گزیده خبرهای اقتصادی (۱ آذر ۹۱)

مورخ: ۱/۹/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

 دلار آمریکا ۲۴,۸۴۴ :  –    درهم امارات متحده عربی :  ۶,۶۹۳    –   یورو : ۳۱,۳۵۱

   نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:41 AM

–           جدول/ ۱۰ خودروی وارداتی که ارز مرجع گرفتند(الف) 

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به تازگی قیمت جدید برخی از انواع خودروهای وارداتی را اعلام کرده است که قیمت‌گذاری جدیدی برای آنها مصوب شده که پایه آن استفاده این خودروها از ارز مرجع بوده است.

   جدول/ 10 خودروی وارداتی که ارز مرجع گرفتند )الف) 8:35:46 AM

–           تولید سنگ آهن ۷/۱۴ درصدی رشد کرد (دنیای اقتصاد)

 در ۷ ماهه منتهی به مهر ماه امسال؛ تولید سنگ آهن به مرز ۱۸ میلیون و ۶۳۴ هزار و ۳ تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد۷/۱۴درصدی یافته است . در مهر ماه سال جاری نیز تولید سنگ آهن به مرز ۲ میلیون و ۳۵۲ هزارتن رسید .این گزارش می افزاید : در ۷ ماه منتهی به مهرماه امسال کنسانتره زغال سنگ ۵۴۲ هزارو ۱۰۰تن و تولید این محصول در مهر ماه به میزان ۶۸هزار و ۴۰۰تن بود .

    تولید سنگ آهن 7/14 درصدی رشد کرد (دنیای اقتصاد) 8:40:55 AM

–           پتروشیمی با درآمد نفت توسعه یابد(دنیای اقتصاد)

معاون وزیر نفت خواستار اختصاص بخشی از درآمدهای نفتی برای ساخت و توسعه پتروشیمی شد. عبدالحسین بیات در جمع اعضای کمیسیون صنعت مجلس با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۱ هیچ شرکت پتروشیمی دولتی نداریم، گفت: دیگر منابعی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای توسعه صنعت پتروشیمی در اختیار نداریم و باید زیرساخت‌ها را برای حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کنیم.

    پتروشیمی با درآمد نفت توسعه یابد(دنیای اقتصاد) 8:42:03 AM

–           کاهش ۱۵ درصدی قیمت کاغذ و مقوا(دنیای اقتصاد)

 با وجود نوسانات قیمت ارز طی ماه‌های اخیر قیمت کاغذ و مقوا ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. احمد شریفیان، بازرس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: محموله‌های کاغذ به کشور وارد شده که به زودی ظرف هفته‌های آینده در بازار توزیع می‌شود .

   کاهش 15 درصدی قیمت کاغذ و مقوا(دنیای اقتصاد) 8:45:18 AM

–           کاهش بیشتر نرخ ارز با افزایش عرضه (دنیای اقتصاد)

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه بازار ارز از ثبات بیشتری برخوردار شده است، گفت: در صورتی که روند افزایش عرضه ارز همانند چند روز اخیر ادامه یابد، قیمت ارز باز هم کاهش خواهد یافت. سیدکمال سیدعلی افزود: نرخ ارز به دلیل التهاب و نگرانی از آینده، افزایش پیدا ‌کرد و برخی مسوولان با طرح‌های خود به افزایش التهاب دامن می‌زدند.

    کاهش بیشتر نرخ ارز با افزایش عرضه (دنیای اقتصاد) 8:50:35 AM

–           تصویب آیین‌نامه بیمه نوسانات نرخ ارز (دنیای اقتصاد)

نوسانات نرخ ارز به خصوص در ماه‌های اخیر نگرانی‌های بسیاری را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور به وجود آورده که بر این اساس، اعتراضات زیادی را به خصوص در مورد بازپرداخت وام‌های ارزی به دنبال داشته است. بر این اساس دولت به این فکر افتاد که نوسانات نرخ ارز را پوشش دهد؛ به همین منظور آیین‌نامه‌ای به تازگی در شورای‌عالی بیمه آیین‌نامه پوشش نوسانات نرخ ارز را در راستای حمایت از تولید و صادرات به تصویب رسانده است .

   تصویب آیین‌نامه بیمه نوسانات نرخ ارز (دنیای اقتصاد) 8:55:46 AM

–            سرنوشت صندوق ارزی به مجمع تشخیص سپرده شد (تهران امروز)

در پی اصرار نمایندگان مجلس به مصوبه خود درباره تغییر ترکیب هیات امنای صندوق توسعه ملی، تعیین سرنوشت این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام کشیده شد.پیش از این مجلس مصوبه‌ای داشت که در آن اختیارات هیات امنای صندوق توسعه ملی که به هیات عامل تفویض شده بود، دوباره به هیات امنا بر می‌گشت و در ضمن ترکیب این هیات هم که عمدتا دولتی بود تغییر پیدا می‌کرد و دو وزیر از ترکیب خارج می‌شدند. شورای نگهبان بر این مصوبه ایراد وارد کرد و مجلس هم بر مصوبه خود اصرار کرد در نتیجه مصوبه برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد .

   سرنوشت صندوق ارزی به مجمع تشخیص سپرده شد (تهران امروز) 9:01:58 AM

–           افزایش تولید میدان نفتی مشترک فروزان تا پایان امسال (ایسنا)

محمد باقر سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد آخرین وضعیت توسعه میدان نفتی مشترک فروزان گفت: توسعه این میدان به خوبی پیش می‌رود به‌طوری که قسمتی از پروژه که به شرکت توسعه ایران پترو واگذار شده بود، تا پایان امسال به نتیجه می‌رسد .

   افزایش تولید میدان نفتی مشترک فروزان تا پایان امسال (ایسنا) 9:02:09 AM

–           شواهد دستکاری قیمت‌‌های‌ پتروشیمی در بورس کالا و انکار مسئولان (خبر گزاری فارس)

با وجود اینکه مدیرعامل بورس کالا اکیدا دستکاری قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا را بر اساس ابلاغیه غیر قانونی سازمان حمایت و اساسا وجود چنین ابلاغیه‌ای رد می‌کند، اما نشانه‌هایی واضح ازوجود این دستکاری قیمتی مشاهده می‌شود .

  شواهد دستکاری قیمت‌‌های‌ پتروشیمی در بورس کالا و انکار مسئولان (خبر گزاری فارس) 9:02:18 AM

–           ارز مبادلاتی مبنای محاسبه حقوق ورودی واردت و صادرات شد (مهر)

بخشنامه ۸ بندی اجرای روش جدید محاسبه حقوق ورودی ( محاسبه ارز مبادلاتی به جای ارز مرجع) برای کلیه کالاهای وارده و صادره برای اجرا از امروز چهارشنبه، توسط گمرک به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شد.

     ارز مبادلاتی مبنای محاسبه حقوق ورودی واردت و صادرات شد (مهر) 9:04:21 AM

–           ماجرای گم‌شدن قیر در پروژه‌های عمرانی (مهر)

سیدحمید حسینی امروز در گفتگو با مهر با استقبال از مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با طرح فوریتی “تهاتر نفت خام با قیر در پروژه‌های عمرانی” گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات پیش روی برای استفاده از قیر در پروژه‌های عمرانی و شهرسازی، نگهداری و به‌سازی راه‌ها و آسفالت شهرها، انحراف و قاچاق این محصول نفتی به کشورهای همسایه است .

   ماجرای گم‌شدن قیر در پروژه‌های عمرانی (مهر) 9:04:29 AM

–           ابراز تاسف صادقی از مخالفت مجلس با تهاتر “نفت خام با قیر”(مهر)

معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز تاسف از مخالفت مجلس با طرح فوریتی”تهاتر نفت خام با قیر در پروژه‌های عمرانی”، از جزئیات توافق جدید وزرای نفت و راه برای تامین قیر پروژه‌های عمرانی خبر داد. سید احمد صادقی در گفتگو با مهر در خصوص چگونگی تامین قیر پروژه های راهسازی و قرارداد با پیمانکاران، اظهار داشت: بر اساس قراردادی که وزیر راه و شهرسازی و وزیر نفت به امضا رساندند، توافق شده که قیر به صورت اعتباری از قیرسازان خریداری شود و در اختیار پیمانکاران  قرار گیرد .

    ابراز تاسف صادقی از مخالفت مجلس با تهاتر

–           تهاتر نفت خام با قیر؛ قانونی یا غیرقانونی/ مجلس مخالفت کرد، دولت اجرا  (مهر)

نمایندگان مجلس امروز در حالی با کلیات طرح فوریتی “تهاتر نفت خام با قیر در پروژه‌های عمرانی” مخالفت کردند که نزدیک به دو ماه است که مشابه چنین طرحی در یکی از زیرمجموعه‌های دولت اجرایی شده است. به گزارش خبرنگار مهر، طرح “تهاتر نفت خام با قیر در پروژه های عمرانی” امروز سه شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی جنجال ساز شد و در نهایت نمایندگان مجلس پس از بحث و تبادل نظر طولانی در این خصوص با ۱۲۱ رای موافق، ۶۶ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع از ۲۳۱ نماینده حاضر کلیات این طرح یک فوریتی را رد کردند؛ بنابراین طرح مذکور از دستور کار مجلس خارج شد.

     تهاتر نفت خام با قیر؛ قانونی یا غیرقانونی/ مجلس مخالفت کرد، دولت اجرا (مهر) 9:04:39 AM

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b2%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-1-%d8%a2%d8%b0%d8%b1-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.