نگاه تحلیلی به آنچه رئیس جمهور در باره اقتصاد ایران گفت

احمدی نژاد: «هم اکنون مردم ۴۵ هزار تومان به عنوان یارانه نقدی دریافت می‌کنند که می‌توانیم ۲۵/۵ برابر این رقم را به مردم پرداخت کنیم؛ بدون اینکه نقدینگی افزایش یابد.»
گفت‌وگوی تلویزیونی شنبه شب رییس‌جمهور و وعده‌های یارانه‌ای تازه او، بار دیگر واکنش انتقادی نمایندگان مجلس را برانگیخت؛ محمود احمدی‌نژاد در این گفت‌وگوی تلویزیونی، از امکان ۵ برابر شدن یارانه نقدی پرداختی به مردم خبر داد و با انجام محاسباتی گفت: «هم اکنون مردم ۴۵ هزار تومان به عنوان یارانه نقدی دریافت می‌کنند که می‌توانیم ۲۵/۵ برابر این رقم را به مردم پرداخت کنیم؛ بدون اینکه نقدینگی افزایش یابد.»

رییس‌جمهور همچنین با بیان اینکه راه اجرای کامل هدفمندی یارانه‌ها این است که مابه‌التفاوت قیمت ارز به مردم بازگردانده شود، اظهار کرد: «به نظر من قیمت واقعی دلار ۱۲۲۶ تومان است و مابه‌التفاوت آن باید به مردم بازگردانده شود و مردم نیز نشان داده‌اند که بهتر مدیریت می‌کنند.»
همین دو بخش از سخنان رییس‌جمهور بار دیگر انتقاد شدید نمایندگان را برانگیخت.
غلامرضا مصباحی مقدم گفت که «وعده افزایش ۵ برابری یارانه‌ها؛ یعنی قرار دادن مردم در مقابل مجلس.»
احمد توکلی نیز اظهارات احمدی‌نژاد را فرافکنی خواند و گفت که «برای پنج برابر کردن یارانه نقدی، باید نرخ بنزین به ۵۰۰۰ تومان برسد.»
علی مطهری هم ضمن مشکوک خواندن مصاحبه تلویزیونی احمدی‌نژاد گفت که «او می‌خواهد از فشار افکار عمومی برای پیشبرد اهدافش استفاده کند.»
محمود احمدی‌نژاد بار دیگر از تمایل خود برای اجرای یکباره قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در همان فاز اول سخن گفت و تاکید کرد که با آزادسازی قیمت‌ها می‌شود یارانه نقدی مردم را تا ۲۵/۵ برابر افزایش داد. وی برای تحقق این امر اما یک شرط هم گذاشت. رییس‌جمهور می‌گوید: زمانی می‌توان به این عدد دست یافت که «مدیریت واحد اقتصادی» در کشور وجود داشته باشد.
دولت پیش از این وعده سه برابر شدن یارانه‌های نقدی را داده بود که گفته می‌شد برای عملی شدن این ایده رییس‌جمهور، وزیر امور اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی هم نظر هستند. با این وجود تا به حال با انتقادهایی که از سوی دیگر نهادها و از جمله مجلس در این ارتباط صورت گرفته چنین تصمیمی به مرحله عمل نرسیده است. احمدی‌نژاد اکنون ایده یارانه ارزی را هم بار دیگر مطرح کرده و می‌گوید: «به نظر من قیمت واقعی دلار ۱۲۲۶ تومان است و مابه‌التفاوت آن باید به مردم بازگردانده شود و مردم نیز نشان داده‌اند که بهتر مدیریت می‌کنند.»

 

سخنان رییس‌جمهور در این باره در حالی صورت گرفت که مجلس با مصوبه‌ای در مهرماه امسال پرداخت یارانه نقدی از محل مابه‌التفاوت قیمت ارز را ممنوع کرد. چندی پیش از این نیز که وعده سه برابر شدن یارانه‌های نقدی مطرح بود، نمایندگان با زاویه انتقادی نسبت به این موضوع برخورد کرده بودند، چنانکه احمدتوکلی در اظهار نظری عنوان کرد: «دولت الان اجازه می‌خواهد که ارز را گران کند و مابه‌التفاوت را به صورت نقدی بین مردم توزیع کند. اقدام تورم زایی که شیرینی موقت و تلخکامی طولانی مدت دارد. البته برای سیاسی کاری انتخاباتی به نظرشان مفید می‌رسد.»

 

احمدی‌نژاد اما در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی شنبه شب خود در کانال اول سیما، گلایه‌هایی از نهادها و افرادی خارج از دولت نیز ابراز کرد. بهانه حضور احمدی‌نژاد در سیما سالروز آغاز اجرای هدفمندی یارانه‌ها بود که وی در این برنامه اعلام کرد عده قلیلی خارج از مراکز تصمیم‌گیری و با انگیزه‌های سیاسی، اطلاعات منفی درباره هدفمندی یارانه‌ها در جامعه منتشر می‌کنند.

 

رییس‌جمهور که اقتصاد ایران را دارای بیماری‌های مزمن ارزیابی کرده هر دو انتقادات منتقدان دولت درباره عدم توجه به بخش تولید در اجرای قانون هدفمندی و همچنین افزایش نقدینگی در کشور را رد کرد. محمود احمدی‌نژاد تاکید دارد که با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بحث تولید موفق عمل شده است. وی علاوه بر اینها به بحث تغییر پول ملی و ارتقای ارزش آن و حذف صفرها نیز اشاره کرد و افزود: برای اجرای این امر نیز آمادگی داریم و منتظر هستیم که شرایط مناسب برای اجرای آن ایجاد شود.

 

احمدی‌نژاد همچنین وعده داد تا دولت کنونی همه کارهایش را تمام کند و کار نیمه تمامی برای دولت بعدی نگذارد. وی بر این نظر است که همه واجدان شرایط باید در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده شرکت کنند «مگر آنکه اتفاق خاصی افتاده باشد مثلا کسی در «کما» باشد.»
می‌خواستیم هدفمندی را یکجا اجرا کنیم

به گزارش ایسنا و ایرنا، محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی شنبه شب خود با بیان اینکه دولت قصد داشت همه طرح هدفمندی را یکجا اجرا کند ولی با توجه به رفت و آمدهایی که انجام شد، تنها بخشی از طرح اجرا شد، افزود: قطعا نمی‌توان تمام اهداف این قانون را با اجرایی شدن بخشی از آن محقق کرد، ولی حدود ۳۰ درصد آن با قیمت‌های سال ۸۹ اجرا شده است.

احمدی‌نژاد افزود: نسبت درآمد ۱۰ درصد ثروتمند به ۱۰ درصد فقیر جامعه در سال ۸۹، ۴۵/۱۲برابر بوده است که این رقم در سال ۹۰ به ۱۷/۱۰ رسیده است؛ البته این در بخش شهری بوده است. محمود احمدی‌نژاد در ادامه اظهار کرد: این نسبت در مناطق روستایی از ۱۲/۶۳ به ۹/۳۸ درصد رسیده است. ضریب جینی نیز از ۴۱ صدم در سال ۸۹ به ۳۷ صدم در سال ۹۰ رسیده است.

اینها نشان می‌دهد که با وجود همه تحولات سنگین و تغییراتی که ایجاد شده، هنوز روند رو به بهبودی است.

خودشان گفتند تحریم‌ها فلج‌کننده است

احمدی‌نژاد به افزایش قیمت‌ها اشاره کرد و افزود: بخشی از افزایش قیمت‌ها به خاطر افزایش قیمت ارز است که دولت با طرح‌هایی که اجرا کرد، تلاش کرد آن را کنترل کند و توانست اثرات آن را روی سایر کالاها کمتر کند و موفق شده است. همانطور که می‌دانید دشمنان گفتند که این تحریم‌ها هوشمند و فلج‌کننده است و خرید نفت ما کاهش یافت و حتی نمی‌گذارند پولش جابه‌جا شود که اینها در بخش تجارت ما که وابسته به نفت است، ضربه وارد کرده است، اما تاکنون توانسته‌ایم این ضربه را مهار کنیم و آنطور که آنها فکر می‌کردند نشده است.
وی افزود: آنها خیال می‌کردند از نظر اقتصادی در کشور ازهم‌گسیختگی ایجاد می‌شود که چنین نشد. در دراز مدت هم طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم که وابستگی به ارزهایی که حاصل از فروش نفت است را کمتر کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم که آنها از اهرم‌های اقتصادی برای فشار به ما استفاده کنند.

اقتصاد باید از یک جا مدیریت شود

رییس‌جمهور در پاسخ به اینکه آیا شما با اصلاحات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مخالف بودید، گفت: تقریبا با هیچ‌کدام از این اصلاحات موافق نبودیم. باید اجازه اجرا داده شود تا ضعف‌ها را ببینیم.

البته ما عموم کسانی را که در این امر دخیل بودند، مقصر نمی‌دانیم. بخشی از مقصران اقتصادی بودند که البته تعدادشان کم بود و بخشی از مقصران سیاسی بودند که آن‌قدر اطلاعات غلط پمپاژ و تکرار کردند که اگر همه ما هم می‌خواستیم در پاسخ به آنها صحبت کنیم، نمی‌رسیدیم. برخی نیز تحت تاثیر این اطلاعات تصور می‌کردند که دست به اصلاح قانون می‌زنند. تولید خبر دروغ در کشور ما هزینه ندارد.

رییس‌جمهور ادامه داد: اکنون اقتصاد ما از نقاط گوناگونی مدیریت می‌شود. اما معتقدم باید از یک نقطه مدیریت شود. من نمی‌گویم چه کسی اقتصاد را مدیریت کند، اما باید مشخص شود. مدیریت اجرا باید ثابت باشد. ناظر باید تنها مسائل اجرایی را با اسناد بالادستی کنترل کند.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه اقتصاد امروز از چند جا مدیریت می‌شود، گفت: امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام یک تصمیم بزرگ گرفت و لایحه خدمات رسانی به ایثارگرانی که ما داده بودیم را با ۷-۶ هزار میلیارد تومان هزنیه اضافه تصویب کرد. در حالی‌که دولت اصلا چنین پولی ندارد.

نباید فضا را امنیتی کنیم

احمدی‌نژاد همچنین اظهار کرد: به نظر من وقتی در کشور یک شوک اقتصادی وارد می‌شود، همه باید با هم کمک کنیم که آن را حل کنیم، نه اینکه فضا را امنیتی کنیم. البته اگر تخلفی محرز صورت گرفته باید با آن برخورد شود، اما نه اینکه یک خطای اداری را در حد یک اختلاس بالا ببریم و با آن برخورد امنیتی کنیم. در این مورد حتی مقام معظم رهبری هم تذکراتی دادند. نباید دایره را طوری وسیع کنیم که به هرکسی مارک بزنیم. نباید طوری برخورد شود که همه بلرزند. البته آنچه در کشور اتفاق افتاد، شاید در این حد نبود، اما مناسب هم نبود. در حالی که دشمنان از ارز و نفت به ما فشار می‌آورند و با این کارها خباثت خود را نشان می‌دهند.

نرخ ارز ربطی به هدفمندی ندارد

وی درباره‌ وضعیت نرخ ارز در کشور گفت: در اقتصاد وقتی اصلاحات انجام می‌شود، باید چند مورد را ثابت نگه داشت تا به عنوان لنگر کنترل از آنها استفاده شود. نگاه ما به قیمت ارز در ابتدای هدفمندی یارانه‌ها همین بود و به همین دلیل تلاش کردیم آن را ثابت نگهداریم، اما من هنوز متوجه نشده‌ام که افزایش قیمت ارز چه ربطی به هدفمندی یارانه‌ها دارد.
احمدی نژاد اضافه کرد: کسانی که می‌گویند این ارتباط وجود دارد، مدعی هستند که هدفمندی یارانه‌ها منجر به افزایش نقدینگی در کشور شده است. با تمام احترامی که برای این آقایان قائلم حرفشان غلط است؛ چرا که افزایش نقدینگی در سال ۸۹، ۲۵ درصد و در سال ۹۰ حدود ۱۹ درصد بوده است. حال چگونه می‌گویند که این افزایش نقدینگی منجر به افزایش قیمت ارز شده است؟

ارز ۲۷۰۰ تومانی غلط است

رییس جمهور ادامه داد: در بازار ارز، دولت تلاش کرد و به اندازه‌ای که نیاز بازار بود ارز به بازار تزریق کرد، اما تورم انتظاری در این بازار شکل گرفت و عده‌ای هم ارزها را بلوکه کرده بودند. برخی دلال‌ها و برخی دستگاه‌ها این کار را انجام دادند و به همین دلیل کار سخت شد، اما همه باید دولت را کمک کنند که بازار ارز را کنترل کند. ما در شرایط جنگی اقتصادی هستیم.
وی گفت: می‌توان هدفمندی را به صورت صددرصد اجرا کرد، تا در عین حال قیمت ارز هم بالا نرود. برخی محاسبه می‌کنند که قیمت ارز ۲۷۰۰ تومان باشد، اما محاسبات آنها غلط است. ممکن است هرکسی بخواهد با آماربازی حرف خود را اثبات کند، اما ما به دنبال اداره اقتصاد کشور هستیم.

احمدی‌نژاد گفت: شاید زمانی فرا برسد که ما بتوانیم درباره سوءاستفاده‌های داخلی و فشارهای خارجی، برخی مسائل را مطرح کنیم؛ مسالی که امروز نمی‌ توان آنها را گفت و ان‌شاءالله زمانش می‌رسد که برای مردم توضیح دهیم.

قیمت ارز در بودجه ۹۲ بسیار پایین‌تر از نرخ مبادلاتی

وی با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها موجب تعادل اقتصادی و کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد کشور شد، اظهار کرد: قیمت ارز را در بودجه سال آینده بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی اتاق مبادلات ارزی خواهیم آورد. احمدی‌نژاد تاکید کرد: تضمین می‌دهیم که اقتصاد درست شود، اما اجازه دهند از یک‌جا مدیریت صورت گیرد؛ البته همه دلسوزند.

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده دولت از مابه‌التفاوت ارز فروخته شده نیز گفت: دولت هیچ ارزی خارج از قیمت ۱۲۲۶ تومان نفروخته است. رییس‌جمهور در عین حال، با بیان اینکه راه اجرای کامل هدفمندی یارانه‌ها این است که مابه التفاوت قیمت ارز به مردم بازگردانده شود، اظهار کرد: به نظر من قیمت واقعی دلار ۱۲۲۶ تومان (نرخ مرجع) است و مابه التفاوت آن باید به مردم بازگردانده شود و مردم نیز نشان داده اند که بهتر مدیریت می‌کنند.

امکان ۵ برابر شدن یارانه نقدی وجود دارد

احمدی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر برای تامین منابع هدفمندی یارانه‌ها حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از فروش حامل‌های انرژی می‌گیریم و ۱۰ هزار میلیارد تومان هم در بودجه موجود است، گفت: ما از محل دریافتی‌های برق درآمد برق را افزایش دادیم و آن را به مردم پرداخت کردیم.
وی سپس با انجام محاسباتی درباره مجموع فروش فرآورده‌های نفتی توسط دولت به پالایشگاه‌ها و بخش خانگی و صنعتی گفت: هم اکنون مردم ۴۵ هزار تومان به عنوان یارانه نقدی دریافت می‌کنند که می‌توانیم ۲۵/۵ برابر این رقم را به مردم پرداخت کنیم بدون اینکه نقدینگی افزایش یابد.

ملت در انتخابات کار را یکسره می‌کند

وی در خصوص مسائل انتخاباتی نیز با بیان اینکه بگو مگوهایی وجود دارد، اما ملت باید کار را یکسره کنند، اظهار کرد: ملت در انتخابات کار را یکسره خواهد کرد. انتخابات صحنه تجلی اراده ملت است، انرژی مردم در آن آزاد می‌شود و هم در صحنه داخلی و هم صحنه بین‌المللی تاثیرگذار است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه انتخابات متعلق به ملت است، گفت: اگر ۴۹ میلیون نفر حق رای دارند، باید ۴۹ میلیون نفر با نشاط بیایند، مگر اینکه یک اتفاقی افتاده باشد. مثلا یک نفر در کما باشد. انتخابات پرشور همه چیز را عوض خواهد کرد و رای ملت حتما تعیین کننده است. دولت نیز در خدمت ملت است و نباید از ذهن کسی بگذرد و بخواهد اثری در ذهن ملت بگذارد یا دخالت بی‌جایی بکند.

رییس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: اولین برنامه دولت این است که کارهای نیمه‌تمام را برای دولت بعد به جا نگذارد و طرح‌هایی که آغاز کرده است، جمع و جور کند. من ریاست‌جمهوری را که از مردم تحویل گرفتم، دارای شئونی بود و همان را باید تحویل نفر بعد بدهم.

وی افزود: کسی نباید تلاش کند تا در رای مردم تاثیر بگذارد. خود رهبری نیز می‌گوید که من یک رای بیشتر ندارم. هرکه یک قدرتی یا رسانه‌ای دارد، نباید فکرکند که می‌تواند برای مردم تصمیم بگیرد و باید بگذاریم ملت تصمیم بگیرید.

___________

منبع: جام نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%a2%d9%86%da%86%d9%87-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.