عوامل خارجی تاثیر گذار در تعیین قیمت سکه

کل طلای دنیا به اندازه یک مکعب ۲۰ در ۲۰ در ۲۰ متر است که ارزشش به اندازه کل زمین‌های زراعی کشور امریکاست! حالا از آن زمین‌ها چه حاصل می‌شود، از این فلز چه؟ این تکه فلز هیچ خاصیتی ندارد جز این که می‌درخشد.

ل طلای دنیا به اندازه یک مکعب ۲۰ در ۲۰ در ۲۰ متر است که ارزشش به اندازه کل زمین‌های زراعی کشور امریکاست! حالا از آن زمین‌ها چه حاصل می‌شود، از این فلز چه؟ این تکه فلز هیچ خاصیتی ندارد جز این که می‌درخشد.
خبرگزاری فارس: تاثیر ناچیز انس در برابر دلار برای تعیین قیمت سکه

جمله‌ معروف به نقل از وارن بافت«سرمایه‌دار امریکایی» نقل است که«کل طلای دنیا به اندازه یک مکعب ۲۰ در ۲۰ در ۲۰ متر است که ارزشش به اندازه کل زمین‌های زراعی کشور امریکاست! حالا از آن زمین‌ها چه حاصل می‌شود، از این فلز چه؟ این تکه فلز هیچ خاصیتی ندارد جز این که می درخشد»

کل مصرف صنعتی طلا ۱ درصد است که اگر بخواهند هم به راحتی جایگزین می‌شود، یعنی الزامی در استفاده‌های صنعتی ندارد. طلا خیلی وقت است پشتوانه پول‌های کاغذی را از دست داده است (تنها کشور سوئیس بود که پشتوانه پولی‌اش طلا بود که آن هم سال پیش به یورو تبدیل کرد) اگر بانک‌های مرکزی دنیا به دنبال خرید بودند، تنها از ترس چاپ دیوانه وار دلار و یورو است که ارزش ذخایرشان کم نشود، مانند چین که از ۱۹۹۰ تا کنون ارزش ذخایر دلاریش ۱۳ درصد کاهش یافته! اما کمی بعد اکثرا پشیمان شدند چون با این کار حجم تقاضا بسیار بالا می رفت و قیمت ها بیش از کاهش ارزش ذخایر زیاد می شد.

چین سال پیش مس یا املاک و معادن کشورهای دیگر را جایگزین کرد.

در هر حال طلا به مفهوم پشتوانه سرمایه‌گذاری کلان برای دولتها نقش خود را از دست داده و اکنون برای سرمایه‌گذاری خرد و بانک‌های خصوصی مورد استفاده است.

در مورد میزان تاثیرگذاری انس بر سکه و یا دلار بر سکه، بسته به سطوح قیمتی دلار و انس دارد به عنوان مثال سال گذشته در سطح انس ۱۷۵۰ و دلار ۱۴۵۰، هر یک دلار انس قیمت سکه را ۳۴۰ تومان جابه جا می‌کرد و هر دلار در ایران قیمت سکه را ۴۱۰ تومان جابه جا می‌کرد. لذا تغییرات دلار اثر بیشتری بر روی سکه داشت تا تغییرات انس.

اما برای امسال و از نقطه نظر اصولی باید این‌طور گفت که که تغییر ۱۰۰ دلاری اونس ۲۳ دلار بر قیمت سکه اثر می‌گذارد و تغییر ۱۰۰ تومانی دلار در برابر ریال تاثیر ۴۰ هزار تومانی دارد.

مثلا” اگر اونس ۱۰۰ دلار بریزد تقریبا ۷۴۰۰۰ تومان قیمت سکه افت می‌کند و اگر دلار ۱۰۰ تومان بالا برود، قیمت سکه ۴۰ هزار تومان رشد می‌کند و همان‌طور که می‌دانید تاثیر تغییرات اونس بر خلاف تصور همه بیشتر از تغییرات دلار است، اما در حالت بازار منطقی و با کارایی در سطح بالا اما بحث این است که اولا بازار ما دارای کارایی بالایی نیست و دوم روند تغییر قیمت دلار بیشتر است مثلا” اونس خودش را به آب و آتش زده در چند هفته از ۱۷۹۰ به ۱۶۹۰ آمد اما دلار در عرض چند روز چند صد تومان تغییر می‌کند.

عموما تغییرات اونس ۲۰-۳۰ دلاری و تغییرات قیمت دلار در برابر ریال ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومانی است.

به بیان دیگر انس آنقدر دوره خودش چرخیده توی این یکسال اخیر که بطور کلی تاثیرش در مقابل دلار ناچیز هست یعنی تاثیر روانی دلار بیشتر از انس است. چون دلار واقعا بالا و پایین های زیادی طی یکسال اخیر داشته است و مثلا با افزایش دلار به ۳۱۰۰ همه فکر میکنند مجدد ۳۸۰۰ می‌شود ولی در مورد انس چنین تصوری نیست، اگر بالا برود خیلی رویش حساب باز نمی‌کنیم و اگر پایین نیز بیاید نیز رویش حساب نخواهیم کرد، حتی عده ای از کارشناسان معتقد هستند، طلا این مشکل را دارد که اگر کشورها عربی و منطقه ایران را تحریم کنند در مقابل دلار  بی‌ارزش می‌شود و اصولا اعتبار طلا و سکه به خروج آن برای خرید کالا است.

________________________

منبع: خبرگزاری فارس /احسان غفوریان – مدیر معاملات آتی کارگزاری مشاوران سهام

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%b9%d9%88%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%b9%db%8c%db%8c%d9%86-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%b3%da%a9/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.