سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید احیا شود

مسعود روغنی‌زنجانی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت‎‌های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید احیا و چارت آن دوباره بازنویسی شود.

این سازمان توسط دکتر محمود احمدی نژاد منحل شده است.

آقای روغنی زنجانی  گفته افراد این سازمان باید “در سطح دانشگاهی و افراد خبره باشند” و “بهترین عناصر را بیاورند.”

آقای روغنی زنجانی در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس سازمان برنامه و بودجه بود و بودجه بندی ایران در اواخر سال های جنگ با عراق و بعد از آن در زمان ریاست او انجام شد.

“تردیدهایی مبنی بر این‌که برنامه تدوین‌شده، ما را همچنان به سوی وابستگی و ارزش‌های غربی ببرد ابراز می‌شد . . . برای رفع این‌گونه تردید‌ها دو نفر از مدرسین حوزه علمیه قم قبلا با کارشناسان ارشد سازمان برنامه آن را مرور کرده بودند”

مسعود روغنی زنجانی

سازمان برنامه و بودجه در تیرماه سال ۱۳۷۹در دولت محمد خاتمی، با سازمان امور اداری و استخدامی ادغام شد و نام آن به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تغییر کرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اواخر دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد منحل شد و به معاونتی در نهاد ریاست جمهوری به نام “برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور” تغییر ساختار داد.

‘نگاه ها به سازمان برنامه تردید آمیز بود’

مسعود روغنی زنجانی در توضیح پیشینه نگاه مقام های حکومتی و دولتی به این سازمان گفته “از همان ابتدا نگاه به سازمان برنامه یک نگاه بسیار تردیدآمیزی بود.”

به گفته او “از آنجایی که اینجا محل برنامه‌ریزی و تدوین سیاست‌های کلان و راهبردی کشور بوده است تمام گرفتاری‌ها و کاستی‌هایی که کشور در گذشته با آن درگیر بوده نتیجه تدوین برنامه‌های توسعه‌ای این سازمان تلقی می‌شد و این نگاه بدبینانه همیشه بود.”

آقای روغنی زنجانی گفته در سال های نخست انقلاب بهمن ۵۷ “تردیدهایی مبنی بر این‌که برنامه تدوین‌شده، ما را همچنان به سوی وابستگی و ارزش‌های غربی ببرد ابراز می‌شد . . . برای رفع این‌گونه تردید‌ها دو نفر از مدرسین حوزه علمیه قم قبلا با کارشناسان ارشد سازمان برنامه آن را مرور کرده بودند.”

سازمان مدیریت و برنامه ریزی اواخر دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد منحل شد

به گفته آقای روغنی زنجانی “همیشه زمزمه‌هایی مبنی بر حذف و کمرنگ‌تر شدن نقش سازمان وجود داشت اما با همه این‌ها سازمان برنامه و بودجه به دلیل جایگاه خاص و خدمات کارشناسی‌ای که ارائه می‌داد هر دولتی که روی کار آمد – به جز دولت آقای احمدی‌نژاد – به نحوی به اهمیت این سازمان پی برد و از آن استفاده کرد.”

رئیس پیشین سازمان برنامه گفته است که “در هیچ دوره‌ای که من مسئول بودم روسای دولت ما را از ارائه اطلاعات به مجلس منع نمی‌کردند. ‌من اطلاعی از رابطه سازمان با مجلس در حال حاضر ندارم اما می‌توانم حدس بزنم که دولت آقای احمدی‌نژاد با تغییر در ساختار لایحه بودجه تمایل کمتری به ریز شدن نمایندگان مجلس در بودجه سالانه دولت دارد.”

‘خودباوری دکتر احمدی نژاد’

آقای روغنی زنجانی گفته “من با سه رئیس قوه‌مجریه کار کرده‌ام که با وجود سلیقه‌های مختلف سیاسی به کار کارشناسی اعتقاد و به همکاری با پارلمان تاکید داشتند و عملا همین‌طور عمل می‌کردند. دکتراحمدی‌نژاد از یک خودباوری عجیب ‌وغریب برخوردار است و لذا در برخورد با سازمان برنامه به آن به صورت اتاق فکر نگاه نمی‌کند.”

سازمان برنامه و بودجه ایران در دوره محمدرضا شاه پهلوی و با هدف سازمان‌دهی به امور بودجه نویسی و تنظیم درآمدها و هزینه ها دولت تشکیل شد.

در سال های اول بعد از انقلاب، نقش سازمان برنامه و بودجه در تصمیم گیری های اقتصادی برای مدتی به شدت کاهش یافت و بعد از آن نیز در دوران جنگ هشت ساله با عراق، مدتی کار تدوین بودجه به نخست وزیری سپرده شد.

در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی که همزمان با تدوین اولین برنامه پنجساله توسعه ایران بود، نقش این سازمان دوباره پررنگ شد و این وضعیت تا انتهای دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی ادامه داشت.

برخی از نمایندگان مجلس در اظهار نظر درباره مسائل برنامه ریزی این کشور از ضرورت احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفته اند اما مجلس طرح و پیشنهاد مشخصی برای احیای نظام برنامه ریزی و بودجه نویسی نداشته است.

________________

منبع: روزنامه بهار

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d9%88-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%a7%d8%ad%db%8c%d8%a7-%d8%b4/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.