چند راه برای کاهش خستگی چشم هنگام کار با رایانه

اگر شما هم کارتان دائماً با کامپیوتر سروکار دارد، مطمئناً با دردهایی همچون گردن‌درد، سوزش یا خستگی چشم و گاهی هم سردرد آشنایی دارید.

به گزارش ایسنا، در این گزارش به روش‌هایی برای جلوگیری از خستگی و آسیب به چشم هنگام کار کردن با کامپیوتر اشاره شده است.

تنظیم صحیح وضعیت قرارگیری مانیتور می‌تواند خستگی چشم را به میزان زیادی کم کند. مانیتور باید به گونه‌ای قرار گیرد که فاصله آن از چشم شما بین ۵۰ تا ۷۵ سانتی‌متر باشد. ضمناً بالاترین قسمت مانیتور باید هم سطح و در راستای چشم شما باشد. به گونه‌ای که نگاهتان هنگام کار با مانیتور باید رو به پایین باشد نه بالا.

نورپردازی را به درستی تنظیم کنید

منظور از نورپردازی، تنظیم نور مانیتور نیست. منظور تنظیم نور محیطی اتاق است. نورهای فلورسنت در شرکت‌ها به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازتاب این نور در مانیتور باعث خستگی چشم شما می‌شود. نور خانه یا شرکت هیچ گاه نباید از روبرو یا پشت سرتان به صورت مستقیم به نمایشگر بتابد. چراکه به این ترتیب چشم شما خسته می‌شود.

بهتر است به جای نور مهتابی از چراغ‌های رومیزی استفاده کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که از کنار به صورت غیر‌مستقیم به مانیتور بتابد.

از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید

هر ۲۰ دقیقه به یک شی که در فاصله حداقل ۶ متری شما قرار دارد، ۲۰ ثانیه نگاه کنید. این راه همچون ورزشی برای چشم شما بوده و چشم شما را از آسیب دیدن و خستگی در امان می‌دارد. اگر فراموش می‌کنید که هر ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید، برنامه استراحت چشم را برروی سیستم ویندوزی خود نصب کنید.

از عینک‌های مخصوص کار با کامیپوتر استفاده کنید

نور مصنوعی حاصل از لامپ‌ها به اضافه نور مانیتور و همچنین نور طبیعی محیط، به چشم شما فشار می‌آورد. پس بهتر است به روشی جلوی این همه نور را بگیرید.

بر اساس اطلاعات پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا، بهترین راه برای جلوگیری از ورود این حجم نور به چشم شما، استفاده از عینک‌های مخصوص کامیپوتر یا Gunnar است. این عینک‌ها مجهز به شیشه‌های کمرنگ زرد هستند و نور آبی ساتع شده از مانیتور را خنثی می‌کنند.

تنظیمات را طوری تغییر دهید که چشمتان اذیت نشود

زمانیکه وسایل شما در قسمت‌های مختلف میز کارتان گسترده شده، چشم شما با نگاه کردن به هریک از آن‌ها، دائما در حال تنظیم کردن خودش است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است وسایلی که بیش‌تر به آنها نگاه می‌کنید را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید. به طور مثال، کی‌بورد خود را کاملا به مانیتور نزدیک کنید تا زمانیکه نگاهتان دائما از کی‌بورد به مانیتور تغییر می‌کند، نیاز به تنظیم نداشته باشد و کمتر خسته شود.

__________________

منبع: ایسنا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%ae%d8%b3%d8%aa%da%af%db%8c-%da%86%d8%b4%d9%85-%d9%87%d9%86%da%af%d8%a7%d9%85-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.