نشست اوپک بر سر انتخاب دبیرکل تازه به نتیجه نرسید

نشست سازمان کشورهای تولیدکننده نفت، اوپک،  ٢٢ آذر (١٢ دسامبر) برای انتخاب دبیرکل تازه به نتیجه‌ای نرسید. به این ترتیب عبدالله سالم البدری، دبیرکل کنونی این سازمان به مدت یک سال دیگر این مقام را عهده‌دار خواهد بود.

علی النعیمی، نماینده عربستان سعودی، گفته است که: “ما یک دبیرکل باتجربه را در این مقام داریم، تمدید کار او به مدت یک سال دیگر تصمیمی بسیار بسیار درست است.”

در همین حال اعضای اوپک در نشست امروز توافق کردند که سقف تولید خود را در سطح فعلی، یعنی ٣٠ میلیون بشکه در روز نگه دارند.

با آن که سقف تولید این سازمان ثابت مانده است، به دلیل افزایش روزافزون تولید نفت عراق، حال وقتی در اوپک بحث از میزان تولید می‌شود، این عراق است که رو در روی عربستان سعودی قرار می‌گیرد.

اعضای اوپک قرار بود در این نشست جانشین آقای بدری را انتخاب کنند که به علت عدم توافق، ماموریت او برای دبیرکلی این سازمان برای یک سال دیگر تمدید شد.

آقای بدری لیبیایی است و در دو دوره سه ساله دبیرکلی اوپک را به عهده داشته است.

بنا به اساسنامه اوپک باید همه اعضای آن به اتفاق آرا برای انتخاب نماینده یک کشور، به دبیرکلی به او رای دهند.

ایران غلامحسین نوذری، وزیر نفت سابق خود را برای این پست نامزد کرده بود، عراق و عربستان سعودی هم نامزدهایی برای دبیرکلی معرفی کرده بودند.

اعضای اوپک پیش از این در تیر ماه انتخاب دبیرکل را به تعویق انداخته بودند.

اوپک هم‌اکنون بیش از ۴۰درصد تولید نفت جهان را در اختیار دارد و ۷۰درصد ذخایر نفت اثبات‌شده جهان متعلق به کشورهای عضو این سازمان است.

ایران اصرار دارد که نماینده‌اش دبیرکلی اوپک را به عهده بگیرد و به این ترتیب به نمایندگان عراق یا عربستان سعودی رای نمی‌دهد. رای ندادن هر یک از کشورها به یک نامزد، به معنی عدم انتخاب او به دبیرکلی است.

ایران یک دوره و در آغاز کار اوپک ریاست این سازمان را به عهده داشته. ایران همچنین به تازگی رئیس دوره‌ای نشست اوپک بوده است.

ریاست دوره‌ای نسبت به دبیرکلی قدرت اجرایی کمتری دارد.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%d9%88%d9%be%da%a9-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%da%a9%d9%84-%d8%aa%d8%a7%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d9%86%d8%aa/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.