وزیر نفت سابق: باید دبیر کلی عربستان یا عراق را در اپک وتو کنیم

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت پیشین  گفت که ایران باید دبیرکلی عربستان و یا عراق در سازمان اوپک را وتو کند.

آقای زنگنه گفت: “همان گونه که در گذشته انتخاب نماینده ایران برای سمت دبیرکلی وتو شد، در صورت انتخاب نامزدهای دو کشور عربستان و عراق، ایران نیز باید این انتخاب را وتو کند.”

بنا به اساسنامه اوپک باید همه اعضای آن به اتفاق آرا برای انتخاب نماینده یک کشور، به دبیرکلی به او رای دهند.

اوپک هم‌اکنون بیش از ۴۰درصد تولید نفت جهان را در اختیار دارد و ۷۰درصد ذخایر نفت اثبات‌شده جهان متعلق به کشورهای عضو این سازمان است.

گره انتخاب دبیرکل،احتمال تغییر اساسنامه

 در اجلاس‌های دو سال اخیر، عراق در اوپک در بیشتر موارد از موضع ایران، مثلا درباره سقف تولید سازمان، حمایت کرده است. به همین دلیل و به علت نزدیکی دیدگاه‌های سیاسی دولت‌های ایران و عراق، بعضی کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند، با توجه به احتمال قوی وتو شدن نامزدهای ایران و عربستان توسط یکدیگر، ایران در نشست بعدی از نامزد عراق حمایت کند.

از طرف دیگر قدرت گرفتن عراق در اوپک و افزایش تولید نفت خام این کشور که حالا جای ایران را به عنوان دومین صادرگننده بزرگ در این سازمان گرفته، موجب نگرانی تهران است. مخصوصا که نفت صادراتی عراق حالا در بازار جای نفتی را می‌گیرد که ایران به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند بفروشد.

عبدالله سالم البدری دبیرکل کنونی اوپک دو دوره سه ساله در این مقام بوده و طبق اساسنامه نمی‌تواند دوباره نامزد دبیرکلی شود. چون مبنای تصمیم‌های اوپک اجماع است، دبیرکل نقش مهمی در نزدیک کردن آرای اعضا دارد. ادامه کار آقای البدری نیازمند تغییر اساسنامه اوپک است. با توجه به رقابت شدید ایران و عربستان و اینکه اعضا درباره انتخاب یکی از نامزدها به اجماع نرسند، احتمال تغییر اساسنامه و ادامه دبیرکلی آقای البدری بیشتر شده است.

غلامحسین نوذری، وزیر نفت سابق ایران از طرف این کشور برای دبیرکلی اوپک نامزد شده است. عربستان سعودی و عراق هم نمایندگان خود را برای دبیرکلی این سازمان نامزد کرده‌اند.

اکوادور هم که نامزدی برای این پست معرفی کرده بود، از تصمیم خود انصراف داده است.

اوپک در تیر ماه امسال اعلام کرد که انتخاب دبیر کل را به تعویق می‌اندازد و این انتخابات، چهارشنبه همین هفته، ۲۲ آذر (۱۲ دسامبر) در وین برگزار خواهد شد.

بیژن زنگنه  گفته است بعضی کشورها برای نرسیدن نماینده ایران به سمت دبیرکلی اوپک “بهانه‌جویی” می‌کنند.

آقای زنگنه گفت: “منطقی نیست که از میان ۷۵ میلیون ایرانی یک نفر وجود ندارد که صلاحیت سمت دبیرکلی اوپک را داشته باشد.”

وزیر نفت پیشین ا تاکید کرده که عدم همراهی ایران با دیگر اعضا برای انتخاب دبیرکل جدید “موجب خدشه به وجهه بین‌المللی ایران نخواهد شد.”

ایران تا کنون تنها یک دوره و در دهه ۴۰ خورشیدی و زمان آغاز به کار اوپک، به دبیرکلی این سازمان رسیده است.

همچنین یک سال ریاست دوره‌ای اوپک بر عهده ایران بوده که محمد علی‌آبادی، سرپرست وقت وزارت نفت ایران و سپس رستم قاسمی، وزیر نفت این سمت را بر عهده داشته‌اند.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d9%86%d9%81%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1-%da%a9%d9%84%db%8c-%d8%b9%d8%b1%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.