مجلس نمایندگان آمریکا مصوبه سنا برای پرهیز از ‘پرتگاه مالی’ را تصویب کرد

نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا که در کنترل اعضای حزب جمهوری خواه است، توافقی را که پیش تر در مجلس سنا به دست آمده بود تصویب کردند تا از اجرای تدابیر موسوم به ‘پرتگاه مالی’ جلوگیری شود.

رای گیری در آخرین ساعات سه شنبه شب، یک روز بعد از آغاز سال نوی میلادی و در زمانی انجام گرفت که مهلت قانونی معافیت‌های مالیاتی آمریکایی‌ها به پایان رسیده بود. اگر این طرح تصویب نمی شد، مالیات تمام شهروندان آمریکایی افزایش می یافت و هزینه های دولت کاهش پیدا می کرد.

برای تصویب در مجلس نمایندگان، نیاز به ۲۱۷ رای مثبت بود و در مجموع ۲۵۷ نماینده به آن رای مثبت داده و ۱۶۷ نفر رای منفی دادند.

پیشتر تصور می‌شد که جمهوری‌خواهان برای موافقت با این مصوبه خواستار افزودن متمم‌هایی شوند، اما عملا تغییری در توافقنامه مجلس سنا ایجاد نشد و نمایندگان به دادن رای مثبت یا منفی به آن توافقنامه اکتفا کردند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا دقایقی بعد از تصویب توافقنامه در مجلس نمایندگان، در کاخ سفید سخنرانی کرد و گفت اکنون مالیات ۹۸ درصد آمریکایی‌ها افزایش پیدا نخواهد کرد.

وی گفت در صورتی که این کار انجام نمی‌شد، ممکن بود اقتصاد آمریکا با رکود روبرو شود.

به این ترتیب برای اولین بار بعد از تقریبا دو دهه، مالیات بر درآمد بخش ثروتمند جامعه آمریکا افزایش داده شد.

بر اساس این طرح، مالیات زوج‌هایی با درآمد سالانه بیش از ۴۵۰ هزار دلار بالا خواهد رفت.

تصویب در سنا

توافق دموکرات ها و جمهوری خواه ها برای گریز از پرتگاه مالی

سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه تا ساعت دو بعد از نیمه شبِ سال نو سرگرم بحث برای گریز از پرتگاه مالی آمریکا بودند.

مصوبه ای که در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شد، در نخستین ساعات بامداد سه شنبه با ۸۹ رای در مقابل ۸ رای در سنای آمریکا به تصویب رسیده بود، اما اعضای مجلس نمایندگان خواهان زمان بیشتر برای بررسی آن شده بودند.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا با میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا بر سر رسیدن به توافق گفت و گو کرد.

آقای اوباما در سخنرانی خود پس از رأی گیری مجلس نمایندگان، از آقای بایدن تشکر کرد.

باراک اوباما برای کسب توافق جمهوری‌خواهان کف درآمدی برای افزایش مالیات را از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۵۰ هزار دلار افزایش داد.

باراک اوباما

“از امروز به بعد هر آمریکایی سهم خود را از مالیات خواهد پرداخت”

سناتور میچ مکانل رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا پیش از تصویب این طرح گفت: “به عقیده ما مالیات هیچ کس نباید افزایش پیدا کند، اما می‌دانستیم که اگر این کار را نکنیم، امروز مالیات همه بالا خواهد رفت”.

موافقت جمهوری‌خواهان با این طرح موفقیتی برای باراک اوباما تلقی شده که خواهان افزایش درآمد دولت از طریق بالا بردن مالیات ثروتمندان بود.

آقای اوباما پس از رای گیری در بیانیه ای نوشت: “تمام خواسته‌های دموکرات‌ها یا جمهوری‌خواهان برآورده نشد، اما این توافق کار درستی برای کشور بود.”

او مجلس نمایندگان را ترغیب کرد که مصوبه سنا را بدون معطلی قانونی کند چرا که گفت این کار باعث رشد اقتصاد و کاهش کسر بودجه به شکلی متوازن خواهد شد.

هری رید

“افراد طبقه متوسط امروز که از خواب برخیزند اطمینان خواهند یافت که مالیات آنها هرکدام ۲۲۰۰ دلار بالاتر نخواهد رفت”

طرح کاهش مالیات همه طبقات درآمدی که قبلا در دوره جورج بوش تصویب شده بود و چند بار تمدید شد، در روز اول ژانویه منقضی می‌شد، اما اکنون کنگره آمریکا تخفیف مالیاتی طبقه متوسط را تمدید کرده است.

دموکرات‌ها از این توافق خوشحال به نظر می‌رسیدند.

سناتور هری رید رهبر اکثر دموکرات سنا پیش از رای گیری گفت: “افراد طبقه متوسط امروز که از خواب برخیزند اطمینان خواهند یافت که مالیات آنها هرکدام ۲۲۰۰ دلار بالاتر نخواهد رفت”.

مجموعه تدابیر موسوم به “پرتگاه مالی” قرار بود از اول ژانویه اجرا شود.

دو حزب طی سال های اخیر به دلیل اختلافات عمیق نتوانسته اند برای کاهش شدید بودجه و همچنین کاهش بدهی ملی به توافق برسند.

جان بینر
جان بینر، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا به این مصوبه رای مثبت داد

هر یک از دو حزب با به بخش‌هایی از این تدابیر مخالفت‌ هستند.

برای مثال جمهوری‌خواهان مایل نبودند مالیات‌ها افزایش یابد و دموکرات‌ها نیز که خواستار افزایش مالیات ثروتمندان بودند، با کاهش هزینه‌های عمومی به ویژه در برنامه‌های تامین اجتماعی مخالفت کردند.

بر اساس گزارش‌ها، بازارهای بورس آسیا متاثر از این رای‌گیری و نتیجه، صبح خوبی را آغاز کرده اند.

بسیاری از اقتصاددانان ابراز نگرانی کرده بودند که افزایش ناگهانی مالیات و کاهش هزینه‌ها به شوک اقتصادی و رکود تازه در آمریکا منجر شود.

دوره کاری کنگره آمریکا روز پنجشنبه سوم ژانویه (۱۴ دی) پایان می‌یابد و اعضای جدید شروع به کار خواهند کرد.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d9%85%d8%b5%d9%88%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%86%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%be/