هشدار لاگارد به آمریکا برای پرهیز از ‘پرتگاه مالی’

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول به رهبران آمریکا هشدار داد که بحران ایجاد شده در سیاستگذاری مالی این کشور، اقتصاد جهانی را به خطر انداخته است.

خانم لاگارد ضمن هشدار درباره نزدیک شدن آمریکا به “پرتگاه مالی” گفت رهبران ایالات متحده باید “در اسرع وقت نسبت به برطرف کردن بلاتکلیفی و تردید درباره وضع اقتصادی این کشور تلاش کنند.”

“پرتگاه مالی” اصطلاح جدیدی است که از آن برای اشاره به اختلاف دولت باراک اوباما با جمهوریخواهان کنگره بر سر سیاستگذاری مالی و کاهش کسری بودجه استفاده می شود.

به گفته خانم لاگارد، اگر آمریکا قصد دارد به رهبری اقتصادی خود در جهان ادامه دهد، باید تردیدهای ایجاد شده در قابلیت رهبری خود را برطرف کند.

کریستین لاگارد گفت: “آمریکا بخش مهمی از اقتصاد جهانی است و معمولا نیروی پیش برنده رشد در جهان بوده است. حال اگر رشد اقتصادی آمریکا متوقف شود یا بدتر از آن، دچار رکود شود، خبر بدی برای بقیه جهان خواهد بود، چرا که روند بهبود اقتصاد جهانی بسیار شکننده است.”

لبه پرتگاه

کاخ سفید در مذاکرات خود با کنگره آمریکا بر سر بودجه، خواهان افزایش مالیات ثروتمندان است.

معافیت های مالیاتی تصویب شده در دوره ریاست جمهوری جورج بوش حدود سه هفته دیگر منقضی می شود و باراک اوباما می خواهد این معافیت ها را برای همه مردم آمریکا، به جزء ثروتمندان تمدید کند.

جمهوریخواهان که در اصول با هرگونه افزایش مالیات مخالفند، با خواسته باراک اوباما موافق نیستند و می گویند دولت باید برای کاستن از کسری بودجه، هزینه های خود را کاهش دهد.

در صورتی که دو طرف تا پایان سال جاری میلادی بر سر این موضوع به توافق نرسند، مالیات ها در آمریکا افزایش می یاید و به طور خودکار بودجه بسیاری از طرح های دولت قطع می شود.

تحلیلگران می گویند این موضوع باعث می شود آمریکا در سال ۲۰۱۳ دچار رکود اقتصادی شود.

گفت و گوهای کاخ سفید با جمهوریخواهان کنگره برای پرهیز از پرتگاه مالی بلافاصله پس از پیروزی آقای اوباما در انتخابات شروع شد ولی پافشاری دو طرف بر سر مواضع خود باعث شده موفقیتی به دست نیاید.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوریخواه است، روز جمعه گفت که هیچ پیشرفتی در این گفت و گوها حاصل نشده و باراک اوباما را متهم کرد که در حال هدایت تدریجی آمریکا به سوی پرتگاه مالی است.

این در حالی است که نظرسنجی ها بیانگر افزایش بدبینی به امکان توافق دو حزب برای پایان دادن به این بحران است.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی که روز جمعه به وسیله موسسه پیو منتشر شد، نیمی از پاسخ دهندگان از امکان به دست آمدن توافق تا پیش از پایان سال جاری میلادی ابراز بدبینی کرده اند.

پنجاه و سه درصد از پاسخ دهندگان هم جمهوریخواهان را در بروز این بحران مقصر دانسته اند. تنها ۲۷ درصد از آنها انگشت اتهام را به سوی دموکرات ها نشانه گرفته اند.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%87%d8%b4%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%84%d8%a7%da%af%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%b2-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d8%b1/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.