نتیجه مذاکرات سنای آمریکا در مورد پرتگاه مالی

نیویورک تایمز نوشت مذاکرات پرفراز و نشیب سنای آمریکا درباره پرتگاه مالی این کشور نتیجه خاصی نداشته است.

نیویورک تایمز نوشت مذاکرات پرفراز و نشیب سنای آمریکا درباره پرتگاه مالی این کشور نتیجه خاصی نداشته است.
پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی در مقاله ای به قلم جاناتان ویسمن نوشت: با وجود مذاکرات فراوان دموکرات ها و جمهوری خواهان در هفته گذشته و نیز تلاش فراوان جو بایدن معاون رئیس جمهور برای جلوگیری از اجرایی شدن قانون افزایش مالیات ها و کاهش هزینه های دولت در سال ۲۰۱۳ همچنان سنای آمریکا در دست یابی به توافق درباره پرتگاه مالی این کشور ناتوان بوده است. در صورتی که سنای آمریکا نتواند درباره پرتگاه مالی آمریکا به توافق برسد، از اول ژانویه ۲۰۱۳ و با انقضای قانون مالیاتی دوره جورج بوش رئیس جمهور سابق، به طور خودکار مالیات ها افزایش و هزینه های دولت نیز کاهش خواهد یافت.
در مذاکرات پرفراز و نشیب دموکرات ها و جمهوری خواهان درباره پرتگاه مالی سرانجام طرف های مذاکره تا حدودی درباره موضوع اصلی یعنی چگونگی تعیین تعرفه مالیاتی برای ثروتمندان به توافق رسیدند. آمریکا مجبور است پس از انقضای قانون مالیاتی دوره بوش، مالیات بر درآمد ثروتمندان را افزایش دهد. بوش برای احیای اوضاع اقتصادی آمریکا قانونی تصویب کرد که بر اساس آن مالیات بر درآمد ثروتمندان کاهش می یافت. این قانون به منظور تشویق ثروتمندان برای سرمایه گذاری بیشتر در اقتصاد آمریکا تصویب شده بود که در سی و یکم دسامبر ۲۰۱۲ لغو خواهد شد.
با این وجود چشم انداز توافق درباره پرتگاه مالی آمریکا تیره است. پس از این که جمهوری خواهان اعلام کردند برای دست یابی به توافق درباره پرتگاه مالی آمریکا، دولت باید در شیوه محاسبه تورم تجدید نظر کند، دموکرات ها مذاکرات را متوقف کردند. در صورت پذیرش این درخواست جمهوری خواهان، دموکرات ها باید در قوانین برنامه های اجتماعی از جمله امنیت اجتماعی دولت اصلاحاتی انجام دهند.
در پی توقف مذاکرات میچ مک کونل رئیس جمهوری خواهان سنا از بایدن خواست تا هر چه زودتر مذاکرات را از سر بگیرند. از سوی دیگر کاخ سفید نیز نماینده اصلی مذاکره کننده خود را به کنگره فرستاد تا با دموکرات های سنا دیدار کند. بلافاصله پس از عقب نشینی جمهوری خواهان از موضع خود، مذاکرات ادامه یافت اما پیشرفت چندانی حاصل نشد.
قانونگذاران روز دوشنبه تشکیل جلسه خواهند داد. هری رید از ایالت نوادا و رئیس اکثریت سنای آمریکا گفت سنا در ساعت یازده صبح روز دوشنبه تشکیل جلسه می دهد که این جلسه تا شش بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.
به نوشته این روزنامه، در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات درباره پرتگاه مالی از روز سه شنبه به طور خودکار باید بیش از نیم تریلیون دلار مالیات ها افزایش و هزینه های دولت کاهش یابد. در صورت تحقق این موضوع اقتصاد آمریکا باید منتظر ظهور رکود دیگری باشد.
باید یادآوری کرد مذاکرات چند هفته ای باراک اوباما رئیس جمهور و جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در چند قدمی دست یابی به توافق به علت اختلاف نظر درباره نحوه سیاستگذاری برای کاهش کسری چند تریلیون دلاری دولت و افزایش مالیات بر ثروتمندان به بن بست رسید. با بی نتیجه مانده این دور از مذاکرات بینر خود را از مذاکرات درباره پرتگاه مالی کنار کشید. بینر معتقدبود دولت آمریکا باید در عرض ده سال کسری بودجه چند تریلیون دلاری خود را جبران کند و با پیشنهاد اوباما مبنی بر افزایش مالیات بر درآمد خانواده هایی با درآمد سالانه بیش از دویست و پنجاه هزار دلار مخالف بود.
جمهوری خواهان معتقدند به این علت دموکرات ها خواستار افزایش مالیات بر طبقه مرفه هستند که بتوانند پول بیشتری خرج کنند.
با وجود نزدیک شدن به پایان مهلت قانونی آمریکا برای دست یابی به توافق درباره پرتگاه مالی، جمهوری خواهان همچنان بر خواسته خود مبنی بر کاهش هزینه های دولت پافشاری می کنند. هرچند جمهوری خواهان تا حدودی از موضع خود درباره افزایش مالیات بر درامد طبقه مرفه عقب نشینی کرده اند و با افزایش مالیات بر درآمد افراد با درامد سالانه بیش از چهارصد و پنجاه هزار دلار موافقت کرده اند، همچنان دو طرف اختلاف نظر دارند.
از سوی دیگر این سوال نیز مطرح است که حتی در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات سنا آیا مجلس نمایندگان این توافق نامه را تصویب خواهد کرد یا خیر؟
با وجود ادامه تردید ها درباره چشم انداز مذاکرات کاملا روشن است آغاز سال جدید بدون توافق و راه حل عملی درباره پرتگاه مالی، به معنی بدتر شدن اوضاع اقتصادی میلیون ها آمریکایی و سوق یافتن اقتصاد این کشور به سمت رکود است.

_______________________

منابع: واحد مرکزی خبر، جام نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%86%d8%aa%db%8c%d8%ac%d9%87-%d9%85%d8%b0%d8%a7%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d9%86%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d9%be%d8%b1%d8%aa%da%af/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.