مجلس مجددا قانونی را بجای دولت را ابلاغ کرد!

در پی خودداری دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور  از ابلاغ یک مصوبه دیگر مجلس  برای اجرا در مهلت قانونی، علی لاریجانی رئیس مجلس شخصا به ابلاغ این مصوبه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مصوبه جدیدی که توسط رئیس مجلس ابلاغ شده، “قانون حمایت از سرمایه گذاری‌های عمرانی و تولید ملی و اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور” است که پرداخت یارانه نقدی از محل فروش ارز ناشی از صادرات نفت و گاز را ممنوع می کند.

آقای لاریجانی این اقدام را بر مبنای تبصره ۱ ماده ۱ قانون مدنی ایران انجام داده که تصریح دارد رئیس جمهور باید ظرف مدت پنج روز مصوبات مجلس را امضا و برای اجرا ابلاغ کند و در غیر این صورت، رئیس مجلس می تواند به جای او به ابلاغ قوانین به دستگاه های اجرایی بپردازد.

دولت در سال های اخیر مکررا از ابلاغ قوانینی که با آنها موافق نبوده خودداری کرده که این کار، هر بار به ابلاغ چنین قوانینی برای اجرا از سوی رئیس مجلس انجامیده است.

نمایندگان مجلس در ۳۰ مهر ماه گذشته طرحی را تصویب کردند که به موجب آن تمامی منابع حاصل از فروش ارز ناشی از صادرات نفت و گاز، بخشی از بودجه عمومی دولت محسوب می‌شود و دولت حق ندارد این منابع را برای مواردی خاص مانند پرداخت یارانه نقدی استفاده کند.

بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی نیز باید تمامی منابع حاصل از فروش ارز را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند و عدم انجام این کار تصرف غیر قانونی در اموال عمومی و جرم محسوب می شود.

مصوبه جدید مجلس، در سوم آبان به تایید شورای نگهبان نیز رسید و مدتی بعد به رئیس جمهور ارسال شد اما آقای احمدی نژاد آن را برای اجرا ابلاغ نکرد.

“بر اساس مصوبه مجلس، بانک مرکزی باید تمامی منابع حاصل از فروش ارز را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند و عدم انجام این کار تصرف غیر قانونی در اموال عمومی و جرم محسوب خواهد شد”

طبق قانون هدفمندی یارانه ها مصوب مجلس، دولت برای توزیع یارانه مستقیم میان مردم باید از درآمد حاصل از حذف یارانه کالاها و خدمات استفاده کند.

این در حالی است که با برآورده نشدن پیش بینی های دولت در مورد درآمد ناشی از حذف یارانه ها، دولت در گذشته بخشی از درآمد ارزی حاصل از فروش نفت و گاز را به ریال تبدیل کرده تا به صورت یارانه مستقیم به جامعه پرداخت شود.

با تصویب و ابلاغ قانون جدید توسط مجلس ، دولت از این پس اجازه تبدیل ارز به ریال برای پرداخت یارانه نقدی را نخواهد داشت.

گزارش‌های رسمی نشان می دهد که دولت برای پرداخت یارانه نقدی در سال گذشته، ۱۵ هزار میلیارد تومان کسری داشته و بخشی از این کسری را با قرض از بانک مرکزی و استفاده از درآمد صادرات نفت و گاز تامین کرده است.

در ماه های گذشته و با افزایش شدید قیمت ارز دولتی، برخی نمایندگان مجلس دولت را متهم کردند که سعی دارد با فروش ارز به قیمتی بیشتر از دو برابر بودجه مصوب، یارانه نقدی خانوارها را افزایش دهد.

دولت آقای احمدی نژاد این اتهام را رد می کند.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3-%d9%85%d8%ac%d8%af%d8%af%d8%a7-%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86%db%8c-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%ac%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-%d8%a7%d8%a8%d9%84%d8%a7%d8%ba/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.