پرتگاه مالی اقتصاد آمریکا به زبان ساده

شاید بارها و بارها در خبرها خوانده‌اید که آمریکا به سمت پرتگاه مالی و یا صخره مالیاتی می‌رود؟ بیایید ببینیم این اصطلاح چیست و از کجا آمده است؟

برخی از قوانین آمریکا مدت‌دار هستند به این معنی که تنها برای مدتی معین قابلیت اجرایی دارند و پس از انقضای این مدت، اجرای آنها مستلزم تمدید در کنگره است.
از جمله قوانینی که عمر قانونی آنها در پایان ماه دسامبر منقضی می‌شود، قانون کاهش نرخ مالیاتی است که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، به تصویب رسید و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز در قالب قانون “معافیت مالیاتی، مصوبه بیمه بیکاری و اشتغال زایی” مصوب سال ۲۰۱۰ تمدید شد.
هم‌چنین، برخی مصوبات مربوط به هزینه‌های دولتی مانند مصوبه تغییر در سقف استقراض دولتی و قوانین مربوط به حمایت از بیکاران نیز در پایان سال منقضی می‌شود و در نتیجه، پرداخت‌های دولتی را کاهش می‌دهد.

این قبیل قوانین تنها در صورتی در سال مالی آینده نیز دارای قابلیت اجرایی خواهند داشت که در جریان تصویب بودجه سال آینده مالی تا قبل از ۳۱ دسامبر بار دیگر به تصویب کنگره برسند در حالی‌که مجلس نمایندگان به دلیل مخالفت با برخی از بخش‌های بودجه پیشنهادی دولت، هنوز این لایحه را تصویب نکرده است.

 

به گزارش بازار خبر ؛‌ کارشناسان تخمین زده‌اند که در صورت عدم تمدید این مصوبات و در نتیجه، افزایش مالیات و کاهش هزینه‌های دولتی، باعث افزایش نرخ بیکاری می‌شود و نتیجه آن، کاهش بیشتر تقاضا و تعمیق رکود است.
البته هم دولت و هم کنگره لزوم کاهش بدهی دولتی را قبول کرده‌اند اما در مورد نحوه به اجرا گذاشتن این کاهش اختلاف نظر دارند.

 

در حالی‌که دولت دموکرات از افزایش مالیات ثروتمندان به منظور کسب درآمد بیشتر حمایت می‌کند، جمهوری‌خواهان در کنگره بیشتر خواستار کاهش هزینه‌ها در زمینه‌های اجتماعی هستند و ترجیح می‌دهند مالیات‌ها حتی‌المقدور افزایش نیابد.
به عنوان مثال، دولت از تخفیف‌های مالیاتی حمایت می‌کند اما مایل است این تخفیف صرفا شامل صاحبان درآمدهای کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد در حالی‌که جمهوری‌خواهان کنگره خواستار برخورداری همه مردم، از جمله ثروتمندان، از این تخفیف مالیاتی هستند. البته اوباما افزایش سقف برخورداری از این تخفیف تا ۴۰۰ هزار دلار را هم قبول کرده است.
اوباما هم‌چنین خواستار افزایش مالیات بر درآمدهای کلان به منظور افزایش درآمدهای دولت است تا به این ترتیب، بدهی دولتی کاهش یابد بی آنکه ناچار به کاهش بودجه طرح‌های اجتماعی باشد این مطلب را باید یادآور شد که جمهوریخواهان با این شیوه مخالفت کرده اند.

__________

منبع: جام نیوز

 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%be%d8%b1%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.