لطفا همه قیمتها و دستمزدها را با برابری قدرت خرید به دلار حساب کنید!

همه قیمت‌ها را آزاد کنید!
اگر قرار است بر سر ملت منت بگذاریم، انصاف داشته باشیم و درآمدها را هم با دلار محاسبه کنیم. آنوقت می فهمیم که در کشور فلان خرید برای کالای فلان یک ماه حقوق لازم است و در ایران یک سال حقوق و اینجاست که حساب و کتابها با آمار آقایان جور درنمی آید.
 “ایران ارزان‌ترین بنزین جهان را عرضه می‌کند.” این سخن اعجاب انگیز مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است که به همین هم بسنده نکرده و در ادامه افزوده است: در حال حاضر قیمت یک بطری آب معدنی یک لیتری بیش از یک لیتر بنزین و گازوئیل در کشور است، به عبارت دیگر در شرایط فعلی ایران یکی از ارزان ترین قیمت ها را برای عرضه بنزین و گازوئیل در سطح کل کشورهای جهان تعیین کرده است.

چندین ماه و بلکه سال است که از این دست سخنان زیاد می شنویم و مدیران دست و دل باز، هر از گاهی از مرحمت خود به مردم ایران سخن می گویند و ارزانی هایی که نثارشان می کنند. اگر اخبار رسانه ها را هر روز رصد کنیم می بینیم که یک روز قیمت فلان خودروی داخلی در کشور اکراین و ونزوئلا و… با قیمت داخلی مقایسه می شود و روزی دیگر قیمت بنزین و فولاد و…این روزها هم که به برکت افزایش قیمت دلار، چرتکه مسئولان محترم را حسابی به کار انداخته و قیمت ها را با نرخ تبادلی و آزاد و… محاسبه می کنند و در آخر نتیجه می گیرند که ملت بداند ما داریم گذشت می کنیم و فلان کالا را با نصف قیمت جهانی در داخل توزیع می کنیم!

اما در این میان یک جای ریاضی آقایان می لنگد و آن هم تنها به خرج ماجرا نگاه می کنند و حساب دخل مردم را ندارند. مشخص نیست چرا در این محاسبات درآمدها در نمودار دلار نمی آیند تا مشخص شود حقوق دریافتی مردم در جهان در ردیف چندمین کشور دنیاست؟ آخرین آمار منتشر شده در خرداد ماه امسال از رتبه ۹۶ ایران در درآمد سرانه سالیانه کشورها حکایت دارد.

براساس این شاخص، ایران با درآمد سالیانه سرانه ۴۵۲۰ دلار در این رتبه بندی در رده ۹۶ از میان ۱۷۳ کشور قرار دارد و جالب اینجاست که این اعداد و ارقام برای خردادماه و با نرخ دلار همان ماه است و حالا با دلار تبادلی ۲۵۰۰ تومانی باید دید درآمد سالیانه به چه رقمی می رسد.

اگر قرار است بر سر ملت منت بگذاریم، انصاف داشته باشیم و درآمدها را هم با دلار محاسبه کنیم. آنوقت می فهمیم که در کشور فلان خرید برای کالای فلان یک ماه حقوق لازم است و در ایران یک سال حقوق و اینجاست که حساب و کتابها با آمار آقایان جور درنمی آید.

این روزها اگر مسئولان محترمی که برای مردم چرتکه می اندازند در خیابان قدمی بزنند این سخن را زیاد می شنوند که اشکالی ندارد همه قیمت ها را با نرخ جهانی بلکه بالاتر آزاد کنند؛ به شرطی که حقوق ها، خدمات تامین اجتماعی، پزشکی و… را هم با کیفیت جهانی آزاد کنند!

__________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%84%d8%b7%d9%81%d8%a7-%d9%87%d9%85%d9%87-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa%d9%87%d8%a7-%d9%88-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%85%d8%b2%d8%af%d9%87%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1%db%8c/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.