وضعت بازار ماشینهای سنگین (لاستیک اتوبوس هم قیمت پراید!)

قیمت و مخارج اتوبوسهای مسافربری هم مثل بسیاری از کالاهای دیگر طی ماههای گذشته افزایش سرسام آوری داشته و صاحبان خود را با مشکل جدی مواجه کرده است .
اتوبوس‌های گرانقیمتی که کسی از آنها راضی نیست! یک راننده اتوبوس در خصوص این موضوع گفت: هزینه های جاری از جمله بیمه، سوخت، لاستیک، تعویض روغن و پذیرایی اتوبوس ماهانه بین سه تا ۴/۵ میلیون تومان است. در حال حاضر متوسط درآمد یک اتوبوس ماهانه شش تا هشت میلیون تومان است، در حالی که حداقل درآمد باید ۱۸ میلیون تومان در ماه باشد. وی با بیان این‌که خرید اتوبوس هم در شرایط کنونی اقتصاد کشور بسیار سخت شده است، ‌افزود: به عنوان مثال در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن در مسیر تهران- اصفهان یک اتوبوس ۳۰ مسافر را جابه‌جا می‌کند که ۴۵۰ هزار تومان می‌شود. ۳۰ درصد از این مبلغ کمیسیون است و حدود ۳۰۰ هزار تومان برای ماشین‌دار می‌ماند. از این مبلغ ۵۰ هزار تومان صرف پذیرایی و ۵۰ هزار تومان دیگر نیز هزینه خرید گازوئیل است. ۹۰ هزار تومان هم به راننده و شاگرد پرداخت می‌شود که در مجموع با احتساب عوارض حدود ۱۰۰ هزار تومان می‌شود. وی در بخش دیگری از سخنانش به کیفیت پایین اتوبوس‌های جدید اشاره کرد و افزود: کسی که بتواند سری اول اتوبوس‌های وارداتی را بخرد، برنده است، چراکه خودروهای بعدی که در کشور مونتاژ می‌شود کیفیت پایینی دارند. دلیل این افت کیفیت را استفاد از مواد درجه چندمی برای کاهش هزینه ها دانست و گفت: استهلاک اتوبوس‌های جدید بسیار بالاست، متاسفانه در این شرایط قیمت قطعات نیز به شدت افزایش یافته است. به عنوان مثال پارسال قیمت دیسک صفحه ۷۰۰ هزار تومان بود که امروز قیمت آن به حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. وی در ادامه با اشاره به امکانات اتوبوس‌های جدید گفت:‌ ترمز ای‌بی‌اس، جی‌پی‌اس، ترمز گیربکس سیستم هوشمند چراغ‌ها، ترمزموتور، لاستیک‌های تیوبلس، صندلی با ابعاد برگ‌تر و راحت‌تر از بنزهای ۳۰۲، مانیتور رنگی نشان دهنده عقب اتوبوس با دوربین دنده عقب رنگی، درب بازکن اضطراری ، تهویه مطبوع، آبسردکن، سیستم صوتی و تصویری، بخاری سقف و… از جمله امکاناتی است که اتوبوس‌های جدید از آن برخوردار هستند.

پول یک پراید برای خرید لاستیک

راننده دیگری که در مسیر تهران-جهرم فعالیت می‌کند در خصوص وضعیت کسب و کار خود گفت: دولت باید حمایت‌های خود را از بخش حمل‌ونقل گسترش دهد. تا سال گذشته قیمت یک جفت لاستیک با کیفیت ۸۰۰ تا یک میلیون تومان بود، اما امسال قیمت لاستیک به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
باقری ادامه داد: چند ماه پیش مالک اتوبوسی که راننده آن هستم برای خرید دو جفت لاستیک مجبور شد پراید خود را بفروشد!
وی با بیان این‌که لاستیک‌های تولید داخل اصلا کیفیت ندارند، افزود: با توجه به تحریم‌ها، مجبوریم از لاستیک‌های چینی استفاده کنیم که آن‌هم خطرات بسیاری را به دنبال دارد، اما چاره‌ای جز این کار نداریم.توان پرداخت اقساط را نداریم

در یک‌سال اخیر قیمت اتوبوس به دلیل نوسانات ارزی بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است و شرکت‌های مسافری در تامین ناوگان مورد نیاز خود دچار مشکلات اساسی شده‌اند. یک مالک اتوبوس در این‌باره به خبرنگار ما گفت:‌ حدود سی سال است که این حرفه مشغول بکارم و ۱۲ دستگاه اتوبوس دارم، اما ای کاش هیچ وقت سرمایه‌ایم را این‌گونه هدر نمی‌دادم.
سراچ با بیان این‌که سرمایه بنده شش میلیارد تومان است که بازدهی آن نزدیک به صفر است، افزود: تا دو سال پیش وضعیت خوبی داشتیم، اما با افزایش قیمت حامل‌های انرژی میزان مسافرت‌ها به شدت کاهش یافت و از درآمدهای ما هم به همان اندازه کاسته شد.

وی در ادامه با بیان این‌که دخل اتوبوس‌داران با خرجشان نمی‌خواند، گفت: در حال حاضر توان پرداخت اقساط اتوبوس‌ها را ندارم، تا سال گذشته یک بانک دولتی ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت اتوبوس در قالب تسهیلات را به اسم سود چهار درصد به ما پرداخت می‌کرد، اما در نهایت با احتساب هزینه چند نوع بیمه باید بیش از ۱۰ درصد سود این تسهیلات را می‌پرداختیم.
سراج افزود: بعدا این تسهیلات با نرخ سود ۱۴ درصد پرداخت شد، اما عملا این سود با هزینه های جانبی حدود ۲۵ درصد بود.
وی با بیان این‌که بیش از یک‌سال است که پرداخت تسهیلات برای خرید اتوبوس متوقف شده است، گفت:‌ با توجه به شرایط سختی که در آن گرفتار شده‌ایم، همه مالکان به دنبال فروش اتوبوس‌های خود هستند اما کسی حاضر به خرید آهن‌پاره‌های ما نیست!

وی افزایش هزینه‌های جانبی را یکی دیگر از دلایل صرفه نبودن حمل‌ونقل مسافری دانست و در خصوص کیفیت اتوبوس‌های جدید گفت:‌رانندگان ما دل‌خوشی از این اتوبوس‌ها ندارند، چون استهلاک بالایی دارند و زیاد نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.
وی در ادامه به قیمت برخی از مدل‌های اتوبوس و اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک دستگاه اتوبوس مان وی‌آی‌پی ۶۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، در حالی که قیمت همین اتوبوس اسفند پارسال ۳۸۰ میلیون تومان بود.

سراج ادامه داد: در بین اتوبوس‌هایی که در ناوگان حمل‌‌ونقل مسافری فعالیت می‌کنند ولوو B۱۲ ،TX با قیمت ۵۰۰ میلیون تومانی از کیفیت تقریبا خوبی برخوردار است که البته آنهم دیگر تولید نمی‌شود. این فعال بخش حمل‌ونقل در واکنش به سخنان اخیر رئیس اتحادیه شرکت‌های مسافری گفت: آخر کدام آدم عاقلی حاضر است خانه خود را بفروشد و اتوبوس بخرد، در شرایط کنونی بهترین سرمایه‌گذاری فقط در بازار ارز، طلا و مسکن است.


جدول قیمت‌انواع اتوبوسهای مسافربری قبل و بعد از گران شدن. قیمتها به میلیون تومان است

اتوبوس

سال ۹۰

سال ۹۱

بنز ۳۰۲

۷

۱۵

انواع اتوبوس وی‌آی‌پی سه محور مانیتور دار

۷۵۰

ولوو B۷

۲۲۰

۳۰۰

ولوو B۹ تیپ ۱

۳۲۰

۴۵۰

ولوو B۹ تیپ ۲

۳۳۰

۴۶۵

ولوو B۹ تیپ ۳

۳۲۵

۴۶۰

ولوو B۱۲

۳۵۰

۵۰۰

اسکانیا

۴۰۰

۶۰۰

مارال

۴۲۰

۶۵۰

رویال بنز

۱۰۰

۲۰۰

مان وی‌آی‌پی

۴۸۰

۶۰۰

مان کلاسیک

۳۶۰

۵۸۰

__________________
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%88%d8%b6%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%86%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c%d9%86-%d9%84%d8%a7%d8%b3%d8%aa%db%8c%da%a9-%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%a8/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.