لایحه بودجه سال ۹۲ ‘به شدت انقباضی’ خواهد بود

 یک مقام دولتی  گفته است که لایحه بودجه سال آینده  کشور “به شدت انقباضی” خواهد بود.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ایران از “کاهش شدید وابستگی کشور به نفت” در لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور خبر داده است.

رئیس جمهور، به زودی باید هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت خود را برای بررسی به مجلس ارائه کند.

پس از تصویب این لایحه در مجلس ایران و تبدیل لایحه بودجه به قانون، نیمی از زمان اجرای آن در دولت آقای احمدی نژاد و نیمی دیگر توسط دولت آینده این کشور خواهد بود.

وعده کاهش سهم نفت تا ۴۰ درصد درآمدهای ارزی

آقای ممبینی گفته وابستگی بودجه به نفت که در سال‌های ۱۳۹۰ خورشیدی ۶۰ میلیارد دلار بوده، در سال ۱۳۹۱ خورشیدی به ۵۳ میلیارد دلار رسیده و این میزبان، در بودجه سال ۱۳۹۲ نسبت به بودجه سال جاری خورشیدی، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت.

به گفته این مقام دولتی، “توجه خاص به درآمدهای غیرنفتی و به طور خاص مالیات” از جمله ویژگی‌های منابع لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ است.

آقای ممبینی گفته است که با ایجاد تحول در شیوه های وصول مالیات در سال های اخیر، درآمدهای مالیاتی افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

پیش از این ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، گفته بود که ایران “به دلیل تحریم ها امکان تامین درآمد نفتی لازم را ندارد” و “چاره‌ای جز کاهش سهم نفت در بودجه نیست”.

منبع اصلی و عمده درآمد دولت ایران، برخلاف اغلب کشورهای توسعه یافته که از محل مالیات تامین می شود، پول حاصل از فروش نفت خام این کشور است.

در چنین شرایطی با تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، درآمدهای این کشور به شکل بی سابقه ای کاهش یافته است.

در حالی که اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت ایران در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما همزمان با اجرای تحریم های نفتی اتحادیه اروپا که از اوایل تابستان شروع شد، به گفته مقام های رسمی ایران، میزان صادرات نفت این کشور به ۸۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد.

ایران در سال های اخیر تلاش کرده بود تا محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی را جایگزین میزانی از صادرات نفت خام کند، اما تحریم صنعت پتروشیمی ایران هم در بیش از یک سال گذشته، مانع دیگری در این راه شده است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d9%84%d8%a7%db%8c%d8%ad%d9%87-%d8%a8%d9%88%d8%af%d8%ac%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d9%84-92-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d8%af%d8%aa-%d8%a7%d9%86%d9%82%d8%a8%d8%a7%d8%b6%db%8c-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d8%af-%d8%a8/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.