نقد و بررسی ایجاد تنوع و کاهش عیار طلا

در طرح اخیر نه کاهش عیار بلکه به نوعی تعدیل عیار و یا به عبارت بهتر تنوع عیار پیشنهاد شده که در آن تدوین چند استاندارد عیاری به غیر از عیار ۱۸، مانند عیارهای ۴، ۹، ۱۴ و ۱۷ ارائه شده است.
بحث کاهش عیار در صنعت طلا و جواهر سابقه طولانی دارد، و در هر دوره موافقان و مخالفان خود را به میان عرصه آورده است. اما به طور جدی ۵ سال پیش انجمن صنفی کارفرمایان طلا و جواهر این بحث را در جهت رشد تولید و رونق کسب و کار در این صنف مطرح کرد که با نظر منفی اتحادیه طلا وجواهر روبرو شد.

چند روزی است که بار دیگر رسانه ها گزارشهایی را منتشر کرده اند که باعث رو آمدن این بحث قدیمی و حواشی آن شده است. در طرح اخیر نه کاهش عیار بلکه به نوعی تعدیل عیار و یا به عبارت بهتر تنوع عیار پیشنهاد شده که در آن تدوین چند استاندارد عیاری به غیر از عیار ۱۸، مانند عیارهای ۴، ۹، ۱۴ و ۱۷ ارائه شده است.

عموماً در مناطق گرمسیر به علت اکسید شدن درصد ناخالص مصنوعات طلا، رنگ طلا عوض شده و به کدر شدن و یا سیاهی متمایل می گردد. به طور مثال در کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا و کشورهای جنوب آسیا از طلای عیار بالا و معمولاً ۲۱ و۲۲ استفاده می شود. اما در کشورهای اروپایی و حوزه کشورهای سردسیر تنوع عیارها زیاد است، مثلا مردم جنوب اروپا از طلای ۱۹.۲ عیار و کشورهای شمال اروپا به دلیل سردسیر بودن تا عیار ۸ را هم مورد استفاده قرار می دهند.که با توجه به شرایط آب وهوای ایران طلای با عیار بالا مناسب تر به نظر می رسد.

رئیس اتحادیه طلا وجواهر تهران نیز بر همین اصل رنگ طلا تاکید کرده و با توجه به وجود اقلیمهای مختلف جوی در کشور و احتمال تغییر رنگ مصنوعات طلا با تغییر عیارها و به نوعی کاهش آن مخالف است.

احمد وفادار در این زمینه می گوید: ما برای تثبیت عیار ۱۷ به ۱۸، شش سال زحمت کشیدیم و حالا اگر بخواهیم عیار دیگری را مرسوم کنیم با مشکلات بیشتری برخورد خواهیم کرد. وی نظارت بر روی عیارهای پایین را از دیگر مصائب این طرح می داند و کاهش عیارها را ضربه مهلکی به صنعت طلا و جواهر عنوان می کند.

در مقابل اتحادیه تولید کنندگان که مدافع سرسخت این تغییر عیار و یا ایجاد تنوع در عیارها می باشد، رشد رونق بازار و تولید و حق انتخاب برای مصرف کننده را از دلایل اصلی مطرح کردن پروژه ی کاهش و تعدیل عیارها اعلام می کند.

عباداله محمد ولی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر معتقد است طلا نسبت به دو سال قبل چند برابر رشد داشته و تقاضا برای خرید طلا در بین مصرف کننده به شدت کاهش یافته است.

وی یکی از مهمترین عوامل لزوم تعدیل عیار را گرایش شدید مردم به بدلیجات می داند و می گوید: طی سالهای اخیر سرمایه های فراوانی به سوی بدلیجات رفته که اکثراً وارداتی بوده و درصدی طلا ندارد، ولی با اجرای این طرح مصرف کننده مصنوعی را خریداری می کند که حداقل چند درصد طلا دارد.

وی حق انتخاب برای مصرف کنندگان را مهم می داند و اظهار می دارد: مصرف کننده مطابق با نیاز خود حق انتخاب باید داشته باشد، چرا باید مشتری فقط طلای ۱۸ عیار را بخرد؟

در همین حال فریدون بلغاری مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران پیشنهاد تدوین استاندارد طلای ۱۴عیار را در حال بررسی اعلام کرد. ضمن اینکه وی تصریح کرد از نمایندگان بانک مرکزی در این زمینه استعلام می شود. طلا با عیار ۱۸،۲۰، و ۲۴ هر یک علامت استاندارد مخصوص به خود دارد. وی اعلام کرده است که در کشورهای دیگر نیز طلا با عیارهای ۱۰ ، ۱۲ و ۱۴ تولید می شود و مانند کشور ما این کالا با عیار بالا عرضه نمی شود.

ولی نکته مهم دیگری که به ذهن می رسد، تشخیص طلای ۱۸ عیار از طلای ۱۴ عیار است که واقعا بدون انجام آزمایش عیار سنجی غیر ممکن است در نتیجه احتمال تقلب در بازار بوجود می آید. برای جلوگیری از تقلب باید طلاسازان برند سازی انجام دهند ون ام سازنده و عیار مربوطه را بر روی مصنوعات خود حک کنند که البته این مسئله هم خود سبب بالا رفتن اجرت ساخت و در نتیجه قیمت تمام شده زیور آلات می شود.

جالب است که برنامه پایش شبکه اول سیما همین موضوع را سئوال مسابقه پیامکی خود قرار داده و با اعلام اهدای ۵ دستگاه گوشی موبایل نظر مردم را برای شرکت در این نظر سنجی جلب می کند. نظر سنجی که بیش از ۲۸۶ هزار نفر موافق و بیش از ۱۸۶ هزار نفر مخالف ورود طلای ۱۴ عیار به بازار بودند.

شاید اگر نتایج این نظر سنجی برای مسئولان امر مهم باشد، از چندی دیگر سوالی به مجالس زنانه اضافه شود: «طلای شما چند عیار است؟!»

___________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%86%d9%82%d8%af-%d9%88-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%aa%d9%86%d9%88%d8%b9-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%b9%db%8c%d8%a7%d8%b1-%d8%b7%d9%84%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.