد) 8:42:27 AM

–           وابستگی به نفت را ۳۰ درصد کاهش می‌دهیم(آرمان) 

وزیر نفت در حالی از برنامه کاهش ۳۰ درصدی وابستگی به نفت سخن گفت که پیش از این هنگامی که نمایندگان مجلس طرح کاهش فروش نفت را مطرح کرده بودند دولتمردان چندان موافقت خود با آن طرح را ابراز نکردند .

    وابستگی به نفت را ۳۰ درصد کاهش می‌دهیم(آرمان) 8:46:34 AM

–           ارز وارداتی می‌دهیم ولی عملا کالا وارد نمی‌شود(آرمان)

رئیس مرکز شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران با بیان اینکه گاهی اوقات دولت برای واردات کالایی وام یا ارز اختصاص می‌دهد، اما در عمل مشخص نیست که کالا وارد کشور شده است یا خیر، گفت: این موضوع به دلیل عدم اتصال سامانه گمرک، بانک و ثبت‌سفارش به یکدیگر است .

     ارز وارداتی می‌دهیم ولی عملا کالا وارد نمی‌شود(آرمان) 8:58:44 AM

–           عبور شاخص از قله ۳۳ هزار واحد(تهران امروز) 

برخی کارشناسان معتقدند این رکوردشکنی متغیرهای اصلی بورس ناشی از عوامل متعددی از جمله تداوم حاکم شدن جو روانی آرام سیاسی، کاهش ارز و طلا و سکه، رشد قیمت‌های جهانی برخی محصولات، پیش‌رو بودن گزارش های مثبت ۹ ماه اغلب شرکت‌ها، مناسب بودن قیمت سهام شرکت‌ها، ورود نقدینگی جدید و سایر عوامل است. شاخص بورس تهران در هفته گذشته، موفق به عبور از ۲ مرز تاریخی شد و روز گذشته در ادامه رکوردشکنی‌های خود برای اولین‌بار از مرز ۳۳ هزار واحد گذشت تا میانگین بازدهی و ارزش روز بازار هم با رکوردهای ۲۷ درصدی و ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی ثبت شوند .

     عبور شاخص از قله 33 هزار واحد(تهران امروز) 9:00:50 AM

–           بازار طلا و سکه در ثبات/قیمت ربع سکه کاهش یافت (ایسنا) 

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا ) ، اظهار کرد: امروز (یکشنبه) که با تعطیلات آخر هفته جهانی برابر است و قیمت جهانی هر اونس طلا ۱۷۱۶ دلار است، قیمت سکه و طلا در ایران تغییری نداشته است و تنها قیمت ربع سکه و سکه یک گرمی به ترتیب ۵۰۰۰ تومان و ۱۰هزار تومان کاهش داشته اند .

      بازار طلا و سکه در ثبات/قیمت ربع سکه کاهش یافت (ایسنا) 9:05:03 AM

–           وزیر نفت بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی دعوت کرد(ایرنا)

رستم قاسمیˈ روز یکشنبه در همایش ˈثروت ملی و توسعه پایدارˈ افزود: کمک صندوق توسعه ملی می تواند جذابیتی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در ایجاد کارخانجات مربوط به صنایع پتروشیمی باشد . وی با اشاره به مزیت صنعت پتروشیمی در ایران اظهار داشت: در حال حاضر صنایع پتروشیمی از هر صنعت دیگری منافع و مزیت بیشتری دارد و در آینده نزدیک، محصولات پتروشیمی، جایگزین محصولات کانی و معدنی می شوند .

    وزیر نفت بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی دعوت کرد(ایرنا) 9:12:10 AM

–           معامله بیش از ۱۷۸ هزار تن محصولات فولادی در تالار محصولات صنعتی و معدنی(ایرنا) 

ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، در این روز و در تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۷۲ هزار و ۵۰۰ تن شمش بلوم (۱۵۰*۱۵۰) ۵SPشرکت فولاد خوزستان به نرخ ۱۵ هزار ریال به همراه ۵۰ هزار تن تختال C این شرکت به نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال به صورت سلف مورد معامله قرار گرفت. شایان ذکر است تختال C فولاد خوزستان ۲۳۹۴ ریال کاهش نرخ را در هر کیلو تجربه کرد .

    معامله بیش از 178 هزار تن محصولات فولادی در تالار محصولات صنعتی و معدنی(ایرنا) 9:15:17 AM

–          واگذاری سهام پتروشیمی خلیج‌ فارس تا پایان سال(خبرگزاری فارس) 

رئیس امور مجامع و سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی، از عرضه سهام شرکت پتروشیمی خلیج‌ فارس در بورس تا پیش از پایان امسال خبر داد و گفت: الفین ۱۲ در فهرست پروژه‌ ‎های هلدینگ پتروشیمی خلیج ‌فارس نیست .

   واگذاری سهام پتروشیمی خلیج‌ فارس تا پایان سال(خبرگزاری فارس) 9:15:24 AM

–          بررسی بودجه پیشنهادی وزارت نفت در کمیته ویژه نفت کمیسیون انرژی(مهر) 

عضو کمیسیون انرژی مجلس از بررسی پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر افزایش میزان سرمایه گذاری در توسعه صنعت نفت کشور در کمیته ویژه نفت خبر داد و بیان داشت: اعضای کمیسیون انرژی موافق افزایش میزان سرمایه گذاری برای توسعه صنعت نفت هستند.

   بررسی بودجه پیشنهادی وزارت نفت در کمیته ویژه نفت کمیسیون انرژی(مهر) 9:20:31 AM

–          حل مشکل تعهدات ارزی بانکها با بخشنامه جدید بانک مرکزی(مهر) 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی برای حل مشکل تعهدات ارزی بانکها خبر داد .

    حل مشکل تعهدات ارزی بانکها با بخشنامه جدید بانک مرکزی(مهر) 9:30:37 AM

__________________________________________________

عصر اقتصاد
_________________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

رویترز- وزیر دارایی انگلیس عنوان داشت: بازسازی اقتصاد کشور بیش از حداکثر زمان مشخص شده در چشم اندازهای موجود به طول خواهد انجامید

بلومبرگ- به رغم چالش های اقتصادی موجود در بازاهای جهانی؛ صادرات کره جنوبی طی ماه گذشته رشد ۳٫۹درصدی را -در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل- به ثبت رسانده و از مرز ۴۸ میلیارد دلار عبور کرده است

اشپیگل- در حاشیه نشست اخیر اتحادیه اروپا؛ کارشناسان در رابطه با آینده واحد پولی مشترک منطقه یورو و ضمانت های موجود برای بقای آن ابراز نگرانی کردند

نیویورک تایمز- به واسطه بن بست ایجاد شده در مذاکرات بودجه آمریکا و تضعیف چشم انداز تقاضا از بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، بازارهای نفت طی چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت‌ها بوده‌اند

الاهرام- تداوم تنش های سیاسی در مصر، آفتی بر تلاش های صورت گرفته در راستای اصلاح زیرساخت های اقتصادی در این کشور محسوب می شود

واشنگتن پست- سال آینده میلادی(۲۰۱۳)، سال تداوم کابوس شرکت های بزرگ آمریکایی مانند اچ پی است

آساهی شیمبون- به اعتقاد کارشناسان، کمپانی خودروسازی تویوتا عملکرد مناسبی در راستای بهبود شرایط خود در بازارهای هدف داشته است و در سال آینده نیز حضور موفقی در میدان رقابت با خودروسازان مطرح جهان خواهد داشت

تودی الزمان- ترکیه در راستای دستیابی به یک برند ملی در صنعت خودرو تلاش می کند

اکونومیست- پیش بینی می شود بازارهای انرژی در سه ماهه نخست سال آینده میلادی، وضعیت تقریبا با ثباتی را سپری کنند

یورو نیوز- فروش فروشگاهها و خرده فروشی های آلمان در ماه اکتبر کاهش یافت و با ۲٫۸ درصد کاهش از پیش بینی های قبلی هم پایین تر آمد. کارشناسان مشهود شدن بیشتر بحران اقتصادی بر قدرت خرید خانوارها را از دلایل اصلی بی رونقی کار مغازه داران می دانند

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-13-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.