کاهش ارزش پول ملی مصر

کاهش شدید ارزش پول ملی مصر
فعالان بازار ارز در مصر اعلام کردند ارزش واحد پول این کشور(پوند) به پائین ترین سطح در تاریخ خود رسیده است و هر دلار آمریکا در بازار بین بانکی اکنون با شش پوند و سی قرش (۶.۳ لیره) مبادله می شود.
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)،”محمد مرسی” رئیس جمهور مصر اطمینان داده است که این کشور می تواند از ورشکستگی در امان بماند اما ارزش پوند مصر بدون توجه به این اظهارات به روند نزولی خود ادامه می دهد.

محمد مرسی و نخست وزیر او هشام قندیل گفته اند مصر می تواند به اندازه مناسب ذخیره ارزی نگه دارد و به تعهدات مالی داخلی و خارجی خود عمل کند

با این حال بانک مرکزی مصر به منظور مهار کاهش ارزش پول این کشور، امروز ۷۵ میلیون دلار ارز به بازار عرضه کرد.

بانک مرکزی مصر ساز و کار جدیدی با نام “اف ایکس اکشن” را به منظور خرید و فروش دلار جهت بهینه سازی استفاده از ارز به اجرا در آورده که در بسیاری از کشورها رایج است.

این بانک همچنین با صدور بیانیه ای وضعیت نقدینگی مصر را نگران کننده خواند و اعلام کرد: ذخیره پولی مصر ۱۵ میلیارد پوند مصر است که کمترین میزان قابل قبول برای عمل به تعهدات بین المللی درباره بازپرداخت بدهی و بهرۀ وام های دولت مصر به شمار می رود.

با وجود تلاش دولت برای تقویت پوند مصر در برابر دلار، کاهش ارز پول ملی این کشور همچنان ادامه دارد.

در روزهای اخیر بانک مرکزی مصر تلاش کرد با حراج دلار، آرامش را به بازار سرمایه آن کشور برگرداند، اما در آخرین روز سال ۲۰۱۲ میلادی بعد از دومین حراج ارز، ارزش پوند مصر باز هم کاهش یافت.

بانک مرکزی مصر، روز یکشنبه ۳۰ دسامبر در حراج اول، هر دلار آمریکا را ۶.۲ پوند فروخت و امروز سی و یکم دسامبر حدود ۷۵ میلیون دلار را به قیمت ۶ و سه دهم پوند فروخت که ادامه کاهش ارزش پول ملی مصر را نشان می‌دهد.

مصر شاهد افزایش کسری بودجه و کاهش تدریجی ذخایر خارجی است و بانک مرکزی آن کشور گفته است که این کاهش به سطحی “بحرانی” رسیده است.

بانک مرکزی از زمان بروز انقلاب در سال گذشته که به فروپاشی رژیم حسنی مبارک منجر شد، بیش از ۲۰ میلیارد دلاربه ذخایر خارجی اختصاص داده است.

آقای مرسی روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که کاهش ارزش پول آن کشور باعث نگرانی دولت نخواهد بود و اوضاع به زودی ثبات خود را بازخواهد یافت.

از سوی دیگر هشام قندیل، نخست وزیر هم اعلام کرد که به زودی با مقامات صندوق بین المللی پول درباره گرفتن وامی به ارزش ۴ و هشت دهم میلیارد دلار وارد مذاکره خواهند شد.

مذاکره در این باره به دلیل آشوب‌های سیاسی در کشور بر سر پیش نویس قانون اساسی جدید به حال تعلیق در آمده است.

____________________

منبع: خبرگزاری تقریب

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d9%be%d9%88%d9%84-%d9%85%d9%84%db%8c-%d9%85%d8%b5%d8%b1/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.