گردشگران ایرانی تراز تجاری ایران و ترکیه را در سالهای اخیر به نفع ترکیه عوض کرده اند

از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۲،در مجموع یک میلیون و ۵۵هزار توریست ایرانی وارد ترکیه شدند. از ژانویه ( دی) تا اکتبر (مهر) سال ۲۰۱۲، بانک مرکزی ایران تصمیمات بسیار متنوعی را برای ارز مسافران گرفت.
ارز هنگفتی که ایرانیها به جیب ترکها می ریزند

چند سال پیش در سال ۲۰۰۵، خبری بر خروجی رسانه های ترکیه قرار گرفت که آنها را شگفت زده کرد. قضیه از این قرار بود که آژانس خبرترک و روزنامه اکشام با انتشار گزارشی از دیدار رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با مقام های ایرانی نوشت: آقای اردوغان وهیأت همراهش در حین گفتگو با پرویز داوودی معاون اول رییس جمهوری ایران در ضیافتی که به افتخار وی ترتیب داده بودند، با گفت و گوی عجیبی روبرو شد!

بنا به این گزارش در ابتدای نشست رجب طیب اردوغان گفته بود: «میزان واردات ترکیه از ایران بسیار بیشتر از صادرات به ایران است. به همین دلیل از شما می خواهیم میزان واردات از ترکیه را افزایش دهید.» پرویز داودی معادن اول رییس جمهوری نیز در پاسخ می گوید: «در عوض سالیانه یک میلیون گردشگر ایرانی به کشور شما می روند و به این ترتیب توازن در مبادلات طرفین برقرار می شود.»

در همان زمان رسانه های ترکیه مدعی شدند که احمدی نژاد بعد از مشاهده وضع نامناسب ساحل های آنتالیا دستور منع پرواز شرکت های هواپیمایی ایرانی به ترکیه را صادر کرد. از این قضیه چندین سال می گذرد. جدای از اینکه گاز و طلا بحث اصلی داغ این روزهای تجارت ایران و ترکیه است که با وجود محدودیت دلار و ممنوعیت پروازهای داخلی در سفر به آنتالیا، توریست های ایرانی هنوز در بین ۱۰ توریست برتر ترکیه از نظر آمار و ارقام هستند و منبع درآمد خوبی برای ترک ها به شمار می روند. در واقع ایرانیان یکی از ملیت هایی هستند که هزارن دلار را به جیب ترک ها روانه می کنند.

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۲،در مجموع یک میلیون و ۵۵هزار توریست ایرانی وارد ترکیه شدند. از ژانویه ( دی) تا اکتبر (مهر) سال ۲۰۱۲، بانک مرکزی ایران تصمیمات بسیار متنوعی را برای ارز مسافران گرفت.

در بهمن سال ۹۰ بود که بانک مرکزی طی یک بخشنامه میزان ارز مسافرتی مسافران ترکیه را هزار دلار اعلام و تاکید کرد که به هر مسافر ترکیه تا سقف هزار دلار ارز دولتی (مرجع) تعلق می گیرد. این بخشنامه بانک مرکزی تا اردیبهشت سال ۹۱ بیشتر دوام نیاورد و خبرگزاری ها خبر دادند که ارزی که به توریست های ترکیه از این تاریخ به بعد تعلق خواهد گرفت، ۴۰۰ دلار با نرخ دولتی است.

به گزارش سازمان فرهنگ و گردشگری ترکیه، از ژانویه (دی) تا آوریل ( فروردین) ۲۰۱۲، حدود ۳۴۷ هزار نفر ایرانی به ترکیه سفر کردند. اگر هر ایرانی تا سقف ۱۰۰۰ دلار با نرخ ارز مرجع ایران را به مقصد ترکیه ترک کرده باشد، در این چهار ماه ۴۲۵ میلیارد و ۴۲۲ میلیون تومان ارز از کشور خارج شده است. بعد از اینکه در اواخر ماه آوریل ( اوایل فروردین) تصمیم بانک مرکزی در مورد ارز مسافرتی تغییر کرد، هر مسافر تنها حق خروج ۴۰۰ دلار دولتی را از کشور داشت و این تصمیم نیز برای همیشه دوام نیاورد و در مرداد ماه بانک مرکزی کلا ارز مسافرتی دولتی را از برنامه توریست های ایرانی ترکیه خارج کرد.

از می ۲۰۱۲ تا جولای، ۳۳۲ هزار نفر ایرانی، ترکیه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند و این ۳۳۲ هزار نفر تنها می توانستند ۴۰۰دلار با نرخ مرجع از بانک مرکزی دریافت کنند. در این مدت اگر فرض را بر این بگذاریم که هرنفر ۴۰۰دلار با نرخ ارز مرجع دریافت کرده است، درکل حدود ۱۶۳ میلیارد تومان دلار ایرانی نصیب ترک ها شده است.

بعد از ماه جولای، بانک مرکزی تصمیم به حذف ارز دولتی توریست های ایرانی ترکیه گرفت. در ماه آگوست، ۱۷۲ هزار نفر ایرانی به ترکیه رفتند. اگر نرخ متوسط دلار در ایران را در مرداد ماه برابر ۲۱۰۰ تومان در نظر بگیریم و فرض کنیم که هر مسافر حداقل ۵۰۰دلار برای سفرش خریداری کرده باشد، ۱۸۰میلیارد تومان در این یک ماه از کشور خارج شده است. همچنین طبق آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در سپتامبر ۲۰۱۲ ( برابر شهریور ۹۱)، ۱۲۷ هزار نفر ایرانی به ترکیه رفته اند. اگر باز هم تصور کنیم که هر توریست ایرانی، ۵۰۰ دلار با نرخ متوسط ۲۴۰۰ تومان از کشور خارج کرده است، در شهریورماه، ۱۵۲ میلیارد تومان به جیب بخش گردشگری کشور همسایه واریز شده است. اما اکتبر یا مهر شمسی، ماهی که دلار بیشترین نوسانات تاریخی خود در ایران را ثبت کرد، در این ماه تنها ۷۳ هزار ایران به ترکیه رفتند. اگر متوسط نرخ دلار در این ماه ۳هزار تومان بوده باشد، با خروج ۷۳ هزار نفر از کشور۱۰۹میلیارد تومان ارز از کشور خارج شده است.

با یک حساب ساده می توان متوجه شد که در مجموع ۱۰ ماه اول سال میلادی ترک ها با پذیرایی از ۱میلیون و ۵۵هزار ایرانی، حدود هزار و ۴۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده اند و این میزان درآمد، به جز سودی است که شرکت های هوایی ترکیه برای جابجایی توریست های ایرانی به کشورشان به جیب می زنند.

__________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b2-%d8%aa%d8%ac%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%aa%d8%b1%da%a9/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.