رونق در بازار سهام ادامه دارد

هر چند که تنها چهار روز دیگر به پایان فصل پاییز باقی مانده است، اما رکوردهای خیره‌کننده بورس تمامی ندارد، گویی این ضرب‌المثل معروف که «جوجه را آخر پاییز می‌شمارند» برای روزهای داغ بورس تهران مصداق ندارد.

شاخص بورس تهران روز گذشته توانست رکورد دیگری را از خود برجای بگذارد و از ارتفاع ۳۴ هزار واحدی هم عبور کند. این رکورد تاریخی برای بازار سهام ایران دستاوردی بزرگ به شمار می‌رود؛ چرا که عبور شاخص از این محدوده با مقاومت‌های مهمی مواجه بود که البته با وجود ادامه رشد قیمت سهام در بورس طی شد.

اینجا بورس تهران است، ارتفاع شاخص ۳۴۰۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار همچنان قصدی برای آرامش ندارد و چهار روز مانده به پایان فصل پاییز (دیروز) توانست با عبور از مرز ۳۴هزار واحدی، بازدهی بازار را به بیش از ۳۱درصد در سال جاری برساند. دیروز شاخص کل با رشد۱۴۱واحدی به جایگاه ۳۴هزار و ۹۰واحد تکیه کرد؛ اتفاقی که در ۴۶سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

در بازار سهام معامله‌گران در شرایطی تداوم رکوردشکنی‌ها را شاهد هستند که شاخص از پایان مردادماه با بازگشت به مسیر رشد توانست ۷رکورد به ثبت برساند تا یکی از رویایی‌ترین فصل‌های فعالیت بورس در عمر۴۶ساله این بازار به ثبت برسد. در همین حال بازار در شرایطی به رشد خود ادامه می‌دهد که با توجه به نزدیکی به پایان سال مالی شرکت‌های دارای سال مالی منتهی به آذر ماه تا حدی بر فعالیت شرکت‌های حقوقی افزوده شده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری از آخرین فرصت‌ها برای شناسایی سود، حداکثر استفاده را می‌کنند. در این فضا به همراه تسویه اعتبارهای شرکت‌های کارگزاری انتظار برای افزایش عرضه‌‌ها در بازار سهام دور از دسترس نیست.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی شاهد رشد شاخص بودند که بخش عمده‌ای از این رشد ناشی از نمادهایی مانند فولاد مبارکه، گل‌گهر، پالایشگاه بندر‌عباس و ملی مس بود. شرکت‌هایی که به جز ‌پالایشگاه بندرعباس، انتظار می‌رود گزارش‌های ۹ ماهه مناسبی را در اختیار بازار قرار دهند. در همین حال رکورد‌شکنی‌های شاخص موجب شده است، بیشتر کارشناسان بازار به دنبال سناریوهای آتی بازار سرمایه باشند. در حال حاضر دو دیدگاه افراطی در این زمینه در بازار وجود دارد؛ براساس دیدگاه نخست، بازار سهام همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد و تا زمان رسیدن پی‌بر‌ای بازار به سطح ۶ مرتبه می‌توان به تداوم رشد شاخص امید داشت؛ امری که می‌تواند شاخص را به مرزهای جدیدی برساند.

در مقابل، گروه دیگری قرار دارند که به دلیل افزایش بهای تمام شده و سناریوهای پیش رو در مورد افزایش بهای حامل‌های انرژی و همچنین نزدیکی انتخابات ریاست‌جمهوری انتظار آرامش و اصلاح قیمتی بازار را دارند. تلاش برای کسب بهترین گمانه‌زنی در مورد آینده شاخص می‌تواند بیان‌کننده نحوه عملکرد معامله‌گران بازار باشد. در همین حال دیروز بازار سهام شاهد آن بود که شرکت مخابرات که زمانی در صدر بازار قرار داشت، به رتبه سوم عقب نشست. دیروز ارزش بازار ملی مس به عنوان با‌ارزش‌ترین شرکت بورس به۱۲هزار و ۴۸۱میلیارد تومان رسید. فولاد مبارکه با ارزش بازار ۱۱هزار و ۱۸۱میلیارد تومان و مخابرات هم با ۱۰هزار و ۱۷۹میلیارد تومان ارزش بازار در رتبه‌‌های بعدی بازار قرار داشتند.
در بازار سهام دیروز معامله‌گران در مسائل سیاسی شاهد اعلام جزئیات برخی از پیشنهادهای جدید گروه ۱+۵ به تهران برای پیشبرد مذاکرات پیش رو بودند.

قیمت گاز پتروشیمی‌ها چگونه عادلانه می‌شود؟

در بازار دیروز، در گروه پتروشیمی بحث در مورد نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی موضوع مورد توجه بازار بود که در این زمینه مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی پتروشیمی با ابراز نگرانی از حرکت کشور به سمت پتروشیمی‌های گازی و مشکل تک‌محصولی شدن این صنعت از تصمیم‌گیری درباره قیمت عادلانه خوراک گاز در کارگروه ویژه ریاست‌جمهوری خبر داد.

رمضان اولادی  تصریح کرد: البته در همه جای دنیا مزیت قیمت خوراک گاز بهتر است، اما الان در حال کار روی آن هستیم تا قیمت‌ عادلانه‌ای برای خوراک پتروشیمی‌های گازی و یک قیمت منطقی برای گاز در نظر گرفته شود.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه در قیمت‌های گازی تنها بحث گاز طبیعی یعنی متان مطرح نیست بلکه اتان و دیگر خوراک‌ها نیز مد‌نظر است، اضافه کرد: از جهت اتان و تولید پلی‌اتیلن و زنجیره آن وضعیت قابل قبول است، اما درباره گاز طبیعی در دولت و در کارگروه ویژه ریاست جمهوری بحث قیمت‌گذاری عادلانه این گاز مطرح و در حال بحث است.

وی اضافه کرد: ما در حال حرکت به سمت گازی‌‌ها هستیم و خودمان هم در این باره اعلام خطر کرده‌ایم که اگر به این صورت پیش برویم از بسیاری از محصولات محروم خواهیم شد و ممکن است در سال‌های آینده با توجه به رشد صنعت واردکننده باشیم که اصلا صحیح نیست و باید تعادلی میان خوراک‌های گاز و مایع ایجاد شود.
وی تصریح کرد: گام اول منطقی‌تر و عادلانه‌تر کردن قیمت خوراک گاز است و در گام دوم باید درباره خوراک مایع تصمیم‌گیری کنیم.

____________
منبع: دنیای اقتصاد

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%82-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d9%87%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.