پیشبینی رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه

صندوق بین المللی پول اعلام کرد، چشم انداز اقتصادی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری متفاوت است.

صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه را یکسان ندانست

صندوق بین المللی پول در آخرین ارزیابی خود که دیروز منتشر شد، اعلام کرد: بیشتر کشورهای صادرکننده نفت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری میلادی دارای نرخ رشد اقتصادی مناسبی هستند ، در حالی که چشم انداز اقتصادی کشورهای واردکننده نفت این منطقه چندان مطلوب نیست.

در این گزارش پیش بینی شده است، به مدد افزایش بهای نفت، رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت این منطقه از جمله الجزیره، بحرین، عراق، کویت، لیبی، عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات متحد عربی و یمن در سال ۲۰۱۲ معادل ۶/۶ درصد باشد که این رشد در سال ۲۰۱۳ تعدیل خواهد شد.

این در حالی است که به دلیل رویارویی با مشکلات بیرونی، رشد اقتصادی کشورهای واردکننده نفت این منطقه شامل افغانستان، جیبوتی، مصر، اردن، لبنان، موریتانی، مراکش ، پاکستان، سودان و تونس در سال ۲۰۱۲ تنها کمی بیشتر از دو درصد پیش بینی می شود.

در کشورهایی که درگیر بهار عربی هستند، تشنجات داخلی همچنان موجب ادامه کاهش نرخ رشد اقتصادی می شود.

‘مسعود احمد’ مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، دیروز در یک کنفرانس خبری در دبی گفت: بزرگترین چالش دولتها در کشورهایی که با بهار عربی روبرو هستند، این است که چگونه انتظارات رو به افزایش جمعیتی که برای دیدن منافع گذار (آن هم در زمانی که ثبات اقتصاد کلان این کشورها در معرض تهدید و حاشیه مانور سیاسی آنها محدود است)، بی تاب هستند را مدیریت کنند.

مقایسه شاخصهای اقتصادی خاورمیانه

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%be%db%8c%d8%b4%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.