گزیده خبرهای اقتصادی (۱۲ آذر ۹۱)

مورخ: ۱۲/۹/۱۳۹۱

–          نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  )بانک مرکزی)  

     نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد )بانک مرکزی) 8:00:55 AM

  دلار آمریکا : ۲۴,۵۷۶ –  درهم امارات متحده عربی: ۶,۶۹۰ –  یورو : ۳۱,۹۱۴

–          «ال‌سی» فقط برای معتبرها (دنیای اقتصاد) 

    «ال‌سی» فقط برای معتبرها )دنیای اقتصاد) 8:45:06 AM

رییس کل بانک مرکزی یک روز پس از اعلام بازگشت مجدد اعتبارات اسنادی ریالی شرایط و ضوابط صدور و تنزیل این اسناد را اعلام کرد؛ شرایط جدید به گونه‌ای تدوین شده که امکان سوء استفاده از این اسناد را به حداقل برساند. محمود بهمنی مهم‌ترین ضابطه جدید در جریان گشایش اعتبارات اسنادی را الزام بانک گشاینده اعتبار به اعتبارسنجی دقیق متقاضی و استعلام از مراجع مختلف دانسته است .

–          فهرست ممنوعه برای واردات خودروی خارجی (دنیای اقتصاد)

   فهرست ممنوعه برای واردات خودروی خارجی (دنیای اقتصاد) 8:38:19 AM

از چندی پیش و با اعلام مسوولان وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، واردات خودرو با حجم بیش از ۲۵۰۰ سی سی ممنوع شده و با این «ممنوعیت»، بسیاری از خودروهای خارجی امکان ورود به کشور را نخواهند داشت. این «ممنوعیت» در شرایطی لحاظ شده که طی سال‌های اخیر معمولا کل واردات خودرو به کشور از مرز ۵۰ هزار دستگاه در سال تجاوز نکرده و خودروهای خارجی سهم بسیار اندکی را از بازار ایران به خود اختصاص داده‌اند.

–          توسعه صادرات محصولات پتروشیمی با استراتژی جدید(دنیای اقتصاد) 

    توسعه صادرات محصولات پتروشیمی با استراتژی جدید(دنیای اقتصاد) 8:40:28 AM

رییس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از احداث شهرک‌های تخصصی صنایع تکمیلی پتروشیمی خبر داد و گفت: استراتژی صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) پتروشیمی در کشور مبتنی بر صادرات مصنوعات و کالاهای نهایی است.

–          نوسان قیمت‌ها در بازار خلوت ارز و سکه(دنیای اقتصاد)

     نوسان قیمت‌ها در بازار خلوت ارز و سکه(دنیای اقتصاد) 8:43:36 AM

 بهای طلا در بازارهای جهانی در پایان معاملات هفتگی در سطح ۱۷۱۵ دلار بسته شد که نسبت به غروب روز جمعه ۶ دلار افت ثبت کرد. قیمت طلا از ۱۷۳۰ دلار بعداز ظهر جمعه ابتدا به ۱۷۲۲ دلار رسید و در ادامه در سطح ۱۷۱۵ بسته شد. در بازار‌های جهانی فروش تکنیکی و برخی بدبینی‌ها نسبت به نتایج مجادله اوباما و نمایندگان کنگره بر سر افزایش مالیات‌ها و بالا بردن سقف بدهی‌ها موجب افت قیمت طلا عنوان شده است .

–          رقابت دلالان موبایل در بازار گوشت قرمز ! (آرمان) 

    رقابت دلالان موبایل در بازار گوشت قرمز ! (آرمان) 8:45:46 AM

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران با گلایه از حضور دلالان موبایل در بازار گوشت قرمز گفت: نابسامانی در بازار گوشت قرمز به حدی رسیده که قیمت گوشت برزیلی از ابتدای واردات تاکنون ۱۳۰ درصد افزایش یافته است.

–          نظام ارزی شناور مدیریت شده در مرکز مبادلات عملیاتی می‌شود(تهران امروز)

  نظام ارزی شناور مدیریت شده در مرکز مبادلات عملیاتی می‌شود(تهران امروز) 8:52:55 AM

معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: راه اندازی مرکز مبادلات ارزی زمینه‌ساز تعیین نرخ ارز شناور مدیریت شده است . داوود منظور در گفت‌وگو با فارس، در مورد تکلیف قانون برنامه پنجم مبنی بر تدوین نظام ارزی براساس نظام شناور مدیریت شده و نرخ ارز مرکز مبادلات ارزی گفت: براساس بند ج ماده ۸۱ قانون برنامه پنجم توسعه، نظام ارزی کشور در طول برنامه پنجم به صورت شناور مدیریت شده است .

–          تمدید معافیت خریداران نفت ایران از تحریم آمریکا(تهزان امروز)  

     تمدید معافیت خریداران نفت ایران از تحریم آمریکا(تهزان امروز) 8:55:04 AM

منابع آگاهی از کشورهای کره، هند، ژاپن،چین و … روز گذشته اعلام کردند انتظار دارند معافیت‌های خرید نفت ایران برای سومین بار برای آنها تمدید شود زیرا آنها مدعی شده‌اند که حجم واردات نفت خود را از ایران کاهش داده‌اند.

–           کشف ۷٫۵میلیارد بشکه نفت تا سال ۹۴ / رشد ۲۷۰ درصدی اکتشاف نسبت به برنامه پنجم (ایسنا)  

    کشف 7.5میلیارد بشکه نفت تا سال 94 / رشد 270 درصدی اکتشاف نسبت به برنامه پنجم (ایسنا) 8:58:15 AM

طبق برنامه‌ی پنجم توسعه تا سال ۱۳۹۴ باید معادل ۷٫۵ میلیارد بشکه نفت خام قابل برداشت از طریق اکتشافات نفت و گاز به ذخائر کشور افزوده شود؛ با وجود این پیش‌بینی می‌شود که اکتشاف نفت رشد ۲۷۰ درصدی نسبت به برنامه پنجم توسعه کشور داشته باشد .

–           تامین مالی ۵۵طرح زیربنائی نفت،گاز و پتروشیمی در سه سال گذشته(ایرنا) 

   تامین مالی 55طرح زیربنائی نفت،گاز و پتروشیمی در سه سال گذشته(ایرنا) 9:00:24 AM

بانک صنعت ومعدن طی سه سال گذشته تسهیلاتی بالغ بر دو میلیارد یورو به ۵۵ طرح درصنایع زیر بنایی نفت ، گاز ، پتروشیمی، صنایع پایین دستی پتروشیمی وپالایش اختصاص داده است .

–           شاخص بورس از نیمه ۳۲ هزار واحدی عبور کرد(ایرنا) 

    شاخص بورس از نیمه 32 هزار واحدی عبور کرد(ایرنا) 9:05:35 AM

بورس اوراق بهادار تهران که در سه روز معاملاتی هفته گذشته موفق به عبور از مرز ۳۲ هزار واحدی و کسب بازدهی ۲۴،۸ درصدی شده بود، در ادامه روند خود از نیمه ۳۲ هزار واحد عبور کرد .

–          قیمت سکه در بازار تهران/سکه یک میلیون و ۱۸۷ هزار تومان(خبرگزاری فارس)

   قیمت سکه در بازار تهران/سکه یک میلیون و 187 هزار تومان(خبرگزاری فارس) 9:06:42 AM

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت هر اونس طلا (معادل ۳۲٫۱۳۱گرم) در بازارهای جهانی صبح امروز به ۱۷۱۶ دلار رسید . بنابراین گزارش قیمت هر مثقال طلا در بازار تهران ۵۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۹ هزار و ۴۷۰ تومان است .

–          نرخ ارز مرجع برای محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی افزایش می‌یابد(خبرگزاری فارس) 

     نرخ ارز مرجع برای محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی افزایش می‌یابد(خبرگزاری فارس) 9:10:47 AM

عبدالحسین بیات در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به پرسشی درباره تغییر قیمت ارز مرجع برای محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی‌ها گفت: شرکتهای پتروشیمی‌ می‌دانند نرخ مبادله خوراک آنها براساس چه نوع ارزی است و همه چیز در این باره روشن شده است .

–          واردات نفت هند از ایران ۱۴درصد افزایش یافت/ «عصار» بزرگ‌ترین واردکننده هندی(خبرگزاری فارس) 

    واردات نفت هند از ایران 14درصد افزایش یافت/ «عصار» بزرگ‌ترین واردکننده هندی(خبرگزاری فارس) 9:12:56 AM

هند در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش از آن ۴۱ درصد نفت بیشتر از ایران خریداری کرده است و پالایشگاه «عصار» یکی از مشتریان مهم نفت ایران در این کشور نیز در این ماه به بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران تبدیل شده است .

 _________________________________________________________

 
عصر اقتصاد
 
 
______________________________________________________
اقتصاد جهانی در روزنامه های امروز جهان

به گزارش گروه بین الملل پول‌نیوز، مهم‌ترین عناوین اقتصادی برخی روزنامه‌های امروز دنیا به این شرح است :

بلومبرگ- رئیس بانک جهانی عنوان داشت: برزیل در معادلات آینده اقتصاد جهانی جایگاه و نقش بسیار برجسته ای خواهد داشت و از این رو بروز هرگونه چالشی در اقتصادی این کشور بازتاب جهانی دارد
رویترز- آرسلور میتال(سلطان فولاد جهان) از سرمایه گذاری از سرمایه گذاری ۲۳۴ میلیون دلاری خود در کارخانه فلورانژ فرانسه خبر داد

فرانس۲۴- بانک مرکزی امارات از تصمیم خود برای خرید بدهی های پرتغال خبر داد

الاهرام- هند از رشد اقتصادی ۵٫۳درصدی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی(۲۰۱۲) خبر داد

اشپیگل- به رغم مخالفت شهروندان آلمانی با مشارکت کشورشان در اعطای کمک های مالی جدید به یونان، پارلمان آلمان موافقت خود را با مورد مذکور اعلام کرد

دویچه وله- آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک مصاحبه مطبوعاتی ضمن تاکید بر لزوم حمایت از یونان، گفت: اعطای کمک های مالی به آتن در مجموع به سود اقتصاد آلمان خواهد بود

واشنگتن پست- شاخص بیکاری اسپانیا از مرز ۱۱درصد نیز عبور کرد. این در شرایطی است که این کشور از پذیرش کمک های بین المللی در راستای بازسازی اقتصاد خود امتناع می کند

شین هوآ- شاخص تولیدات صنعتی چین به بالاترین میزان خود طی هفت ماه گذشته رسید/شاخص تولید صنعتی این کشور در ماه نوامبر از ۵۰٫۶ واحد عبور کرده است

البوابه- متاثر از تنش های سیاسی، ارزش سهام در بازار بورس قاهره کماکان در مسیر نزولی قرار دارد

افزایش تنش های سیاسی در مصر، انتقال وام ۴٫۸ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به این کشور را در هاله ای از ابهام قرار داده است

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-12-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.