دولت برای سال آینده ارز نفتی نمی‌خواهد

دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، روز ١١ دی گفت که “می‌توانم بگویم که دولت برای سال آینده ارز نفتی نمی‌خواهد.”

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفته که ایران می‌تواند صادرات غیرنفتی خود را تا ۶٠ میلیارد دلار در سال بالا ببرد.

بنا به آمار گمرک ایران میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال ١٣٩٠ حدود ٣٣ میلیارد دلار بوده که این میزان شامل فرآورده‌های پتروشیمی نیز می‌شود.

دولت در سال های اخیر تلاش کرده بود تا محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی را جایگزین میزانی از صادرات نفت خام کند اما تحریم صنعت پتروشیمی ایران در بیش از یک سال گذشته عملا مانع دیگری در این راه شده است.

رئیس جمهور: به شدت به آینده اقتصاد ایران امیدوارم

آقای احمدی‌نژاد گفته که حجم واردات ایران نسبت به کل اقتصادش رقمی کوچک است. بر اساس گزارش های رسمی واردات ایران معادل حدود یک پنجم تولید ناخالص ملی‌اش است.

رئیس‌جمهور تاکید کرده که “به شدت به آینده اقتصاد ایران امیدوار است.”

پیش از این محمد کردبچه، مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی که جایگزین سازمان برنامه و بودجه شده است، گفته بود مبنای بودجه‌ریزی دولت کاهش وابستگی به نفت است.

با این حال آقای کردبچه گفته بود اگر درآمدهای غیرنفتی دولت، مانند درآمدهای مالیاتی، تامین نشوند، دولت ایران ناگزیر خواهد بود که به نفت اتکا کند.

اوایل سال جاری خورشیدی میزان صادرات نفت در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما مقام های رسمی اعلام کرده اند که همزمان با اجرای تحریم های نفتی که اوایل تابستان شروع شد، میزان صادرات نفت به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

__________

منبع: ایرنا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.